Jít do druhého dítěte v naší finanční situaci?

Anonymní
8.4.16 14:22

Jít do druhého dítěte v naší finanční situaci?

Ahoj, snad pochopíte anonym vzhledem k údajům, které zde budu uvádět. Protože je známo, že víc hlav víc ví, jdu si k vám pro radu.
Máme s manželem jedno malé dítě a chtěli bychom druhé, ale obáváme se tohoto kroku vzhledem k finanční situaci, která by v budoucnu mohla nastat.
Naše společné příjmy jsou cca 35 - 40 tisíc měsíčně. Já jsem byla teď na rodičáku, takže naše příjmy v této době činily cca 26 - 30 tis. měsíčně. Máme vlastní dům (jehož údržba ale také něco stojí), vůbec žádné dluhy. Měsíční výdaje na energie, telefon a provoz auta jsou asi 8 000 Kč. Dále je to samozřejmě jídlo, drogerie, oblečení, výlety apod. Nejvíc asi utratíme za jídlo, jsme zvyklí se stravovat zdravě a kvalitně a to něco stojí. Na účtě máme rezervu ve výši cca 250 000 Kč.
Pokud by se teď narodilo druhé dítě, myslím, že budeme mít peněz dost. ALE. Obávám se spíše budoucnosti, protože je skoro jisté, že se naše společné příjmy za cca 6 - 10 let sníží zhruba na 27 000 Kč měsíčně a opravdu s tím nepůjde nic udělat. Nechci tady rozebírat důvody, proč tomu tak bude, ale je to něco, s čím musím počítat. Předpokládám, že bychom „nějak“ vyšli, ale docela mě tu děsí diskuze o tom, jak jsou děti v pubertě drahé, co vše se musí platit a mám z toho docela obavy. Nechci hlavně, aby pak trpěly ty děti. Za přečtení děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31690
8.4.16 14:31

Za současný situace úplně v klidu. a řešit, co bude za 6-10 let, to bych nemohla mít nikdy žádný dítě. máte rezervu, dkyby bylo úplně nejhůř, můžete prodat barák, a koupit byt, a ještě vám dost zbyde…šla bych do toho :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5231
8.4.16 14:37

Vem to takhle, pokud to druhé dítě nebude, tak určitě nebude strádat, protože vůbec nebude. Pokud druhé dítě bude, tak se třeba bude muset pár let uskromnit, ale pak už to bude jen na něm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3739
8.4.16 14:43

Příspěvek patřil do jiné diskuze. :mavam:

Příspěvek upraven 08.04.16 v 14:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5911
8.4.16 14:43

Horizont 6-10 let, je z pohledu dnešní situace kolem nás pro mě dost daleko. Jsme na tom dost podobně a druhé máme a jsme v klidu. Jen s tím rozdílem, že nám se, pokud se toho dožijem naše příjmy pak zvednou a né sníží. Ale bůhví, co bude, kdyby přišla nějaká válka nebo něco podbného, obávám se, že všechny peníze nám budou k prdu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1521
8.4.16 14:46

Ahoj, já jsem ve stejné situaci, a radu pro tebe nemám, ale snad nevadí když se i tak vyjádřím. My oproti vám nemáme ty úspory, zato máme taky výhledově určitou černou díru na peníze. Myslím si, že ti většina napíše, co řešíš, prosím tě, ono to nějak bude, a ve výsledku budeš zase tam kde jsi byla, ale já s tímto poměrně dost rozšířeným názorem nesoulasím. Napadne mě třeba i to, že kdyby manžel nedejbože umřel jako jeho otec brzy, tak by to bylo za 7 let a mně by zůstala na krku hypoška kterou jsme si brali vcelku pozdě + určité jeho závazky. K tomu se podívám na cenu jakéhokoli školního výletu, či snad letního táboru, a jsem si vcelku jistá že to dvěma dětem nezaplatíme. Letní dovolenou, na které jsme nebyli 5 let, možná, když budu šetřit. Já si myslím, že v dnešní době jsou to oprávněné strachy. A že dítě na výlety a tábory nemusí jezdit? Já jako dítě nemohla kvůli penězům, a dost jsem tím byla vyřazená z kolektivu, to nechci. Také dost často slýchám, „prosím tě, kdybys řešila třetí a víc, tak neřeknu, na dnešní dobu, ale druhý?!“ Ale dokud se nikdo „neprojde v tvých botách“, tak neví a nepochopí.
Edit - teď čtu že máte dům vlastní, takže jste na tom přece jen lépe

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.4.16 15:04

@smutnalucy Díky za názor. Já to právě taky tak vnímám, bojím se, aby to nakonec ve výsledku neodnesly ty děti. Nemusím je rozmazlovat drahými hadry a telefony, ale moc těžko by se mi říkalo, že na ten tábor prostě nemám. :( Můžu se zeptat, vy už jedno dítě máte?

• Citovat
  • Nahlásit
3977
8.4.16 15:06

Autorko, moc ti nepomohu…ale kéž by takto uvazoval kazdy a myslel i na budoucnost a nemaval jen rukou a rekl, za par let, to se nejak udělá :potlesk: deti mame dve, zdaleka nejsme s prijmy a bydlenim a usporou na tom jako ty, ale take jsme druhe zvazovali.Aby meli vse co potrebuji, ne co chteji. Rozmazleni nejsou a budeme se je v tomto duchu dal vest.
Mas mou podporu.Snad jen poznamka, kdyz jsou mensi moc toho za jidlo a obleceni neutratis. Zacne to az školkou apod.Ale pokud mate rezervu a je videt, ze s penezi umite zachazet a myslet na zadni vratka, zkus premyslet i o tom co sourozenec prinese do zivota. Budou na vsechno dva(dve) a budou mit oporu mezi sebou. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1521
8.4.16 15:06

Pro anonymní: ano, máme, 4,5r

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1521
8.4.16 15:10

@Martina.N78 ano, to s tím sourozencem ve mně také hlodá. Jeden moudrý člověk mi ale řekl (v kontextu že už se vědělo že by byl mezi nimi velký odstup věkový), jestli chci druhé ať to nedělám „jen“ kvůli prvorozenému. Že tomu už bude nějaký uřvaný mimino šumák.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10975
8.4.16 15:16

@smutnalucy To je přece hrozná hloupost. My jsme spolu s bratrem o 17 let a jak jsme rádi, že máme jeden druhého. A to máme ještě oba rodiče. To přece vůbec není o věku mezi dětma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3977
8.4.16 15:18

@smutnalucy ja mam deti 4 r od sebe a neprijde mi to hodne. Hodne si spolu kecaji. Starsi vysvetluje, mensi kyve.Je to sranda.Ale mas pravdu, bracha je ode me 9let a az v dospelosti jsme si nasli cestu. Jinak to bylo utrpeni, pro me i pro nej.Ale znam i rodiny, kdy je to skvele. Zalezi na povaze rodiny, sounalezitosti apod. Urcite mi rozumis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2816
8.4.16 15:18
@Anonymní píše:
Ahoj, snad pochopíte anonym vzhledem k údajům, které zde budu uvádět. Protože je známo, že víc hlav víc ví, jdu si k vám pro radu.
Máme s manželem jedno malé dítě a chtěli bychom druhé, ale obáváme se tohoto kroku vzhledem k finanční situaci, která by v budoucnu mohla nastat.
Naše společné příjmy jsou cca 35 - 40 tisíc měsíčně. Já jsem byla teď na rodičáku, takže naše příjmy v této době činily cca 26 - 30 tis. měsíčně. Máme vlastní dům (jehož údržba ale také něco stojí), vůbec žádné dluhy. Měsíční výdaje na energie, telefon a provoz auta jsou asi 8 000 Kč. Dále je to samozřejmě jídlo, drogerie, oblečení, výlety apod. Nejvíc asi utratíme za jídlo, jsme zvyklí se stravovat zdravě a kvalitně a to něco stojí. Na účtě máme rezervu ve výši cca 250 000 Kč.
Pokud by se teď narodilo druhé dítě, myslím, že budeme mít peněz dost. ALE. Obávám se spíše budoucnosti, protože je skoro jisté, že se naše společné příjmy za cca 6 - 10 let sníží zhruba na 27 000 Kč měsíčně a opravdu s tím nepůjde nic udělat. Nechci tady rozebírat důvody, proč tomu tak bude, ale je to něco, s čím musím počítat. Předpokládám, že bychom „nějak“ vyšli, ale docela mě tu děsí diskuze o tom, jak jsou děti v pubertě drahé, co vše se musí platit a mám z toho docela obavy. Nechci hlavně, aby pak trpěly ty děti. Za přečtení děkuji.

Neblbni, druhé dítě? VŹdyť budete živořit.. nebudeš jim moci koupit nejnovější mobil, značkové oblečení, pokud to budou holky tak i šminky, šperky a tak… nebudete každý rok jezdit na dovolenou k moooři… hele za mě, ne, druhý určitě ne. Za těhle podmínek…
:zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64680
8.4.16 15:22
@Anonymní píše:

nebála bych se jít do druhého, pokud máte takovou rezervu, tak kdyby se něco podělalo, tak to zvládnete. A náklady nemáte tak vysoké, takže pro mne pohoda :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64680
8.4.16 15:26
@smutnalucy píše:
Ahoj, já jsem ve stejné situaci, a radu pro tebe nemám, ale snad nevadí když se i tak vyjádřím. My oproti vám nemáme ty úspory, zato máme taky výhledově určitou černou díru na peníze. Myslím si, že ti většina napíše, co řešíš, prosím tě, ono to nějak bude, a ve výsledku budeš zase tam kde jsi byla, ale já s tímto poměrně dost rozšířeným názorem nesoulasím. Napadne mě třeba i to, že kdyby manžel nedejbože umřel jako jeho otec brzy, tak by to bylo za 7 let a mně by zůstala na krku hypoška kterou jsme si brali vcelku pozdě + určité jeho závazky. K tomu se podívám na cenu jakéhokoli školního výletu, či snad letního táboru, a jsem si vcelku jistá že to dvěma dětem nezaplatíme. Letní dovolenou, na které jsme nebyli 5 let, možná, když budu šetřit. Já si myslím, že v dnešní době jsou to oprávněné strachy. A že dítě na výlety a tábory nemusí jezdit? Já jako dítě nemohla kvůli penězům, a dost jsem tím byla vyřazená z kolektivu, to nechci. Také dost často slýchám, „prosím tě, kdybys řešila třetí a víc, tak neřeknu, na dnešní dobu, ale druhý?!“ Ale dokud se nikdo „neprojde v tvých botách“, tak neví a nepochopí.
Edit - teď čtu že máte dům vlastní, takže jste na tom přece jen lépe

na tyhle záležitosti je dobré mít pojistku - kdyby se chlapovi něco stalo, ať to celé nespadne na Tebe. U zakladatelky je vlastní bydlení plus slušné úspory, tam bych řekla, že mají v případě problému kde vzít :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat