Jít na pracovní smlouvu nebo zůstat na DPP? (Mateřská)

Anonymní
29.5.20 08:11

Jít na pracovní smlouvu nebo zůstat na DPP? (Mateřská)

Dobrý den,
aktuální studuji a tak jsem zaměstnaná jen na částečný uvazek. Jsem na DPP (i když překračují počet hodin) a ještě dostávám nějaké peníze bokem.

Co mě teď trápí je, že na podzim se chceme snažit o miminko a takhle nebudu mít nárok na mateřskou. Proto přemýšlím, zda jít na normální pracovní smlouvu. Nevim jak by se na to tvářil šéf, protože bych se mu prodražila a já bych zase naopak určitě dostala méně :roll:

Když si vypočítám o kolik bych měla menší čistou mzdu a kolik bych dostala na materske, tam to vyjde tak šul nul. Záleží samozřejmě, kolik by mi šéf dal HM.

Vzhledem k tomu, že sociální musím platit aspoň 9 měsíců pro nárok na mateřskou, tak bych měla začít minimálně dva měsíce před otěhotněním, takže je to už celkem aktualni.

Jak to vidíte vy? Potřebovala bych asi slyšet víc nazoru.
Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3783
29.5.20 08:21

Nebo si najdi jinou práci po studiu a miminko na chvíli ještě odložte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14083
29.5.20 08:21

Pokud jsi schopná si z DPP ušetřit tolik navíc, že ti to pokryje PPM na 6 měsíců a nebo i PN, kdybys musela odejít třeba na začátku, tak proč ne. A není to o placení sociálního ale nemocenského pojištění.

Jinak za sebe, spíš bych chtěla klasickou pracovní smlouvu a nebo počkala až dostuduji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.20 08:22

@JancaS84 jinou práci bych právě nechtěla, baví mě to, jsem tu zvykla a dobrý kolektiv.
Mimčo už taky moc odkládat nechceme.

• Nahlásit
  • Citovat
658
29.5.20 08:35
@Anonymní píše:
@JancaS84 jinou práci bych právě nechtěla, baví mě to, jsem tu zvykla a dobrý kolektiv.
Mimčo už taky moc odkládat nechceme.

A myslíš si, že se ti zadaří přesně udělat dítě v horizontu dvou měsíců? Počítáš s tím, že se to nemusí podařit?
Dle mě si najdi novou práci, kde ti dají klasický úvazek. Není to tvá první ani poslední práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4190
29.5.20 08:36

Normální smlouvu určitě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10832
29.5.20 08:42
@Anonymní píše:
Proto přemýšlím, zda jít na normální pracovní smlouvu. Nevim jak by se na to tvářil šéf, protože bych se mu prodražila a já bych zase naopak určitě dostala méně.

To je tvuj napad nebo ti to nabidl zamestnavatel?  :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.20 09:30

@cecetka můj napad

@FraDeu počítám, ale také počítám s tím, že by se mohlo zadarit hned a nemusela jsem si stihnout odpracovat tu určitou dobu

@FraDeu to určitě není, měla jsem představu že tu zůstanu buď do mateřské nebo dokud nedostuduji a potom si najít něco na plný úvazek

• Nahlásit
  • Citovat
10832
29.5.20 11:09

A myslis, ze by te na smlouvu chteli?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5385
29.5.20 12:24

S tou normální smlouvou je tu ještě jedna věc. Pakliže to nebude DPP, ale bude se ti už odvádět sociální pojištění, tak se ti ta doba a ten výdělek už započítávají na důchod. Jednou se ti z toho bude důchod vypočítávat. A pokud budeš mít hodně zkrácený úvazek a budeš brát třeba 15 tis místo 30 tis, tak ti to (podle té doby, po kterou tak budeš pracovat) může snížit vypočítaný průměr částky, kterou budeš pobírat jako starobní důchod, i o stokoruny…
Rěšit se to pak dá, prostě tím, že si požádáš o vyjmutí těchto let z toho počítaného průměru (prostě se pro tento účel necháš započítat jako nevýdělečný studen, což ti průměr nijak neovlivní). Ale jen na to pak za těch 30 let myslet…automaticky se to nestane a měla bys prostě nižší důchod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
242
3.6.20 02:11

Hodně chytrý ta DPP :lol: Něco se stane a budeš doma zadarmo bez nemocenský. A že bys mohla mít rizikové těhotenství to tě nenapadlo? Ty si myslíš, že budeš schopna makat do porodu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14813
4.6.20 10:12
@Janaalena píše:
Hodně chytrý ta DPP :lol: Něco se stane a budeš doma zadarmo bez nemocenský. A že bys mohla mít rizikové těhotenství to tě nenapadlo? Ty si myslíš, že budeš schopna makat do porodu?

Taky nad tím kroutím hlavou: Skoro každý je rád, když má pracovní smlouvu. Zaměstnanec na pracovní smlouvu je (aspoň u seriózních zaměstnavatelů) lépe chráněn, než zaměstnanec na DPP nebo DPČ. DPP nebo DPČ leda jako vedlejší činnost, pokud si lze vybrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5385
4.6.20 10:30

@Janaalena @eumedon ale ono opravdu záleží hlavně na situaci… pro studenta nebo na rodičovské si naopak dokážu představit jasnou výhodu DPP oproti zkráceném úvazků. Takže bych to negeneralizovala. To, čemu se divíte nebo nechápete muže být pro jiného v jeho momentální situaci objektivně nejlepší řešení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14813
4.6.20 19:51
@vulpes píše:
@Janaalena @eumedon ale ono opravdu záleží hlavně na situaci… pro studenta nebo na rodičovské si naopak dokážu představit jasnou výhodu DPP oproti zkráceném úvazků. Takže bych to negeneralizovala. To, čemu se divíte nebo nechápete muže být pro jiného v jeho momentální situaci objektivně nejlepší řešení

U studenta nebo na rodičovské dovolené je to vedlejší činnost, to jsem psal: Leda jako vedlejší činnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14083
4.6.20 20:16
@Janaalena píše:

Tak já to jako student měla taky a neřešila jsem to. Zakladatelka psala, že studuje, tak se nedivím. Je fajn, že o tom takhle přemýšlí a ptá se předem. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama