Jít na vysokou teď, nebo počkat rok?

Anonymní
22.4.20 15:12

Jít na vysokou teď, nebo počkat rok?

Ahoj, letos maturuju a od října jsem chtěla jít na soukromou vysokou školu. Za celý rok se platí cca 45 000 Kč. Něco našetřeno už mám, v létě bych měla nějaké brigády a rodiče by mi přispívali na bydlení. (Škola je daleko asi 200 km od toho kde teď bydlíme). Problém nastal v tom, že tátu dneska vyhodili z práce a mamka má teď pouze 60% plat protože nechodí do práce kvůli Covidu. Řekli mi, že to s tou moji výškou moc nevidí, protože bude málo peněz, což chápu. Ještě se mi nabídl starší brácha s tím, že mi finančně pomůže. Mám jít na ten rok do práce, našetřit si sama prachy? Celkem se bojím, že po tom roce co budu mít stálý příjem, se mi na vysokou chtít nebude, kór když to stojí tolik peněz. Zas naopak pokud počkám rok, budu moct s kým bydlet, protože teďka v tom městě nikoho neznám, ale za rok odmaturují i moji kamarádi a společně budeme moct bydlet všichni dohromady. Jak byste se rozhodli vy? Podle mě je lepší ten odklad, ale fakt se bojím, že se mi pak už nebude chtít. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

229
22.4.20 15:18

A co keby si sa nakopla a naucila na prijimacky na normalnu skolu, aj tak si teraz v karantene nemas nic lepsie na praci. Budes to mat zadarmo a ten titul bude tiez p niecom inom

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.4.20 15:24

@Gita17 titul bude stejný, ta výška na kterou chci je jediná v ČR, jiné státní nejsou

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.4.20 15:30

A navíc školné si budu platit já sama

• Nahlásit
  • Citovat
4919
22.4.20 15:34
@Anonymní píše:
@Gita17 titul bude stejný, ta výška na kterou chci je jediná v ČR, jiné státní nejsou

Nejde studovat dálkově? Nevím co to je za obor, ale ke spoustě vs se dá bez problémů pracovat i u prezenčního studia může být rozvrh škola třeba jen 3 dny v týdnu.. Takže by jsi to mohla zvládnout, navíc máš pomoc od bratra.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Pvln34
22.4.20 15:49

Co je to za obor, že je len jeden v republike 8o ten rok môžeš ešte využiť na pomaturitné štúdium jazyka v tvojom meste, tiež sa zaň platí, ale vylepšiš si jazyk a budeš mat študentské výhody a zľavy. A navyše nevypadnes z učenia sa;)

• Nahlásit
  • Citovat
255
22.4.20 16:02

Neztracela bych cas tim ze rok budu nekde na brigáde. Takže bych se poohledla po verejnych a statnich VS. Rikas sice ze je jedina v cr, ale opravdu je titul zrovna z teto vs o tolik lepsi? Nenajdes podobne zamereni jinde? Nejvic zkusenosti stejne ziskas az praxi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1291
22.4.20 16:07

Běž na tu VŠ, z práce se ti pak už nebude chtít, brigádu můžeš mít i při studiu a nějak to už zvládnete

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
252
22.4.20 16:23

Myslím, že záleží hodně na daném člověku, jak se k tomu postaví a jaká je jeho morálka a motivace - já třeba po maturitě taky nešla hned na vysokou, ale odjela jsem na rok do zahraničí pracovat, dělat dobrovolnické projekty, ALE my jsme měli možnost chodit na univerzitu a dělat si nějaké kurzy, takže jsme úplně nevypadli z učení, když už…jinak nevím, co bych ti poradila, zase na jednu stranu je fakt, že být na škole není zas tak špatné, protože mít status studenta znamená, že hodně věcí nemusíš ještě moc řešit (zdravotní a sociální pojištění, máš určité úlevy a slevy atd…)., jako nevím, já třeba co znám lidi, co šli po škole do práce, tak pak se jim už z té práce nechtělo, zvykli si na určitý rytmus, to, že mají peníze a do školy se jim vracet nechtělo, prý na co? Zase záleží taky na tom oboru, co ty chceš studovat a dělat - opravdu je ta soukromá škola jediná škola, která to v ČR nabízí? není žádná stejná státní škola, která by to nabízela nebo by nabízela něco podobného? :think: aneb já vím, že často ty soukromé školy nabízí takové ty obory, co zní strašně zajímavě a ten popis a uplatnění je úplně úžasný, ale zase co tak znám tyhle školy a obory, tak často to je něco úplně stejného, co se učí na nějaké státní vysoké, jen prostě pod jiným názvem a trochu upraveným popisem, aby to vypadalo více „lákavě“ :D každopádně přeji hodně štěstí v rozhodování, za mě bych se pokusila najít nějakous tátní školu se stejným nebo podobným oborem a šla tam, třeba aspoň na ten rok, třeba zjistíš, že tě ten obor vůbec nebaví a budeš ještě ráda, že jsi neutratila hned tolik peněz praktticky zbytečně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3083
22.4.20 16:46

Pokud budeš celý prázdniny pracovat tak by sis mohla slušně vydělat. I při studiu se dá pracovat pokud není zrovna zkouskovy. Zkus se domluvit i ve škole, jestli by jsi nemohla zaplatit školny treba ve dvou splátkách. Taky nám soukromou, jednou jsme je žádali a vyhověli mi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1208
22.4.20 18:26

Jdi na VŠ teď. O prázdninách si můžeš vydělat. Nic neodkládej, je to blbost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
490
22.4.20 20:05

Našla bych podobný obor na nějaké státní bez skolneho, ideálně v místě bydliště, plus bych si o prázdninách co nejvíc vydělala a nasetrila, ono i bez skolneho ty náklady jsou.

Co je to za tak super skolu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1658
22.4.20 21:31

Soukromá VŠ není opravdová VŠ, je to jen parodie. Jak za to někdo může platit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4919
22.4.20 22:37
@TrueIsFalse píše:

Ty máš vystudovano oboje, že to tak jistě tvrdíš? Například k nám do firmy před časem nastoupily dvě slečny, jedna ze soukromé, druhá státní VŠ a jednoznačně je ta ze soukromé chytřejší, schopnější, samostatnejsi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3083
23.4.20 07:33
@TrueIsFalse píše:

Není to o škole, ale o lidech. Já jsem si poctivě odchodila každou přednášku, seminář, cvičení. Dělala jsem to pro svoje vzdělání a takto to dělala většina spolužáků. Samozřejmě, že tam bylo pár vycuranku co na to kaslali. Ale rozhodně nás nenechali prolezt jen proto, že jsme zaplatili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama