Jméno - tatínek miminka je ze Slovenska

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 23:09
Jméno - tatínek miminka je ze Slovenska

Ahoj,

prosíme o radu, pokud jste řešili podobnou situaci. Ačkoliv jsou čeština i slovenština podobné jazyky, tak přecejenom jména se používají o kus jiná, resp. velmi se liší oslovení. To, na co jsme zvyklí my tady, tak na SK na to zvyklí nejsou, a to samé opačně. Nedaří se nám tedy najít jména (pro chlapečka i holčičku, pohlaví je překvápko), která by měla hezká oslovení v obou jazycích, nedělalo by problém je vyslovit atp…

Například dnes má svátek Ida a to jméno se mi velmi líbí, jenže na SK by z toho udělali Idku a to vážně nezkousnu. Stejně tak Julie je na SK Julka a to bych nerozdýchala. U chlapečků se mi líbila jména Viliam a Marek. Jenže v prvním případě oslovují Vilko a ve druhém jsem slyšela dokonce Maroško - no nepřichází do úvahy ani jedno. Manžel by chtěl Annu, jenže to je celoživotně Anička. A pro kluka by chtěl Vladimír po dědovi, Vládíka bych ještě zkousla, ale slovenský Vladko, to opravdu neeee =(… moc nevíme, jak to vyřešit a nic se nám nedaří najít. Vysloveně anglický tvar jména dávat nechceme, tak třeba máte nějaké nápady pro inspiraci. Dopředu mockrát děkujeme ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 15.03.18 23:13

Mně se pro holku líbí jméno Timea (domácky bych jí říkala TImi). To jméno je takové netradiční, v ČR ho má málo dětí, ale na Slovensku je častější. Pak jsem se často na Slovensku setkala se jménem Zara, ale to mi přijde, že v Čechách si to každý spojí spíš s tím módním řetězcem.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 15.03.18 23:14
@Pucalkovic Amina píše:
Mně se pro holku líbí jméno Timea (domácky bych jí říkala TImi). To jméno je takové netradiční, v ČR ho má málo dětí, ale na Slovensku je častější. Pak jsem se často na Slovensku setkala se jménem Zara (říkala bych jí Zárinka, říká jí tak i má slovenská kamarádka), ale to mi přijde, že v Čechách si to každý spojí spíš s tím módním řetězcem.

zudina
Ukecaná baba ;) 2177 příspěvků 15.03.18 23:15

Jan a Eva

Malaga
Generální žvanilka 24708 příspěvků 15.03.18 23:17

A co Eva? Evka nebo Evička… nebo to je taky blbý?
Soňa, Jitka, Zlata, Míša,…spíš teda napiš co bys rozdýchala…protože asi v těch jménech úplně problém nebude, nehledě na to, že dětsky je asi nebudou oslovovat nafurt, ale jen po dobu dětství…

Malaga
Generální žvanilka 24708 příspěvků 15.03.18 23:17

@Pucalkovic Amina my máme Zarinku psinu ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 23:18

@Pucalkovic Amina Přemýšlela jsem nad Zorkou - Zara mě nenapadla. No Timea se mi upřímně nelíbí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 23:19

@zudina Evka a Janko - to neee =(

zuzu224
Neúnavná pisatelka 15588 příspěvků 15.03.18 23:21

..

Příspěvek upraven 15.03.18 v 23:21

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 23:21

@Malaga Právě to je ten problém - na SK zdrobńují i dospělé, převážně v případě holek (žen) to tak je. Problém je v těch tvarech - třeba Natálie je na SK Natália - a to se mi nelíbí. Ale hlavně je problém v tom oslovování… Martina - Maťa, Patrik - Paťo atd…=(

Zoui
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 15.03.18 23:25

My máme Tomáše a u holčičky by to byla Terezka. Na Slovensku i v čechách mu říkají stejně, jen Tomáš se neskloňuje, tj. neřeknou Tomáši, ale pořád jen Tomáš. Ale to že jde nějakým způsobem zkomolit jméno jak se rodičům nelíbí, s tím se asi musí počítat u každého jména :D

zudina
Ukecaná baba ;) 2177 příspěvků 15.03.18 23:27

Stela, Nina, antonin, Adam

Malaga
Generální žvanilka 24708 příspěvků 15.03.18 23:27
@Anonymní píše:
@Malaga Právě to je ten problém - na SK zdrobńují i dospělé, převážně v případě holek (žen) to tak je. Problém je v těch tvarech - třeba Natálie je na SK Natália - a to se mi nelíbí. Ale hlavně je problém v tom oslovování… Martina - Maťa, Patrik - Paťo atd…=(

ano na SK zdrobňují, protože to tak prostě mají…takže proti tomu bojovat moc nelze…
jako dítěti říkej jak chceš a ž bude větší, tak si snad řekne, jak chce být oslovováno…myslím, že řešíš nepodstatné věci, i když to vidíš jinak…
dej Silvestra a máš to…nebo toho taky zdrobňují?
Ema, Viktor, Vít, Diana, Kamila, Marcela, Táňa, Felix, Klára, Filip…

chocholka
Echt Kelišová 9077 příspěvků 15.03.18 23:37

Tomáš a Tereza.

jdukolem
Hvězda diskuse 49256 příspěvků 15.03.18 23:38
@Anonymní píše:
Ahoj,

prosíme o radu, pokud jste řešili podobnou situaci. Ačkoliv jsou čeština i slovenština podobné jazyky, tak přecejenom jména se používají o kus jiná, resp. velmi se liší oslovení. To, na co jsme zvyklí my tady, tak na SK na to zvyklí nejsou, a to samé opačně. Nedaří se nám tedy najít jména (pro chlapečka i holčičku, pohlaví je překvápko), která by měla hezká oslovení v obou jazycích, nedělalo by problém je vyslovit atp…

Například dnes má svátek Ida a to jméno se mi velmi líbí, jenže na SK by z toho udělali Idku a to vážně nezkousnu. Stejně tak Julie je na SK Julka a to bych nerozdýchala. U chlapečků se mi líbila jména Viliam a Marek. Jenže v prvním případě oslovují Vilko a ve druhém jsem slyšela dokonce Maroško - no nepřichází do úvahy ani jedno. Manžel by chtěl Annu, jenže to je celoživotně Anička. A pro kluka by chtěl Vladimír po dědovi, Vládíka bych ještě zkousla, ale slovenský Vladko, to opravdu neeee =(… moc nevíme, jak to vyřešit a nic se nám nedaří najít. Vysloveně anglický tvar jména dávat nechceme, tak třeba máte nějaké nápady pro inspiraci. Dopředu mockrát děkujeme ;)

Marika a Marián? To se snad zkomolit nedá?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Cameron Diaz opustila svou kariéru a zmizela ze scény. Co teď dělá a s kým žije?

Když se řekne Cameron Diaz (46), každý si vybaví blonďatou krásku z 90. let,... číst dále >

Tichá válka mezi Plíškovou a Borhyovou? Snaží se navzájem trumfnout?

Zuří mezi Lucií Borhyovou a Karolínou Plíškovou nevyslovená válka? Vypadá to... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >