Jsem dlouhodobě doma s nemocným dítětem a otěhotněla jsem

1379
24.3.16 15:39

Jsem dlouhodobě doma s nemocným dítětem a otěhotněla jsem

Ahoj, stalo se to, že jsem v listopadu odešla po dvou letech z práce s tím, že v prosinci jsem měla nastoupit do nové. V prosinci ale vážněji onemocněl syn a strávili jsme 3 týdny v nemocnici. Vzhledem k tomu, že má stále klidový režim - chůze o berlích a to ještě minimálně do července-tudíž letos už do školky nemůže- zůstala jsem s ním doma a pobírala podporu v nezaměstnanosti. Tento měsíc mi ale dávky z ÚP končí a mně dnes (druhý den po vynechání periody) vyšel pozitivní těhotenský test. Pravda je, že jsme těhotenství nechávali volný průběh, ale to už třetím rokem - mám dvakrát operovanou endometriozu, tudíž nám těhotenství bylo i doporučeno jako léčba… za celou dobu - i když bylo období, kdy jsme úmyslně „zadělávali“ na dítko - hlídala jsem plodné dny- se nedařilo a teď, kdy jsme to opravdu nechali být - sex kvůli hektickým dnům v posledních týdnech - taky slabší ( cca jednou za 5 dnů) to vyšlo. Protože jsem gynekologicky - endometrioza - operativně léčená a mladší syn byl narozen ve 30 tt císařským řezem, bude moje těhotenství vedeno jako rizikové a předem vím, že s nařízeným klidovým režimem. A teď k mé otázce… Mám vůbec na pracáku nárok na nemocenskou? Nebo jsem ještě i v ochranné lhůtě u bývalého zaměstnavatele - je to 5 měsíců. Dostanu mateřskou? Zkušenější ženy, poradíte prosím? Děkuju moc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27385
24.3.16 15:43

No, nemocenskou asi mít nebudeš, když to je neschopnost práce abty práci nemáš…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64767
24.3.16 15:46

@diskettes nemocenskou mít nebudeš, mateřskou taky ne - nevlezeš se do ochranné lhůty. Takže asi tak :nevim: dostaneš RD, můžeš žádat ode dne narození dítka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5359
24.3.16 15:49

@diskettes ochranná lhůta je 180 dní, tak si to spočítej, ale to by mělo vyjít ne? Nemocenskou určitě ne. Než budeš mít nárok na mateřskou, tak se nahlaš na sociálce myslím jako pečující o dítě, aby za tebe platili zdravotní pojištění. Jinak, klasika, jak se to nehodí a nehlídá se to, tak // zpravidla vyjde. Gratuluju!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2069
24.3.16 15:52

@masinka9 Ale ona je bez práce od prosince, rodit bude asi někdy kolem listopadu, to je víc než 180 dní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64767
24.3.16 15:54

@masinka9 odešla z práce v listopadu, to nevychází :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1379
24.3.16 16:02

Děkuju, těm 180 dnům jsem právě nerozuměla - teď je to cca 140 dnů, co jsem bez práce - takže se počítá až v den porodu…? A když mám odděláno téměř 2 roky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64767
24.3.16 16:05
@diskettes píše:
Děkuju, těm 180 dnům jsem právě nerozuměla - teď je to cca 140 dnů, co jsem bez práce - takže se počítá až v den porodu…? A když mám odděláno téměř 2 roky?

ne, počítá se lhůta od skončení prac. smlouvy do nástupu na mateřskou. To je max 180 dní, tehdy by byl ještě nárok. Ale Ty jsi doma už 140 dní, těhotenství je čerstvé (předpokládám), takže bohužel. Budeš mít automaticky rodičák a do té doby jen pobyt na úp. Pokud máš rizikové těhotenství, tak to musíš nahlásit - nejspíš půjdeš z úp a budeš osoba pečující o dítě do 7 let. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20130
24.3.16 16:06

@diskettes Musis splnit obe podminky, mit odpracovano 270 dni za posledny dva roky a zaroven byt ucastnikem nemocenskeho pojisteni nebo v ochrane lhute 180 dni. To tobe bohuzel nevyjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78824
24.3.16 16:13
@diskettes píše:

Počítá se to do nástupu na mateřskou, ale pouze v případě, že bys byla k datu skončení práce těhotná, to jsi nebyla, takže ti ta 180 denní ochranná lhůta ani nevznikla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1379
24.3.16 16:13

Hm, blbá situace, fakt. Počítala jsem s tím, že synek bude moct od dubna do školky a já do práce… jenže magnetická rezonance nedopadla dobře - je po hnisavém streptokokovém zánětu v kyčelním kloubu :(… Kurník, to je tak blbě načasované… Všechno zlé je pro něco dobré, to už jsem si párkrát zkusila ( např teď, kdybych bývala otěhotněla dřív, nevím jak bych kloubila péči o synka - dlouho jen ležel a všude jsem ho nosila a prvňačku např. v pokročilém stadiu těhotenství nebo s novorozenětem… Děkuju za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1379
25.3.16 05:39

Slyšela jsem ještě jednu alternativu - vyčůranou. Normálně by mi bylo extra stydno, v této situace mi ale bude jen dost stydno… Je možnost nastoupit nějakého zaměstnání na jeden den a poté znovu odejít na ÚP? Údajně by mi znovu naskočil nárok na podporu v nezaměstnanosti… Je to trapné, ale je toto možné? Díky za zkušenosti a znalosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78824
25.3.16 08:46

@diskettes To fakt možné není, to by v téhle republice dělal každý… pokud nemáš vyčerpanou celou podporu, tak musíš být v zaměstnání alespoň 3 měsíce, aby se ti obnovil opět nárok na celou podporu (pokud jsi tam kratší dobu, tak pak pouze můžeš dočerpat ten zbytek) a pokud si vyčerpala celou podporu, tak musíš být v práci 6 měsíců pro obnovení nároku na podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1379
25.3.16 09:32
@j.a.n.i1 píše:
@diskettes To fakt možné není, to by v téhle republice dělal každý… pokud nemáš vyčerpanou celou podporu, tak musíš být v zaměstnání alespoň 3 měsíce, aby se ti obnovil opět nárok na celou podporu (pokud jsi tam kratší dobu, tak pak pouze můžeš dočerpat ten zbytek) a pokud si vyčerpala celou podporu, tak musíš být v práci 6 měsíců pro obnovení nároku na podporu.

mylela jsem si to, díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat