Jsem jen narocna? Nebo je syn jeste v normě?

Anonymní
4.6.21 13:32

Jsem jen narocna? Nebo je syn jeste v normě?

Ahoj maminy. Mam syna presne 2,5 roku, myslim, ze je uzasny, ale čím vic ho pozoruju v porovnani s vrstevniky, jsem nervózní. Rikam si, je to kluk, je pomalejsi, liny, ma na vse vic casu, ale stejne, poradte, zda je jeste vše v normě (v te sirsi norme) nebo je neco spatne a je treba uz dost opozdeny. Jak jsou na tom vasi dvou a pul letaci?

1. Nemluví - jen slabikuje (titititi, didididi, agagaga, mamamama,…). Ze zvířátek umí jen hada (ssssss). Jinak nic. Slabikovat zacal okolo toho roka, vzdy na chvíli (treba 14 dni), pak prestal treba na mesic, pak zase tyden nebo 14 dni slabikoval a pak zas treba mesic ne a takto se to táhlo az skoro do dnesniho dne, kdy pred dvema mesici uz intenzivne slabikuje a uz doky bohu nepřestává. Ale smysluplne slovo zadne.
  1. Porozumění reci je jen základní (dle logopedky), umi jen ta klicova slova. To znamená, kdyz ma ukazat oci, ukaze oci treba na plysakovi, ale uz nerozlisuje, jestli chci ukazat oci na mamince, tatinkovi, panence… V knizce ukaze jen pár zviratek a casto i to splete. Rozumi spis pokynum pohybového charakteru - poloz, zahoď, podej, vylez nahoru/dolu, umyt ruce, jdeme papat, otevri pusu, vyplazni jazyk, bez do postele, sedni si, lehni si, otoc se, stuj a dalsi podobne pokyny, at to tady vse nevypisuji. Slozitejsi pokynum nerozumi. Kdyz reknu dej, poda, co ma zrovna v ruce, kdyz nema nic v ruce, podava to, co je pobliz, kdyz ukazu prstem co konkrétně, tak to uz poda, ale ze bych rekla bez do pokoje a podej krtecka, to nechape. Tak spis vnima jen ta klicova slova v pokynu.
  1. Komunikuje neverbálně: Oční kontakt super (jakoby mluvil a vyzýval ocima). Kdyz neco potrebuje, vezme me za ruku, privede k veci, ukaze a udela skrek. Kdyz chce neco podat, ukaze tim smerem. Ted za poslednich 14 dni ukazovani vysperkoval na ukazovani ukazovackem, predtim mávnul celou rukou. Ale jen kdyz neco potreboval. Pozornost nesdilel, jako ze by venku ukazal na letadlo nebo na neco jineho zajímavého a kouknul na me. Toto ukazování a sdileni pozornosti zacalo az ted. Potkáme venku pejska, ukaze na neho ukazovackem, koukne na me a pisti a ma radost. Toto vidim u mnohem mensich deti ve veku jeden rok az rok a pul, ten muj lump to dela teprve az ted ve dvou a pul letech, tak snad je jeste normalni i s timto zpozdenim a dozene to. Predtim taky sdilel pozornost, ale tak, ze mi treba donesl vec, treba plysaka, hracku, ale jen obcas. Jinak z dalsich gest treba mavne rukou, kdyz chce abych sla za nim. Gesta ano/ne jeste neumi. Zamává na rozloučenou, ale jen kdyz chce on, neni to pokazde.
  1. Nemá jeste fantazijni hru, tedy nevim, jestli se pocita, ze si hraje s plysaky a oni si davaji navzajem pusinky. Jinak kramari hracky, jezdi sem a tam s auty, mazli se s plysaky, ale vkladacky, puzzle, stavebnice ho nezamaji. Nutim ho aspon obcas, aby mi ukazoval v knizkach, chvilku ukazuje, ale dlouho neudrzi pozornost a uz utika delat neco jineho. Cmara pastelkama, lepi samolepky. Rad se honi, bavi ho pohybove aktivity. Jemná motorika asi v norme, hruba taky.
  1. Neumi jeste jist sam. Tedy chape princip jak se ji lžičkou. Neco hustého (treba puding, jogurt) si sam dokaze nabrat a dat do pusy, ale lzicku dost neohrabane drzi, naklání a kdyby to bylo neco vic tekutého, vylije to, nadela hodne neporadku. Chce to cvik, ja vim, ale on je celkove nejedlik a radeji ho krmim ja, protoze sam by se nenajedl, dobrovolne moc jist nechce. Max ten jogurt a pudink, ten mu chutna, ale z toho nemuze byt ziv.
  1. Sam si umi sundat jen ponožky a i s tim mu musim pomoct, ze mu to predchystam, ze mu to stáhnu aspon pres patu. A jeste si sunda cepici. Tot vse. Nic jineho si neumi svleknout ani obléknout. Ale pravda, ze ja ho k tomu zatim moc nevedla.
  1. Chápe princip curani a kakani do kakace, ale sam si nerekne a klidne to pusti do pliny. Kdyz ho vysazuju a myslim na to ja, vycura se v poho.

Jinak socialni kontakt ok, ma rad děti, dospělé, navazuje kontakt, rad se mazli.

Takze co myslite maminy? Myslite, že je jeste ok a ze to dozene, nebo jsem jen narocna? Me by přišel ok, jen to srovnani s ostatními venku (hlavne s holcickama) je bolestné. Chci ho dat do skolky, snad tam se posune.

Dekuji za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31833
4.6.21 13:36
@Anonymní píše:
Ahoj maminy. Mam syna presne 2,5 roku, myslim, ze je uzasny, ale čím vic ho pozoruju v porovnani s vrstevniky, jsem nervózní. Rikam si, je to kluk, je pomalejsi, liny, ma na vse vic casu, ale stejne, poradte, zda je jeste vše v normě (v te sirsi norme) nebo je neco spatne a je treba uz dost opozdeny. Jak jsou na tom vasi dvou a pul letaci?
  1. Nemluví - jen slabikuje (titititi, didididi, agagaga, mamamama,…). Ze zvířátek umí jen hada (ssssss). Jinak nic. Slabikovat zacal okolo toho roka, vzdy na chvíli (treba 14 dni), pak prestal treba na mesic, pak zase tyden nebo 14 dni slabikoval a pak zas treba mesic ne a takto se to táhlo az skoro do dnesniho dne, kdy pred dvema mesici uz intenzivne slabikuje a uz doky bohu nepřestává. Ale smysluplne slovo zadne.
  1. Porozumění reci je jen základní (dle logopedky), umi jen ta klicova slova. To znamená, kdyz ma ukazat oci, ukaze oci treba na plysakovi, ale uz nerozlisuje, jestli chci ukazat oci na mamince, tatinkovi, panence… V knizce ukaze jen pár zviratek a casto i to splete. Rozumi spis pokynum pohybového charakteru - poloz, zahoď, podej, vylez nahoru/dolu, umyt ruce, jdeme papat, otevri pusu, vyplazni jazyk, bez do postele, sedni si, lehni si, otoc se, stuj a dalsi podobne pokyny, at to tady vse nevypisuji. Slozitejsi pokynum nerozumi. Kdyz reknu dej, poda, co ma zrovna v ruce, kdyz nema nic v ruce, podava to, co je pobliz, kdyz ukazu prstem co konkrétně, tak to uz poda, ale ze bych rekla bez do pokoje a podej krtecka, to nechape. Tak spis vnima jen ta klicova slova v pokynu.
  1. Komunikuje neverbálně: Oční kontakt super (jakoby mluvil a vyzýval ocima). Kdyz neco potrebuje, vezme me za ruku, privede k veci, ukaze a udela skrek. Kdyz chce neco podat, ukaze tim smerem. Ted za poslednich 14 dni ukazovani vysperkoval na ukazovani ukazovackem, predtim mávnul celou rukou. Ale jen kdyz neco potreboval. Pozornost nesdilel, jako ze by venku ukazal na letadlo nebo na neco jineho zajímavého a kouknul na me. Toto ukazování a sdileni pozornosti zacalo az ted. Potkáme venku pejska, ukaze na neho ukazovackem, koukne na me a pisti a ma radost. Toto vidim u mnohem mensich deti ve veku jeden rok az rok a pul, ten muj lump to dela teprve az ted ve dvou a pul letech, tak snad je jeste normalni i s timto zpozdenim a dozene to. Predtim taky sdilel pozornost, ale tak, ze mi treba donesl vec, treba plysaka, hracku, ale jen obcas. Jinak z dalsich gest treba mavne rukou, kdyz chce abych sla za nim. Gesta ano/ne jeste neumi. Zamává na rozloučenou, ale jen kdyz chce on, neni to pokazde.
  1. Nemá jeste fantazijni hru, tedy nevim, jestli se pocita, ze si hraje s plysaky a oni si davaji navzajem pusinky. Jinak kramari hracky, jezdi sem a tam s auty, mazli se s plysaky, ale vkladacky, puzzle, stavebnice ho nezamaji. Nutim ho aspon obcas, aby mi ukazoval v knizkach, chvilku ukazuje, ale dlouho neudrzi pozornost a uz utika delat neco jineho. Cmara pastelkama, lepi samolepky. Rad se honi, bavi ho pohybove aktivity. Jemná motorika asi v norme, hruba taky.
  1. Neumi jeste jist sam. Tedy chape princip jak se ji lžičkou. Neco hustého (treba puding, jogurt) si sam dokaze nabrat a dat do pusy, ale lzicku dost neohrabane drzi, naklání a kdyby to bylo neco vic tekutého, vylije to, nadela hodne neporadku. Chce to cvik, ja vim, ale on je celkove nejedlik a radeji ho krmim ja, protoze sam by se nenajedl, dobrovolne moc jist nechce. Max ten jogurt a pudink, ten mu chutna, ale z toho nemuze byt ziv.
  1. Sam si umi sundat jen ponožky a i s tim mu musim pomoct, ze mu to predchystam, ze mu to stáhnu aspon pres patu. A jeste si sunda cepici. Tot vse. Nic jineho si neumi svleknout ani obléknout. Ale pravda, ze ja ho k tomu zatim moc nevedla.
  1. Chápe princip curani a kakani do kakace, ale sam si nerekne a klidne to pusti do pliny. Kdyz ho vysazuju a myslim na to ja, vycura se v poho.

Jinak socialni kontakt ok, ma rad děti, dospělé, navazuje kontakt, rad se mazli.

Takze co myslite maminy? Myslite, že je jeste ok a ze to dozene, nebo jsem jen narocna? Me by přišel ok, jen to srovnani s ostatními venku (hlavne s holcickama) je bolestné. Chci ho dat do skolky, snad tam se posune.

Dekuji za odpovědi.

Zdá se mi podle popisu pomalejší, ale „normální“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2475
4.6.21 13:44

Já bych ho teď do školky nedávala, podle mě není ještě připravený, jedině nějaká soukromá dětská skupina, co je zvykla na menší děti..
Ohledně popisu - takto bych to sepsala a probrala s pediatrem, on s tím bude mít více zkušeností

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2346
4.6.21 14:03

Ma opozdene porozumeni a tu rec(tak o rok a rok a pul), ale to neznamena, ze z toho pri vhodne peci nevyroste. Na logopedii chodite, takze tam poradi vic. Zasla bych i ke klinicke psycholozce, at na nej koukne. Na klasickou obecni skolku rozhodne zraly neni a ne vsechny deti se v kolektivu rozmluvi. Muj zdravy syn rozumel ve 2,5letech prakticky vsemu. Mluvil normalne ve vetach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9626
4.6.21 14:21

Nepřijde mi to úplně v normě, ale zase nic, co by se nedalo dohnat. Ke školce bych se neupínala, možná v soukromé, ve státní učitelky opravdu nejsou placené a ani nemají čas na to, aby obsluhovaly dítě s tou mírou sebeobsluhy, kterou popisuješ.
Jo, určitě bych neřekla, že má jemnou motoriku v normě.

Příspěvek upraven 04.06.21 v 14:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2445
4.6.21 14:22

No tak na logopedii chodite, s pediatrem jsi to asi uz resila…tabulkovy stav to neni, ale neni ani dane, ze musi byt nejak opozdeny, nebo nenormalni, i tady je spousta prikladu, kdy deti treba do 3 nemluvily vubec a pak se to zlomilo..narocna nejsi, proste vnimas, ze nektere deti jsou oproti synovi jinde a chces to dohnat, coz je super..a treba ve 3 uz bude do skolky pripraveny (asi jsi nemyslela, ze ho chces dat ted skolky)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 14:32

@Melodie91, myslela jsem soukromou, kde je jedna ucitelka na méně (treba sedm) deti a muze mu pomahat. Planuju uz od pristiho mesice. Ze zacatku treba jen na dve hodinky, aby si zvykl. On je stastny v kolektivu deti, bude tam mit zas jine podnety nez doma a treba mu to pomůže. Za zkousku to stoji, odhlásit ho muzu vzdycky. Vim, ze na klasickou školou jeste nema.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 14:45

@Bábrdl děkuji, jak je starsi a starsi, jde videt, ze pomalejsi opravdu je. Upinam se k tomu, ze se ted intenzivne rozjelo to opravdove ukazovani a ze se rozjede snad postupně i vsechno ostatni a dozene to.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 14:47

@Beckyttine5, s pediatrem jsem vse probirala, dava mu cas do tri let :roll: Vyzadala jsem si ale aspon tu logopedii a ted jsem ho objednala i na vysetreni sluchu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 14:50

@Oriseka, asi zkusime i tu psycholožku, za to nic nedám. Dekuji.

• Citovat
  • Nahlásit
2445
4.6.21 14:51
@Anonymní píše:
@Melodie91, myslela jsem soukromou, kde je jedna ucitelka na méně (treba sedm) deti a muze mu pomahat. Planuju uz od pristiho mesice. Ze zacatku treba jen na dve hodinky, aby si zvykl. On je stastny v kolektivu deti, bude tam mit zas jine podnety nez doma a treba mu to pomůže. Za zkousku to stoji, odhlásit ho muzu vzdycky. Vim, ze na klasickou školou jeste nema.

Urcite mu to neublizi :) nevim proc me napadla statni, to malo kde berou pred tretim rokem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31833
4.6.21 14:53
@Anonymní píše:
@Bábrdl děkuji, jak je starsi a starsi, jde videt, ze pomalejsi opravdu je. Upinam se k tomu, ze se ted intenzivne rozjelo to opravdove ukazovani a ze se rozjede snad postupně i vsechno ostatni a dozene to.

Spousta maminek má podle popisu dítě, které je téměř jistě na spektru PAS (neukazuje, nemluví, „všemu rozumí, ale nechce se mu“ = tzn. nerozumí ničemu) a utěšují se, že se rozmluví atd. (edit: ne, že by se nemohlo rozmluvit. MNOHO autíků vypadá ještě ve třech letech, že budou NFA a klidně mohou být VFA)

Ale to není váš případ. Tvoje dítě, se zdá, má normální vývoj. Jen pomalejší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.6.21 15:06
@Anonymní píše:
@Melodie91, myslela jsem soukromou, kde je jedna ucitelka na méně (treba sedm) deti a muze mu pomahat. Planuju uz od pristiho mesice. Ze zacatku treba jen na dve hodinky, aby si zvykl. On je stastny v kolektivu deti, bude tam mit zas jine podnety nez doma a treba mu to pomůže. Za zkousku to stoji, odhlásit ho muzu vzdycky. Vim, ze na klasickou školou jeste nema.

Rekla bych širší norma, ale ze si poradi :hug: te skolky bych se nebala, hodne deti se totiz s cizima projevuje ‚inteligentneji‘ nez s maminkou, ktera jim rozumi na pohled

Dulezite je, ze komunikuje a vyviji se. Ja se o sveho taky bala a cizi lidi mi rikali, ze je uplne v pohode, i kdyz jeste nemluvi. Treba muj, dokud si fakt nebyl jistej, tak nezacal. Do 3 a pul jsem byla na mrtvici, pak to slo rychle. S řečí se jakoby urychlil dalsi socialni vyvoj

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.6.21 15:14

@Sany80s, umi lepit i nejmensi samolepy a kreslit kruhy i cary, tak jsem myslela, ze je to jeste ok. Prstiky ma obratny kdyz neco dela. To krmeni jen nema natrénováno, protoze celkove moc jist nechce. Moc kolem neho asi obletuju, oblekam a svlekam a asi ho málo zapojuji.

• Citovat
  • Nahlásit
6564
4.6.21 15:19

Podle popisu bych řekla že je o rok pozadu, tohle co popisujes dělá moje 18ti měsíční dcera. Podle mě není na školku zralej, a řešila bych to s dětskou doktorkou. :think: většina věcí co popisujes je v dotazníku co se dává v 18ti měsících, to se za rok nikam nepohnul? Jde o to aby se dítě stale vyvíjelo, učilo nové věci, nikdo nemůže lépe zhodnotit tvoje dítě než ty sama, protože ty jediná vidíš jak jde dopředu nebo zaostává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat