"jsem k ničemu" řekl mi 6 letý syn

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:15
"jsem k ničemu" řekl mi 6 letý syn

Ahoj holky, je mi dnes smutno. Už delší dobu vím, že syn má problémy se sebevědomím (podle učitelky je ve školce v kolektivu nejistý, když je před něj postavený nějaký úkol, někdy se i rozbrečí), je spíš stydlivý. Mám pocit, že se to zhoršilo cca před 1,5 rokem, kdy dostal poměrně silné brýle (4,5 dioptrií) - já jsem z toho byla nešťastná, uvědomuji si že jsem to možná na něj přenesla. Dnes už jsem si na to zvykla, i když mě to někdy zamrzí, přála bych si, aby brýle mít nemusel.
Cíleně se ho snažím chválit za vše, co se mu povede. Je šikovný fyzicky, sposta věcí mu jde.
Nemáme nějaké finanční problémy, můžeme mu dopřát vše, co mají ostatní děti, i něco pěkného. Já se mu věnuju, jak můžu (připravujeme se do školy - čeká ho 1. třída, učím ho plavat, blbneme na trampolíně, čtu mu, povídáme si..), manžel s ním zase dělá bojová umění, sportuje s ním… Máme ještě 4 letou dceru.
Z nějakých důvodů si syn ale stále nevěří a dnes mě šokoval, když mi na něco odpověděl, že to nezvládne, že je k ničemu. Úplně ve mně hrklo, ptala jsem se ho, proč to říká, že to není pravda a on mi řekl, že to slyšel v televizi. Já si ale říkám, že v TV slyší přeci 1000 věcí, tak proč si vybral zrovna tohle?
Co si o tom myslíte? Napadá Vás, jak dítěti zvýšit seběvědomí, když chválení nepomáhá?
Byl teď se školkou na ŠVP, přijel nadšený, asi byl na sebe hrdý, jak to zvládl. Něco mi říká, že cesta by mohla být nechat ho dokázat něco sám, možná mu moc se vším pomáhám… Nezažily jste něco podobného? Díky!
Prosím o anonym, je to pro mě citlivé

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Sashie
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 01.07.19 22:23

Spíš než chválit za každou hovadinu, tak ho cíleně vést k samostatnosti a tím mu zvedat sebevědomí. Není lepší pocit, než když zvládne nějakou výzvu. Pomáhá doma? Má něco na starosti? Kromě běžného úklidu… Zkus mu říct, že bys moc potřebovala, aby ti pomohl, třeba tím, že bude sám vynášet odpadky do popelnice, že víš, že to zvládne. A ty toho máš moc a už to nestíháš. Nebo vymysli něco, co je reálné. Já vidím z oken na popelnice, tak můžu nenápadně hlídat…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:23

Vynucuje si pozornost, snaží se ji získat pro sebe. Má mladšího sourozence, který mu ji bere. Když řekne, že je k ničemu, neříkej mu, že není, ale ptej se, proč si to myslí, z čeho tak usuzuje a jak k tomu došel. Tím získá tvůj zájem, opravdový zájem. Musíš ovšem koukat na něj a opravdu se zajímat, neodbíhat k mladšímu, nekoukat do telefonu, být jen pro něj. Je to běh na dlouhou trať, ale funguje to. Náš se chtěl nechat utratit, že jeho život není k žití…řešili jsme s psychologem a po změně přístupu vidíme obrat o 100%, ale je to boj, protože z dětství si neseme model „neřvi, nebo ti přidám ať máš proč řvát“

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:26
@Anonymní píše:
Vynucuje si pozornost, snaží se ji získat pro sebe. Má mladšího sourozence, který mu ji bere. Když řekne, že je k ničemu, neříkej mu, že není, ale ptej se, proč si to myslí, z čeho tak usuzuje a jak k tomu došel. Tím získá tvůj zájem, opravdový zájem. Musíš ovšem koukat na něj a opravdu se zajímat, neodbíhat k mladšímu, nekoukat do telefonu, být jen pro něj. Je to běh na dlouhou trať, ale funguje to. Náš se chtěl nechat utratit, že jeho život není k žití…řešili jsme s psychologem a po změně přístupu vidíme obrat o 100%, ale je to boj, protože z dětství si neseme model „neřvi, nebo ti přidám ať máš proč řvát“

zakladatelka:
to je fakt, náš má tendence kňourat a fňukat a já ho za to peskuju, protože to nesnášim. Přesně ten Tvůj citát jsem slýchla jako dítě taky..
Díky!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:27
@Sashie píše:
Spíš než chválit za každou hovadinu, tak ho cíleně vést k samostatnosti a tím mu zvedat sebevědomí. Není lepší pocit, než když zvládne nějakou výzvu. Pomáhá doma? Má něco na starosti? Kromě běžného úklidu… Zkus mu říct, že bys moc potřebovala, aby ti pomohl, třeba tím, že bude sám vynášet odpadky do popelnice, že víš, že to zvládne. A ty toho máš moc a už to nestíháš. Nebo vymysli něco, co je reálné. Já vidím z oken na popelnice, tak můžu nenápadně hlídat…

moc díky za nápad, potřemýšlím, co by mohl dělat

Sashie
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 01.07.19 22:42
:hug:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:49

U nás je to taky. U v horším. Že chce umřít, že se zabije, že se probodne nožem, že nebude pít aby zemřel. Člověka to vyděsí ale je to nízké sebevědomí. U nás hodne pomohl bravurně zvládnutý zápis do ZŠ a celkově „větší“ úspěchy. Takže se je snažím víc vyhledavat.
Jo a hodně pomohl nápad z MŠ a to zážitkový deník. Za každý zážitek, výlet apod si namaluje něco z toho co se tam dělo a dopisem datum a název. Když si to potom zpětne prohlíží je „hrdý co už má za sebou“ :mrgreen:

blumen
Hvězda diskuse 51818 příspěvků 01.07.19 22:57
@Anonymní píše:
U nás je to taky. U v horším. Že chce umřít, že se zabije, že se probodne nožem, že nebude pít aby zemřel. Člověka to vyděsí ale je to nízké sebevědomí. U nás hodne pomohl bravurně zvládnutý zápis do ZŠ a celkově „větší“ úspěchy. Takže se je snažím víc vyhledavat.
Jo a hodně pomohl nápad z MŠ a to zážitkový deník. Za každý zážitek, výlet apod si namaluje něco z toho co se tam dělo a dopisem datum a název. Když si to potom zpětne prohlíží je „hrdý co už má za sebou“ :mrgreen:

8o tak to snad ne. To bych zasla k detskemu osychologovi, rict tohle me dite

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:59
@Anonymní píše:
Jo a hodně pomohl nápad z MŠ a to zážitkový deník. Za každý zážitek, výlet apod si namaluje něco z toho co se tam dělo a dopisem datum a název. Když si to potom zpětne prohlíží je „hrdý co už má za sebou“ :mrgreen:

to je fakt, často mi říká, že by chtěl zažít nějaké dobrodružství. My jsme se nedávno po dlouhé bolestivé stavbě domu svépomocí z bytu přstěhovali z bytu do domu, tak bysme s manželem nejraději jen byli doma a užívali si vytoužený domov. Ale děti asi chtějí něco jiného. Já už nemám potřebu cestovat, mám pocit, že jsem vše viděla a už chci být konečně doma. Ale asi to budeme muset nějak změnit..
Moc díky za radu :kytka:

blumen
Hvězda diskuse 51818 příspěvků 01.07.19 22:59

A vy mate zdrave sebevedomi?

Dcera nosi bryle odmalicka (ma ted 4,5), sebevedomi ma nekdy az moc, po nas :mrgreen: k nicemu ji nejak moc nevedeme asi, spise to odkoukava. Kdyz ji nekdo neco provede, vrati to dotycnemu, pripadne se umi branit, ozvat se. Odmala chvalime, ze je silovna, kdyz se ji neco nepovede, tak proste se ma snazit znovu a povede se to. Dle me to je vrozene a i odkoukane od vas :nevim: sama pises, zes to na nej mozna prenesla

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 22:59
@blumen píše:
8o tak to snad ne. To bych zasla k detskemu osychologovi, rict tohle me dite

U psychologa jsme byly, chodíme dlouhodobě. Kupodivu psycholog neumí kouzelnou formulku po které by to přešlo. :nevim: je to o tom zjistit v čem je problém a pracovat na zlepšení. A to děláme :nevim: Ano, nevyřeší se to za týden…

blumen
Hvězda diskuse 51818 příspěvků 01.07.19 23:03
@Anonymní píše:
to je fakt, často mi říká, že by chtěl zažít nějaké dobrodružství. My jsme se nedávno po dlouhé bolestivé stavbě domu svépomocí z bytu přstěhovali z bytu do domu, tak bysme s manželem nejraději jen byli doma a užívali si vytoužený domov. Ale děti asi chtějí něco jiného. Já už nemám potřebu cestovat, mám pocit, že jsem vše viděla a už chci být konečně doma. Ale asi to budeme muset nějak změnit..
Moc díky za radu :kytka:

Pro deti jsou zazitky dulezite :kytka: cestujeme hodne, kdyz je moznost, hodne vylety, manzel rika, ze mela ve 3 letech vic zazitku nez on za cely zivot :mrgreen:

blumen
Hvězda diskuse 51818 příspěvků 01.07.19 23:03
@Anonymní píše:
U psychologa jsme byly, chodíme dlouhodobě. Kupodivu psycholog neumí kouzelnou formulku po které by to přešlo. :nevim: je to o tom zjistit v čem je problém a pracovat na zlepšení. A to děláme :nevim: Ano, nevyřeší se to za týden…

Dobre :hug: :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 23:05
@blumen píše:
A vy mate zdrave sebevedomi?Dcera nosi bryle odmalicka (ma ted 4,5), sebevedomi ma nekdy az moc, po nas :mrgreen: k nicemu ji nejak moc nevedeme asi, spise to odkoukava. Kdyz ji nekdo neco provede, vrati to dotycnemu, pripadne se umi branit, ozvat se. Odmala chvalime, ze je silovna, kdyz se ji neco nepovede, tak proste se ma snazit znovu a povede se to. Dle me to je vrozene a i odkoukane od vas :nevim: sama pises, zes to na nej mozna prenesla

Taky na sebevědomí musím celý život pracovat. Od dětství jsme ho měla málo, pak se mi povedlo X věcí, na které jsem byla hrdá a tím se to značně zlepšilo. Tak nějak si ale v sobě nesu to, že rodiče mě nechválili, spíš (bohužel) mě máma ať vědomě nebo nevědomě srážela před lidma. Pokud o mě s někým mluví, tak jen negativně a někdy si vymýšlí i věci, co nejsou proavda, hrůza. Sama vím, že tohle je pro dítě průšvih, tak se to snažím dělat přesně naopak. Ale ono jen to chválení nestačí. Zkusím víc podporovat tu samostatnost

blumen
Hvězda diskuse 51818 příspěvků 01.07.19 23:22
@Anonymní píše:
Taky na sebevědomí musím celý život pracovat. Od dětství jsme ho měla málo, pak se mi povedlo X věcí, na které jsem byla hrdá a tím se to značně zlepšilo. Tak nějak si ale v sobě nesu to, že rodiče mě nechválili, spíš (bohužel) mě máma ať vědomě nebo nevědomě srážela před lidma. Pokud o mě s někým mluví, tak jen negativně a někdy si vymýšlí i věci, co nejsou proavda, hrůza. Sama vím, že tohle je pro dítě průšvih, tak se to snažím dělat přesně naopak. Ale ono jen to chválení nestačí. Zkusím víc podporovat tu samostatnost

Mozna to z Tebe citi. To nemyslim zle. Ale myslim, ze hodne veci si proste berou deti primo z nas, od nas, at chceme nebo nechceme. A manzel je jaky?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama