Jsem osvobozený od daně z přijmu při prodeji nemovitosti?

Anonymní
3.9.21 18:19

Jsem osvobozený od daně z přijmu při prodeji nemovitosti?

Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o odbornější názor. Kupoval jsem si byt (novostavba) před 4,5 lety, který jsem následně prodal. Byt jsem nepronajímal, není evidovaný v obchodním majetku, služby jsou psané na mě, elektřina na syna, protože ho také využíval. Byt se využíval pro rodinné potřeby a také, abych nemusel kvůli práci přespávat po hotelích. Z úroku z hypotéky jsem si uplatňoval slevu na daních. Tedy využíval jsem ho jako bydliště, ale ne jako trvalé bydliště a nikde jsem toto bydliště neohlašoval. Nicméně nemám moc, jak to doložit, pošta mi tam nechodila. Jelikož jsem nedodržel časový test 5 let, bude se na mne vztahovat Daň z příjmu, nebo jsem osvobozen na základě 2letého bydliště? Jedná se o nemalé finance, proto se raději ujišťuji od vícero názorů.

Velmi děkuji za Vaše názory.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4385
3.9.21 19:37

Já se v tom vůbec nevyznám, ale podle mě jde o trvalé bydliště a myslela jsem, že pokud tam není, nelze uplatňovat ani úroky z hypo v daňovém přiznání. Daň z příjmu by se v tomto případě podle mě neplatila jen pokud by byly peníze opět investované do další nemovitosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
3.9.21 19:49
@jita22 píše:
Já se v tom vůbec nevyznám, ale podle mě jde o trvalé bydliště a myslela jsem, že pokud tam není, nelze uplatňovat ani úroky z hypo v daňovém přiznání. Daň z příjmu by se v tomto případě podle mě neplatila jen pokud by byly peníze opět investované do další nemovitosti.

Chci peníze věnovat synovi, který si plánuje pořidit svoje bydlení. Ale to na to se podle mě nevztahuje úleva, pokud se nejedná o mé uspokojení bytové potřeby. Nicméně těch vyjímek, kdy se neplatí daň je více, třeba to bydliště, ale otázka, jak to doložit, když mi tam například pošta nechodila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
231
3.9.21 21:54
@drosuba píše:
Chci peníze věnovat synovi, který si plánuje pořidit svoje bydlení. Ale to na to se podle mě nevztahuje úleva, pokud se nejedná o mé uspokojení bytové potřeby. Nicméně těch vyjímek, kdy se neplatí daň je více, třeba to bydliště, ale otázka, jak to doložit, když mi tam například pošta nechodila.

‘ Fyzická osoba však musí mít na zřeteli, že prokázání skutečnosti, že v prodávané nemovitosti dva roky bydlela, aniž tam měla trvalý pobyt, je na ní. Skutečnost, že v nemovitosti má trvalý pobyt, bude jako důkaz patrně jednodušší. V ostatních případech lze jako podpůrného důkazního prostředku využít např. prohlášení sousedů, doručování faktur za služby aj.’
Co to prohlášení sousedů?
Otázkou ovšem zůstává, jak často jste tam byl.
Vkládám konkrétní odkaz: http://www.danovetipy.cz/…movitosti-51

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6882
4.9.21 08:31

Podmínka ohledně 2 et bydlení znamená, že jsi tam trvale bydlel. Nikoli to, že jsi 2 dny v týdnu přespal kvůli práci. Takže pokud máš trvalé bydliště jinde, kde se obvykle zdržuješ, přebíráš tam poštu, žije tam rodina atd., pak podmínka 2 let splněna nebyla a prodej bytu není osvobozený. A je teda dost divné, že ti prošlo i to uplatnění úroků z hypo. Tam je podmínkou také vlastní trvalé bydlení, případně potomků, rodičů nebo prarodičů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
12.9.21 14:42

Dobrý den,

řešili jsme něco podobného cca před 5roky. Prodávali jsme s manželem byt po dvou letech, co jsme tam bydleli. Oba jsme měli trvalé bydliště u rodičů. Platili jsme na bytě samozřejmě energie, poplatek za popelnice apod. Úplně každý den jsme tam taky nebyli, jezdili jsme často k rodičům. Byt jsme prodávali z důvodu stěhování do RD. Čekali jsme rodinu. Byla jsem se zeptat na FÚ jak tuto situaci pořešit. I když se zabývám účetnictvím, v tomto jsem trochu tápala. Stačilo sepsat čestné prohlášení, že jsme byt užívali k vlastním potřebám, k tomu jsme dodali smlouvy za energie a přidali k daňovému přiznaní za ten daný rok prodeje. Daň z příjmu z prodeje nemovitosti jsme neplatili. Tak snad Vám můj příspěvek pomůže. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6882
13.9.21 18:57

@janiska86 jenže vy jste tam bydleli. On tam nebydlí, to je ten velký rozdíl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat