Jsem paranoidní a mám ataky? Je to už pro psychiatra?

Anonymní
29.3.21 10:10

Jsem paranoidní a mám ataky? Je to už pro psychiatra?

Byla jsem taková od dětství a co si pamatuju. Při sebemenší nepříjemné situaci jsem začínala panikařit a představovala si třeba absurdní následky. Mám to tak i teď. Zrovna nedávno mně napadlo, co když někdo hodí do popelnice kotě, že tam pomalu musí umírat, mňouká a šíleně trpí. Brečela jsem a nemohla dýchat. Nebo další věc - na parkovišti mně seřval jeden chlap, sprostě mi vynadal a já už týden doma trnu a bojím se, že si mně najde, podpálí dům, bude tady řvát atd…Nemůžu se pořádně nadechnout, žaludek jak na vodě, třesou se mi ruce, vůbec nejsem v pohodě a šíleně mně to štve, protože vím, jak je to třeba absurdní a směšný, ale neumím si pomoct..Je to už na psychologa/ psychiatra? Já už nevím co dělat, aby mi některé věci prostě byly fuk…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10448
29.3.21 10:12

Ano, je, vyhledej odborníka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
311
29.3.21 10:12

Minimálně psychologa určitě vyhledej. Není se za co stydět, pomůže ti :hug:
Psychiatra bych zvážila v případě, že bys chtěla nějakou medikaci. Antidepresiva, nebo jen nějaké léky na uklidnění.
A neboj, zvládneš to!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 10:13
@Darkandeep píše:
Minimálně psychologa určitě vyhledej. Není se za co stydět, pomůže ti :hug:
Psychiatra bych zvážila v případě, že bys chtěla nějakou medikaci. Antidepresiva, nebo jen nějaké léky na uklidnění.
A neboj, zvládneš to!

No, nejlíp ano, protože si sama uvědomuji, že v některých situacích potřebuji vážně zklidnit a alkoholem to řešit nechci…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 10:55

Určitě vyhledej psychologa. Pár sezení a budeš se cítit mnohem líp. Pomůže ti uvědomit si odkud se ten strach bere. Sezení u psychologa je báječné v tom, že hodně přemýšlíš co budes říkat tam a pak zase přemýšlíš co řekl on tobě a tak najdeš odpověď na mnoho otázek i mimo tu hodinku terapie.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 10:57
@Anonymní píše:
No, nejlíp ano, protože si sama uvědomuji, že v některých situacích potřebuji vážně zklidnit a alkoholem to řešit nechci…

Na psychiatra je zbytečné brzy. Nejprve psycholog a pokud on usoudí, že jde o nějakou diagnózu, sám tě za psychiatrem pošle.

• Citovat
  • Nahlásit
3707
29.3.21 14:05
@Anonymní píše:
Byla jsem taková od dětství a co si pamatuju. Při sebemenší nepříjemné situaci jsem začínala panikařit a představovala si třeba absurdní následky. Mám to tak i teď. Zrovna nedávno mně napadlo, co když někdo hodí do popelnice kotě, že tam pomalu musí umírat, mňouká a šíleně trpí. Brečela jsem a nemohla dýchat. Nebo další věc - na parkovišti mně seřval jeden chlap, sprostě mi vynadal a já už týden doma trnu a bojím se, že si mně najde, podpálí dům, bude tady řvát atd…Nemůžu se pořádně nadechnout, žaludek jak na vodě, třesou se mi ruce, vůbec nejsem v pohodě a šíleně mně to štve, protože vím, jak je to třeba absurdní a směšný, ale neumím si pomoct..Je to už na psychologa/ psychiatra? Já už nevím co dělat, aby mi některé věci prostě byly fuk…

Ahoj, mám podobné myšlenky, katastrofické scénáře, všeho se bojím… ke každé situaci vymyslím něco úděsného, mám strašné noční můry… Určitě bych ti doporučila psychologa, s tím to můžeš rozebírat, podpoří tě, ukáže jiný pohled… Psychiatr nevím, jestli hned, jak tu píšou holky, tak možná nejdřív ten psycholog a ten umí posoudit, zda je to už na léky a psychiatra. Držím moc palce. Já k psychiatrovi chodím, ale mám i jiné problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 14:18
@Lollitka píše:
Ahoj, mám podobné myšlenky, katastrofické scénáře, všeho se bojím… ke každé situaci vymyslím něco úděsného, mám strašné noční můry… Určitě bych ti doporučila psychologa, s tím to můžeš rozebírat, podpoří tě, ukáže jiný pohled… Psychiatr nevím, jestli hned, jak tu píšou holky, tak možná nejdřív ten psycholog a ten umí posoudit, zda je to už na léky a psychiatra. Držím moc palce. Já k psychiatrovi chodím, ale mám i jiné problémy.

Děkuji za reakci. problém je v tom, že nejsem schopna normálně fungovat a věřím, že nějaké prášky by na ty nejhorší stavy mohly pomoct. Nejsem schopna nic vyřešit, ani vyjít z bytu a pokud ano, tak je mi tak zle, že mám pocit, že je to má poslední hodina. Kvalita života rovná se nula.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 14:19
@Anonymní píše:
Na psychiatra je zbytečné brzy. Nejprve psycholog a pokud on usoudí, že jde o nějakou diagnózu, sám tě za psychiatrem pošle.

u psychologa jsem byla před několika lety, ano, něco jsme rozebrali, ale ten akutní panický stav neodstranil, nic se nelepšilo a ataky jsem měla úplně stejné jako předtím..opravdu potřebuji nějak fungovat a žít.

• Citovat
  • Nahlásit
3707
29.3.21 14:28
@Anonymní píše:
Děkuji za reakci. problém je v tom, že nejsem schopna normálně fungovat a věřím, že nějaké prášky by na ty nejhorší stavy mohly pomoct. Nejsem schopna nic vyřešit, ani vyjít z bytu a pokud ano, tak je mi tak zle, že mám pocit, že je to má poslední hodina. Kvalita života rovná se nula.

Aha, tak to jsi ale nenapsala, že nemůžeš ani vyjít z bytu apod., tak možná bych zašla i za psychiatrem, já se k němu poprvé dostala v roce 2006, kdy jsem měla pocit, že mi koření z jednoho salátu, který jsem měla v restauraci, rozežralo mozek a že už nikdy nebudu schopna se nic naučit (chodila jsem tehdy na VŠ). Nemluvila jsem doma o ničem jiném, než o poruše paměti, tak mě mamka objednala k psychiatrovi a ten po hodině povídání říkal, že je to na AD. Tak třeba i u tebe to bude. Jinak ty stavy, co popisuješ, tak alespoň, že víš, že to není realita, nebo že se toho bojíš, ale víš, že je to absurdní. Já před několika lety měla psychózu a to jsem těm věcem tak věřila, že jsem si to nedokázala odůvodnit. Pomohla mi až depotní injekce antipsychotik. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 14:33
@Lollitka píše:
Aha, tak to jsi ale nenapsala, že nemůžeš ani vyjít z bytu apod., tak možná bych zašla i za psychiatrem, já se k němu poprvé dostala v roce 2006, kdy jsem měla pocit, že mi koření z jednoho salátu, který jsem měla v restauraci, rozežralo mozek a že už nikdy nebudu schopna se nic naučit (chodila jsem tehdy na VŠ). Nemluvila jsem doma o ničem jiném, než o poruše paměti, tak mě mamka objednala k psychiatrovi a ten po hodině povídání říkal, že je to na AD. Tak třeba i u tebe to bude. Jinak ty stavy, co popisuješ, tak alespoň, že víš, že to není realita, nebo že se toho bojíš, ale víš, že je to absurdní. Já před několika lety měla psychózu a to jsem těm věcem tak věřila, že jsem si to nedokázala odůvodnit. Pomohla mi až depotní injekce antipsychotik. Držím palce.

tak to jsem ráda, že jsi našla řešení! To se člověk cítí lépe…ano, bohužel jsem měla stavy, kdy jsem třeba 4 měsíce nevyšla z bytu kromě nákupů, a to jsem běžela do auta o závod, abych nikoho nepotkala. Měla jsem strach, že mně uvidí sousedi ( :roll: vím jak šíleně to zní) a budou si říkat, že sedím doma a nikam nechodím a šťourat se v tom a že já nebudu vědět jak reagovat atd..a už se to nabalovalo, tak jsem nechodila nikam a bála se i doma něčím třísknout, aby si nemysleli, že dělám rámus, že existuji…teď se bojím toho chlapa z parkoviště, jakmile někdo zazvoní nebo dole třísknou dveře, už si představuji jak je to on a buší nám na dveře..a v takovém stavu jsem tady už dny a jen se třesu…prostě blázen.

• Citovat
  • Nahlásit
3707
29.3.21 14:40
@Anonymní píše:
tak to jsem ráda, že jsi našla řešení! To se člověk cítí lépe…ano, bohužel jsem měla stavy, kdy jsem třeba 4 měsíce nevyšla z bytu kromě nákupů, a to jsem běžela do auta o závod, abych nikoho nepotkala. Měla jsem strach, že mně uvidí sousedi ( :roll: vím jak šíleně to zní) a budou si říkat, že sedím doma a nikam nechodím a šťourat se v tom a že já nebudu vědět jak reagovat atd..a už se to nabalovalo, tak jsem nechodila nikam a bála se i doma něčím třísknout, aby si nemysleli, že dělám rámus, že existuji…teď se bojím toho chlapa z parkoviště, jakmile někdo zazvoní nebo dole třísknou dveře, už si představuji jak je to on a buší nám na dveře..a v takovém stavu jsem tady už dny a jen se třesu…prostě blázen.

Tak to tě chápu, já mám právě taky hrůzu z různých lidí, právě, že sice nejsem v té hluboké psychóze, z té mě vytáhla AP, ale jinak taky šílím ze všeho a mám neustále paranoidní myšlenky a taky se bojím. Jak jsem na tom byla nejhůř, tak jsem rok jen ležela v posteli schovaná, protože jsem měla pocit, že mě natáčí kamery. Na to jsem nakonec dostala ty injekce a ty pomohly získat náhled, ale jinak problémy mám pořád. Tak se objednej k psychiatrovi, léky by ti mohly ulevit, jen psychiatři mívají teď fakt narváno a hrozné čekací doby, ale třeba budeš mít štěstí a někomu se uvolní místo. A to máš i panické ataky, nebo o jakých atakách píšeš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.3.21 14:46
@Lollitka píše:
Tak to tě chápu, já mám právě taky hrůzu z různých lidí, právě, že sice nejsem v té hluboké psychóze, z té mě vytáhla AP, ale jinak taky šílím ze všeho a mám neustále paranoidní myšlenky a taky se bojím. Jak jsem na tom byla nejhůř, tak jsem rok jen ležela v posteli schovaná, protože jsem měla pocit, že mě natáčí kamery. Na to jsem nakonec dostala ty injekce a ty pomohly získat náhled, ale jinak problémy mám pořád. Tak se objednej k psychiatrovi, léky by ti mohly ulevit, jen psychiatři mívají teď fakt narváno a hrozné čekací doby, ale třeba budeš mít štěstí a někomu se uvolní místo. A to máš i panické ataky, nebo o jakých atakách píšeš?

teda to muselo být strašný :( ano, panické ataky jak jsem popisovala, nemohu dýchat, je mi neskutečně špatně, týden nejsem schopna jíst, jen se třesu atd..nepomáhá nic, ani nejrůznější techniky dýchání. Zkusím to, snad někdo bude mít volno..

• Citovat
  • Nahlásit
3707
29.3.21 14:57
@Anonymní píše:
teda to muselo být strašný :( ano, panické ataky jak jsem popisovala, nemohu dýchat, je mi neskutečně špatně, týden nejsem schopna jíst, jen se třesu atd..nepomáhá nic, ani nejrůznější techniky dýchání. Zkusím to, snad někdo bude mít volno..

Aha, tak když ti na to psycholog nepomohl, tak zkusíte s psychiatrem léky asi. Já taky měla jeden čas panické ataky a pomohla mi na to AD v kombinaci s psychoterapií (KBT) individuální a skupinovou, to byl rok 2008-2009. Čím dříve se to podchytí, tím lépe.
Jinak jsou na to dobré knížky:

https://obchod.portal.cz/…cka-porucha/

https://www.grada.cz/…-ataky-7106/

https://www.grada.cz/…orucha-8244/

Mně hodně pomáhaly kazuistiky v knížkách, že jsem viděla, že v tom nejsem sama a že je to prostě psychika. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat