Jsem povinna platit silniční daň?

93
1.7.13 14:44

Jsem povinna platit silniční daň?

Ahoj. Jsem OSVČ a na místo výkonu své činnosti se dopravuji svým vlastním osobním automobilem, který nemám vložený do účetnictví. Celkové výdaje uplatňuji na konci roku paušálem, na auto si žádné náklady neuplatňuji a v účetnictví mi nikde nefiguruje. Jsem v tomto případě povinna platit silniční daň? Pokud se k silniční dani nepřihlásím, jakou má finanční úřad šanci mi případně dokázat, že do práce jezdím autem a ne třeba autobusem? Předem díky za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
69305
1.7.13 14:47

Žádnou, k dani se nepřihlašuj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4522
1.7.13 14:47

Podle mého názoru tuto povinnost nemáš. Pokud si nenárokuješ žádné výdaje za auto tak bych to neřešila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
1.7.13 14:53

Pokud jsi se ještě k silniční dani nepřihlásila, tak se nepřihlašuj, pokud by jsi byla přihlášená z dřívějška( hypoteticky), stačí k 31.1.2014 napsat čestné prohlášení, že auto nebylo používáno pro podnikání. Ve skutečnosti bylo, ale neuplatňuješ na něj žádné slevy, tzn. paušál na km, či skutečné prokazatelné výdaje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
1.7.13 15:07

Co jsem našla na internetu názory účetních, tak povinna platit asi jsem, i když je to tak, jak píšu. Takže je asi jen otázka, jestli to risknout. Těžko říct, jak by mi finančák případně dokazoval, že tím autem jezdím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1580
1.7.13 15:26

Pokud nemáš auto v majetku nemusíš platit daň. Uplatňuješ paušál, takže si do nákladů benzín nedáváš. Nevím, proč bys musela platit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
1.7.13 15:29

Jsem OSVČ od roku 1995-2003 a znovu od 2008. V tom prvním jsem měla samoobsluhu, tak jsem silniční daň platila. Když jsem začínala znovu v roce 2008 a to kvůli blbýmu švarcsystému( nastoupila jsem jako kancelářská krysa, ale na živnosťák), tak jsem se na FÚ ptala, co se silniční daní a dozvěděla jsem se, že platit nemusím. V podstatě jsem sice do práce jezdila autem, ale tzv. za vlastní peníze, nikde jsem auto neuváděla. Podle mě záleží i na práci, kterou budeš dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
1.7.13 15:31
@Vichrice píše:
Pokud nemáš auto v majetku nemusíš platit daň. Uplatňuješ paušál, takže si do nákladů benzín nedáváš. Nevím, proč bys musela platit.

No mně by to taky přišlo logické, ale všude na internetu nacházím, že tu povinnost mám. Viz třeba http://www.nasepenize.cz/…i-dani-11183

„Silniční daň platíme za měsíce, ve kterých jsme auto my nebo kdokoliv jiný použili aspoň na den pro podnikání nebo jinou samostatně výdělečnou činnost. Není důležité, zda máme auto zařazené do obchodního majetku nebo jakým způsobem uplatňujeme výdaje.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
1.7.13 15:32
@Olinka2201 píše:
Jsem OSVČ od roku 1995-2003 a znovu od 2008. V tom prvním jsem měla samoobsluhu, tak jsem silniční daň platila. Když jsem začínala znovu v roce 2008 a to kvůli blbýmu švarcsystému( nastoupila jsem jako kancelářská krysa, ale na živnosťák), tak jsem se na FÚ ptala, co se silniční daní a dozvěděla jsem se, že platit nemusím. V podstatě jsem sice do práce jezdila autem, ale tzv. za vlastní peníze, nikde jsem auto neuváděla. Podle mě záleží i na práci, kterou budeš dělat.

Pracuju jako lektorka, výuka probíhá v různých částech jednoho města.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5054
1.7.13 15:42

Pokud uplatňuješ auto paušálem MUSÍŠ platit silniční daň a být k ní přihlášená!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5054
1.7.13 15:42

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
1.7.13 15:43

V tom případě se můžeš pohybovat pěšmo, kolmo, MHD ap. Tudíž bych se na FÚ nepřihlašovala k silniční dani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
1.7.13 15:45
@Blanka S píše:

Já neuplatňuji na auto výdaje paušálem. Ten zmiňovaný paušál je celkový roční výdajový paušál daně z příjmu ve výši 60%. Na auto si nikde nic neuplatňuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
1.7.13 15:47
@Blanka S píše:

To je jasné, ale MUSÍ uplatňovat auto. Pokud uplatňuje daňový paušál 60% nemusí být k silniční dani přihlášená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5054
1.7.13 15:50

Tak to jsem pochopila špatně promiň. Pokud uplatňuješ náklady paušálem tak silniční daň platit nemusíš a ani se k dani hlásit nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat