Jsou tohle normální nároky na sestru u zubaře?

2.2.20 23:45

Jsou tohle normální nároky na sestru u zubaře?

Zdravím všechny! Tohle téma jsem založila, abych se zeptala na váš názor, pokud máte zkušenost jako sestra u zubaře. Mám pocit, že jsou na mě kladeny nároky, které nejsou až tak úplně běžné, a chtěla bych vědět, jestli je toto běžná praxe.
V roce 2012 jsem maturovala jako zdravotnický asistent (teď je to již praktická sestra), poté jsem si udělala bakaláře úplně z jiného oboru. Nicméně, po státnicích jsem hledala práci, kde se dalo, a to i jako sestra u zubaře. Usmálo se na mě štěstí (alespoň v té době mi to tak přišlo) a začala pracovat v zubní ordinaci. Plat necelých 17 tis. mi přišel celkem adekvátní, jelikož to byla moje první práce.
Zpočátku jsem byla spokojená - se vším mi oba pomáhali, nečekali ode mě žádné zázraky, jelikož věděli, že nemám absolutně žádnou praxi.
Nicméně, abych to zkrátila. Už zde budu dva roky. Mám na starost dvě zubní ordinace. Přebíhám od jednoho k druhému. Za jeden den ordinacemi projde 20 až 40 pacientů - po každém musím vše dezinfikovat (křeslo, plivátko - někdy to je opravdu masakr, jaký je po jednom pacientovi bordel), naložit nástroje a následně je vydrbat a opláchnout (a samozřejmě je večer roztřídit a dát do dóz a šoupnout do sterilu). Mezitím, co jednomu míchám cement, na mě volá doktor z druhé ordinace, že potřebuje pomoci s otiskama. Fajn, domíchám cement a běžím vedle. Poté zase běžím do druhé ordinace, abych vše umyla a připravila na dalšího pacienta. Takhle probíhá celý den. Mezitím zvedám telefony, dělám OPG, připravuji karty pacientů, musím mít přehled, kdo sedí v čekárně. Při chirurgických výkonech dělám instrumentářku, popř. odsávám krev a asistuji při šití. Takže dělám v podstatě vše. Mám to vychytané a tak nějak vím, kdo mě zrovna kdy bude potřebovat, prostě lítám sem a tam.
To ale není vše. V pondělí dělám povrchový úklid obou ordinací (s tím bych neměla problém), ale v úterý večer uklízím, tj. vytřu obě ordinace, koupelnu, záchod (náš i pro pacienty), vysavám čekárnu a kuchyňku, a v pátek to samé, vč. vynášení košů. Když je potřeba, leštím zrcadla nebo myji venkovní dveře. Dvakrát za rok myji okna - máme 8 velkých oken a já musím stát venku na štaflích a tahat se s kýbli a se stěrkou.
Prostě zastávám funkci sestry, recepční a uklízečky, a to ve dvou ordinacích najednou, za necelých 17. tis. Už před rokem mi bylo řečeno, že by mi „rádi zvedli plat, ale že si to v podstatě nemohou dovolit, protože to znamená dávat víc peněz jinam“ nebo já nevím co.
Mám strhaná záda, bolí mě nohy, o víkendu se tak nějak zmátořím a v pondělí zase nástup. Jediné pozitivum je, že jsou oba velmi milí. Důvěřují mi, nekoukají mi pod ruce, mám tam v tomto ohledu svobodu, ale prostě se vše samozřejmě musí udělat. Mám s nimi dobrý vztah, ale myslím si, že takovéto nároky nejsou normální, ale bohužel se nemám koho zeptat, tak to zkouším zde. Obávám se té chvíle, kdy mi nařídí, abych vydrbala záchod.
Chci skončit, ale nevím, jak jim to říct. Vůbec netuší, že jsem nešťastná, ale přece nemohou být tak ignorantní, aby nevěděli, že je toho opravdu moc.
Budu ráda za váš názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13224
2.2.20 23:56

Chlapa musíš nakopnout aby mu něco došlo. U nich to nebude jinak. Zkus si s nima o platu promluvit. 17 tisíc je opravdu málo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
124
3.2.20 00:08

Už před rokem mi bylo řečeno, že by mi „rádi zvedli plat, ale že si to v podstatě nemohou dovolit, protože to znamená dávat víc peněz jinam“ nebo já nevím co.
To znamená, že by museli za tebe platit vyšší odvody na zdravotním a sociálním pojištění a na to jsou nejspíš lakomý.
Jinak od ledna se zvedla minimální mzda na 14 600 Kč a ty máš plat 17 000 Kč. To tu práci musíš opravdu milovat, když tam zůstáváš, pro peníze to asi neděláš vůbec.
V tomhle oboru nepracuju, ale chodím na polikliniku, kde je víc zubařů a každý má svou vlastní sestru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40518
3.2.20 00:11

Ušetří sakra hodně už jen tím, že děláš práci za 2 sestry a uklízečka. Koukni na inzeráty ať mâš přehled a zajdi na pohovor ať vidíš kolik nabízí jinde. Jasně, že jsou k tobě přátelští ušetříš jim sakra hodně. Po průzkumu práce jinde bych řekla, že odcházím a fakt šla jinam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12516
3.2.20 00:32

Řeknu ti to takhle. Můj zubař má sestry dvě. Pár dní v týdnu mu v ordinaci vypomáhá jeho dcera, která je na mateřské, v tu chvíli má každý z nich svou sestru. Pokud je tam sám, má k ruce sestry dvě. Když tady čtu, co někdo platí za výkony, tak musím říct, že můj zubař se pohybuje v dolní cenové hladině a přes to dvě sestry platí. Neznám ordinaci, kde by fungovala jedna sestra pro dva zubaře. Zkus dát výpověď a hned uvidíš na co mají peníze a na co ne ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85484
3.2.20 00:37

Je toho moc.Asi by to chtělo sebrat odvahu a naferovku říct, buď ať přidají plat, nebo odcházíš jinam. Preju hodně štěstí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
3.2.20 00:41

Nevím odkud jsi, ale 17tis.mi přijde hodně málo. Navíc pokud máš už 7 let stejný plat. Za poslední 3-4 roky se hodně zvýšily platy. Myslím že průměr je kolem 33 tis. Medián nevím, ale tipla bych, že tak 27 tis. Na to, co děláš, a že máš VŠ…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3865
3.2.20 00:41

Neumím si představit, jak může sestra dlouhodobě fungovat pro dva zubaře současně. A navíc ještě jako uklízečka. Moje příbuzná taky pracovala na zubní klinice a občas to tam byl masakr, ale nikdy až taková hrůza, jak popisuješ. A plat měla jistě vyšší. Ale taky si tam musela podmínky vyjednávat, protože doktoři měli představu, že co by jako holky ještě chtěly, za tu brnkačku, co tam mají :roll: Fluktuace sester tam byla obrovská, taky na to pak ta moje příbuzná hrála, když tam zůstala jako jediná zkušenější, že se jim na to jinak taky vykašle, když se něco nezmění. Takže ona měla slušnej plat i lepší podmínky, ale na nově příchozí to stále zkoušeli, co kdo vydrží :nevim: Musíš se ozvat razantněji a připomenout jim, že až budou zaučovat dvě nové sestry, tak těch peněz půjde „jinam“ nepoměrně víc. Ale stejně bych na tvém místě uvažovala, zda mi to za ty (byť vyšší) peníze opravdu stojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5190
3.2.20 00:47

Ne tohle není normální. Já to v práci měla podobné, po škole jsem dlouho nemohla najít práci („výhoda“ dokončení vzdělání uprostřed ekonomické krize) nakonec jsem se uchytila mimo svůj vystudovaný obor (IT) na pozici fakturantky v malém velkoobchodě (celá firma měla v době mého nástupu 3 lidi). Nástupní plat jsem měla 15000 hrubého s příslibem na zvýšení na 18 po prvním roce. Nakonec kromě vydávání faktur (jediná činnost v popisu práce) jsem jim tam nakonec dělala všechno, od skladových inventuru, po manipulaci ve skladu (tahala jsem pneumatiky na kamiony, kde nejlehčí měla 25kg a s mými 170 cm jsem je shazovala z 2m vysokých sloupců, které nebyly zajištěné) a hlavně kompletní IT servis (jenom za ten by dal za dobu mého působení dobrých 500k bez daně externí firmě). Firma sídlí v místě kde, kromě jedné, naštěstí docela dobré, restaurace, není kam jít na oběd, ale hrozný problém byl když jsem se z obědové pauzy vrátila za 31 minut. A když jsem požádala aby tedy aspoň pořídil mikrovlnku, tak mi řekl, že když si jí koupím ze svého, tak že jí tam budu moct mít. Já to nakonec vyřešila tím že jsem otěhotněla a šla na mateřskou, 2×, jedinou výhodou je že mám smlouvu na dobu neurčitou a jako zaměstnanec tam zůstávám jen kvůli tomu, kdybychom se s mužem rozhodli pro třetí dítě, tak abych měla aspoň nárok na mateřskou, jinak plánuji podat výpověď aby doběhla v době kdy bych se měla vracet. Jinak když jsem oznámila že jsem těhotná, nikdy jsem netajila že chci děti ještě před třicítkou, tak to byl taky docela mazec. Hned všechno byl problém, jít na prohlídku znamenalo tunu keců jak je hrozné že pořád lítám po doktorech, když šéf zjistil že mám nárok na celou dovolenou i když na mateřskou nastupuji už v květnu, tak malém vyletěl z kůže a to jsem jako blbec neustále odmítala nemocenskou, kterou mi chtěla doktorka napsat kvůli vysokému tlaku (bylo to jenom že stresu z práce, o víkendu jsem měla tlak spíš nízký). Nakonec jsem si dovolenou vybrala před nástupem na mateřskou (dobré rozhodnutí). Jo a přidáno jsem nikdy nedostala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.20 00:58

@wendulina92 No, myslím si, že nějaký úklid není nic tak hrozného. Já dělám sociální pracovníci. Uklízečka chodí jen dvakrát týdně, takže si holt po sobě vytreme, vyluxujeme, umyjeme veřejný záchod. Přece tam nebudeme mít několik dní bordel. Okna jsme také v práci myla. A taky jsem uklízela bobky po zvířatech, která tam máme. Nevadí mi to, kolegynim také. Myslím, že od zdravotních sester se úklid očekává částo. Co mi ale přijde neobvyklé je jedna sestra na dva lékaře. To mi přijde dost pitomé a spíš jsem zvyklá, že to bývá naopak. A pak ten plat. Ten je dost nízký a myslím si, že jinde bys měla určitě více. Jako i já mám více a to dělám v oboru, kde ty peníze prostě nejsou.

• Nahlásit
  • Citovat
2013
3.2.20 08:10

Bud si dupni at ti poradne pridaji (ja bych si rekla klidne i o 10tis) a nebo si najdi jinou práci a dej vypoved. Za ty peníze tam nikoho nesezenou a dobře to ví. Zametaji s tebou jako ty s tim hadrem a ještě se vymlouvají na peníze. 17tis je úplnej výsměch po tolika letech a všeho co tam děláš. To bys měla snad i jako prodavačka v Lidlu víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1272
3.2.20 08:50

Rozhodně bych nedělala tu práci za uklízečku. To by bylo první čím bych se ohradila. Můžou si na to najmout paní v důchodu. A potom bych řekla, že je náročné skákat z ordinace do ordinace, takže bych ráda vyšší plat (ne dvojnásobný, ale vyšší).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12243
3.2.20 08:53

@wendulina92 to už je několikátá diskuse, co zakládáš. Tak dej výpověď a je to, normální ty podmínky nejsou a plat také ne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1130
3.2.20 09:29

Chodim do rodinne zubni ordinace, kde je 6 kresel, 4 zubari. Ke kazdemu kreslu 1 sestra plus 1 sestra na recepci. Uklizecka externi. Ano, delaji si z vas holku pro vsechno a jeste mizerne placenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.2.20 17:56

:lol: Docela jsem se zasmála. Ja zamestnavam 2 sestry a 3 dentální hygienistky a jednu zubní instrumentářky. Nejmenší/nástupní plat je u nás 25 tisíc (malé mesto mimo Prahu). Po zkušebce se mzda zvyšuje. Jedna sestra je u nás u jednoho křesla a na recepci recepční. Uklízečky mají 140 čistého ma hodinu. Jsou dvě. Jsi docela držák, že to dáváš. Mam opravdu hodne kamarádů zubařů a nikdo, opravdu nikdo nemá 1 sestru na vice nez jedno křeslo.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama