Kam může v bytě kurátorka

Anonymní
3.4.21 10:18

Kam může v bytě kurátorka

Dobrý den. Mám dotaz, když k někomu přijde do bytu kurátorka ohledně dětí, problémy ve škole, může nahlížet i do skříní? A do pokojů jiných dětí, když si to to jiné dítě nepřeje? Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4259
3.4.21 10:39

Jestli myslíš sociální pracovnici v rámci sociálního šetření, tak ano, může všechno, co jsi vyjmenovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
160
3.4.21 10:47

Máš tam kostlivce, nebo jenom bordel?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7421
3.4.21 10:49
@gronan píše:

Tam to bude nepriznany příťa a jeho příjem. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2372
3.4.21 10:58
@Anonymní píše:
Dobrý den. Mám dotaz, když k někomu přijde do bytu kurátorka ohledně dětí, problémy ve škole, může nahlížet i do skříní? A do pokojů jiných dětí, když si to to jiné dítě nepřeje? Děkuji.

Podle mne za prvé podle rozsahu pověření.

Za druhé v rámci zákonného oprávnění, podle ZSPOD může navštěvovat dítě v obydlí a provádět šetření, v jakých sociálních podmínkách dítě žije.

Na jiné děti nemá pověření, obsah skříní, jen nakolik se týká sociálních podmínek dítěte.

V reálu, na co si troufne kurátorka a na co si troufneš Ty. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.21 11:21

Pred RD jsem pracovala jako kuratorka na OSPOD. Kdybych řešila jedno problémové dítě v rodině, kde jsou další dvě děti, a každé melo svůj pokoj, tak mě zajímá jen pokoj dítěte, které má problém. U dětí, které např. kradly sušenky v obchode/pily alkohol atp. mě ani nezajimal obsah skříní stran obleceni, pokud jsem během předchozích jednání nebo z jiných zdrojů informaci (lekar, skola) netusila v tomto ohledu problém. Klasicky chci vidět kuchyni, koupelnu, toaletu, zázemí pro dítě - postel, jestli ma kde mít oblečení, kde psát úkoly… nikdy jsem nelezla do ložnice rodičů, nezajímá mě obyvak… prostě nepotrebuji vidět to, co dítě nepotřebuje nezbytně k životu. Samozřejmě pokud se pres tyto mistnosti přechází do místnosti jiných, tak je projdu, ale rozhodne nijak neřeším. Pracovnice taky běžně zhodnotí celkový stav domácnosti- ne, jestli je na poličce prach, ale jestli se tam neválí na hromadě spinave prádlo, jestli tam nejsou odpadky po zemi, hromada špinavého a smradlaveho nádobí ve drezu.. Do skrini a do lednice ale každopádně kouknout může, bezne se to dělá ale pouze pri podezření na špatnou péči o dítě ve smyslu, že chodí nedostatecne oblečené, loudi/krade/sikanuje kvůli jídlu apod. Nutno však podotknout, že bohužel spousta sociálních pracovnic bud nedělá svoji práci poradne nebo naopak strkaji nos i tam, kde jim do toho nic není. Jako všude, je to o lidech… Za mě se člověk, který udržuje v domácnosti elementární pořádek a jeho dítě má zajištěné běžné životní potřeby, nemá čeho bát, když jde o šetření. Kdyz je v bytě bordel a špína, je to o něčem jiném, ale bordelem rozhodne nemyslím provozní veci typu neumyte nádobí od snídaně, nevyzehleny kos prádla nebo rozkopnute boty v predsini.
Anonym z pochopitelných důvodů. 🙃

• Citovat
  • Nahlásit
3.4.21 11:26
@gronan píše:

Ani jedno. :lol:

Příspěvek upraven 03.04.21 v 11:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5222
3.4.21 11:26

Mno, šetření má nějaký účel a sociální pracovnice bude mít nějak vymezenou činnost. Takže pokud vás navštíví, aby zjistila, jestli je dítě materiálně zabezpečené, tak do skříní v jeho pokoji asi může, do skříní v ložnici už by chodit neměla. Pokud chce do pokojů jiných dětí, měla by to umět zdůvodnit.
Nevím, jestli už se sociálkou nějak spolupracuješ. Pokud by tohle mělo být poprvé, tak bych trvala na ohlášené návštěvě (můžou chodit i neohlášeně, ale zase, to by mělo mít velmi konkrétní důvod), chtěla bych se seznámit se všemi podklady, s kterými se seznámit můžu, zejména by mě zajímaly důvody šetření, chtěla bych přesně vědět, čeho se bude šetření týkat. A průběh šetření bych si v každém případě nahrávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.21 11:30
@blobfish píše:
Mno, šetření má nějaký účel a sociální pracovnice bude mít nějak vymezenou činnost. Takže pokud vás navštíví, aby zjistila, jestli je dítě materiálně zabezpečené, tak do skříní v jeho pokoji asi může, do skříní v ložnici už by chodit neměla. Pokud chce do pokojů jiných dětí, měla by to umět zdůvodnit.
Nevím, jestli už se sociálkou nějak spolupracuješ. Pokud by tohle mělo být poprvé, tak bych trvala na ohlášené návštěvě (můžou chodit i neohlášeně, ale zase, to by mělo mít velmi konkrétní důvod), chtěla bych se seznámit se všemi podklady, s kterými se seznámit můžu, zejména by mě zajímaly důvody šetření, chtěla bych přesně vědět, čeho se bude šetření týkat. A průběh šetření bych si v každém případě nahrávala.

Ano spolupracuji a vím o podkladech.

• Citovat
  • Nahlásit
5222
3.4.21 11:36
@Anonymní píše:
Ano spolupracuji a vím o podkladech.

Tak pak ptát se, ptát se, ptát se. Šetření v bytě je velký zásah do soukromí a nic, co se v jeho rámci bude dít, nesmí být bezdůvodné (a neodpovídající jeho účelu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5222
3.4.21 12:14
@Anonymní píše:
Pred RD jsem pracovala jako kuratorka na OSPOD. Kdybych řešila jedno problémové dítě v rodině, kde jsou další dvě děti, a každé melo svůj pokoj, tak mě zajímá jen pokoj dítěte, které má problém. U dětí, které např. kradly sušenky v obchode/pily alkohol atp. mě ani nezajimal obsah skříní stran obleceni, pokud jsem během předchozích jednání nebo z jiných zdrojů informaci (lekar, skola) netusila v tomto ohledu problém. Klasicky chci vidět kuchyni, koupelnu, toaletu, zázemí pro dítě - postel, jestli ma kde mít oblečení, kde psát úkoly… nikdy jsem nelezla do ložnice rodičů, nezajímá mě obyvak… prostě nepotrebuji vidět to, co dítě nepotřebuje nezbytně k životu. Samozřejmě pokud se pres tyto mistnosti přechází do místnosti jiných, tak je projdu, ale rozhodne nijak neřeším. Pracovnice taky běžně zhodnotí celkový stav domácnosti- ne, jestli je na poličce prach, ale jestli se tam neválí na hromadě spinave prádlo, jestli tam nejsou odpadky po zemi, hromada špinavého a smradlaveho nádobí ve drezu.. Do skrini a do lednice ale každopádně kouknout může, bezne se to dělá ale pouze pri podezření na špatnou péči o dítě ve smyslu, že chodí nedostatecne oblečené, loudi/krade/sikanuje kvůli jídlu apod. Nutno však podotknout, že bohužel spousta sociálních pracovnic bud nedělá svoji práci poradne nebo naopak strkaji nos i tam, kde jim do toho nic není. Jako všude, je to o lidech… Za mě se člověk, který udržuje v domácnosti elementární pořádek a jeho dítě má zajištěné běžné životní potřeby, nemá čeho bát, když jde o šetření. Kdyz je v bytě bordel a špína, je to o něčem jiném, ale bordelem rozhodne nemyslím provozní veci typu neumyte nádobí od snídaně, nevyzehleny kos prádla nebo rozkopnute boty v predsini.
Anonym z pochopitelných důvodů. 🙃

Díky za vyčerpávající příspěvek :-) Tu kontrolu, jestli má dítě postel, zmiňuje asi každá sociální pracovnice. Tak by mě zajímalo, jestli se kontroluje postel nebo prostě místo, kde dítě spí? Přeci jen dnes spousta rodičů spí v jedné posteli s dítětem (samozřejmě nejde o teenagery), nebo děti tak různě sdílejí „letiště“ a tak. Jak se sociální pracovnice vypořádávají s tímhle?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1045
3.4.21 12:23

Me teda dost překvapuje to, co pise slunečnice. Myslela jsem, ze za takový ten bordel, co je „na socialku“ se považuje třeba plíseň, zbytky jídla za gaučem, podlaha, po které se nedá ni projít atp… ale ona zmiňuje třeba špinavé prádlo nebo nádobí ve drezu… to je snad provozní bordel, ne? My bezne máme kos na prádlo skoro plny, zrovna teď preteka, manzel dovezl na vyprání veci ze stavby, do toho deti a bláto… peru dnes už druhou pracku a kos je porad plnej. Stejně tak dřez. Právě jsme doobedvali a odpočíváme. Teda já odpočívám, deti tu řadí, takže máme na zemi papíry, hračky, župan, batole vykramovalo moje kalhotky, v pokojicku je na zemi suchý rohlik, kolem něj gumové kačenky, mají prý taky oběd… no kdyby k nám teď přišla nehlasoval návštěva, tak mi dle popisu ty deti snad seberou. To se fakt řeší i ten běžný denní binec? Jako za 2 hodiny to u nás bude vypadat úplně jinak a stejně tak se neholasnea návštěva kurátorky může trefit zrovna do tohoto času a uvidi tu spoust. A nedělám si ani iluze, že když soucadne situace, kdy mají lidi HO, deti na distančce a do toho třeba skolkače, ze by mela doma pořádek jak z katalogu…fakt jsem myslela, ze socialka řeší opravdu binec za hranou, ne plny dřez.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25928
3.4.21 12:43

@Midaku tak ono poznáš, jestli tam to prádlo je měsíc a nebo i to nádobí ;) nikdo asi neřeší normální provozní binec, ale když je vidět, že to je fakt zanedbané, třeba plíseň na nádobí ve dřezu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1045
3.4.21 12:54

@pikola to je pravda, to se pozná, nenapadlo mě to. Me to prave zarazilo, protože já jsem strasnej bordelar, udržet byt v obyvatelnym stavu mi da strašně moc práce a i tak tu máme permanentek nepořádek. Ale samozřejmě žádná plíseň, měsíc prádlo v kosi nebo nádobí co je z toho drezu už na odchodu. I tak se občas stane nějaký exces… v lete jsem synovi po příměstskem táboře řekla, ať si vybrali batoh a uklidí ho do komory. On to udělal, já jsme to nezkontrolovala. Včera jsme batoh vytáhli a bylo v něm jablko. Tedy to, co z jablka zbylo. Batoh už je vyprany v desinfekčním pracím prostředku a prohledává jsem i všechny ostatní batohy. Ale toto by asi před sociálkou taky nebyla nejlepší vizitka. Proste myslela jsem, ze se kontroluje hlavně to, jestli ma dítě kde spat, co jist, co si obléct, jestli nežije na plesnive skládce… protože nějaký ten binec má doma snad každý druhý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.21 13:06
@Midaku píše:
Me teda dost překvapuje to, co pise slunečnice. Myslela jsem, ze za takový ten bordel, co je „na socialku“ se považuje třeba plíseň, zbytky jídla za gaučem, podlaha, po které se nedá ni projít atp… ale ona zmiňuje třeba špinavé prádlo nebo nádobí ve drezu… to je snad provozní bordel, ne? My bezne máme kos na prádlo skoro plny, zrovna teď preteka, manzel dovezl na vyprání veci ze stavby, do toho deti a bláto… peru dnes už druhou pracku a kos je porad plnej. Stejně tak dřez. Právě jsme doobedvali a odpočíváme. Teda já odpočívám, deti tu řadí, takže máme na zemi papíry, hračky, župan, batole vykramovalo moje kalhotky, v pokojicku je na zemi suchý rohlik, kolem něj gumové kačenky, mají prý taky oběd… no kdyby k nám teď přišla nehlasoval návštěva, tak mi dle popisu ty deti snad seberou. To se fakt řeší i ten běžný denní binec? Jako za 2 hodiny to u nás bude vypadat úplně jinak a stejně tak se neholasnea návštěva kurátorky může trefit zrovna do tohoto času a uvidi tu spoust. A nedělám si ani iluze, že když soucadne situace, kdy mají lidi HO, deti na distančce a do toho třeba skolkače, ze by mela doma pořádek jak z katalogu…fakt jsem myslela, ze socialka řeší opravdu binec za hranou, ne plny dřez.

Ja ale zminuju, ze nikdo neresi provozní bordel, ale na druhou stranu chápu, že pro běžného smrtelníka je asi nepředstavitelné, co může sociální pracovnik během šetření vidět a co mysli tím opravdovým bordelem. Sama zminuju, ze nikdo neresi nádobí od snídaně/oběda…, ale já treba zažila nádobí, na kterém byly zbytky, z nichž by se dalo asi uz i betonovat, plíseň na zbytcich jídel na talíři, mela jsem tu čest vidět i červy… smrad nepředstavitelný. Stejně tak prádlo, vlezla jsem do koupelny, kde nesvítilo světlo, nebyla tam pračka a na uvítanou mi přišel mega smrad, u vany na zemi hromada obleceni, která byla vlastně pres pul koupelny, nad tím litaly mouchy a nějaká další havěť… prostě tenhle humus myslim. Podotýkám, že ani za to se děti rozhodne neodebiraji, jen se zintenzivnuje dohled a práce s rodinou, aby se ty podmínky upravily tak, aby to bylo pro děti k žití. To, ze mnohdy rodina nespolupracuje, problémy se kumuluji a k odebrání i tak dojde, je věc další.
Kdyz mi mama, co ji preteka kos prádlem, řekne, že meli velkou rodinnou akci, ja uvidím, ze pere, nebo klidně zrovna nepere, ale ze koupelna je jinak čistá a nelezou tam mezi sparami svabi, tak proboha, jsme jenom lidi. Kdyz uvidím v byte maly dítě s rohlíkem v ruce, logicky je jasný, že beha a všude jsou drobky. Myslím, že by ses naopak divila tomu opacnemu extremu, co všechno vídáme a i přesto nemůžeme nijak razantneji zasáhnout, z jakých humusu odebirame děti, to, ze existují rodiny se 7 dětmi, které otevřou lednici a v ni je jeden hrnec suchých zaschlych těstovin… Jako já tu práci mela rada a fakt me bavila, snažila jsem se opravdu co nejvíc pomáhat a motivovat, represe je vždycky až poslední, ale naopak ma člověk dost často pocit naprostý beznaděje, když vidí, v čem nektere děti žijou a, což je to nejhorší, ze to jejich rodičům připadá naprosto v pořádku.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat