Kam na vysokou školu?

9
11.6.15 21:34

Kam na vysokou školu?

Ahojte, vím, že mi je teprve 16, ale už se chci zabývat tím, kam půjdu na vysokou školu. Jsem na gymnázium a někdy toho opravdu lituji, protože jsem někdy absolutně líná a vůbec se mi nechce učit a vím, že na vysoké to bez pořádného učení prostě nepůjde. Hrozně mě baví dělat něco s dětmi, ale ne že bych učila nebo tak. Mám ráda děti ve věku 4-12 let a na táboře jsem vždycky všem ráda pomáhala. Vím, že ale tábory bývají jenom o prázdninách, tak co bych dělala ty zbylé měsíce? Přemýšlela jsem o nějakých těch střediskách, kde bývají různé kroužky a chci se zeptat jestli to má cenu? Jestli se s tím dá uživit a jestli na to existuje i nějaká vysoká škola, nebo bych si dělala nějaké různé kurzy.. Druhá možnost je něco s farmacií, což mě též velice zajímá. Přivítala bych i např. knihovnici, ale stále nevím jestli to má uplatnění…Nemáte s tím někdo prosím zkušenosti? Stále mi vychází v testech, že jsem přírodní typ a humanitní. Jesli ještě znáte nějaké práce ohledně těchto typů, tak je sem můžete napsat. Můžete psát prakticky cokoliv, jsem vážně zoufalá a nevím co budu v budoucnosti dělat. Vím, že bych chtěla, aby mě to bavilo a mělo to nějaký ideální plat. Neočekávám 50 tisíc za měsíc.. Brala bych 15 a více.. Děkuji za všechny vaše rady.. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
11.6.15 21:39

Milá Esty…jako VŠ magistra učitelka s praxi okolo deseti let mám zhruba 16 000 čistého. Bylo by ti to dost?
No, ale sehnat dnes práci v pedagogice, školství, prostě práci s dětma je velmi obtížné…

• Nahlásit
  • Citovat
1482
11.6.15 21:40

@Esty23 ahoj, připadá mi super, že už o tom uvažuješ. Jestli tě baví práce s dětmi, opravdu bych doporučila pedagogickou fakultu. Nemusíš pak učit, ale můžeš právě pracovat v různých dětských centrech, komunitách atd. Nebo psychologii, dětská psycholožka, ale na psychologii se skoro nedá dostat, je tam strašnákonkurence.
Knihovnice ne!!! extrémně malé platy, hodně špatné uplatnění a po pár letech nemůžeš knížky ani vidět (má dobrá kamarádka).
Farmacie je práce snů pro mě, ale bacha na přijímačky, jsou drsné na chemii a biologii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5812
11.6.15 21:41

Existují obory typu volnočasová pedagogika… určitě na tom nesbohatneš, ale možná se s tím vyžít dá… pokud na to máš schopnosti brala bych farmacii, ta má budoucnost 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26152
11.6.15 21:45

Ahoj, zaujalo mě v tvém příspěvku, že ti vychází, že jsi přírodní a humanitní typ - moc tomuto nerozumím, nevylučuje se to?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.6.15 21:55

Farmacie je o biflování účinných látech, jejich syntézách a účinku léčiv na organismus. Samá chemie, fyzika, fyzikální chemie a biologie všeho druhu. Farmacie má budoucnost - pokud chceš pracovat ve farm. průmyslu, lékárny jdou pomalu k šípku, řetězce ovládají trh - pro většinu lidí budeš jen prodavačka, v lepším případě zdravotní sestřička :-( Navíc práce 7 dní v týdnu 363 dní v roce. Farm. průmysl je hodně soustředěný ve velkých městech, takže i záleží, odkud jsi a nebo zda by ses tam chtěla stěhovat. Mě se moc líbilo v Zentivě, ale nejsem ochotná se k vůli tomu stěhovat.

• Nahlásit
  • Citovat
9
11.6.15 21:57

No převažuje přírodní typ, ale pak tam bylo i 41% humanitní, ale upřímně mě už ty tesy vážně nebaví. Dělala jsem si jich milion i u psychologa a výsledek mě nikdy moc nepotěšil. Prostě se tam vždycky ukážou práce, které jsem chtěla dělat např. psychologa, ale pak mě to omrzelo, nebo třeba manuální práce, což jako vůbec, k ničemu mě skoro doma ani nechtějí pak pustit a když už se nějak snažím to zdokonalovat, tak mě vážně vyženou. Pak zase nadávají že nic nedělám, ale když jdu pomoct s něčím, tak mě pak zase stejně vyženou… Mám pocit, že se vlastně umím jenom naučit na test a tím to hasne, nepřijde mi, že bych byla dokonalá v něčem jiném… Samozřejmě hodně lidí mi říká, že se mu třeba líbí moje povaha a takové, ale kde to prosadit.. Je to všechno hodně těžké a neumím si ujasnit v čem jsem dobrá a v čem ne..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1095
11.6.15 22:11

@Esty23 Nezlob se, ale toto téma je tady úplně mimo. Tohle by Ti měl říci buďto Tvůj profesor, nebo poradce na škole (mívá ho každá střední škola) a také na úřadu práce, či školský úřad, tam Ti poradí nejlépe a mají i přehled o tom, co se chystá za novely zákona a tak, tady Ti můžeme popřát štěstí, aby sis našla obor, co tě bude opravdu bavit, ale to je tak vše.
P. S. Na každé škole se prostě budeš muset učit, je jedno jaký obor a kde… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.6.15 22:23

Ahoj, pardon za anonym, ale nechci tady rozebírat svou „pracovní anamnézu“ veřejně.
Souhlasím s tím, že je fajn, že se o svou budoucnost zajímáš už teď. Narovinu ale nikdy nevíš, kam tě to časem zavane. Já vejšku nemám. Na tu, co jsem chtěla, jsem se tehdy nedostala, začala jsem pracovat a pak už se mi nechtělo se zase biflovat a hlavně se mi líbilo, vydělávat si vlastní peníze za stálou práci, takže podruhé jsem to už ani nezkoušela. Prošla jsem pár firmami, až jsem našla takovou, která mi umožnila i profesní rozvoj. A jen svou vůlí, pracovitostí a s kapkou štěstí jsem se vypracovala na pozici, která se obvykle nabízí vysokoškolákům. A vystudovaný tento obor nemám :P
Samozřejmě to nechci zlehčovat, že vejška je na nic, třeba taková medicína je nezbytností, pokud se člověk chce stát lékařem. Ale studovat něco za každou cenu, se mi prostě jeví jako blbost.
Snad na to časem přijdeš, ještě máš čas, tak si na brigádách a vůbec ve svém okolí zkoušej různé práce, abys zjistila co by tě tak bavilo ;) A třeba pro to ani žádné velké studování potřebovat nebudeš.

• Nahlásit
  • Citovat
5933
11.6.15 22:27

Ve tvém věku jsem představu o svém budoucím povolání taky neměla. Vždy jsem chtěla dělat u dětí. Nedovedla jsem si představit nic jiného. No hudební talent nemám, tak učitelství v MŠ nebo na 1. st. ZŠ padlo.. vysokou jsem si vybírala podle učitelských novin chvíli před podáním přihlášek. No nakonec jsem vystudovala rehabilitační obor a dělám se starými lidmi… děti mi stačí ty mé dvě a na cizí nemám kapacitu :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.6.15 22:33

Kamarádka je PharmDr. a vydělává kolem 13000, takže za ty roky učení to nestojí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.6.15 23:03

Je fajn, že o tom přemýšlíš, ale podle mě máš klidně ještě čas. Když to vezmu podle sebe - já si VŠ po gymplu vybrala vylučovací metodou. Jsem přírodovědecký typ takže jakákoliv humanitní záležitost byla mimo, medinu jsem nechtěla, farmacie je krásná, ale mě odradilo biflování kytiček, takže zbyla defacto VŠCHT a ČVUT. Vybrala jsem si chemii potravin, no po škole jsem nastoupila jako vedoucí výroby v potravinářským provozu, ale teď po mateřské je ze mě bezpečák a ekolog, takže trochu mimo - ale i tak mě to baví. Doporučila bych studovat to, co tě baví a osloví, aby jsi ve slabých chvílích měla nějakou motivaci studium dokončit - a zaručeně přijdou ;-). Jakákoliv škola je náročná a bez učení se neobejde.

• Nahlásit
  • Citovat
11.6.15 23:16

Hele @Esty23 radím, na farmacii se vyprdni. Jak tu někdo radí Zentivu, tam je to cajk (mám tam dva kamarády), ale mají doktorát a není snadné se tam dostat, takže na to se spoléhat nedá. Jinak není práce v lékárně žádný med, a příprava dost náročná.

Naopak pedagogickou fakultou nic nezkazíš, zvlášť pokud máš talent na jazyky, a když vystuduješ nějaký obor právě s jazykem, tak se jistě uplatníš - aprobovaných jazykářů je na školách málo, s těmi platy to taky není taková trága, jak se všude píše (jako v Praze s tím nevyžiješ, když sezmeš místní nájmy, ale třeba v Ostravě nebo na jižní Moravě ten plat není vzhledem ke mzdám a cenám v regionu tak mimo). A zaměření na volný čas atd. si obvykle můžeš doplňovat volitelnými předměty, stážemi, praxemi a podobně… když se člověk snaží už během studia, tak to se vždycky zúročí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
11.6.15 23:26
@bobule86 píše:
@Esty23 Nezlob se, ale toto téma je tady úplně mimo. Tohle by Ti měl říci buďto Tvůj profesor, nebo poradce na škole (mívá ho každá střední škola) a také na úřadu práce, či školský úřad, tam Ti poradí nejlépe a mají i přehled o tom, co se chystá za novely zákona a tak, tady Ti můžeme popřát štěstí, aby sis našla obor, co tě bude opravdu bavit, ale to je tak vše.
P. S. Na každé škole se prostě budeš muset učit, je jedno jaký obor a kde… :roll:

Jak jsem říkala, mě tohle nebaví. Mě tihle lidi nikdy, ale absolutně nikdy neporadili. Radši se obracím na normální pracující lidi, a proto to píšu sem :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
754
11.6.15 23:43
@RencaVlkova píše:
Kamarádka je PharmDr. a vydělává kolem 13000, takže za ty roky učení to nestojí

@RencaVlkova A? Asi je krom farmacie v ostatnich oblastech nepouzitelna… i inzenyr muze zametat chodnik… :)

Za me, jestli chces opravdu delat vysokou, tak si vyber obor, ve kterym se hlavne uzivis, pak si k tomu muzes dostudovat neco, co te bude bavit a treba v tom najdes i uplatneni :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama