Kam podat žádost o mateřskou, když už nejsem zaměstnaná?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kolobeh
Povídálka 19 příspěvků 04.09.19 16:15
Kam podat zadost o materskou kdyz uz nejsem zamestana

Ahoj. Chci se zeptat kdyz jsem ted momentalne registrovana na urade prace a od rijna budu nastupovat na materskou, tak kam mam podat dat zadost byvalemu zamestnavateli nebo rovnou na socialku? Mate s tim nekdo zkusenost? Diky

Reakce:
Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 04.09.19 16:20

Bývalému zaměstnavateli, musí k tomu připojit přílohu.

yweta
Závislačka 4172 příspěvků 04.09.19 16:20

@Kolobeh záleží zda máš nárok na mateřskou. Pokud ano, tak u svého bývalého zaměstnavatele. Vyplní přílohu a spolu se žádosti odešle na OSSZ

Patulka 123
Nováček 3 příspěvky 07.09.19 13:12
Poprosím radu pro kamarádku ????????

Moje kamarádka je Slovenka Teraz otěhotněla… A zaujímá ju kde žádat o mateřsku a či vůbec má praví…
Ako som už spiminala je Slovenska a pracovala v ČR asi přes 2 a půl roku… Pak dala výpověď a teď pracujeme na SK a teprve je zaměstnana 2 měsícem… Má dost složitu práci hlavně pro těhotné natahuje se litá nom stop atd atd… Můžete mi prosím vás říct jeslí když se dá na PN cos musí kvůli práci tak či má právo na mateřskou?? A kde má oni žádat na SK nebo v ČR kedze v ČR má viac odrobene než na SK… A ještě dodám má SK pojištění… Tak nevím… Podle mě musí žádat na SK no či jej to schválí a ci má právo kedze má 2 měsíce oddělane… Předem děkuji za odpovědi a budu ráda za každou odpověď pomůže ji to :wink: :two_hearts: jeďte jednou děkuji. :mavam:

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 07.09.19 13:25

@Patulka 123 Měla by žádat na Slovensku, podmínky tam neznám, ale v rámci EU by měli uznat dobu pojištění i z jiného státu.

Patulka 123
Nováček 3 příspěvky 07.09.19 13:59

@Lendeš moc krát děkuji za odpověď snad se jí někde něco podary vyřešit… Já jsem žijící Slovenka v ČR a když sem bílá ještě těhotná tak sem zjišťovala kde mi bude vyplaceno porodne A tak a rekli mi že kde si platím sociální zdravotní tak tam mi budu vše dávky vyplacené a tak porodné mi vyplatil v ČR no po 7 měsících mi přišla posta ohledně toho porodniho a že mi bilo vyplacené neprávem… Že sem nesplnala podmínky atd což není pravda protože jsem splnala vsetky ich podmínky… Ještě jsem se informovala jestli mi to dají či mám nato pravo atd atd na úřadu říkala páni jo páni Mate když vám uznali mateřsku tak máte právo na porodné…a nakonec chtěli pomne to porodné spatky… No popří tom jsem splnala tych 270 dnů co tam bilo třeba. A mateřská mi byla schválena na půl roku a pak sem šla na rodičak… Tákže má skusit na SK či v ČR nebo jenom na SK??? Já jsem to mnela tak jak jsem psala… Tak nevím jak ji poradit… A vám děkuji za odpověď :)

Lendeš
Kelišová 6810 příspěvků 07.09.19 14:09

@Patulka 123 V ČR kámoška nebude mít nárok, už ji tady zaniklo nemocenské pojištění, teď pracuje na SK. Kdyby to měla opačně, že by 2 a půl roku pracovala na Slovensku a teď 2 měsíce v ČR, tak by měla nárok v ČR za předpokladu, že by ji nevyhodili ve zkušebce, ale byla by do nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. K žádosti by musela doložit dobu pojištění na Slovensku, což je schopna si OSSZ zjistit i sama na její žádost. V ostatních zemích EU by to mělo být obdobné, měli by uznat dobu pojištění z ČR, ale jaké jsou přesné podmínky pro nárok na Slovensku nevím, takže to si musí zjistit tam.

Patulka 123
Nováček 3 příspěvky 07.09.19 14:18

@Lendeš děkuji vskažu :thumbsup: :wink:

Váš příspěvek
Reklama