Kamarád mého syna - chování

Anonymní
17.5.21 09:06

Kamarád mého syna - chování

Dobré ráno holky,
prosím, omluvte anonymitu, ale je to celkem citlivé téma a nechtěla bych, aby si to třeba přečetla dotyčná.
O co se jedná. Můj syn má kamaráda už od školky. Teď jsou ve druhé třídě, ale nechodí na stejnou školu. Za poslední rok, co byly zavřené školy, jsme docela často chodili se synem, tím kamarádem a jeho maminkou ven.
Od maminky, jsme teď kamarádky, vím, že syn má Aspergera, ale ona sama neví, jaký stupeň, protože s ním nebyla na větších testech - nechce ho trápit. No a já nevím, do jaké míry je jeho chování ovlivněno Aspergerem a do jaké míry je to výchovou. Budu se vám snažit popsat, co ten kamarád dělá.
Tak třeba, on hrozně rád do někoho rýpe, i do mého syna, nebo se mu vysmívá (třeba jéé ty neumíš to a to, ty neumíš tak daleko skákat jak já - je o 10 cm vyšší než můj syn, takže asi bude jasné, že doskočí dál, nebo jéé ty jseš chudej, já mám v pokladničce 6 000 a ty jen 1 000 a podobné). Když ale někdo řekně něco podobného jemu, tak se urazí a to až tak, že přestane úplně komunikovat nebo začne manipulovat větami typu, ty mě nemáš rád, jak myslíš, už nejsi můj kámoš. Teď nedávno synovi psal a chlubil se jak byl s kamarády venku a že on tam nebyl a že haha dobře ti tak - a syn mu na to napsal, mně to ale neva, já jsem měl u nás doma na noc kamoše ze třídy - a to se tenhle kamarád urazil.
Co jsem si stačila všimnout, tak doma s ním zachází jako v rukavičkách, nemusí nic dělat, počítač má bez omezení i mobil - synovi pořád posílá odkazy na youtube, tik tok.
Venku je jak urvaný ze řetězu. Furt poskakuje, dělá kopulační pohyby, plive si do dlaní, šahá na ptačí hovínka a pak je hysterický, když má ruce od těch bobků. Mluví sprostě a někdy fakt vulgárně - to mě překvapuje, když mému synovi při jejich konverzaci ujede „ty vole“ tak to jeho maminka hned glosuje, když její syn kolikrát řekne „ty pi. o“, tak je to bez odezvy nebo dělá že to neslyší. Jindy se ten syn chová jako miminko a jde se k mamince pomazlit a ona se k němu jako k miminku chová.
Co vím od kamarádky, tak doma vyžaduje rutinu téměř ve všem, při hře, při denním harmonogramu, v jídle. Jakmile se to vymyká jeho režimu, tak udělá scénu. Ale tady si nejsem jistá, do jaké míry je to ovlivněno Aspergerem a do jaké míry je to jeho vědomé chování. Na podzim jsme s nimi byli na prázdniny na horách a tam to neměl jako doma, dokonce jsme museli improvizovat a měnit plány kvůli počasí a neměl s tím problém. Proč ho doma má?
Maminka ho podle mě vychovává tak, že mu neumí poručit. Ani to neumí, je strašně hodná. Její starší děti s ní cvičí, k ní si chodí se špinavým prádlem, vyjíst ledničku a pro peníze. Když ten kamarád venku dělá něco nepřípustného, tak maminka mu vyhrožuje, že např zakáže mobil (nikdy to ale neudělá). Nebo že si to s ním doma vyřídí tatínek. Občas ale nechápu, chování, které by měla řešit přejde a chování, které by měla vypustit a dělají ho skoro všechny děti (třeba že odsekává nebo neposlechne) tak to hrotí výhružkami, počkej co doma tatínek. Tatínek mu ale doma nikdy nevyhuboval nebo nedal na zadek.
Holky, já bych chtěla pochopit jeho chování a tím i víc jeho, on není špatný kluk. Umí být i zábavný a syn se s ním nenudí, rozumí si…někdy je to s ním ale fakt těžké a to si někdy říkám, že já bych toto chování u mého dítěte nestrpěla. Jeho maminku mám hrozně ráda, ale štve mě, že se mu ve všem, ale opravdu ve všem podřizuje a on pak má pocit, že může velet všem. Takže kolikrát rozhoduje, s čím si budou hrát, kde si budou hrát, co si má syn vzít ven za hračku atd. A když to syn nesplní, tak je opět uražený.
Nemáte prosím některá zkušenost s dítětem s Aspergerem a neuměla byste mi říct, zda je toto chování běžné? Nechci mu fakt křivdit, ale sám syn mi říkal, že neví, zda se s ním má ještě kamarádit, když se takto chová. Syn se pak doma vždy sám pozastavuje nad jeho chováním. Já mu říkám, že ho musí brát takový jaký je.
Moc vám děkuji za postřehy a za rady.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9189
17.5.21 09:11

Podle mě je jen nevychovaný a buran a aby maminka omluvila svojí neschopnost a selhání, tak radši vykládá, že má aspergera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7334
17.5.21 09:12

Proboha. A není jedno jestli je to výchovou nebo nemoci? Ceho dosáhneš tím, že ti někdo řekne že je to tak či onak? Jakože si reknes haha on je nevychovaný? Nebo se sním bude tvůj syn bavit kvůli tomu že je nemocný? Ze soucitu? Jestli se ti jeho chování nelíbí, utnete snimi kontakt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6379
17.5.21 09:16

Já si myslím, že to ze má aspegara neznamená, že má nárok být zlomyslny a posmivat se. Docela vás obdivuju, že na takového kamaráda máte nervy. Kolega má syna s aspegerem, chybí mu odhad jak se chovat k druhým a je zbytečně vlezlej. Pusu nezavre, hodně všem vypráví o věcech které zajímají jeho a nechápe, že druhého třeba nekonečné vyprávění o autobusech nezajímá. Ale, že by byl zlej a urážlivej, to ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2153
17.5.21 09:17

Myslim, ze je jedno, co s tim ditetem je, ty s nim nic neudelas. Zeptej se sveho kluka, jestli s nim chce kamaradit a podle toho se zariď. My dospeli nekdy prikladame vahu vecem, ktere deti vubec neresi, tak se o synka neboj ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
17.5.21 09:20

Bohužel myslím, že je to spíš tou „nevýchovou“. Znám taky podobné dítě a diagnózu nemá. Své děti učím tohle posmívání hned usadit, tvůj syn to zjevně umí taky, tak mu může být fuk, že se kluk urazí. A víš co, pokud nechceš omezit kontakty, což já bych asi udělala klidně jen kvůli těm vulgaritám a chování venku, tak musíš se svým synem hodně mluvit a vysvětlovat. Nepátrej, co je diagnoza a co je výchova. Prostě „tohle je špatné chování“ a tečka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 09:20

@mackA159 uplně utnout to nechci, s jeho maminkou si rozumím. Já bohužel v poslední době, co jsme s nimi byli hodně vidím, že se chová zvláštně. Někdy mě to až vytáčí, ale mlčím. Kamarádce jsem se taktně snažila naznačit, že třeba jeho chování může souviset s tím, že tráví denně cca 4 hodiny na počítači a hraje hry nebo sleduje tik tok, nebo když mi říká, že je hyperaktivní, usne v 22 hodin a v 5 ráno je vzhůru, tak jsem se jí ptala, zda to nemůže být tím, že sní denně 3 čokoládové tyčinky, talíř čipsů a vypije 2 litry sladké limonády. Maminka mi na to ale řekla, že mobil ani počítač mu nesmí sebrat, že je jeho a že on nic jiného než ty sladkosti nejí, že by se z jiného jídla pozvracel. Ve školní jídleně ale sní celý oběd…
Já se hlavně snažím pochopit jeho, zda to fakt souvisí s tou poruchou nebo je to spíše tou výchovou. Články o aspergeru jsem četla…ale je to vše psané hrozně globálně.
Zpřetrhat kontakty s nimi zatím úplně nechci, ikdyž vidím, že na syna by do budoucna nemusel mít dobrý vliv. Ji mám ale ráda. Jeho taky, ikdyž je to fakt těžké. Jeho maminka říká, že je odlišný…
Můj syn s ním dřív hrozně rád kamarádil, teď ale kolikrát nemá radost, když s nimi jdeme ven. Tak popravdě ani nevím co dělat. Ten kamarádčin syn mého syna považuje za nejlepšího kamaráda

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 09:23

@Alušáček moc děkuji, v tom co popisujete, trochu vidím toho kamaráda. On taky pořád říká co u nich doma, někdy i hodně soukromé věci a někdy i úplně cizím lidem. Kamarádka se vždy může hanbou propadnout. V tomto toho aspergera vidím. Taky má zvláštní koníček, autobusy to sice nejsou, ale zase rád studuje hmyz. Pozná každého brouka co letí kolem - z hmyzu má ale fobii

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 09:26

@Cenarius aspergera má. Byli už na nějakých testech a tam jim řekli, že asperger to je. Měli jít na další testy, aby se zjistilo, jaký stupeň, ale to už nešli, protože kamarádka ho nechce trápit. Vím ale, že už jim volala i třídní učitelka, že se chová ve škole zvláštně.

• Citovat
  • Nahlásit
1453
17.5.21 09:36

Do jisté míry je to Asperger, ten zbytek je pak obyčejný chování dítěte, který touží po pozornosti a tak se chová „rozežraně“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1740
17.5.21 09:44

Tak sis zanadavala, jak hrozne je cizi dite, ale ty s tim nic neudelas. :nevim:…chovani toho chlapce je nestandardni, je to urcite kombinace dvou zminenych faktoru a povaha na tom taky bude mit svuj podil. No a co jako? Dite mas relativne male, tak mu muzes utnout kontakt. Ja mam dite starsi nez ty a aby se mi divalo v takovem rozsahu na mobil/pc, tak to fakt neschvaluju. Takze pokud mne by tohle tak strasne vadilo, tak v tomto veku si muzes jeste stale dovolit kontakt nucene omezit uz jen omezenim pristupu na mobil, aby ti do toho syn stale nekoukal. Nechodi spolu do tridy, takze setkani realizujete vy, rodice. Pokud jste s maminkou tak dobre kamaradky, tak ji rekni, ze ti chovani jejiho syna vadi. Syn je ti prece prednejsi nez kamaradka, tak to zacni resit :nevim:…kluci si taky muzou leccos vyrikat prece, tak si tvuj syn nemusi stezovat tobe, ale primo adresatovi, ne? Ostatne je tedy ve veku, kdy by si mel tyhle vztahove potize zkusit resit sam :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.21 09:58

@kalie to vůbec, nechci si na něj stěžovat. Jen jsem chtěla popsat jeho chování aby mi někdo uměl poradit, třeba někdo, kdo má dítě s Aspergerem. Teď si tu pročítám diskuze a jeho chování je podobné tomu, co jsem se dočetla. Tedy alespoň v něčem, takže za něco nemůže. To ostatní je tedy zřejmě výchovou. S tím nenadělám nic. Kamarádce do něj mluvit nebudu. Už jsme se o tom několikrát bavily, ona si mi na něj stěžovala a i mi říkala, že si několikrát stěžovala učitelka a vychovatelka. Obě o jeho problému ví, ale že to s tím nesouvisí. Já jsem se jí snažila říct, ať je na něj přísnější. Ale to nejde, kamarádka to fakt neumí. Ona pro svou rodinu žije, těm by nikdy nic neupřela. To by radši chodila nahá a umřela hlady, ale její rodina by byla oblečená a měla plný žaludky

• Citovat
  • Nahlásit
32916
17.5.21 10:00

Asi je jedno, jestli je to Aspergerem nebo ne. Jestli se syn s ním necítí dobře, kamarádství může utnout. Ani ty nemusíš být BFF s jeho mámou :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2992
17.5.21 10:01

Aspergeruv syndrom je porucha autistickeho spektra (spektrum, tedy ruzna skala). O zadnem stupni jsem nikdy neslysela :nevim: Pokud kamarad chodi do bezne ZS navic bez asistenta, tak na tom neni tak zle a toto chovani bych povazovala za ucelove a nevztahujici se k diagnoze. To, ze chce po tvem synovi, aby si vzal konkretni hracku ven, muze souviset s tim, ze ma rad veci pod kontrolou a je si jistejsi, kdyz je hra podle nej a ma predem jasna a predvidatelna pravidla. Kazdy autista je jiny, na kazdeho plati neco jineho…nekteri jsou vulgarni, jini ne, nekteri jsou agresivni, jini ne… Je to na tobe. Bud synovi vysvetlis, jak to s kamaradem je a nebo ho budes chtit chranit pred nevhodnym vlivem a omezis/utnes kontakty :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64356
17.5.21 10:02
@Anonymní píše:
Dobré ráno holky,
prosím, omluvte anonymitu, ale je to celkem citlivé téma a nechtěla bych, aby si to třeba přečetla dotyčná.
O co se jedná. Můj syn má kamaráda už od školky. Teď jsou ve druhé třídě, ale nechodí na stejnou školu. Za poslední rok, co byly zavřené školy, jsme docela často chodili se synem, tím kamarádem a jeho maminkou ven.
Od maminky, jsme teď kamarádky, vím, že syn má Aspergera, ale ona sama neví, jaký stupeň, protože s ním nebyla na větších testech - nechce ho trápit. No a já nevím, do jaké míry je jeho chování ovlivněno Aspergerem a do jaké míry je to výchovou. Budu se vám snažit popsat, co ten kamarád dělá.
Tak třeba, on hrozně rád do někoho rýpe, i do mého syna, nebo se mu vysmívá (třeba jéé ty neumíš to a to, ty neumíš tak daleko skákat jak já - je o 10 cm vyšší než můj syn, takže asi bude jasné, že doskočí dál, nebo jéé ty jseš chudej, já mám v pokladničce 6 000 a ty jen 1 000 a podobné). Když ale někdo řekně něco podobného jemu, tak se urazí a to až tak, že přestane úplně komunikovat nebo začne manipulovat větami typu, ty mě nemáš rád, jak myslíš, už nejsi můj kámoš. Teď nedávno synovi psal a chlubil se jak byl s kamarády venku a že on tam nebyl a že haha dobře ti tak - a syn mu na to napsal, mně to ale neva, já jsem měl u nás doma na noc kamoše ze třídy - a to se tenhle kamarád urazil.
Co jsem si stačila všimnout, tak doma s ním zachází jako v rukavičkách, nemusí nic dělat, počítač má bez omezení i mobil - synovi pořád posílá odkazy na youtube, tik tok.
Venku je jak urvaný ze řetězu. Furt poskakuje, dělá kopulační pohyby, plive si do dlaní, šahá na ptačí hovínka a pak je hysterický, když má ruce od těch bobků. Mluví sprostě a někdy fakt vulgárně - to mě překvapuje, když mému synovi při jejich konverzaci ujede „ty vole“ tak to jeho maminka hned glosuje, když její syn kolikrát řekne „ty pi. o“, tak je to bez odezvy nebo dělá že to neslyší. Jindy se ten syn chová jako miminko a jde se k mamince pomazlit a ona se k němu jako k miminku chová.
Co vím od kamarádky, tak doma vyžaduje rutinu téměř ve všem, při hře, při denním harmonogramu, v jídle. Jakmile se to vymyká jeho režimu, tak udělá scénu. Ale tady si nejsem jistá, do jaké míry je to ovlivněno Aspergerem a do jaké míry je to jeho vědomé chování. Na podzim jsme s nimi byli na prázdniny na horách a tam to neměl jako doma, dokonce jsme museli improvizovat a měnit plány kvůli počasí a neměl s tím problém. Proč ho doma má?
Maminka ho podle mě vychovává tak, že mu neumí poručit. Ani to neumí, je strašně hodná. Její starší děti s ní cvičí, k ní si chodí se špinavým prádlem, vyjíst ledničku a pro peníze. Když ten kamarád venku dělá něco nepřípustného, tak maminka mu vyhrožuje, že např zakáže mobil (nikdy to ale neudělá). Nebo že si to s ním doma vyřídí tatínek. Občas ale nechápu, chování, které by měla řešit přejde a chování, které by měla vypustit a dělají ho skoro všechny děti (třeba že odsekává nebo neposlechne) tak to hrotí výhružkami, počkej co doma tatínek. Tatínek mu ale doma nikdy nevyhuboval nebo nedal na zadek.
Holky, já bych chtěla pochopit jeho chování a tím i víc jeho, on není špatný kluk. Umí být i zábavný a syn se s ním nenudí, rozumí si…někdy je to s ním ale fakt těžké a to si někdy říkám, že já bych toto chování u mého dítěte nestrpěla. Jeho maminku mám hrozně ráda, ale štve mě, že se mu ve všem, ale opravdu ve všem podřizuje a on pak má pocit, že může velet všem. Takže kolikrát rozhoduje, s čím si budou hrát, kde si budou hrát, co si má syn vzít ven za hračku atd. A když to syn nesplní, tak je opět uražený.
Nemáte prosím některá zkušenost s dítětem s Aspergerem a neuměla byste mi říct, zda je toto chování běžné? Nechci mu fakt křivdit, ale sám syn mi říkal, že neví, zda se s ním má ještě kamarádit, když se takto chová. Syn se pak doma vždy sám pozastavuje nad jeho chováním. Já mu říkám, že ho musí brát takový jaký je.
Moc vám děkuji za postřehy a za rady.
Že by si zachytila prvopocatek budoucího narcise a manipulátora?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat