Kamarádka má psychické potíže a chce ode mě pomoct

Anonymní
30.6.20 08:02

Kamarádka má psychické potíže a chce ode mě pomoct

Ahoj holky, předem se omlouvám za anonymitu, vzhledem k citlivému tématu to tak bude lepší.
Mám celoživotní kamarádku, známe se od základky a ona má posledních cca 11 let psychické potíže. Vystřídala nespočet nemocnic, léčeben, psychiatrů, psychologů, léčitelů, alternativ a nic a nikdo ji nepomohl. Brala celou škálu antidepresiv a taky nic. Vždy jde k novému doktorovi, ten ji napíše léky, chvíli je to ok a pak zase špatné. Poslední rok je to ale horší a horší. Její doktorka jí řekla ať zkusí na psychiatrickém oddělení v nemocnici jednu skupinu, kterou vede renomovaný psychiatr a ten ji pomůže. Psychiatr ji nepomohl vůbec a ještě více ji dodrbal. Od té doby má hrozné stavy a i myšlenky na sebevraždu, má deprese, úzkosti, závratě. Nemůže nic, unaví ji i sebemenší pohyb.
Podle lékařů ma emoční nestabilitu ale s tím ona nesouhlasí, vlastně s lékaři moc nesohhlasí, bojí se jich a má už k nim vypěstovaný odpor.
Teď je v jiné nemocnici, ale volává mi ať ji pomůžu a já nevím jak. Chtěla bych ji pomoct, její rodina už si neví rady. Jenže ani já ne. Prosí mě, ať ji z té nemocnice odvezu domů, že to tam zvládne. Jenže jiné dny mi zase volá, že je ráda, že je v té nemocnici, protože doma by to nezvládla.
Vůbec nevím co dělat…taky chce abych se spojila s jejím psychologem. Jenže nevím co mu říct. Já vím, že to má hrozné, ale je taky hrozné, že ty doktory vůbec neposlouchá.
Tak mě i napadlo, zda tady je někdo, kdo ví, jak s psychickými onemocněními anebo ví, o nějaké klinice, kde léči pacienty s takovými stavy.
Nevím kam jinam to napsat, konzultovala jsem to i s ní a ona mi řekla, ať se zkusím poradit v nějaké diskuzi…a právě vím, že tady se poradit umí. Děkuji vám všem

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

30.6.20 08:34

Na tvém místě bych ji vyslechla, zůstala s ní v kontaktu, ale nic z toho, co po tobě chce, bych nepodnikala. Emoční nestabilita je asi ten nejmenší problém ( i tak dost velký) a cokoliv se může obrátit proti tobě. Hlavně neměj pocity viny, žes nic neudělala a nepomohla jí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.6.20 08:41

@DoktorkaZorkaHorká to já už právě trochu mám. Ona mi říká, že se od ní všichni odvrátili, že už nemá kamarády. že má rodinu naprd, že je nesnáší a tak…když jde k novému psychologovi a ten jí řekne něco, s čím nesouhlasí, tak už k němu buď příště nejde nebo na něj nadává a říká že potřebuje jiný přístup. Přemýšlela jsem, že se spojím s její mamkou, ale nevím zda je to dobrý nápad.

• Nahlásit
  • Citovat
30.6.20 08:45
@Anonymní píše:
@DoktorkaZorkaHorká to já už právě trochu mám. Ona mi říká, že se od ní všichni odvrátili, že už nemá kamarády. že má rodinu naprd, že je nesnáší a tak…když jde k novému psychologovi a ten jí řekne něco, s čím nesouhlasí, tak už k němu buď příště nejde nebo na něj nadává a říká že potřebuje jiný přístup. Přemýšlela jsem, že se spojím s její mamkou, ale nevím zda je to dobrý nápad.

Nemůžeš s tím udělat nic. Nezvládli to lékaři, tak ani ty to nevyřešíš. Je to nemocný člověk. Hlavně se nenechat od ní vmanipulovat do pocitů viny. Nejsi za ní zodpovědná. Nikdo jiný ji dle ní nezbyl než ty, takže tím, že jsi s ní v kontaktu, děláš pro ní víc než kdokoliv jiný. A pokud nepřestane, tak ji řekni, že ji máš ráda, ale že opravdu pro ni víc udělat nemůžeš. Hlavně se nenech od ní stáhnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.6.20 08:56

@DoktorkaZorkaHorká máš pravdu, moc děkuji za radu i názor. Kamarádka mi i říkala, že by potřebovala, aby ji někdo pomohl a třeba zavolal do jiné nemocnice atd. Jenže nevím co bych jim řekla. Navíc si myslím, že každý člověk je zodpovědný sám za sebe. Jo je super mít za sebou rodinu která pomůže, třeba i něco pomůže zařídit…ale pak je to už na tom samotném člověku.
Já ji třeba řekla, že jsem slyšela od segřiné kamarádky, že jsou dobré pražské Bohnice, ale to mi zase kamarádka říká, že tam je to blbé, že je to blbé všude…a že ani nepotřebuje nemocnice, ale jen psychologa který si s ní popovídá. Já ale myslím, že má vážné psychické potíže, nějakou poruchu…kamarádka tvrdí že ne, že je to trauma. Je mi jí líto, mám ji ráda, ale ona je v tomto hrozně zabejčená

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.6.20 09:15

Ahoj, je to velmi složitá situace a děláš co můžeš :srdce:. Ale pokud nezmění svůj přístup, tak se na jejím stavu nic nezmění. Mám švagrovou, která se v takové situaci plácá už šest let. Rodině se nesvěřila, jen mě a kamarádkám. O svém problému si chce v podstatě jen povídat, ale ne ho řešit. Chodí k psychologovi i psychiatrovi, bere léky a zlepšení stavu žádné. Když se zeptám jak se má, vždycky odpoví, že je všechno v pr..li. Taky si nevím rady a snažila jsem se jí pomoci, poradit, sehnala jsem odborníka, ale vše zhodnotí, že to stejně nepomůže. Vyčítala jsem si, že ji nemůžu pomoci a pomohlo mi až když mi kamarádka řekla, že je dospělá a zodpovídá sama za sebe a pokud se jí nabízí možnosti jak problém řešit a ona to odmítá, nikdo jiný s tím nic neudělá. Přeji ti mnoho sil, udělala jsi toho mnoho, jsi její velká opora :hug:, ale není v tvých silách to vyřešit za ni.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.6.20 09:24
@Anonymní píše:
Ahoj, je to velmi složitá situace a děláš co můžeš :srdce:. Ale pokud nezmění svůj přístup, tak se na jejím stavu nic nezmění. Mám švagrovou, která se v takové situaci plácá už šest let. Rodině se nesvěřila, jen mě a kamarádkám. O svém problému si chce v podstatě jen povídat, ale ne ho řešit. Chodí k psychologovi i psychiatrovi, bere léky a zlepšení stavu žádné. Když se zeptám jak se má, vždycky odpoví, že je všechno v pr..li. Taky si nevím rady a snažila jsem se jí pomoci, poradit, sehnala jsem odborníka, ale vše zhodnotí, že to stejně nepomůže. Vyčítala jsem si, že ji nemůžu pomoci a pomohlo mi až když mi kamarádka řekla, že je dospělá a zodpovídá sama za sebe a pokud se jí nabízí možnosti jak problém řešit a ona to odmítá, nikdo jiný s tím nic neudělá. Přeji ti mnoho sil, udělala jsi toho mnoho, jsi její velká opora :hug:, ale není v tvých silách to vyřešit za ni.

To je stejné u této kamarádky, taky mi přijde, že si chce povídat a rozkličovat, co se jí stalo. Jenže já si myslím, že je to jedno, co se stalo, prostě to tak je. Že by spíš měla s tím něco dělat teď, smířit se s tím, to už nezmění…já věřím, že ty psychické problémy jsou těžké, ale je třeba s tím něco dělat, začít se snažit to změnit, ale povídat si je jednodušší, ale neefektivní :,(

• Nahlásit
  • Citovat
123
30.6.20 10:00
@Anonymní píše:
@DoktorkaZorkaHorká to já už právě trochu mám. Ona mi říká, že se od ní všichni odvrátili, že už nemá kamarády. že má rodinu naprd, že je nesnáší a tak…když jde k novému psychologovi a ten jí řekne něco, s čím nesouhlasí, tak už k němu buď příště nejde nebo na něj nadává a říká že potřebuje jiný přístup. Přemýšlela jsem, že se spojím s její mamkou, ale nevím zda je to dobrý nápad.

Myslím, že te stahuje sebou, nemužeš ji pomoct, už ji videlo spoustu lékařu, rodinu má, toď zaklad, ty v tyhle chvili nedelej nic, uż si ji i vyslechla a ona je nemocná, tu negativitu a postoje co má, bude ti tím akorat vysavat srdce i rozum, holt nejsme všemocní :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.6.20 10:24

Úplně s tebou souhlasím, ale je to opravdu to jediné co pro ni teď můžu udělat. Vždy mi to znovu převypráví, já ji vyslechnu a zas se pokusím ji nasměrovat. Sama švagrová si uvědomuje, že jí já i ty kamarádky radíme dobře, ale nechce pro zlepšení nic udělat. Dokonce se mi už i zdálo, že spáchala sebevraždu a vyčítá mi, že jsem nic neudělala. Hned ráno jsem ji volala a ptám se jak jí je, že se mi zdálo jak volá o pomoc. V podstatě mi řekla, že jí pomůže, že se zajímám a víc, že je to na ní. Ale taky se mi zdá, že tím povídáním se v tom ještě víc utápí. Tobě přeji mnoho sil a nenech se citově vysávat, je už dospělá a poprat se s tím musí hlavně sama :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.6.20 10:30

@Kasita máš pravdu, děkuju :oops:

@Anonymní píše: Úplně s tebou souhlasím, ale je to opravdu to jediné co pro ni teď můžu udělat. Vždy mi to znovu převypráví, já ji vyslechnu a zas se pokusím ji nasměrovat. Sama švagrová si uvědomuje, že jí já i ty kamarádky radíme dobře, ale nechce pro zlepšení nic udělat. Dokonce se mi už i zdálo, že spáchala sebevraždu a vyčítá mi, že jsem nic neudělala. Hned ráno jsem ji volala a ptám se jak jí je, že se mi zdálo jak volá o pomoc. V podstatě mi řekla, že jí pomůže, že se zajímám a víc, že je to na ní. Ale taky se mi zdá, že tím povídáním se v tom ještě víc utápí. Tobě přeji mnoho sil a nenech se citově vysávat, je už dospělá a poprat se s tím musí hlavně sama :hug:

znám to od kamarádky, to samé. Já totiž nechápu, jak je možné aby takovým lidem za tolik let nikdo nepomohl, to přece nemůže být v těch doktorech. Já slyším, jak jsou všichni debilové, co ji zkazili život, i její rodina…já se ji snažím vytáhnout na procházku, jdeme pomalu a stejně mi pak vyčte že se jí udělalo zle a měla deprese a úzkosti a je to jen když jde se mnou…už jsem bezradná, už jsem jí říkala zda to není třeba nějakým parazitem, boreliozou, není…není to ani tou emoční nestabilitou…má postraumatickou a nic jiného nebere. Už jsem bezradná jako ti doktoři, kteří ji nechtějí už léčit

• Nahlásit
  • Citovat
348
30.6.20 11:47
@Anonymní píše:
@Kasita máš pravdu, děkuju :oops:znám to od kamarádky, to samé. Já totiž nechápu, jak je možné aby takovým lidem za tolik let nikdo nepomohl, to přece nemůže být v těch doktorech. Já slyším, jak jsou všichni debilové, co ji zkazili život, i její rodina…já se ji snažím vytáhnout na procházku, jdeme pomalu a stejně mi pak vyčte že se jí udělalo zle a měla deprese a úzkosti a je to jen když jde se mnou…už jsem bezradná, už jsem jí říkala zda to není třeba nějakým parazitem, boreliozou, není…není to ani tou emoční nestabilitou…má postraumatickou a nic jiného nebere. Už jsem bezradná jako ti doktoři, kteří ji nechtějí už léčit

Bohužel, ze zkušenosti vím, že těmhle lidem se moc pomoci nedá, nechtějí, aby jim bylo pomoženo, někdy si v té své situaci tak trochu „rochní“ a nebo z ní prostě při nejlepší vůli neumí vystoupit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.6.20 12:24

@guineapig mně to taky tak přijde, že se jí v tom stavu vlastně líbí, protože se může litovat a může mít tvrzení, že to prostě nejde změnit. Tak raději říká že má závratě a je jí na padnutí (nikdy sebou nepraštila).

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.6.20 15:24
@Anonymní píše:
Ahoj holky, předem se omlouvám za anonymitu, vzhledem k citlivému tématu to tak bude lepší.
Mám celoživotní kamarádku, známe se od základky a ona má posledních cca 11 let psychické potíže. Vystřídala nespočet nemocnic, léčeben, psychiatrů, psychologů, léčitelů, alternativ a nic a nikdo ji nepomohl. Brala celou škálu antidepresiv a taky nic. Vždy jde k novému doktorovi, ten ji napíše léky, chvíli je to ok a pak zase špatné. Poslední rok je to ale horší a horší. Její doktorka jí řekla ať zkusí na psychiatrickém oddělení v nemocnici jednu skupinu, kterou vede renomovaný psychiatr a ten ji pomůže. Psychiatr ji nepomohl vůbec a ještě více ji dodrbal. Od té doby má hrozné stavy a i myšlenky na sebevraždu, má deprese, úzkosti, závratě. Nemůže nic, unaví ji i sebemenší pohyb.
Podle lékařů ma emoční nestabilitu ale s tím ona nesouhlasí, vlastně s lékaři moc nesohhlasí, bojí se jich a má už k nim vypěstovaný odpor.
Teď je v jiné nemocnici, ale volává mi ať ji pomůžu a já nevím jak. Chtěla bych ji pomoct, její rodina už si neví rady. Jenže ani já ne. Prosí mě, ať ji z té nemocnice odvezu domů, že to tam zvládne. Jenže jiné dny mi zase volá, že je ráda, že je v té nemocnici, protože doma by to nezvládla.
Vůbec nevím co dělat…taky chce abych se spojila s jejím psychologem. Jenže nevím co mu říct. Já vím, že to má hrozné, ale je taky hrozné, že ty doktory vůbec neposlouchá.
Tak mě i napadlo, zda tady je někdo, kdo ví, jak s psychickými onemocněními anebo ví, o nějaké klinice, kde léči pacienty s takovými stavy.
Nevím kam jinam to napsat, konzultovala jsem to i s ní a ona mi řekla, ať se zkusím poradit v nějaké diskuzi…a právě vím, že tady se poradit umí. Děkuji vám všem

Trochu se ve tvé kamarádce bohužel sama poznávám, naopak bych řekla, že emoční nestabilita (emočně-nestabilní porucha osobnosti), bude její hlavní problém, tam spadají manipulace, výčitky, neustálá nespokojenost se vším, obviňování druhých… na mě se taky většina kamarádů „vykašlala“ a rodina už mě má taky dost. Byla jsem ve spoustě léčeben, vystřídala asi 8 psychiatrů a psychologů, taky jsem byla u léčitelky… a nic mi nepomáhá. Teď jsem se vrátila z Bohnic (btw. ty opravdu nedoporučuji, byla jsem tam 10krát a vždy mě tam ještě víc dorazili) a už je mi zas blbě a to jsem tam měla i elektrošoky. Já mám možná výhodu oproti tvé kamarádce, že už jsem získala trochu nadhled na své chování, ale i tak když to na mě přijde, tak si ubližuji, polykám léky, nebo mám nutkavé sebevražedné myšlenky… Taky se léčím léta letoucí. Ale člověk čeká, že pomoc spadne z nebe, přitom práci na sobě musí udělat on sám. Ty mysli především na sebe, je fajn občas třeba kamarádce napsat, ale nenechat se vtáhnout do jejích manipulací. Držím moc palce.
Anonym - citlivé osobní údaje

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.7.20 08:16
@Anonymní píše:
Trochu se ve tvé kamarádce bohužel sama poznávám, naopak bych řekla, že emoční nestabilita (emočně-nestabilní porucha osobnosti), bude její hlavní problém, tam spadají manipulace, výčitky, neustálá nespokojenost se vším, obviňování druhých… na mě se taky většina kamarádů „vykašlala“ a rodina už mě má taky dost. Byla jsem ve spoustě léčeben, vystřídala asi 8 psychiatrů a psychologů, taky jsem byla u léčitelky… a nic mi nepomáhá. Teď jsem se vrátila z Bohnic (btw. ty opravdu nedoporučuji, byla jsem tam 10krát a vždy mě tam ještě víc dorazili) a už je mi zas blbě a to jsem tam měla i elektrošoky. Já mám možná výhodu oproti tvé kamarádce, že už jsem získala trochu nadhled na své chování, ale i tak když to na mě přijde, tak si ubližuji, polykám léky, nebo mám nutkavé sebevražedné myšlenky… Taky se léčím léta letoucí. Ale člověk čeká, že pomoc spadne z nebe, přitom práci na sobě musí udělat on sám. Ty mysli především na sebe, je fajn občas třeba kamarádce napsat, ale nenechat se vtáhnout do jejích manipulací. Držím moc palce.
Anonym - citlivé osobní údaje

ahoj, moc mě mrzí, že máš takové potíže. Snad se to brzy zlepší! Můžu se prosím zeptat, co tobě jako takovému pacientovi s psychickými potížemi od okolí pomáhá? Kamarádka mi včera psala, že ji doktoři léčí blbě a nikdo jí nerozumí, že má rodinu na ho..o a že je nesnáší. Když jsem jí řekla, že by měla ty doktory zkusit poslouchat, tak mi na to řekla, že je nebude poslouchat a nebude, že potřebuje jiný přístup. Na to jsem jí řekla, že si myslím, že tím, že je neposlouchala doteď se nehla 10 let z místa a asi by měla změnit přístup a ona se urazila. Každý, kdo s ní nenotuje a neříká, jací jsou doktroři ku..vy (její slova), tak se nebaví

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
1.7.20 10:01
@Anonymní píše:
ahoj, moc mě mrzí, že máš takové potíže. Snad se to brzy zlepší! Můžu se prosím zeptat, co tobě jako takovému pacientovi s psychickými potížemi od okolí pomáhá? Kamarádka mi včera psala, že ji doktoři léčí blbě a nikdo jí nerozumí, že má rodinu na ho..o a že je nesnáší. Když jsem jí řekla, že by měla ty doktory zkusit poslouchat, tak mi na to řekla, že je nebude poslouchat a nebude, že potřebuje jiný přístup. Na to jsem jí řekla, že si myslím, že tím, že je neposlouchala doteď se nehla 10 let z místa a asi by měla změnit přístup a ona se urazila. Každý, kdo s ní nenotuje a neříká, jací jsou doktroři ku..vy (její slova), tak se nebaví

No to je typické - pocit že doktoři blbě léčí, raději, než aby na sobě zapracovala sama pod jejich vedením, bez toho se ale nikam nehne. Já jsem zatím ve fázi, kdy jsem si to uvědomila, ale ještě mi nejde se sebou nic dělat. Naštěstí mám super ambulantní psychiatričku, tak té věřím. Přijde mi také, že je dost dětinská tvá kamarádka (nechci ale soudit), ale dítě si postaví hlavu - já je nebudu poslouchat a dupne si. Ona na to jednou sama taky přijde, u každého to ale trvá různou dobu. Určitě si s ní ale nenotuj ani za cenu, že se naštve, protože tím bys jí moc nepomohla. Držím palce, vím, že to není jednoduché.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama