Kamarádka má psychické problémy a chce pomoct

Anonymní
25.1.21 08:52

Kamarádka má psychické problémy a chce pomoct

Ahoj maminky, omlouvám se za anonymitu, ale je to citlivé téma.
Kamarádka má letité psychické potíže, léčí se už 12 let na emoční nestabilitu a s tím spojené další problémy - úzkosti, deprese, motání hlavy, vyčerpání, únava. Střídá psychiatry, protože nikdo ji zatím neuměl pomoct. Byla snad ve všech psychiatrických léčebnám na Moravě. Všude jí hýbou léky a vždy to dopadne fatálně. Teď z poslední kliniky ji poslali domů, protože její stavy prý nedelájí dobře ani personálu a ani pacientům. Propadá hysterii, křičí, je někdy dle jejích slov až agresivní. Podle toho, co mi říká, si myslím, že ale moc s lékaři nespolupracuje. Má s nimi prý blbé zkušenosti.
No a k věci. Teď po mně chce, abych ji vozila k novému psychiatrovi cca 20 km daleko. Jenže já mám práci, ten psychiatr je třeba na 14 hodin. Taky mám syna v první třídě a jsme sami - takže mám po škole docela hoňku - škola, úklid, vařit atd.
Já nechci aby si kamarádka myslela, že na ni kašlu - sama mi řekla, že potřebuje, aby jí někdo byl oporou a do těch zařízení ji vozil. Ona žije jen s mamkou, auto nemají.
Můžete mi poradit co dělat? Já bych ji ráda pomohla, pokecala, vyslechla. Jenže to vození já prostě časově nedávám. Kamarádka to moc nechápe. Nechci být za tu potvoru, která ji nechá ve štychu. Všichni kamarádi se od ní během těch 12 let odklonili, protože vždy všechna setkání zrušila kvůli úzkostem.
Jak se mám zachovat? Já už fakt nevím…zkoušela jsem jí pomáhat, hleda jiné možnosti než jen klasickou psychiatrii, i jsem jí řekla že jí zaplatím něco alternativního. Ale ona se bojí, takže z toho vždy sešlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
778
25.1.21 09:01

Pokud chce abys jí někde vezla tak ať se s tebou nejdříve domluví a ne že ve dvě hodiny mám být tam a tam a nazdar. Pokud vezu tchýni nebo švagrovou k lékaři tak první co říkají, že se musí domluvit se mnou, jelikož je tam vozím abych měla čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4354
25.1.21 09:02

O 1-2 jízdy by asi nešlo, to by člověk rád udělal. Ale být tebou, najdu autobus nebo vlak, ty jezdí i teď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26314
25.1.21 09:03

Zdá se mi divné, že by ji někdo vyhodil z léčebny, protože křičí a je agresivní. Takových je hromada pacientů na psychiatrii. Někdy bych ji odvezla, pokud bych měla čas. Ale pokud nemůžeš, tak jí to prostě musíš říct a nejet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1563
25.1.21 09:03

Upřímně? Nejdřív jsem já a moje děti, moje rodina a pak až někdo cizí.

Pokud by ti vozeni ji na terapie dělalo problém, řekla bych ji to na rovinu a musí se prostě zařídit jinak.

A jen že zajímavosti - Na PHM ti dávat bude? Proč by si ji ty měla platit alternativu?

Chápu, že ti ji je líto, ale aby toho holka nezačala zneužívat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
535
25.1.21 09:05

Já úzkosti taky mívám, zatím asi ne v takovém rozsahu. Schůzky většinou neruším. Buď jí oporou. Vyslechni, svůj názor řekni, pokud ho bude chtít slyšet. Když nebude chtít přijít na schůzku, jdi k ní ty. Jděte se projít na půl hodinky, hodinu. Není to o tom, že ty lidi nechce vidět, jen nechce jít z domu. Je to těžké vysvětlit, není to lenost, ale doma se cítí v bezpečí, v klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 09:06

@dedrichov Ona tam vlakem ani autobusem nedojede, je prý v takovém stavu že to nedá.
@Vosma29 to jsem jí taky říkala. Chce po mně ať vezmu syna s sebou - ale to budeme třeba hodinu čekat až skončí u psychiatra? A pak zase zpátky? Já to možná moc řeším, ale zdá se mi to, že by to bylo na úkor syna a to nevím, zda je správné :-(

• Citovat
  • Nahlásit
439
25.1.21 09:07

Slušně ji odmítni. Jinak tě stáhne sebou a naruší tvůj život. Vzhledem k tomu, jak ta její léčba je neúspěšná, tak si myslím, že ani u nového lékaře to nebude lepší. Nabídni jí, že ji vyslechneš, ale víc nedělej. A hlavně - nedělej si žádné výčitky, žes ji nepomohla a podobně. Pomáháš jí, ale dle svých možností. To, že ona vyžaduje víc, to už není tvoje starost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 09:10

@vokishka já nevím co se tam stalo, ale není to poprvé :-(
@alena1995 já to mám taky takto nastavené. Ona nemá bohužel peníze, takže nevím zda by mi na PHM dala. Tu alternativu jsem jí navrhla zaplatit, aby se to někam hnulo. Nechci mít kamarádku, se kterou si napíšu jen pár zpráv, protože ona se nezvládá vidět. Přitom s ní byla vždy taková sranda, hodně jsme toho prožily a teď nezvládá nic
@Dana066 ona nedá ani procházku, to jsme zkoušely a pak se z toho složila - prý z vyčerpání

• Citovat
  • Nahlásit
4354
25.1.21 09:14
@Anonymní píše:
@dedrichov Ona tam vlakem ani autobusem nedojede, je prý v takovém stavu že to nedá.
@Vosma29 to jsem jí taky říkala. Chce po mně ať vezmu syna s sebou - ale to budeme třeba hodinu čekat až skončí u psychiatra? A pak zase zpátky? Já to možná moc řeším, ale zdá se mi to, že by to bylo na úkor syna a to nevím, zda je správné :-(

Když to nedá, tak by měla být na uzavřeném oddělení a neléčit se ambulantně. Musí chtít a spolupracovat s lékaři a nepřehazovat zodpovědnost na Tebe. Nedala bych se do toho vmanévrovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 09:15

@Magical-eyes díky moc za názor. Já to prožívám, protože ji mám ráda, je to dobrá ženská. Jen je trochu asi nepřizpůsobivá. Já nevím do jaké míry kamarádům pomáhat a co už je za hranou. Já bych ji odvezla, ale ne na úkor syna a ne na úkor mojí práce. Já sice můžu skončit i dřív, ale nechci aby to byla samozřejmost. Nemůžu si dovolit přijít o místo

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.1.21 09:17

@dedrichov to už byla a má z toho prý ještě větší problémy, v každé nemocnici ji prý víc a víc dodělají :-( Já nevím jak to chodí na českých psychiatrických odděleních, ale dle slov kamarádky katastrofa - prý jsou pacienti doktorům docela volní a nemají moc snahu jim pomoct, nebo je málo personálu, jeden psychiatr na celé oddělení atd.

• Citovat
  • Nahlásit
25.1.21 09:23

Emocni nestabilita, pokud ma charakter onemocneni jako v tomhle pripade, je neco jako dite v obdobi vzdoru v dospelem tele. To jen pro ilustraci. Proto hystericke zachvaty, proto neumerne pozadavky na nekoho, kdo je ochoten se nechat.
Ja se obavam, ze pokud ji nepomohla hromada doktoru, ty to nezachranis.
Zkusila bych vyhledat odbornika na emocne nestabilni poruchu (tj. hranicni poruchu osobnosti = borderline personality disorder), jestli vubec v CR existuje. Obavam se, ze s timhle si bezny psychiatr neporadi, zvlast v takhle vyhranene forme.
Ty si nastav hranice - zavolam ti dvakrat za tyden, dovezu te jednou za mesic, prispeju ti tolik a tolik… uz to je vic nez laskave.
Musi mit pocit, ze nekomu na ni zalezi, ale nic dalsiho neni v tve moci.
Nejlepsi by bylo najit nejake pobytove zarizeni, kde by aspon trochu vedeli, co s ni.
Hodne stesti, a jak uz tady nekdo psal, na prvnim miste jsi ty a tvoje rodina.
Mozna mas spasitelske sklony (?), ale ty potlacuj, akorat ti to ublizi a ji nepomuze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
439
25.1.21 09:27
@Anonymní píše:
@dedrichov to už byla a má z toho prý ještě větší problémy, v každé nemocnici ji prý víc a víc dodělají :-( Já nevím jak to chodí na českých psychiatrických odděleních, ale dle slov kamarádky katastrofa - prý jsou pacienti doktorům docela volní a nemají moc snahu jim pomoct, nebo je málo personálu, jeden psychiatr na celé oddělení atd.

Jenže tohle je pohled člověka, který je psychiatrický pacient, takže objektivně to může být zcela jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30447
25.1.21 09:30
@Anonymní píše:
@dedrichov to už byla a má z toho prý ještě větší problémy, v každé nemocnici ji prý víc a víc dodělají :-( Já nevím jak to chodí na českých psychiatrických odděleních, ale dle slov kamarádky katastrofa - prý jsou pacienti doktorům docela volní a nemají moc snahu jim pomoct, nebo je málo personálu, jeden psychiatr na celé oddělení atd.

Já myslím, že ona bude problematický pacient, který nedodržuje léčebný režim, podepisuje reversy, jak to jde, z toho pokračuje to střídaní doktorů atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat