Kamarádka se sebepoškozuje

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
9.11.21 19:26

Kamarádka se sebepoškozuje

Ahoj,
Píšu tak nějak o radu. Zjistila jsem, že se kamarádka řeže. Není to takže by mi to řekla, nebo něco, ale poslední dobou nosí dlouhé rukávy a jednou jsem si všimla, že má na zápěstí náplasti, prostě na velmi podezřelém místě než aby to bylo jenom obyčejné zranění. O zhruba týden později, jí z pod rukávu vykoukly tenké červené rýhy - rány. Poměrně rychle jsem si uvědomila o co jde, navíc vím, že v minulosti dlouho nejedla - pravděpodobně trpěla, nebo stále ještě trpí poruchami příjmu potravy. Teď nedávno si mi i stěžovala, ze nám ve škole říkali ať si uděláme čas i na sebe a ona že čas na nic jiného než na školu a na sport co provozuje nemá a že fyzicky je v pořádku, ale psychicky ne. Tak jsem se jí ptala, co se děje, a ona teda po pár dnech mě a ještě jedné kamarádce ukázala zápěstí a bok - na boku se řezala dříve, k zápěstí přešla až teď, a že se řeže. Že zezačatku to bylo prý kvůli klukovi, ale teď se z toho stala závislost. Že prý ale chodí k psychologovi - že to řeší, a že rodiče ji prý ze začátku psychologa platili, ale že později přestali a že si ho platí sama. Nevěděla jsem co v tu chvíli dělat, takže jsem jenom tak nějak byla ráda že se svěřila.

Později když jsem nad tím přemýšlela a pak i mluvila s druhou kamarádkou, které to řekla, tak mi došlo, že psycholog, pokud není na asi nějaký úplně speciální tak ho hradí pojišťovna. Navíc, nemohla to třeba říct jenom abychom to neřešili? Vyloženě nám řekla, že jí nemůžeme pomoci, že to řeší s psychologem, ale je to pravda? Vůbec nevím jak s tím naložit, na jednu stranu jsem ráda že se svěřila a jestli to nebyl takový její tichý výkřik o pomoc, nebo prostě nevím. Nevíte jak to zkusit vyřešit? A než někdo bude hledět že jsem někdo ze ZŠ, tak ne, věkově splňuji pravidla emimina.

Pochopitelně pod anonymem.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
90
9.11.21 19:53

Tohle není pro psychologa, ale psychiatra. Se sebepoškozováním mám osobní zkušenost a vím, jak rychle je na tom člověk závislý. Očividně se s ní děje něco vážného, s čím se neumí jinak vypořádat. Měla by navštívit psychiatra co nejdříve, vše mu říct a určitě jí napíše léky, které pomohou. Je hodně těžké přestat se řezat, ale jde to. Nejlíp bude, když půjdeš k dr s ní, aspoň budeš mít i jistotu. Navíc toho hradí pojišťovna. ;) Moc jí držím palce, ať se z toho dostane. Buďte jí oporou jako správný kamarádky, to jí pomůže taky. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4250
9.11.21 20:13
@Anonymní píše:
Ahoj,
Píšu tak nějak o radu. Zjistila jsem, že se kamarádka řeže. Není to takže by mi to řekla, nebo něco, ale poslední dobou nosí dlouhé rukávy a jednou jsem si všimla, že má na zápěstí náplasti, prostě na velmi podezřelém místě než aby to bylo jenom obyčejné zranění. O zhruba týden později, jí z pod rukávu vykoukly tenké červené rýhy - rány. Poměrně rychle jsem si uvědomila o co jde, navíc vím, že v minulosti dlouho nejedla - pravděpodobně trpěla, nebo stále ještě trpí poruchami příjmu potravy. Teď nedávno si mi i stěžovala, ze nám ve škole říkali ať si uděláme čas i na sebe a ona že čas na nic jiného než na školu a na sport co provozuje nemá a že fyzicky je v pořádku, ale psychicky ne. Tak jsem se jí ptala, co se děje, a ona teda po pár dnech mě a ještě jedné kamarádce ukázala zápěstí a bok - na boku se řezala dříve, k zápěstí přešla až teď, a že se řeže. Že zezačatku to bylo prý kvůli klukovi, ale teď se z toho stala závislost. Že prý ale chodí k psychologovi - že to řeší, a že rodiče ji prý ze začátku psychologa platili, ale že později přestali a že si ho platí sama. Nevěděla jsem co v tu chvíli dělat, takže jsem jenom tak nějak byla ráda že se svěřila.

Později když jsem nad tím přemýšlela a pak i mluvila s druhou kamarádkou, které to řekla, tak mi došlo, že psycholog, pokud není na asi nějaký úplně speciální tak ho hradí pojišťovna. Navíc, nemohla to třeba říct jenom abychom to neřešili? Vyloženě nám řekla, že jí nemůžeme pomoci, že to řeší s psychologem, ale je to pravda? Vůbec nevím jak s tím naložit, na jednu stranu jsem ráda že se svěřila a jestli to nebyl takový její tichý výkřik o pomoc, nebo prostě nevím. Nevíte jak to zkusit vyřešit? A než někdo bude hledět že jsem někdo ze ZŠ, tak ne, věkově splňuji pravidla emimina.

Pochopitelně pod anonymem.

Ahoj, taky mám problémy se sebeposkozovanim. Časem se z toho stane závislost, já jsem kvůli tomu (mimo jiné) teď v léčebně. Je hezké, že se o kamarádku zajímas a chceš ji pomoci, ale určitě bude potřebovat za mě nejlépe psychiatra i psychologa. Já sáma chodím k oběma. Psychiatr je na pojišťovnu, u psychologa je to tak, že část jich je na pojišťovnu a část za přímou platbu. Já dříve psychologa na pojišťovnu vůbec najít nemohla (ti dobří většinou neberou, že už mají plno), tak jsem si terapie též platila, ale pak šla moje psycholožka na MD a já po dlouhé době hledání našla úplně náhodou super psycholožku na pojišťovnu.

Jinak je možné, že tvoje kamarádka má hraniční poruchu osobnosti, když se řeže (může to ale samozřejmě být i z jiných příčin, nemusí to být hned nutně tato porucha), ale já třeba hraniční poruchu osobnosti mám a pokud byste byly z Prahy, tak můžu doporučit několik zařízení, kde se tím zabývají.

Pokud tvoje kamarádka má i poruchu příjmu potravy, tak to zas doporučuji Anabell (Praha, Brno, Ostrava), pomáhají lidem s PPP. Já tam chodila s bulimii, ale anorexii jsem měla též.

Drzim vám moc palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat