Kamerunské kozy - máte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Reklama

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »

Reklama

Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 21.12.13 17:01

Já bych jeste dodala, že hlavně přes zimu by bylo super kdyby se seno rozdělilo do vic denních dávek. Zvíře si.tim jak zere vlákninu vlastně topí a zahřívá se. Takže k senu, hlavne v mrazech by meli mit přístup. S nějakými ztrátami sena se musí počítat.
K tomu kydani, dobré je pořádně nastlat a pak podle potřeby jen trochu pristlat. Tím jak pod nimi necháte hnůj jim vlastne přitápíte, hnůj hřeje sám od sebe. Zvířeti nevadí zima, ale vadi mu vlhko, je to stejne jak u lidi.

Kyarra  21.12.13 18:06

@Granda Díky za rady! :hug:

zzuza
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 21.12.13 18:32

@Kyarra U balíků sena záleží jak jsou velké, i těch kulatých je myslím víc rozměrů. Všechno se ale dá přibližně spočítat. Kubík dobře uschlého lisovaného sena má skoro 200 kg a objem válce určitě spočítáš. :)

Hodně záleží na tom, kde bydlíte. U nás v nížině si ještě teď kozy něco najdou a ovce ve větším výběhu se skoro z poloviny pasou, pořád mají co. Na horách jsou na seně běžně od začátku listopadu, někdy i dřív. Podobně je to pak na jaře. Nám se pasou od března, když budete bydlet někde na Jizerce, tak začnou nejdřív v druhé půlce dubna. To je pak i s množstvím sena velký rozdíl.

Pokud jde o spotřebu, tak běžné ovce sežerou zhruba dvakrát až třikrát tolik co kamerunské kozy, taky jsou třikrát těžší. S kamerunskými ovcemi nemám zkušenost, takže tam si srovnávat netroufám. Myslím ale, že spotřeba ovcí bude i u nich větší.

Dělit seno do několika dávek přes den není špatný nápad, ale to člověk musí mít hodně času. Tak moc je nerozmazlujeme. :-)

Kyarra  21.12.13 18:41

@zzuza Balík to byl velký - cca 150cm průměr nebo víc, chlapi to kouleli ve třech, než to dopravili do stodoly…spíše si zkusíme navážit jednu dávku na krmení, ať máme představu. Krmit vícekrát denně nemůžeme a taky bych se bála rozmazlení :oops: A to zrní, dávat denně? A to pečivo? Nebo jen občas? Na to se názory taky různí :think: A ještě jeden dotaz - stačí dávat vodu do škopku? Nezdá se mi, že by nějak moc pily, mělo by jim to stačit :?: Nakonec jsme vodu přemístili dovnitř do chlívku, aby nezamrzala, snad to je ok…

zzuza
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 21.12.13 18:58

@Kyarra Zrní a pečivo - záleží jak jsou rozmazlené. My jim to denně nedáváme, spíš příležitostně nebo když je chtějí děti krmit - to jim dávají tvrdé pečivo. V průměru tak dvakrát týdně, ale je to jak kdy. Myslím, že by dokázaly přežít i úplně bez toho, ale když zabřeznou, tak si zaslouží trochu víc rozmazlování. :)

Voda do škopku úplně stačí. Ony ty kozy fakt málo pijí, v létě při pastvě nepily skoro vůbec, teď když žerou suché, vypije celá naše trojka zhruba 3-4 litry denně. Když jsou hodně velké mrazy, dáváme vodu trochu ohřátou, ony se pak většinou napijí hned a vypijí víc než když je ledová.

Kyarra  21.12.13 19:15

@zzuza Taky jsme dávali ohřátou, ale právě že nepily hned, tak jsme se na to vykašlali, protože jim pak stejně vychladla :jazyk: Problém je, že my na baráčku, kde jsou kozy, ještě nebydlíme, zatím rekonstruujeme, takže dojíždíme denně za kozami (není to naštěstí daleko), ale chodit je vícekrát denně zkrátka nemůžeme :( Asi přidáme sena a ubereme zrna a pečiva :palec:

Kyarra  21.12.13 19:16

@zzuza A co vy teda všechno chováte? :?:

zzuza
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 21.12.13 22:15

@Kyarra Jenom kamerunské kozy a ovce suffolk. :)

Kyarra  22.12.13 19:18

@zzuza A máte to na chov, na maso na spásání? Trochu to řešíme, co s tím dál, jak se to začne množit :think:

zzuza
Zasloužilá kecalka 523 příspěvků 24.12.13 11:30

@Kyarra Na spásání a na maso. Naštěstí je nemáme přímo u domu, takže člověk se s nimi tak nezžije a není mu to pak líto. A hlavně nám je má kdo porazit, to bychom totiž asi sami psychicky nezvládli. Kamerunské kozičky se ale celkem dají prodat, masa na nich moc není. Když už na maso, tak to spíš kozlík. I když v jejich domovině se prý na maso běžně chovají, asi že jsou nenáročné a nakrmí se víceméně samy.
Mimochodem naše kamerunky včera dostaly čerstvě uříznutý vánoční smrček a s chutí se do něho pustily. :-)

Anonymní  29.03.15 21:34

Holky, uvažujeme o koupi kameruňského kozlíka, myslíte že nevadí když se budu i něho starat když budu těhotná? Myslím nějaké nemoci atd… :nevim:

Marcek89p
Povídálka 16 příspěvků 08.02.16 10:25

Kozy kamerunska hlavně nemusite dojit maji jen mléko na mladé, jinak my davame trochu pečiva rano a otypku sena, máme kozla a kozenku… ony jsou všežravé takže nikdy nemaji dost

Mialek
Kecalka 235 příspěvků 08.02.16 14:13
@Kyarra píše:
Ahoj všem!
Nedávno jsem si pořídili ministádečko kamerunských koz - 2 kozičky a 3 kozlíky (dva jsou vykasrtovaní). Máme velký pozemek, a tak je máme hlavně na spásání trávy a pro radost. Chceme zkusit odchovat jednou mladé a uvidíme…Každopádně, jsme úplní začátečníci a nevíme si rady s pár věcmi. Našel by se někdo kdo by poradil?
1. Dá se nějak odhadnout množství sena, které teď v zimě koza na den potřebuje? (jsou nenažrané, i když naložíme jesličky úplně vrchovatě, za tři hoďky mají vyžráno. Takže si nejsme jisti, zda jim to stačí).
2. Jak často měníte podestýlku v chlívku? Jak poznat, kdy už je čas na výměnu a vyměnit celé, nebo nějak „vykydat“?
3. Máte nějaký tip na eliminaci bahna před chlívkem? Je to místo, kde je chodíme krmit a jak je mokro, je to děs :(
Děkuji za příspěvky a budu ráda, když se diskuze rozjede, určitě mě budou napadat další otázky :hug:

Kamerunské kozy máme momentálně 3 - koza, kozlík a kozlíček mimino. Odchov je u kamerunek bezproblémový. Koza je tvor nenažraný, teda aspoň ty naše, jak mě vidí „řvou“ a chtějí něco dobrého:_)
Seno na rok nám stačí cca 4 balíky sena (velké kulaté), ale je to i pro pár králíků. Jinak krmíme seno, zelená pastva, ječmen/oves, jablka, mrkev, větve + co se podaří sehnat a je to vhodné. Záleží jestli mají přístup ven nebo je v zimě máte zavřené v chlívku - klidně je pusťte ven - koza nezmrzne!
Podestýlku průběžně dodáváme, asi je dobré „mokré koleno“ - když klekneš na podestýlku a máš pak koleno mokré - je na čase dostlat, případně vyměnit, kozy nemají být ve vlhku.
Místo před chlívkem - vydláždit, sehnat třeba starou teracovou desku, ty máme i u psů apod.
Když budeš chtít poradím i další věci, když budu vědět :_)
Jsem ráda, že je někdo další, kdo má kamerunky. :srdce:

Mialek
Kecalka 235 příspěvků 08.02.16 14:15
@Anonymní píše:
Holky, uvažujeme o koupi kameruňského kozlíka, myslíte že nevadí když se budu i něho starat když budu těhotná? Myslím nějaké nemoci atd… :nevim:

My máme i další zvířata, slepice, kachny, psi, králíky, kočky a o vše jsem se starala i během těhotenství a pak i s malým a nic jsme nechytli, naopak malej je zvyklej na zvířata, nemarodí, atd…

Jinak kamerunského kozlíčka budeme mít na prodej cca za měsíc a kousek

katap
Závislačka 4489 příspěvků 12.10.17 18:23

Ahoj, chceme si pořídit kamerunské kozy - kozičku a kozlíka. Nemáme ale s chovem zvířat žádné zkušenosti. Tak teď hledám informace, kde se dá. Zvířátka chceme jen tak pro radost a hlavně pro děti. Žádný velkochov nebo tak. Zajímalo by mě, zda musejí mít nějaké značky, jako mají třeba krávy v uších? Nebo tak něco, nějaké registrace? Já vím, že se teď musíte určitě smát, ale opravdu s tím nemám zkušenosti, max tak slepice u babi ;)
A jak je to prosím s očkováním a odčervováním?
A celkově bych byla ráda za všechny rady pro začínající chovatele.
Moc děkuji :hug:

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské... číst dále >

Vybral jsem si Ekonomické stavby

Ruch velkoměsta, neustálý spěch, dopravní zácpy a žádné soukromí přivedly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich... číst dále >

Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku,... číst dále >

Reklama