Karanténa - jak je to s prodloužením???

12723
29.5.21 13:06

Karanténa - jak je to s prodloužením???

Mám po pozitivním testu do pondělí nařízenou izolaci. Tento týden bohužel onemocněl další člen domácnosti a dr. mi řekla, že se nám tím pádem prodlužuje karanténa na delší dobu. Ono v zásadě o nic nejde, protože jedna je mi furt nedobře, takže do práce bych se ještě vracet nemohla a druhak se jedná o dítě, tak bych s ním stejně musela být doma.
Ale myslela jsem si, že poté, co mně skončí izolace, bych už třeba mohla alespoň na nákup (nakupují nám už třetí týden sousedi).
Jak to tedy vlastně je??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
77322
29.5.21 13:19

@eva valoi Ty nejsi v karantene, ale v izolaci, tudíž se te prodloužení karanteny tykat nemuze. Karantenu maji jen ti negativní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35053
29.5.21 13:20

Pokud se to zase nezměnilo, tak to bylo tak, pokud jsi měla Ty sama pozitivní test, karanténu máš jen svoji, s dalším pozitivním členem domácnosti se Ti neprodlužuje. To se prodlužuje jen všem negativním. Tobě jako pozitivnímu ne.
Dále samozřejmě můžeš být v pracovní neschopnosti a pokud lékař napíše vycházky, tak v jejich době můžeš na nákup, jinak ne.

Ještě se rozlišovalo, jestli člověk bydlí sám, případně jestli jde pozitivní od všech členů oddělit vlastní místností, pokud ne, tak se všem karanténa prodlužovala, ale nevím, jestli to bylo nařízení nebo jen doporučení.

Pro představu - příbuzný, bydlí sám ve dvougeneračním domku, měl těžší průběh covid, PN měsíc, izolace(karanténa bez vycházek), 14 dní, potom už měl normálně vycházky a mohl si jít na koupit nebo na procházku.

Pokud už nebudeš v PN, ale na OČR, žádná karanténa by se Ti prodlužovat neměla a můžeš normálně na nákup. O tom všem ale rozhoduje lékař.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.5.21 13:23

Prodlužuje se karanténa, nikoliv izolace. Takže všem členům společné domácnosti, kteří byli dosud v karanténě, se karanténa prodlužuje (začíná odznovu od data pozitivního testu dalšího pozitivního). Izolace končí po 14 dnech, pokud poslední 3 dny izolace nemá dotyčný příznaky. Ukončuje ji praktický lékař. Pokud trvají příznaky (teploty, kašel), může ji prodloužit. Ale člověk v izolaci už se zpátky nakazit nemůže, proto se mu izolace neprodlužuje podle nových nemocných v rodině. Takže pokud budeš poslední 3 dny ok a lékař ti izolaci ukonci, můžeš už na nákup ty ;)
Je to moje zaměstnání, takže se v tom vyznám ;) A proto prosím anonym, nechci o sobě psát info na internetu, díky.

• Citovat
  • Nahlásit
12723
29.5.21 13:25
@Anonymní píše:
Prodlužuje se karanténa, nikoliv izolace. Takže všem členům společné domácnosti, kteří byli dosud v karanténě, se karanténa prodlužuje (začíná odznovu od data pozitivního testu dalšího pozitivního). Izolace končí po 14 dnech, pokud poslední 3 dny izolace nemá dotyčný příznaky. Ukončuje ji praktický lékař. Pokud trvají příznaky (teploty, kašel), může ji prodloužit. Ale člověk v izolaci už se zpátky nakazit nemůže, proto se mu izolace neprodlužuje podle nových nemocných v rodině. Takže pokud budeš poslední 3 dny ok a lékař ti izolaci ukonci, můžeš už na nákup ty ;)
Je to moje zaměstnání, takže se v tom vyznám ;) A proto prosím anonym, nechci o sobě psát info na internetu, díky.

Díky za podrobné vysvětlení. A když tedy mám pořád příznaky, tak bych mohla eventuálně někoho nakazit? Protože někteří prý mají kašel a zvýšené teploty, únavu třeba dva měsíce. 8o Mně jde prostě o to, jestli můžu být infekční.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35053
29.5.21 13:29
@eva valoi píše:
Díky za podrobné vysvětlení. A když tedy mám pořád příznaky, tak bych mohla eventuálně někoho nakazit? Protože někteří prý mají kašel a zvýšené teploty, únavu třeba dva měsíce. 8o Mně jde prostě o to, jestli můžu být infekční.

Pokud máš příznaky, podle mě Ti lékař izolaci neukončí. Stejně pokud budeš na PN, bez vycházek jít ven ani nakoupit nemůžeš.
Příbuzného se lékařka ptala na příznaky, měl ještě po 10 dnech zvýšené teploty, kašel, únavu, takže mu prodloužila tu izolaci - PN bez vycházek.

Potíže měl přibližně tři týdny - únavy, horší dýchání při námaze, chůzi do schodů. Za akutní příznaky se považuje teplota, zimnice, bolest kloubů a častý kašel.
Co se týče infekčnosti, to taky každý zdroj tvrdí něco jiného. Z hodně zdrojů jsem četla, že největší infekčnost je ve stádiu před propuknutím nemoci a tak tři až pět dní po, potom už ne. Těch 10 dní se bere jako maximum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8370
29.5.21 13:30
@eva valoi píše:

Manželovi skončila izolace teď ve středu, mi a dcerám skončí až v pondělí.
Potvrdila mi to i hygiena, když mi volali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25159
29.5.21 13:32
@eva valoi píše:

Mam pocit, ze po trech tydnech se clovek bere jako neinfekcni ( a vypadava ze statistik), i kdyz ma mirne priznaky. Jestli je to nejak overeno, nevim, ale da se to predpokladat. Ale pokud jsi na neschopence bez vychazek, tak stejne nikam nemuzes, dokud to lekar nepovoli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.5.21 13:59
@eva valoi píše:

To ti přesně nikdo neřekne, jestli jsi infekční nebo ne, ale bere se, že bys neměla mít 3 dny akutní příznaky, než ti ukončí izolaci. Jestli jsou ty příznaky akutní, nebo dlouhodobé (přetrvávající únava a kašel), o tom už rozhodne lékař.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat