Karcionom prsu - lékařská zpráva, jak je to vážné?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
28.10.21 09:48

Karcionom prsu - lékařská zpráva, jak je to vážné?

Ahoj, 76leté příbuzné diagnostikovali při preventivní prohlídce karcinom levého prsu.
Má výsledky z biopsie a teprve půjde na odborné pracoviště. Máme samozřejmě všichni strach. Pokud je tu někdo odborník, můžete mi ze zprávy zdělit, zda se jedná o více či méně závažný typ rakoviny, dle velikosti a zasažení?

Zpráva - invazivni karcinom mammy NST, orientačně G2, místy s lobulárním typem růstu a nehomogenní, incompletní/slabou pozitivitou ecadherinu, s komponentou prstenčitých buněk, nelze vyloučit možnost netypického lobulárního karcinomu, v core cut biopsií z MHK levé mammy.
maximální délka nádorové infiltrace 6mm
zachycena perineurální extenze, místy nelze vyloučit vaskulární invazi
multifokálně in situ komponenta intraduktální i intralobulární, včetně prstenčitých buněk (intermedialní grade)
definitivní zařazení neoplazie z resekátu

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
334
28.10.21 09:54

Napiš mi SZ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27360
28.10.21 09:58

Asi stredni typ, ale je to popsano pomerne neurcite, asi to neslo lepe odecist. Ale jen z biopsie, bez znalosti zobrazovacich metod a mozneho rozsahu, ti nikdo neda vic informaci. Ale v 76 letech se soucasnymi moznostmi mediciny uz bych se asi zas tolik nebala, ze to bude vec, na kterou umru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.10.21 10:29
@mroe píše:
Asi stredni typ, ale je to popsano pomerne neurcite, asi to neslo lepe odecist. Ale jen z biopsie, bez znalosti zobrazovacich metod a mozneho rozsahu, ti nikdo neda vic informaci. Ale v 76 letech se soucasnymi moznostmi mediciny uz bych se asi zas tolik nebala, ze to bude vec, na kterou umru.

Děkuji, je mi jasné, že po internetu nejde dělat diagnózy, jen jsem myslela, jestli se třeba z toho pozná, jestli je to moc závažné nebo méně, i když „méně závažné“ v případě rakoviny zní divně, ale asi chápeš, jak to myslím. Kdyby to metastázovalo, tak to by tam snad poznali, ne? Píší ale perineurální extenze, takže jsou zasaženy nervy, ne? Řekli jí, že bude operace a ozařování, o chemoterapii zatím nic neříkali, tak jsem myslela, že to třeba je méně vážný typ. Tak malý nádor, 6mm a tohle. Člověk si vždycky myslel, jak jsou ty nádory velké, a ono stačí necelý cm a je to.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.10.21 10:36
@mroe píše:
Asi stredni typ, ale je to popsano pomerne neurcite, asi to neslo lepe odecist. Ale jen z biopsie, bez znalosti zobrazovacich metod a mozneho rozsahu, ti nikdo neda vic informaci. Ale v 76 letech se soucasnymi moznostmi mediciny uz bych se asi zas tolik nebala, ze to bude vec, na kterou umru.

V popisu zprávy píší:
Nádorové elementy se střední až těžkou pleomorfií jader s patrnými nukleoidy, nízkou mitotickou aktivitouorientačně grade II, multifokálně bunky s intraceulurálními objemnými vakuolami vzhledu prstenčitých buněk bez jednoznačného obrazu kribriformního či adenoidně cystického karcinomu. Karcinom infiltruje okolní tukovou tkáň, fokálně patrná perineurální extenze, ložiskově nelze vyloučit vasculární invazi. Místy mikrokalcifáty. Multifokálně zastižena intraduktální i intralobulární in situ komponenta, místy s přítomností abortivn sekreční transformace, prstenčitých i rabdoidních elementů (intermediální grade).

• Citovat
  • Nahlásit
27360
28.10.21 11:45
@Anonymní píše:
Děkuji, je mi jasné, že po internetu nejde dělat diagnózy, jen jsem myslela, jestli se třeba z toho pozná, jestli je to moc závažné nebo méně, i když „méně závažné“ v případě rakoviny zní divně, ale asi chápeš, jak to myslím. Kdyby to metastázovalo, tak to by tam snad poznali, ne? Píší ale perineurální extenze, takže jsou zasaženy nervy, ne? Řekli jí, že bude operace a ozařování, o chemoterapii zatím nic neříkali, tak jsem myslela, že to třeba je méně vážný typ. Tak malý nádor, 6mm a tohle. Člověk si vždycky myslel, jak jsou ty nádory velké, a ono stačí necelý cm a je to.
@Anonymní píše:
V popisu zprávy píší:
Nádorové elementy se střední až těžkou pleomorfií jader s patrnými nukleoidy, nízkou mitotickou aktivitouorientačně grade II, multifokálně bunky s intraceulurálními objemnými vakuolami vzhledu prstenčitých buněk bez jednoznačného obrazu kribriformního či adenoidně cystického karcinomu. Karcinom infiltruje okolní tukovou tkáň, fokálně patrná perineurální extenze, ložiskově nelze vyloučit vasculární invazi. Místy mikrokalcifáty. Multifokálně zastižena intraduktální i intralobulární in situ komponenta, místy s přítomností abortivn sekreční transformace, prstenčitých i rabdoidních elementů (intermediální grade).

U dulezitych veci pisou"nelze vyloucit" apod. Metastazovani z toho nepoznas. Ale u nadoru do 10 mm je to velmi velmi nepravdepodobne. Chybi receptory a Ki index. Asi to jeste nemaji hotove.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat