Kazí se mi zuby i přes dobré čištění

10.6.21 10:33

Kazí se mi zuby i přes dobré čištění

Dobrý den… odjakziva mám problémy se zuby. Je mi 24 a stoličky mám opravené některé už 3×. Denně si čistím zuby 2× denně, jednou denně používám mezizubní kartáčky. Na přední zuby nit. K prevenci chodím 2× ročně. Chodím na dentální hygienu. Paní koukala, že všechno, co mi říkala, už dělám. Moje zubařka si o mně myslí, že se o zuby nestarám. Přitom jsem zdravotník, a tak je mi hodně věci dost dobře známo.
Dneska při vrtání našla jen tak mimochodem v tom vrtanem zubu další a kaz a zub za ním, co se vlastně odkryl, byl taky zkazeny.
Jím pestrou stravu, nepiju kávu, víno, barevné limonády. Sladkosti téměř nejím. Vitaminy mi nechybí.

Přijde mi, že se s tím prostě nedá nic dělat už…
budu ráda za jakékoliv rady nebo zkušenosti od vás.
Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10727
10.6.21 10:50

Hele, já si osobně myslím, že za tímhle je genetika. Já mám pár plomb z doby, kdy jsem byla malá a máma fakt před 30 lety nějaké čištění 2× denně neřešila. Od té doby si čistím zuby každé ráno, večer to někdy flákám a nebo odbydu a po pěti letech, co jsem nebyla u zubaře, našel jeden maliličký kaz. Manžel chodil vždy pravidelně a má zuby všechny neustále rozvrtané a opracované.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159
10.6.21 11:08

Já jsem přesvědčená, že nejvíc to ovlivňuje genetika a raná péče. Za nás se na zuby dětem nehledělo, že jo. Semtam vyčistit co nejvíc barevnou pastou a mamky nám to nekontrolovaly… Já jsem si v pubertě užila, co ty popisuješ, 4× opravované stoličky i přes kvalitní péči - mezizubní kartáčky, elmex, vyhýbání se sladkostem. :nevim: A od té doby mám naštěstí klid. Manžel, ten si zuby čistí jen ráno nějakým tvrdým běžným kartáčkem, klidně se ještě před spaním napije sladké limonády, na zdravou stravu moc nekouká a nemá ani jeden kaz! Ještě je možné, že zuby víc leptá čerstvé ovoce. A nebo nedostatek fluoru. A čištění brzo po něčem agresivním - právě po tom ovoci, po kávě, po kyselém. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1285
10.6.21 11:14

@Kristyna.Cerna mám to stejně. Na čištění jsem pečlivá, zubařka i hygienistka neshledaly při čištění problém, ale kazy se mi prostě pořád dělají.
Manžel večernímu čištění moc nedá nebo se po vyčištění jde najíst a kazy se mu nedělají :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
168
10.6.21 11:26

Jsem na tom úplně stejně :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
440
10.6.21 11:29
@prejeta_zaba píše:
Já jsem přesvědčená, že nejvíc to ovlivňuje genetika a raná péče. Za nás se na zuby dětem nehledělo, že jo. Semtam vyčistit co nejvíc barevnou pastou a mamky nám to nekontrolovaly… Já jsem si v pubertě užila, co ty popisuješ, 4× opravované stoličky i přes kvalitní péči - mezizubní kartáčky, elmex, vyhýbání se sladkostem. :nevim: A od té doby mám naštěstí klid. Manžel, ten si zuby čistí jen ráno nějakým tvrdým běžným kartáčkem, klidně se ještě před spaním napije sladké limonády, na zdravou stravu moc nekouká a nemá ani jeden kaz! Ještě je možné, že zuby víc leptá čerstvé ovoce. A nebo nedostatek fluoru. A čištění brzo po něčem agresivním - právě po tom ovoci, po kávě, po kyselém. :nevim:

Taky jsem presvedcena, ze velky vliv ma genetika. Ja bych si klidne vubec nemusela cistit zuby a mam je zcela zdrave. Ovoce urcite lepta sklovinu. Kdyz jsem si zkousela cistit zuby chvili po konzumaci jablka, tak me zuby “bolely”, proste bylo to silene neprijemne. Vetsina lidi asi toto nepocituje. A nase deti vedi, ze minimalne 30 minut po konzumaci ovoce si nemaji cistit zuby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
175
10.6.21 11:33

Jestli už nepoužíváš, tak zkus 1× týdně aplikovat Elmex fluoridační gel (nebo i nějaký silnější) a pravidelně užívat Dentivac. Vitamíny bych taky doplňovala, myslím že D, C a K spolu by měly podporovat držení vápníku v zubech. Ty vitamíny vůbec nemusíš kvalitní stravou mít dobře saturované. Máš možná špatné složení ústní mikroflóry a převahu těch špatných bakterií. Někdo to tak má. K tomu horší sklovinu a je na problémy zaděláno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1230
10.6.21 11:35

To je genetické, taky to tak mám stále ty stejné zuby. Ale hygienistka mi řekla, že jde poznat, že si zuby čistím a ústní hygiena výborná. Brácha se o zuby nestaral po 15 letech šel k zubaři a jen jedna špatná plomba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
10.6.21 11:45

A neberete třeba nějaké pravidelné léky? Já beru od malička Euthyrox na sníženou funkci štítné žlázy a ten třeba ovlivňuje zuby dost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1257
10.6.21 11:52

Zkusila bych ještě ten elmex gellee nebo jak se to píše. Jinak vliv má i složení slin, někomu to kyselé jsou schopny lépe neutralizovat, u někoho nejsou tak účinné a jen se jich tvoří méně, nebo jsou něčím stále splachovány. Pokud máš stále kazy pod plombami, chyba bude spíš na straně zubaře. Máš amalgámy? Amalgám odpuzuje bakterie, méně se pod ním a okolo něho tvoří kazy, o bílé plomby se musí pečovat mnohem více.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.21 12:02
@Nikušaa píše:
A neberete třeba nějaké pravidelné léky? Já beru od malička Euthyrox na sníženou funkci štítné žlázy a ten třeba ovlivňuje zuby dost.

Právě ze nic neberu :|

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.21 12:04
@Kolicek95 píše:
Zkusila bych ještě ten elmex gellee nebo jak se to píše. Jinak vliv má i složení slin, někomu to kyselé jsou schopny lépe neutralizovat, u někoho nejsou tak účinné a jen se jich tvoří méně, nebo jsou něčím stále splachovány. Pokud máš stále kazy pod plombami, chyba bude spíš na straně zubaře. Máš amalgámy? Amalgám odpuzuje bakterie, méně se pod ním a okolo něho tvoří kazy, o bílé plomby se musí pečovat mnohem více.

Dneska mi doktorka dala na 3 kazyamalgamy zcela zdarma na pojistovnu - prý jsou u mě bílé plomby kontraindikovany, protože bby mi stejně nevydržely. Jinak všechny ostatní bílý.
Docela slyším od všech lidí, ze amalamy jsou lepší, nechápu, proč je zubaři nedoporucuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.21 12:04
@Kolicek95 píše:
Zkusila bych ještě ten elmex gellee nebo jak se to píše. Jinak vliv má i složení slin, někomu to kyselé jsou schopny lépe neutralizovat, u někoho nejsou tak účinné a jen se jich tvoří méně, nebo jsou něčím stále splachovány. Pokud máš stále kazy pod plombami, chyba bude spíš na straně zubaře. Máš amalgámy? Amalgám odpuzuje bakterie, méně se pod ním a okolo něho tvoří kazy, o bílé plomby se musí pečovat mnohem více.

Elmex gele tedy zkusím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.21 12:06
@Janča6 píše:
Taky jsem presvedcena, ze velky vliv ma genetika. Ja bych si klidne vubec nemusela cistit zuby a mam je zcela zdrave.** Ovoce urcite lepta sklovinu. Kdyz jsem si zkousela cistit zuby chvili po konzumaci jablka, tak me zuby “bolely”, proste bylo to silene neprijemne. Vetsina lidi asi toto nepocituje. A nase deti vedi, ze minimalne 30 minut po konzumaci ovoce si nemaji cistit zuby.
Šťastná to žena :D
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159
10.6.21 12:19
@Kristyna.Cerna píše:
Dneska mi doktorka dala na 3 kazyamalgamy zcela zdarma na pojistovnu - prý jsou u mě bílé plomby kontraindikovany, protože bby mi stejně nevydržely. Jinak všechny ostatní bílý.
Docela slyším od všech lidí, ze amalamy jsou lepší, nechápu, proč je zubaři nedoporucuji

Protože algámové mají nějaký obsah rtuti a to je zase zdravotní kontraindikace. V některých zemích už jsou úplně zakázané. A samozřejmě otázka peněz, za amalgám dostanou, řekněme 800, za bílou to jde do tisíců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat