Kazivost zubů u dětí po inhalaci kortikoidy?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Emma90
Nováček 6 příspěvků 11.07.19 09:14
Kazivost zubu u deti po inhalaci kortikoidy?

Přeji hezký den,

mám 4leteho syna, který od svého prvního roku, kdy se mu objevilo astma a časté bronchitydy fouká každý den ráno a večer Ecobeg nebo Flixodite, při zhoršení ještě + Ventolin. I při sebevětší ústní hygieně, kdy cistime opravdu poctivě ráno/večer se mu strašně kazí zoubky, jednu stolicku už má pryč a jednu plombu. Na předních zoubkach fleky ???? jsem z toho nešťastná, sladké skoro neji, na pití jen vodu (sem tam si cucne slazeneho nápoje, ale to jen zřídka). Už nevím co ještě pro to udělat aby se to ještě více nekazilo. Máte někdo zkušenost s astmatem a kazivosti zubů?

Přečtěte si článek: Pozor na zubní kaz u dětí: Zoubky čistěte pečlivě

Reakce:
kreto
Kecalka 185 příspěvků 11.07.19 09:27

Také mám syna na inhalacnich kortikoidech. Doktor nás upozorňoval, že máme po inhalaci vyplachnout pusu. Nejlepe dychnout ráno a večer pred cistenim zubu. může to zpusobovat i afty

Emma90
Nováček 6 příspěvků 11.07.19 09:37

@kreto ano přesně tak, vždy si foukne a poté zuby cistime, jen když jsme byli 3× v nemocnici když měl zánět průdušek, tak chodili i v noci mu dávat dýchat, jinak vždy vyplach a následné vyčištění

Uživatel je onlineHavlova
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 11.07.19 09:38

Pusu vyplachujete kvůli možnosti mykózy. Jinak, já mám astma asi 40 let, dcera ho podědila. Zvou kazivost zubů nepozoruji ani u jedné, dcera ve svých 14 letech nemá žádný kaz. Nešlo by používat navíc nějakou ústní vodu pro děti? Čistit zuby by se měly až tak půl hodiny po jídle, aby se nepoškodila sklovina.

kacaba379
Ukecaná baba ;) 2124 příspěvků 11.07.19 09:40

Ptala jsem se na to naší zubařky, protože starší syn taky docela dlouho používal inhalátory. Říkala, že na kazivost to nemá vliv, spíš můžou být problémy s tou moučnivkou, pokud se pusa po inhalaci nevyplachuje - my sme tedy ale nikdy moc nevyplachovali a problémy neměl. Zuby se mu taky dost kazily, i když jsme čistili myslím si poctivě 2 x denně. Mladší syn nikdy neinhaloval a zuby má možná ještě horší :oops:. Byla jsem s nima i na ústní hygieně, techniku nemáme úplně špatnou, jen nám doporučila nějaké dočišťovací tipy…tak zkus třeba ještě tohle. Nadšená z toho nejsem, ale zase - pokud jsou to mléčné, tak ty se vymění a bude, hlavně ať je vytvořený ten návyk na čištění a je správná technika, ať se potom moc nekazí ty stálé zuby…

Hvezda70
Kecalka 115 příspěvků 11.07.19 09:48

Take jsem jako mala mela inhalatory a i dnes si nekdy striknu a kazivost jsem nespozorovala.

luci.no
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 11.07.19 09:50

Zrovna nedavno jsem se na kazivost u deti ptala zubarky. Pry je to hodne o imunite, refluxu a stravovani. Tu imunitu hodne vyzdvihovala. Treba by v jeho veku uz zvladnul navstevu dentalni hygieny. Syn byl v cerstvych 5 letech a uzasne spolupracoval. Zjistila jsem, kde mam pri cisteni jeho zubu mezery a i jemu hygienistka vysvetlila spoustu veci.

Emma90
Nováček 6 příspěvků 11.07.19 09:52

@kacaba379 děkuji za reakci a zkušenost. Ja se právě s naší zubarkou o tom také bavila, a dělám vše jak poradila. Teď měla záskok (mladší zubar ) a ten mi zase řekl, že je to moje vina, že ty zuby necistim, v autě jsem se úplně rozbrecela a říkala si zda fakt dělám vše jak mám :( ale já jsem na to fakt jak pes, doporučil mi jeste elmex gel, tak zkusím.

Emma90
Nováček 6 příspěvků 11.07.19 09:53

@luci.no děkuji za reakci, příští týden máme ještě kontrolu, tak se na tu dentalni hygienu zeptám.

Emma90
Nováček 6 příspěvků 11.07.19 09:55

@luci.no syn má právě imunitu hodně špatnou, každou chvíli je nemocný, 2× do roka antibiotika. Imunitu podporují kozim kolostrem a probiotiky.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1839 příspěvků 10 inzerátů 11.07.19 10:02

@Emma90 Syn je taky od roku na kortikoidech k inhalaci, zuby zatím o. k. (ťuk-ťuk!). Popravdě mě ani nenapadlo, že by z toho mohla být větší kazivost, nás upozorňovala doktorka na to vyplachování hlavně z důvodu vzniku koutků a aft a pak taky kvůli polykání zbytku spreje, co zůstane v ústech. Prý je mýtus, že ty děti pak málo rostou. No, u nás to fakt mýtus je. :mrgreen: Ale vyplachujeme a čistíme po fouknutí fakt poctivě. Krom teda hospitalizací v nemocnici, třeba na JIPu mi emitní misku na vypláchnutí podaly sestry automaticky jen jednou.

luci.no
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 11.07.19 10:07
@Emma90 píše:
@kacaba379 děkuji za reakci a zkušenost. Ja se právě s naší zubarkou o tom také bavila, a dělám vše jak poradila. Teď měla záskok (mladší zubar ) a ten mi zase řekl, že je to moje vina, že ty zuby necistim, v autě jsem se úplně rozbrecela a říkala si zda fakt dělám vše jak mám :( ale já jsem na to fakt jak pes, doporučil mi jeste elmex gel, tak zkusím.

Nekolik detskych zubaru mi reklo, ze za kazivost muze nocni kojeni. U starsiho problemy nebyly a u mladsiho ano. Kojeni byli v noci stejne, takze jsem nad tim mavla rukou. Ale taky me stvalo, ze v jejich ocich jsem za spatnou mamu. Informace o imunite mi dala moje zubarka. A to predevsim z jeji vlastni zkusenosti s jejim ditetem. A kdyz dite zubarky ma kazy, tak to asi spatnou technikou cisteni nebude :think: Elmex gel obsahuje hodne fluoru. Nam byla doporucena Tooth mouse (nebo tak nejak). Ma to byt bez flouru a stejne ucinne. My stridame oboji, jen ten Elmex davame opravdu vyjimecne (mladsi jeste neumi plivat).

Ou
Echt Kelišová 8136 příspěvků 11.07.19 10:36

No ony ty kortikoidy mění prostředí v ústech, takže nežádouí mikrobové mají volnější pole působnosti.

Hlasuju vyplachovat po aplikaci a hlídat si dostatek vitamínů rozpustných v tucích, vápníku a vitamínu C.

Váš příspěvek
Reklama