Kde necháváte děti, ať se chovají, jak samy chtějí?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1215 příspěvků 06.03.17 10:10
Kde nechavate deti,at se chovaji jak samotne chteji?

Ahojky holky, casto tady ctu vety typu..mej svou hrdost, mej svou sebeuctu, mej cokoliv sveho podle sebe a nepodrizuj se, neponizuj se, nelikviduj se…
Jak moc vstepujete, ci ucite toto sve deti? a jak?

Dekuji :kytka: :hug: :mavam:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Svistice
Neúnavná pisatelka 17401 příspěvků 20 inzerátů 06.03.17 10:16

@Kralikcek Respektuji jejich potřeby, mluvím s nimi, vysvětluji, snažím se, aby pochopili, že jejich rozhodnutí jsou jejich rozhodnutí, mají na ně právo, ale ta jejich rozhodnutí mohou mít i důsledek, který se jim nemusí líbit. Zároveń se je snažím ale učit, že spolupráce a kompromis se vyplácí, že jak se budeme chovat k okolí, tak se okolí bude chovat k nám.
Jestli se mi to podaří, ukáže čas.

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1215 příspěvků 06.03.17 10:23

@Svistice nevim,jak mas velke deti, ale tedy i nechas je vymyslet plan, proste at je po jejich a kdyz dane cokoliv dopadne dobre, nejen dusledky a spatne, tak pochvala, uznani a tak? tedy nejspis tvorba sebejistoty? :kytka:

Aries6
Generální žvanilka 21960 příspěvků 5 inzerátů 06.03.17 10:25

Ty prakticky řešíš kompletní výchovu a to je strašně těžká otázka. Já chci, aby děti dělaly, co chtějí. Třeba jim neříkám, co mají malovat, s čím si hrát, diskutuju s nima, co chtějí dělat, kam jít, co jíst, atd. Venku s ostatníma dětma se snažím zasahovat co nejméně, aby si věci mezi sebou řešily sami.
Ale jsou holt situace, kdy poslouchat musí a nemůžou si vybírat. Učím je dělat kompromisy, dávám na výběr.
No zkrátka se snažím vychovávat, jak nejlépe umím, ale jsem sama vychovaná autoritativní výchovou a to se prostě odráží. Snažím se s tím něco dělat, snad se daří.
A při třech dětech musí člověk často prostě zavelet.

Bela111
Ukecaná baba ;) 1803 příspěvků 06.03.17 10:27

Hodně se snažím malou učit, že má právo na jakékoli svoje emoce, že jsou v pořádku, snažím se ji maximálně respektovat, nenutím ji na povel zdravit, děkovat a tak, dělám to třeba sama a ona si k tomu postupně dochází sama, učí se nápodobou od nás, učím ji slovně vyjadřovat svoje potřeby, aby uměla sdělovat to, jak se cítí, co by si přála, aby to uměla sdělit i cizím dětem, že se jí třeba nelíbí to a to.. učím ji mít se ráda, hodně se jí věnuju, prakticky všechen svůj čas, manžel to má stejně, nemáme svoje koníčky, máme naše dítě, kterému ze sebe dáváme úplně všechno. Učím ji kompromisu. No a samozřejmě už máme pro ni naplánovanou lesní školku a pak nějakou alternativní základní školu.. Nepochybuji o tom, že ji vychováváme správně a chci, aby z nás cítila, že si za vším stojíme, snažím se, aby měla co nejvíce pocit bezpečí..

Aries6
Generální žvanilka 21960 příspěvků 5 inzerátů 06.03.17 10:31
@Bela111 píše:
Hodně se snažím malou učit, že má právo na jakékoli svoje emoce, že jsou v pořádku, snažím se ji maximálně respektovat, nenutím ji na povel zdravit, děkovat a tak, dělám to třeba sama a ona si k tomu postupně dochází sama, učí se nápodobou od nás, učím ji slovně vyjadřovat svoje potřeby, aby uměla sdělovat to, jak se cítí, co by si přála, aby to uměla sdělit i cizím dětem, že se jí třeba nelíbí to a to.. učím ji mít se ráda, hodně se jí věnuju, prakticky všechen svůj čas, manžel to má stejně, nemáme svoje koníčky, máme naše dítě, kterému ze sebe dáváme úplně všechno. Učím ji kompromisu. No a samozřejmě už máme pro ni naplánovanou lesní školku a pak nějakou alternativní základní školu.. Nepochybuji o tom, že ji vychováváme správně a chci, aby z nás cítila, že si za vším stojíme, snažím se, aby měla co nejvíce pocit bezpečí..

8o Myslíš, že takto je to v pořádku?

Svistice
Neúnavná pisatelka 17401 příspěvků 20 inzerátů 06.03.17 10:32

@Kralikcek Mám děti ještě malé, Necelé 4 a skoro 2 roky. Ale nechávám je třeba už od kojenců rozhodovat o tom, kolik snědí, od batolat co budou jíst, co si vezmou na sebe (v mnou stanovených hranicích).
Což jak vidím u jedné kamarádky a jak tady kolikrát čtu, není až taková samozřejmost. Že když se něco nepovede, tak se svět nezboří, důležté je snažit se a umět si poradit. Že než se vztekat, je lepší umět problém pojmenovat pak s tím můžeme spoečně něco udělat. Snažím se zjistit, co by chtěly ony a pak to případně vzít v potaz v mnou stanoveném programu či plánu.
Když něco chtějí dělat samy, zkusit, tak je nechám, povzbuzuji. Chválím konkrétní činnost a výsledek, „nešikulkuji“.
Snažím se je citově nevydírat, nemanipuovat s něma větami typu „Tohle hodní chlapečci neděljí, když budeš dělat to a to, děti se Ti budou smát, nikdo Tě nembude mít rád…“

Svistice
Neúnavná pisatelka 17401 příspěvků 20 inzerátů 06.03.17 10:37
@Aries6 píše:
8o Myslíš, že takto je to v pořádku?

Jo, to už mi přijde taky přitžené za vlasy. Já naopak děti učím, že maminka a tatínek mají taky svoje potřeby a zájmy, takže někdy ony musí počkat. že je mám rádi, uděláme pro ně hodně, ale nejsou pupkem světa.
Stejně tak je aktivně učím zdravit, prosit, děkovat, přát dobrou chuť. jak vlastní příkladem, tak upozorněním, že na něco zapomněli. Protože předškolních harantů, co nezabučí a když je člověk pozdraví, tak místo odpovědi akorát umí jak tele na nový vrata, už jsem zažila na svůj vkus až moc. Přitom jejich rodiče zdraví a jejich děti to přece okoukají a nutt je nebudou, jsou ještě malé. :roll:

Bela111
Ukecaná baba ;) 1803 příspěvků 06.03.17 10:37

@Aries6 Zrovna nedávno jsem nad tím přemýšlela, všichni mi říkají, proč si třeba nejdu zaplavat a nenechám malou doma manželovi, nejdu si zacvičit a tak.. prostě nechci, nebaví mě to, mám spoustu kamarádů, většinou s dětmi, podnikáme s nimi výlety, to jo, ale že bych musela já něco sama, mám koníček malování.. kreslím s dcerou, máme psy, staráme se o ně. Manžel má docela náročnou práci, po ní je rád s námi. A tak si žijeme a jsme spokojení. Čekala jsem, kdo na tu větu zareaguje. Máte to jinak?

Aries6
Generální žvanilka 21960 příspěvků 5 inzerátů 06.03.17 10:40
@Svistice píše:
@Kralikcek Mám děti ještě malé, Necelé 4 a skoro 2 roky. Ale nechávám je třeba už od kojenců rozhodovat o tom, kolik snědí, od batolat co budou jíst, co si vezmou na sebe (v mnou stanovených hranicích).
Což jak vidím u jedné kamarádky a jak tady kolikrát čtu, není až taková samozřejmost. Že když se něco nepovede, tak se svět nezboří, důležté je snažit se a umět si poradit. Že než se vztekat, je lepší umět problém pojmenovat pak s tím můžeme spoečně něco udělat. Snažím se zjistit, co by chtěly ony a pak to případně vzít v potaz v mnou stanoveném programu či plánu.
Když něco chtějí dělat samy, zkusit, tak je nechám, povzbuzuji. Chválím konkrétní činnost a výsledek, „nešikulkuji“.
Snažím se je citově nevydírat, nemanipuovat s něma větami typu „Tohle hodní chlapečci neděljí, když budeš dělat to a to, děti se Ti budou smát, nikdo Tě nembude mít rád…“

Tohle jsou tak trochu moje slova, ale ne vždy se mi to daří :oops: (vytučněné). Ale jsem si těch věcí vědoma. Ale máme 3 děti 5, 3,5 a 1,5 roku a někdy je takový frmol, že mi něco z toho ujede. Dávám si na to pozor, snažím se přemýšlet, než něco vypustím z pusy. A dávám si velký pozor na to, abych neporovnávala „vidíš, jak to sestřičce pěkně jde?“.

Příspěvek upraven 06.03.17 v 10:47

Bela111
Ukecaná baba ;) 1803 příspěvků 06.03.17 10:41

@Svistice Já ale píšu i, že ji učím kompromisu, někdy samozřejmě musí třeba počkat, ale když můžu, tak ji ráda vyhovím. No a ve dvou a čtvt letech normálně zdraví, když já pozdravím.., někdy nepoděkuje, někdy jo. Někdy si čtu v posteli a ona si prohlíží vedle mě, včera třeba hodinu večer.. někdy musí počakat, když něco píšu na počítači :-) takže všechen čas to úplně není, ale skoro všechen. No a pupek světa.. to nevím, spíš náš středobod :lol:

Modesta
Ukecaná baba ;) 1892 příspěvků 06.03.17 10:41

@Svistice

mám synka rok a půl starého a to nešikulkování mi teda moc nejde :) i když se snažím. Máme synka vzteklouna, tohle má po mém otci, takže se snažíme tuhle část osobnosti trochu vyhladit, aby si uvědomil, že reakce na „něco mi nejde“ může být i jiná. Ale je nám jasné, že tohle je celkem výrazná stránka osobnosti, takže potlačit to nepůjde. Jinak s manželem praktikujeme téměř stejnou výchovu, jako ty. Snad nám to s úspěchem vydrží.

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 06.03.17 10:43

My dětem nasloucháme, necháváme jim volnou ruku, ALE; mají nastaveny mantinely a musí se podle toho chovat. Děti nebijeme, tedy ne běžně, párkrát dostali na zadek, ale vždy šlo o malér. Nekřičíme na ně, vysvětlujeme. Neurážíme, neponižujeme, neshazujeme je, nemluvíme sprostě, hledáme řešení, pokud je problém. Navzájem si pomáháme. Takhle je to aktuálně se školkovými (a funguje to).
Co funguje teď, nemusí fungovat za několik let. Podřídit se nám rodičům v určitých situacích musí, nemůžou si vždycky dělat co chtějí. Když je jídlo, musí jíst. Když je čas spaní, musí jít do postele a ztišit se. Když si vytahají hračky, musí si je uklidit. Obecně jim nerozkazujeme, prostě jim vysvětlíme proč je důležité to či ono dělat či nedělat. A oni to přijmou. A nebo odmítnou, ale to sebou ponese následky. Např pokud se rozhodnou nejíst, nenutíme je. Ale pak mají hlad a i když brečí, do dalšího jídla nic nedostanou, ani to jídlo co odmítli. Když neuklidí hračky, uklidím je já nebo muž, ale příště si smí vzít jen jednu hračku. Když udělají scénu v obchodě, příště zůstanou doma nebo v autě s jedním z rodičů (i kdyby se na hlavu postavili) atd atd…

Aries6
Generální žvanilka 21960 příspěvků 5 inzerátů 06.03.17 10:46
@Bela111 píše:
@Aries6 Zrovna nedávno jsem nad tím přemýšlela, všichni mi říkají, proč si třeba nejdu zaplavat a nenechám malou doma manželovi, nejdu si zacvičit a tak.. prostě nechci, nebaví mě to, mám spoustu kamarádů, většinou s dětmi, podnikáme s nimi výlety, to jo, ale že bych musela já něco sama, mám koníček malování.. kreslím s dcerou, máme psy, staráme se o ně. Manžel má docela náročnou práci, po ní je rád s námi. A tak si žijeme a jsme spokojení. Čekala jsem, kdo na tu větu zareaguje. Máte to jinak?

Tak ono je koníček a koníček. Já ráda šiju a v sezoně zahradničím. A to dělám s dětma. Ale někdy si od nich prostě potřebuju na hodinu dvě odpočinout, tak chodím třeba cvičit (hlídá manžel). Taky chci být fit a spravit si postavu. A sem tam si je berou prarodiče - milují je a rozkrájely by se pro ně a vztahy máme skvělé a navíc cítím, že si i ty děti někdy potřebují odpočinout ode mě.
V létě máme hasiče - trénujeme vedle dětského hřiště, takže děcka si hrají, my trénujeme. Atd, atd. Jsem společenský tvor, nemohla bych být 24 hodin denně doma jen s dítětem a manželem. Ale v tuto chvíli je 90% našich akcí samozřejmě s dalšími rodiči.
Ale ono je asi rozdíl mít třeba jedno dvouleté dítě a mít tři, jak to máme my. KDyž byla první a jediná, určitě jsem se jí věnovala jinak, jak pak druhé a třetí.

Aries6
Generální žvanilka 21960 příspěvků 5 inzerátů 06.03.17 10:49
@Svistice píše:
Jo, to už mi přijde taky přitžené za vlasy. Já naopak děti učím, že maminka a tatínek mají taky svoje potřeby a zájmy, takže někdy ony musí počkat. že je mám rádi, uděláme pro ně hodně, ale nejsou pupkem světa.
Stejně tak je aktivně učím zdravit, prosit, děkovat, přát dobrou chuť. jak vlastní příkladem, tak upozorněním, že na něco zapomněli. Protože předškolních harantů, co nezabučí a když je člověk pozdraví, tak místo odpovědi akorát umí jak tele na nový vrata, už jsem zažila na svůj vkus až moc. Přitom jejich rodiče zdraví a jejich děti to přece okoukají a nutt je nebudou, jsou ještě malé. :roll:

Ty mi fakt mluvíš z duše, akorát nemám ten talent to takhle pěkně napsat :D

Jinak já čtu knížku (a několikrát budu asi muset ještě přečíst) Výchova bez poražených. Zatím toho moc nejsem schopná aplikovat, ale minimálně mi v mnohém otevřela oči.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Komentář: Předčasné volby vymažou ČSSD a Kalouska, Babiš může opět vyhrát

Práce dvou investigativních reportérů týkající se vyšetřování kauzy tzv.... číst dále >

Súdánec nabídl dceru na Facebooku. Dostal za ni 500 krav, tři auta a čtvrt milionu

K naprosto šokující události, která připomíná středověký obchod s otroky,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >