Kde spořit?

Anonymní
16.9.19 00:05

Kde spořit?

Ahoj, mám nějaké peníze navíc a ráda bych spořila..snažím se tím prokousat, ale pořád nemůžu najít to pravé :D penzijko mám, stavebko mi přijde nesmysl, dětem spoříme, manžel taky spoří. Jsou to prostě moje peníze bokem a ráda bych je zúročila. Podmínka je možnost je případně vybrat aspoň po roce, max po 2letech a bez počátečního nevratného vkladu (rádi bychom stavěli, ale momentálně hotovost nepotřebuji). Zlato nechci, nemovitost nehrozí (to v budoucnu). Bokem můžu dát tak 5tis/měsíčně, možná malinko víc, takže je škoda nechat to ležet na běžném účtu. Je něco co splní mé požadavky? Nevíte prosím? Prosím o anonym, nepotřebuji aby někdo věděl, kolik máme peněz navíc. Děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

259
16.9.19 00:18

To sis to lehce popletla holcicko, nesmysl je penzijko a ne stavebko, podivej se na zhodnoceni za posledni 2 roky prikladne.

Vsechny sporici ucty jsou pod inflaci, nejlepe je nyni Creditas a Moneta, ty maji 2% hrubeho. To jen zmirnuje ztraty (snizovani majetku) zpusobene inflaci.

Jinak jako sporeni doporucuji ETF, pokud si das tu praci a najdes s malymi naklady s vysokym vykonem, lze se dostat az k 9-11% a na rozdil od akcii je to s mensim rozikem a bez prace a nutnosti tomu prilis casu venovat. Kazdopadne je to negarantovane stejne jako kazda investice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
846
16.9.19 05:51

Proč ne zlato? Minimálně uchování hodnoty je jisté, navíc zlato bude prostě vždycky zlato. Mě to přijde na uchování hodnoty peněz jako nejlepší prostředek teda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1258
16.9.19 06:16

Zlato i ETF jsou pro uložení na jeden až dva roky úplný nesmysl. Ono celkově vzato, i kdybys měla někde úrok 3,5% (tzn 3% čistého), tak vyděláš při úložce 5.000 měsíčně za první rok ohromných 975 Kč. Při úroku 2% hrubého je to už jenom 526 Kč.

Jistě, jsou to peníze, ale nijak to člověka nevytrhne. Když si spočítáš, kolik jsi nad tím strávila času, tak se ti to ekonomicky nevyplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56216
16.9.19 06:56
@Barfiy píše:
To sis to lehce popletla holcicko, nesmysl je penzijko a ne stavebko, podivej se na zhodnoceni za posledni 2 roky prikladne.

Vsechny sporici ucty jsou pod inflaci, nejlepe je nyni Creditas a Moneta, ty maji 2% hrubeho. To jen zmirnuje ztraty (snizovani majetku) zpusobene inflaci.

Jinak jako sporeni doporucuji ETF, pokud si das tu praci a najdes s malymi naklady s vysokym vykonem, lze se dostat az k 9-11% a na rozdil od akcii je to s mensim rozikem a bez prace a nutnosti tomu prilis casu venovat. Kazdopadne je to negarantovane stejne jako kazda investice.

A čteš ten dotaz? Je to na 2 roky.! Pro jakoukoli investici, která může jít do minusovych položek značně nevýhodné. 2 roky není schopné překlenout recesi, nyní dokonce redpovidanou.
Zakladatelka, Tomkins má recht, jedná se o rozdíly v řádech stokorun. Hod to na první sporák nad 1 procento, na který narazí a místo hledání vhodného produktu skoč na 2 hodiny do Tesca vyložit zboží, tím se případná ztráta oproti výhodnější produktum vyrovná a je to v podstatě garantovaný výnos.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.9.19 06:58

@NinaU. Sama do zlata investujes?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.9.19 07:03

Zakladatelko, jak to popisujes, tak zadny genialni produkt neni…
Kdybys mela penize uz nasporene a nevadila trochu delsi ulozka, rekl bych protiinflacni dluhopisy, pripadne to stavebko.
Takto doporucuji asi sporak + nasledne ulozku na terminovany vklad. Priklad - usetris 50 tis. - vlozit na rocni vklad. Usetris dalsich 50 - zvolit dobu ulozky a zase terminak.
Predpokladam, ze chces mit vklad zajistrny, tzn. abys o nej neprisla.
Komodity, akcie, fondy apod. jsou pro tvuj pripad zatim nevhodne. Casem muzes treba cast penez investovat s vetsim rizikem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
259
16.9.19 10:18

@Lama Lama “ možnost je případně vybrat aspoň po roce, max po 2letech ”

To neznamena ze je chce nutne vybrat, ale ze chce likviditu a to ETF splnuje ale je s tim prace na zacatku a proto to jeste nemam a sporim z lenosti na sporaku a BU (1,5%)

Pokud chce super likviditu, tak doporucuji bezny ucet (inkasa, trvale prikazy) s 1,5% urokembez podminek ma na www.richee.cz - banka Creditas a za zalozeni dostanes 300 a ja take 300, napis si mi o promo kod a zaloz online pres chytre zarizeni (tablet, telefon) do konce zari a posli tam 1,– ze sveho jineho uctu.

Pak to muzes nechat na beznem uctu bez vycitek.

Samozrejme pojisteno na 100.000 €ur jako vsude a z te jejich aplikace jde ovladat skoro vsechny ostatni banky (snad mimo raifky a mbanky), uz proto se to vyplati zkusit :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56216
16.9.19 10:49
@Barfiy píše:
@Lama Lama “ možnost je případně vybrat aspoň po roce, max po 2letech ”

To neznamena ze je chce nutne vybrat, ale ze chce likviditu a to ETF splnuje ale je s tim prace na zacatku a proto to jeste nemam a sporim z lenosti na sporaku a BU (1,5%)

Ano, ale jakékoli krátkodobé investice s krátkou likviditou nemusí vůbec dopadnout výhodně. Ta rizikovost se snižuje právě dlouhodobou úložkou s tím, že v dlouhodobém horizontu ekonomika roste a překlene to i krátkodobé ( v řádech několika měsíců a let) výkyvy ekonomiky.
Zkrátka, pokud to bude chtít za 2 roky vybrat, je nenulová pravděpodobnost, že bude v mínusu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.9.19 11:04
Díky za reakce. tak asi nastane to co jsem nechtěla. manžel má spořící účet s úrokem 3,5% ročně (má ho už asi 5 let, takže jdeme do plusu), tak dám peníze tam. to se mi ale upřímně nechce, jsem ráda, že jsem ušetřila co jsem ušetřila a můžu měsíčně dát pro mě tolik :D není to, že bych mu nevěřila, ale pocit samostatnosti.

@Barfiy píše:

nojo, ale to se pak ty peníze musí použít jen ohledně nemovitosti ne? my to sice plánujeme, ale může nastat, že zrovna to co budu spořit já budeme chtít utratit za dovolenou nebo auto. na to ETF kouknu. kámošky manžel jede v bitcoin, ale tam nějak nevidím výsledek.
@NinaU. zlato je super, ale na dlouhodobé spoření, my ty peníze budeme potřebovat. a i tak zvažuji spíš potom investovat do nemovitosti než do zlata.
@Premek_Orac kouknu na to díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.9.19 12:10

@bublifucekk Já si dovolím nesouhlasit s tím, že zlato je super. Kladem je dobrý likvidita, to ano (pokud se jedná o fyzické držení zlata, ne jen papír, že někde je nějaké zlato), ale jinak buď člověk přeplácí za umělecké zpracování, platí poplatky při koupi, nebo kupuje slitky dost nad kurzem.
Ale nechci dělat chytrého na cizí peníze, ty své prostě cílím jinam (nemovitosti, dividendové akcie, stavební spoření na rč každého z rodiny, spořicí účet, důchodové pojištění, zážitky).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
846
16.9.19 13:01

@Premek_Orac
Ano, ve velkém objemu financí určitě jsou mnohem lepší nemovitosti. Ale pokud se bavíme o uložení úspor ve výši několika stovek tisíc (kde tedy koupě nemovitosti na investici nelze realizovat), pak to zlato (bavim se o fyzickém držení), alespoň pro mě, má větší smysl. Minimálně co se týče udržení hodnoty, když už ne vynosne investice.

Ale to je každého z nás věc, jak naloží s vlastními penězmi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.9.19 13:25

@NinaU. Jj, je to na každém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.9.19 19:55

Jak píše Tomkins… pokud je v úvaze krátký horizont, je spousta věcí ze hry, resp. byl by to spekulativní nákup s nejasným koncem. Kdyby to bylo zlato, tak tam bude nějaký počáteční poplatek, takže vlastně nejdříve bude zisk umořovat to mínus a pak nějaký odkup s nejasnou prognozou vývoje, byť v současné době by cena pro jeho nákup mohla být příznivá. U ETF na dva roky? Hm, to není to, do čeho byste chtěla investovat…
Co se týká nemovitostí, tak když nelze koupit celou nemovitost, což může na kšeft málokdo, tak existují nemovitostní fondy. Pochopitelně opět s určitou mírou rizika. Pokud bych plánoval, že to má být disponibilní rezerva, kterou je pravděpodobné, že v poměrně blízkém čase vyberete, tak bych to moc neřešil. Jestli to můžete dát na 3,5, tak bych nic dalšího moc nevymýšlel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
259
19.9.19 10:31

Jen pripomenu, ze zlato ulozene v bankovnich sejfech zabavovala jak USA vlada, tak i Ceska vlada :-))

A mit zlatou chlumdoma zakopanou na zahrade? No ok ale jeji likvidita? Bud o tom nikomu nereknete, zajede vas auto a je to fuc anebo reknete a nekdo bude rychlejsi nez vy…

A mit papirove zlato? No ehm…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama