Kdo má pravdu, doktorka nebo sestra?

Anonymní
11.7.13 14:26

Kdo má pravdu, doktorka nebo sestra?

Ahoj, nedá mi to, tak se chci zeptat tady. Mám syna (čerstvě 5 měsíců) doteď přibýval krásně kolem 200 g týdně, ale teď se nějak zpomalil. Už od narození hodně ublinkává, třeba i těsně před dalším kojením. Naše doktorka říká, jen dát pořádně odkrknout, ale to děláme celou dobu a nelepší se to.

Ale co je horší, prý teď moc neprospívá a měl by přibírat 150 g týdně. Počítala jsem to a vychází to na nějakých 110 g/týden. Podle naší doktorky to je málo, za týden jdeme na převážení (už jednou se stalo, že za ten týden přibral míň než 150 g a už hrozila s UM). Jenže podle toho, co mám porovnání s ostatními dětmi, tak syn je extrémně živý (už koulí sudy a plazí se). Nemůže to být tím?

Minulý měsíc se nám stalo, že se syn ráno po kojení pozvracel úplně, jelikož jsme byli evakuovaní, kvůli povodním, zavolali jsme jedné známé, co dělá zdravotní sestru na dětském oddělení v porodnici a ta nám řekla, že to bylo tím, že se přejedl a k tomu ublinkávání mi řekla to samé - že se přejídá. Ptala se na počet pokakaných plen a váhu nám pochválila. Tak já teď nevím, kdo má pravdu.. :nevim:

Co myslíte?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3409
11.7.13 14:31

Já myslím že i těch 100g týdně je krásných…je tu spousta mamin s miminama co jim přibývají i jen 50 :nevim: pokud je živý a nic mu nechybí moc bych to neřešila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13802
11.7.13 14:31

A jak to cítíš ty? Je dítě spokojené? Jí dobře? Má správný počet počůraných plen? Dala bych i na sebe a ne jen na tabulku, kterou ti doktorka mává před očima. Moje dcera 150g týdně rozhodně nepřibývala (to dala za měsíc), ale byla spokojená a v pohodě, takže mi dr. UM nenutila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1749
11.7.13 14:32

Mě malá od 4 měsíce přibývá cca 250g měsíčně. Dr. se ptala, jak baští, čůrá, kaká atd. a prý v pohodě. Taky je dost živá. Ublinkávání, co popisuješ mi přijde normální. Jestli je prcek spokojený, tak bych to nijak neřešila. Stejně v půlroce začnete s příkrmama, tak se energ. příjem zvýší :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30569

No nejsem doktor ani nic, my až do jednoho roku bojovali s ublinkáváním, průjmama, bolestí bříška, doktorka taky furt, že se přejídá, dávám málo odgrknout no a teď nám zjsitili intoleranci laktózy, takže jedeme na speciální dietce a od té doby bez problémů…
ale je pravda, že malej furt jen přibíral a přibírá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6955

Zadne dite neni tabulkove :nevim: nektere vaz vic jine min. Ridila bych se instinktem.
Me dite blilo hrozne a to az do roka, diagnoza byla reflux. Pak to samo preslo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
132
11.7.13 14:33

Hlavne presmiru neresit. Pokud je jinak spokojeny a sikovny, neresila bych. Jsou faze kdy nabira vic a kdy mene. Pokud by to byl dlouhodobejsi problem, tzn, ze by treba za 1,5 mesice nic nepribral, tak bych to treba resila. A myslim, ze pohyb na to opravdu ma vliv, logicky ma vetsi vydej nez pred tim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
11.7.13 14:33

5m dítě svým přibíráním už zpomaluje, to by snad měla doktorka vědět, že nebude už přibírat 1kg měsíčně :roll: Přírůstek mi přijde narposto v pořádku. Kdyžtak u očkováku a té knížky na záznamy z prohlídek bys měla mít i knížku, kde jsou vzadu růstové grafy, když si tam hodnoty zaneseš, tak se octnete na nějakém percentilu a je potřeba, aby dítě spíš sledovalo zhruba plus mínus tu samou křivku, to je nejměrodatnější ukazatel, pokud by tam byl nějaký hluboký propad o desítky procent, tak by to mohlo něco znamenat. (ony ty křivky nejsou lineární, takže počítají s tím menším přírůstkem ;)
)S tím ublinkáváním, asi máte reflux, většina dětíz toho vyroste, ale mělo by se to hlídat, vím o jedné holčičce s refluxem, kde reflux byl zřejmě příčinou zápalu plic :| Jsem si vždycky říkala, že je to vlastně neškodný a ono toto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6787
11.7.13 14:35

Přibíráno 200g týdně je „tabulkové“, ale které dítě je „tabulkové“???
Pokud stále přibírá a ty nemáš pocit, že by měl hlad, tek se na UM vykašli, důležitý je počet počůraných plenek a spokojené dítě a ne „tabulkový“ týdenní přírůstek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2528
11.7.13 14:36

Myslím, že doktorka to zbytečně hrotí, jen by mě zajímalo kolik ted váží

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15534
11.7.13 14:37

Někdy děti více přibírají a někdy, když „zrovna rostou do délky“ se klidně na váze zastaví. Tvoje doktorka tě podle mě úplně zbytečně plaší, protože pětiměsíční dítě už nepřibírá tak rychle, jako novorozenec. Jen si spočítej, kolik by prcek vážil na roce, pokud by jsi ho měla nutit přibírat ke spokojenosti paní doktorky. Řídila bych se množstvím počůraných plen, aby nebyl dehydratovaný a tím, že by neměl hubnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5802
11.7.13 14:38

Přesně, děti přece přibírají skokově a ne jak podle pravítka přesnou váhu každý týden. Taky si myslím, že 100g týdně je super.
Nám se přibírání pozastavilo, řekla bych tak plus minus ve vašem věku, a to u obou dcer. Ta mladší (to si pamatuju víc, není to tak dlouho, je jí 9 měsíců) zhruba kolem toho půl roku přibírala už jen kolem 200-300g měsíčně. Neřeší to nikdo, dr. je spokojená, dítě je spokojené, já též. Přibírá a šmitec. Není teda žádný sumo, teď váží tak kolem osmi kil, ale to měla starší v roce, takže mi to vůbec nepřijde, že by nějak vybočovala. Prostě každé dítě je jiné. Mimina, co máme kolem sebe, jsou o 3 a 4 měsíce mladší a obě už mají naši současnou váhu (jedno teda kojené a druhé na UM) 8)
Na tabulky se fakt vykašli, jsou na houby

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3158
11.7.13 14:44

Naštěstí moje doktorka tyhle hovadi.ny neřešila. Ale je to jak píšeš, jako jestli už leze apod tak je jasné že ten váhový přírůstek nebude takový. Kluk se začal v 5,5 m stavět u nábytku a lezl jak torpédo, tak taky nepřibýval tak jak ležící miminka.. ale to by snad doktorka mohla vědět ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6266
11.7.13 14:44

Hele to by mi tvoje doktorka poslala dite nejspis na kapacky (resp. v mimincim veku vsechny tri). Me ted dite dokonce jeden mesic nepribralo vubec nic- kdyz se zacala tryskem sunout po byte. Krom toho, ze mela pohyb, tak ani nechtela moc jist.
Ja sama jsem se narodila s vahou 4,8kg a v roce jsem mela krasnych 9 kilo. To jsou 4 kg za rok, to je nejakych 75-80g tydne (vezmu-li hruby prumer). Rozhodne jsem vzdy byla zdrave a aktivni dite.
Si spocitej, kolik by tve dite vazilo timhle tempem v roce 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1907
11.7.13 14:45

Taky se mi 2× stalo, že se syn pozvracel tak hodinku po jídle (a to i po odříhnutí) a kuckal a kuckal a pak bohužel nemohl popadnout dech a museli jsme do nemocnice na pozorování…ale píšu to proto, že diagnoza byla, že ho přejídám (kojila jsem) a my naopak museli vážit, aby se nepřejídal, takže by sestra z nemocnice mohla mít pravdu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama