Kdo poradí dobrovolná nemocenská OSVČ a pojistka od Kooperativy

Anonymní
17.10.20 11:05

Kdo poradí dobrovolná nemocenská OSV5 a pojistka od kooperativy

Prosím je zde někdo kdo rozumí této problematice. Jsem osvč a platím si asi 150 kč na dobrovolné nemocenské pojištění u ČSSZ
Dále jsem pojištěná u kooperativy na vážné choroby, kterou jsem onemocněla.
Moje otázka je prosím..pokud si platím i dobrovolné mám nárok na pojistku od pojištovny? Všude v pojistných podmínkách se píše OSVČ neplatící dobrovolné pojištění a uvádí dobu trvání atd. Ale OSVC co si platí základ na ČSSZ i když malinký je vyloučen?

Dotazů mám ještě více
jako osvč jsem nedostala nemocenský lístek, léčím se od srpna, mám jen zprávy, prý se nemocenský lístek u OSVČ nepíše. A přitom to po mě vyžaduje i OSSZ i pojištovna. Netuším kde ho vzít nebo co dělat. :pocitac:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11736
17.10.20 11:10

To je dotaz primo na CSSZ.
k tomu nemocenskemu listku… neco by byt melo, protoze i nezamestnani dostavaji listek pro potreby UP (asi jako omluvenka) :nevim:

Tady https://www.cssz.cz/…jisteni-osvc pisou toto:
Pokud OSVČ onemocní a ošetřující lékař jí uzná dočasně práce neschopnou v období od 1. 1. 2020 nebo pozdějším datem, obdrží OSVČ pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. OSVČ nově nezasílá příslušné OSSZ žádost o nemocenské v podobě papírových tiskopisů, neboť ošetřující lékař zasílá tiskopisy k nemoci a žádost o dávku nemocenského elektronicky přímo ČSSZ. Nemění se však povinnost dodržovat režim stanovený lékařem a povinnost umožnit kontrolu jeho dodržování.

Průkaz práce neschopného, který lékař vytiskne a předá OSVČ, je dokladem, ve kterém je zaznamenán termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek apod., a je předkládán případné kontrole z OSSZ.

OSVČ již o nemocenské nežádá, proces uplatnění dávek je zautomatizovaný a peníze budou zaslány stejným způsobem, jakým je placeno pojistné na nemocenské pojištění. Nemocenské bude zasláno na účet, ze kterého je hrazeno pojistné na nemocenské pojištění OSVČ nebo na adresu, kterou eviduje OSSZ v souvislosti s vyplácením dávek nebo na adresu trvalého bydliště. Pokud OSVČ požaduje nemocenské poslat jiným způsobem nebo na jiný účet, musí to sdělit OSSZ prostřednictvím tiskopisu „Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti“, který je přístupný na webových stránkách ČSSZ (ePortál, tiskopisy). Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti

Obdobně se postupuje při uplatnění nároku na nemocenské z důvodu karantény.

Jestliže je pracovní neschopnost delší než 14 kalendářních dnů, je ošetřující lékař povinen, pro účely výplaty nemocenského, potvrdit trvání pracovní neschopnosti nejméně jedenkrát měsíčně, a to zpravidla ke dni kontroly zdravotního stavu. Trvání pracovní neschopnosti však lze potvrdit jen ke dni vydání tiskopisu nebo nejvýše tři kalendářní dny dopředu. Lékař tiskopis odesílá také elektronicky. Elektronicky odesílá i III. díl rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, který je jejím ukončením.

OSVČ, která byla uznána dočasně práce neschopnou, je po ukončení dočasné pracovní neschopnosti, povinna písemně oznámit den, ve kterém začala vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Oznámení může učinit prostřednictvím tiskopisu „Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti“, dostupný na webových stránkách ČSSZ (ePortál, tiskopisy) nebo si jej může vyzvednout na kterékoliv správě sociálního zabezpečení. Podání hlášení lze učinit osobně, prostřednictvím poštovního doručovatele nebo elektronicky v uživatelsky čitelném formátu např. pdf., vlastní-li OSVČ datovou schránku, využívá-li Národní identitní autority nebo vlastní-li uznávaný elektronický podpis.

Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné/ při ukončení pracovní neschopnosti
Více informací k eNeschopence: www.cssz.cz/eneschopenka. Konkrétní informace k nároku, výši a výplatě nemocenského sdělí příslušná OSSZ (kontakty na jednotlivá pracoviště zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty) nebo odborníci call centra nemocenského pojištění na bezplatné informační telefonní lince 800 050 248.

Vznikla-li pracovní neschopnost následkem úrazu, je třeba, aby pojištěnec doložil, že pracovní neschopnost nevznikla z důvodů uvedených v § 31 zákona o nemocenském pojištění (např. jako bezprostřední následek opilosti), tj. v případech, kdy nemocenské náleží jen v poloviční výši. V takovém případě vyplní tiskopis „Záznam o úrazu“, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ (ePortál, tiskopisy), popř. písemně prohlásí, jakým způsobem k úrazu došlo.

Nemůže-li pojištěnec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů (např. proto, že je v bezvědomí) uplatnit nárok na výplatu dávky nebo ji přijímat, může OSSZ ustanovit jinou fyzickou osobu jako zvláštního příjemce dávky. S ustanovením zvláštního příjemce musí souhlasit pojištěnec i osoba, která má být ustanovena zvláštním příjemcem. Souhlas pojištěnce se nevyžaduje v případě, kdy vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemůže podat vyjádření (tuto skutečnost je třeba doložit potvrzením jeho ošetřujícího lékaře).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.10.20 12:25

Ježiši děkuji mooooc :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.10.20 12:32

Ale co když se léčím již od května..tak že už je pozdě to tam zaslat? Musí mi tedy dát datum nemocenské až od tohoto měsíce nebo může zpětně? Jsem z toho zmatená protože nejdříve jsem byla na gyndě pak na onkogyndě pokaždé někdo jiný a nikdo prý nemocenskou nepíše a posílají mě k obvodní. Ta mi napsala sice jen zprávu pro pojištovnu tzv hlášenku ale to jim nestačí. Ani české správě.
A ted nevím..jestli mi to napíše zpětně…

Takže musím za obvodní prosit aťmi to napíše zpětně?..ach jo. Nebo prostě chtít at to tedy napíše až teď, at mám aspoň něco od tohoto měsíce? :pocitac:
Kooperativa mi vše zamítla a na sociálce si platím minimum tak alsepoň 4000 kč bych dostala ale bez toho lístku nemám nic.

Kooperativa mi zamítla nemocenskou, protože jsem prý v roce 2012 byla s tímto u lékaře ( to bylo pouze svědění pálení)---až v roce 2020 mi diagnostikovali nádor vulvy stádium 1.Ale mám smůlu :pocitac:.Nikdy jsem neměla nemocenskou nic, jen jednou jsem chtěla něco čerpat…nevím jestli se odvolávat atd. atd.

• Citovat
  • Nahlásit
1382
17.10.20 14:56
@Anonymní píše:Nikdy jsem neměla nemocenskou nic, jen jednou jsem chtěla něco čerpat…nevím jestli se odvolávat atd. atd.

Z toho jasně vidíš, jaká je pravděpodobnost pojistné události.
O podobných příbězích byly natočeny desítky reportáží, ze kterých vyplývá, že plnění pojišťovny je téměř vždy chybou v pojistných výlukách a je úplně jedno, jestli jde o zdraví, spadlý telefon nebo zničený dům povodní (záplavou? vyplavením?). Jediné dobrovolné pojištění, které má smysl, je sociální.
Příklad z poslední doby: https://www.ceskatelevize.cz/…ozar-auta-ii

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6006
dnes v 20:19

Tady ale řešíme „státní“ nemocenskou, ne z komerčního pojištění

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...