Kdo se živí prací na zkrácený úvazek - rady a tipy

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
25.12.21 09:33

Kdo se živí prací na zkrácený úvazek - rady a tipy

Ahoj,

Je mi přes 30 let a chci si splnit svůj sen a vystudovat druhou VŠ a rekvalifikovat se na něco co mě vážně baví.
Bohužel se to ale nedá skloubit s mou prací na HPP a budu muset najít nejdřív něco na zkrácený úvazek, resp. asi 2 práce obě na zkrácený úvazek.
Máte to někdo taky takhle? Na co si dát pozor (se týče těchto smluv)?

Zatím zjištuji a není to zas tak výhodné.
Navíc většina zkrácených úvazků není časově stabilních.
Zvládl jste to takhle někdo?

Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
83678
25.12.21 09:44

Upřímně 2 prace na zkrácený úvazek mi nedávají smysl. Tak si najdi jednu praci na plny s flexibilní pracovni dobou a moznosti HO.

Zkraceny uvazek ma smysl pokud plny nechces nebo nestihas ci nezvladas. Pripadne vice zfkracenych, pokud z nejakeho pracovniho duvodu chces vice zamestnavatelu.

Ono totiž krom praci danych jen pritomnosti na pracpvisti je to vzdy o tom, ze penize jsou poloviční, ale objem prace nikoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60106
25.12.21 10:04

Vystřídala jsem různé úvazky po dětech. Půl úvazek jsem měla pouze rok. Jsem materialista, takže mi půl úvazek vůbec nevyhovoval. Vše je krácené a to výrazně. Což je demotivující 8). Posledních 5 let mám vždycky dva různé úvazky u jednoho zaměstnavatele. Teď aktuálně mám 0,5 + přes 0,6 ten druhý. Musím mít dvě smlouvy, že každá má jinou náplň práce, jinou platovou třídu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67635
25.12.21 10:06

U nás hodně frčí úvazek 0,6, taky do něj chci naskočit po ukončení md.. nevýhodou je, že tam plat je dost bídný, proti plnému.. takže bych spíš volila plný úvazek s flexibilní dobou a ho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.21 10:10

Když jsem studovala Ph. D. tak jsem měla dvě práce, jedna byla normální pracovní smlouva na zkrácený úvazek a druhá bylo DPP. Vybrala jsem si, u kterého zaměstnavatele mi udělali daňové přiznání. Nejspíš jsem asi dokládala i příjmy z druhého zaměstnání, aby to daňové přiznání mohli vypracovat. Už přesně nevím. Sama jsem si to zpracovávat nechtěla, naprosto tomu nerozumím.
Jinak v tom žádný problém nevidím. Měla jsem dvě práce, protože mě obě bavily. Po dokončení studia jsem v jedné skončila a v té druhé jsem nastoupila na plný úvazek.
Oba zaměstnavatelé mě chtěli na plný úvazek - to píšu proto, že tím chci říct, že když se v té práci zapracuješ a zaměstnavatel vidí, že jsi spolehlivá, pečlivá, komunikativní atd., tak radši bude chtít tebe než někoho, koho musí přijmout jako nového a nezná ho.
Doporučila bych ti najít si práci, která s tvým vysněným oborem souvisí a kde bys právě třeba pak mohla pokračovat na plný úvazek.
A ještě napíšu, že tu jednu práci jsem si našla tak, že to bylo v mém oboru a ačkoli zaměstnavatel vůbec nikoho nehledal a neměl vypsaný žádný inzerát, tak jsem tam aktivně napsala - přímo vedoucímu jednoho oddělení. Nereagoval, tak jsem se odvážila mu asi po měsíci zavolat. On se omlouval, že neodepsal, že je hrozně vytížený a když jsem mu řekla, že studuji a sháním praxi v oboru, že bych stála třeba jen o práci v součtu třeba na 1,5-2 dny, tak ho to zaujalo a domluvili jsme se, že přijdu osobně a probereme to. A už na té schůzce po asi hodinovém rozhovoru mi řekl, že mě bere :-)
A jen pro zajímavost - na plný úvazek jsem nakonec skončila v té druhé práci, kde jsem měla původně DPP :-) Ta firma byla lepší, náplň práce mnohem zajímavější a kolegové sympatičtější. I když oborově to bylo pro mě trochu mimo.

• Citovat
  • Nahlásit
83678
25.12.21 10:15

Daňové přiznání nikomu zamestnavatel nedela, ten dela pouze zúčtování daní a to jde udelat pouze v případě, ze je prijem daneny zalohovou dani pouze z jedne prace v jeden cas, takze ti to zuctovani udelali pouze z toho uvazku, z dpp si zaplatila srazkovou dan.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3706
25.12.21 10:25

Měla jsem práci na HPP, ale zkrácený úvazek pár let po mateřské, plat velmi slušný, pracovní doba stabilní, jen částečně flexibilní - měla jsem možnost si občas něco napracovat a jindy ty hodiny vybrat, někdy jsem pracovala dopo, někdy odpo, takže jsem si mohla i ve všední dny lecos zařídit - úřady, doktory, mělo to všechny výhody HPP (dovolená je plný počet dnů, nemocenská, odměny, stravné, příspěvek na penzijko…
Naproti tomu jakékoliv DPP a DPČ jsou nevýhodné. Žádná dovolená, prostě jen nemáš směnu, takže žádný plat, většinou žádná nemocenská, prostě ti zruší směny a jsi doma zadarmo, leckde není nárok ani na stravné, jakékoliv odměny, příspěvek na pojištění, penzijko, 13.plat a jiné výhody prostě nejsou. Většinou tě nutí jít k lékaři ve svém volnu. Do toho bych šla jedině jako doplněk k HPP. Tam je snad jediná výhoda, že si můžeš naplánovat směny podle svého přání. Na druhou stranu jsem se zas setkala s tím, že pokud nebyla práce, firma automaticky rušila směny brigádníkům na DPČ a DPP, takže si leckdy ani dost nevydělali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.21 10:27

Ja uz od skoly pracuji jen na zkraceny uvazek, pritel taky. Plat mame prumerny, ale penize nam staci, nejsme narocni, deti nemame, takze radsi ten volny cas. Pracujeme cca na 0,6 uvazek. Na co si dat pozor? Ze kdyz budes delat prescas, nebude za to placena 200% jako ostatni. A pohlidat si zdravotni pojisteni.

• Citovat
  • Nahlásit
9602
25.12.21 10:28

Já mám kvůli dětem 0,75 úvazek. Na co si dát pozor nevím, já jsem prostě dostala dodatek ke své původní HPP smlouvě o úpravě pracovní doby, nic víc. Mám štěstí na zaměstnavatele, operativně se domlouváme, jestli stíhám/nestíhám, já sama mu dávám vědět, co si můžu vzít pod sebe za úkoly. Plat je úměrný úvazku - tříčtvrteční úvazek, tříčtvrteční plat. Není to žádný vejvar - ale počítala jsem s tím, že je to neco za něco. Nedělám přesčasy, mám flexibilní pracovní dobu a home office, což je pro mě zásadní vzhledem k tomu, že jsme s mužem na děti sami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31576
25.12.21 10:54

Mam dve prace na castecny uvazek, dlouha leta. Kazda ma trochu jinou napln prace a v kazde delam to, co je v te praci lepsi (co se profesni stranky tyka). Vyhovuje mi to. Negativ par vidim, ale pozitiva zatim prevazuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.21 11:03

Mám teď ze zdravotních důvodů úvazek 0,6. Nevyhovuje mi to. Chodím 3 dny v týdnu, protože nemá smysl dojíždět každý den na zkrácený čas. Když pominu nižší plat, tak objem práce, který musím udělat je jako na úvazek plný, takže ve dnech, kdy bych měla odpočívat, stejně pracuju. Ve dny, kdy jsem v práci, obědvám u počítače a kolikrát jsem i přesčas, protože nestíhám. Zaměstnavatel mi sice vyšel vstříc tím úvazkem, ale vedení už jaksi nedomyslelo ten zbytek.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.21 12:44
@j.a.n.i1 píše:
Daňové přiznání nikomu zamestnavatel nedela, ten dela pouze zúčtování daní a to jde udelat pouze v případě, ze je prijem daneny zalohovou dani pouze z jedne prace v jeden cas, takze ti to zuctovani udelali pouze z toho uvazku, z dpp si zaplatila srazkovou dan.

Pro mě je to, co píšeš, jakoby úplně cizí jazyk. Vůbec tomu nerozumím. Paní v práci, co dělá daně, mi připravila růžový formulář, nejspíš jsem jí předtím přinesla nějaké podklady, položila mi pár otázek ohledně jiných příjmů nebo něčeho takového, už nevím. A ukázala mi na místa, kde to mám podepsat. Ale ono je to už 15 let a přesně vůbec nevím. Ta paní taky vždycky používala spoustu výrazů, kterým jsem vůbec nerozuměla, např. srážková daň, zálohová daň a kdoví co ještě.

• Citovat
  • Nahlásit
83678
25.12.21 13:13

Pak nechapu proc to tedy zminujes, když tomu vůbec nerozumis a mates ostatní… Protože právě 2 puluvazky znamenaji nutnost delat si daňové priznani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.12.21 13:27
@j.a.n.i1 píše:
Pak nechapu proc to tedy zminujes, když tomu vůbec nerozumis a mates ostatní… Protože právě 2 puluvazky znamenaji nutnost delat si daňové priznani.

Aby to zakladatelka věděla. Ptá se na rady a tipy, když má dvě práce. Tak moje rada je, ať myslí na daňové přiznání. Já o tom nic nevím a konkrétní rady ji nedám, ale ať na to myslí a poptá se někoho, kdo tomu rozumí.

• Citovat
  • Nahlásit
83678
25.12.21 13:33
@Anonymní píše:
Aby to zakladatelka věděla. Ptá se na rady a tipy, když má dvě práce. Tak moje rada je, ať myslí na daňové přiznání. Já o tom nic nevím a konkrétní rady ji nedám, ale ať na to myslí a poptá se někoho, kdo tomu rozumí.

Tak nez psat nesmysly, tak je lepší to neresit vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat