Kdo určí vztah k rodině, k partnerovi, k dětem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1536 příspěvků 27.02.17 12:46
Kdo uci vztah?k rodine?k partnerovi?detem?

Ahoj holky, dost casto se tu objevuji diskuze na rozvodove tema, nesnaseni nebo dokonce biti se s partnerem, nebo detmi, nesnasenim se navzajem.Nebo slova typu manipulator, sobec, egoista…

Kdo uci vztahu, aby clovek mel pohodovy vztah? :nevim:

Snad pisu srozumitelne.
Jak vychovavate deti, aby byly tolerantni a respektovaly nebo v cem je „zakopan pes“? :nevim:

Ja nektere prispevky ani nechapu, jak vubec ten vztah muze vypadat a navic tomu rikaji treba ti dva i vztah :nevim:.

:mavam:
Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
králíkovna
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 27.02.17 12:51

To se snad neučí ne? To děti obkoukají jak se mezi sebou chovají rodiče, jak se chovají ke svým rodičům, jak k nim, jak ke kamarádům a když rodiče objeví krpu (třeba že se dítě někomu posmívá za zdravotní problém atp) tak mu to vysvětlí, ale že by někdo učil vztah? To ne, prostě obkoukává jak to dělají druzí a pak to dělá buď stejně, nebo přesně naopak. Ale těch přesně naopak moc není, podle mě prostě když se situace vyhrotí, tak člověk sjede do vzorců, který viděl u rodičů. Ale třeba se pletu

Ou
Kelišová 6219 příspěvků 27.02.17 12:56

Fungování vztahů se děti neučí ničím, co jim říkáte. Slova a výchovné zásahy jsou vcelku bezpředmětné.

Učí se to tím, co vidí - tedy co ve skutečnosti děláte, jak řešíte prolbémy, jak komunikujete o sporných věcech, jak zacházíte se svými potřebami a potřebami druhých, co děláte, když tyto potřeby jsou v zájemném rozporu, jakou sebeúctu a sebepřijetí máte.

V tomto jsou děti velmi dlouho naším přesným odrazem. O tom mluví pořekadlo „jaká matka, taká katka“. Spousta z nás se určitou dobu snaží „nebejt jako rodiče“. A čím urputněji se snaží, tím paradoxně podobnější jsou výsledky takové snahy, ačkoliv se k nim došlo cestou, který původně vedla zcela opačným směrem.

To že to většinou neumíme a nikdo z nás není perfektní je jaksi důsledek toho, že podobné věci nejsou moc závislé jen na regulaci pomocí mozku a vědomého rozhodnutí, že pramení právě z toho, co jsme viděli a prožívali jako malí a co formovalo základní vzorce.

Pokud tyto vzorce, které si každý neseme jsou v současné době něčím nevyhovující, něčím nám vadí, tak se dají proměnit. Ne zcela, ne rychle a ne zázrakem, jak nabízí někteří šaraltáná zneužívající nešťastné lidi. Nejsou na to žádné pilulky ani jednoduché techniky. Kdyby fungovaly dlouhodobě, tak by jaksi bylo mnohem více šťastných lidí. Všechny ty zázračné víkendové semináře fungují na principu sugesce, že vám za pomoci velmi specifické atmosféry a skupinové dynamiky dodají nějakou sílu a sebedůvěru a pocit kontroly. Ovšem je dodaný z venčí, nepramení z proměny toho, co skutečně je uvnitr. Pomůže to s prvními změnami, ale po nějaké době to vyprchá a pokud původní problém je uložený hluboko, tak je člověk zase tam, kde začal a táhne sebou další pocit selhání, že ani tenhle „zázrak“ mu nepomohl…

Aby změny byly udržitelné, tak je potřeba jim nejprve porozumět a pomalu, bezpečně zkoušet nové způsoby, po maličkých krůčcích a nové věci přidávat až po té, co se předchozí změna zvládla a zařadila se do běžného života. A hlavně u toho vydržet.

Kobea
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 13:03

@Kralikcek Můj exmanžel měl doma vzor, jak se má muž chovat k ženě ve svém otci. Můj syn to už neodkouká, protože jsem ten vzor nechtěla přenést do další mužské generace a odpojila jsem ho v raném věku syna.
Děti odkoukávají a leccos se jim dá vysvětlit. Moje děti třeba vidí, že jak se jejich táta chová ke své matce (tak se choval ke mně). Tak si občas postěžují a společně to rozebereme.

Tamtama
Extra třída :D 11960 příspěvků 27.02.17 13:03

Zajímavá otázka. A ještě zajímavější odpovědi. Vychází mi z toho, že když jsem žila jen s mamkou, tak jsem se vlastně neměla od koho naučit, jak se chovat ve vztahu, což znamená, že budu pořád sama. :lol:

bublinek
Kelišová 5342 příspěvků 27.02.17 13:06

Asi z toho v čem vyrůstají, v jakém prostředí, ale…
Jsem příklad toho, že i to co se naučí nemusí praktikovat a vybudovat si vztah jen na své „představě“.
U nás doma se nemluvilo, „provozní“ věci se řešili s máti a na co tam byl otec nevím.
Toto jsem si řekla, že nechci. S chlapem mluvíme, řešíme spolu všechno.
Snad je to pochopitelné.

Ou
Kelišová 6219 příspěvků 27.02.17 13:14
@Tamtama píše:
Zajímavá otázka. A ještě zajímavější odpovědi. Vychází mi z toho, že když jsem žila jen s mamkou, tak jsem se vlastně neměla od koho naučit, jak se chovat ve vztahu, což znamená, že budu pořád sama. :lol:

Ne.

Ano - neměla jste příklad, jak fungovat ve vztahu, ale nejste jaksi naprogramovaný robot, že. Nad tím, jak se vztahujete k sobě a druhým máte možnost docela velkého porozumění a možnosti změn.

Pokud se tedy nerozhodnete a nepředáte veškerou moc vnějším okolnostem. Pokud se stalo to a to, tak já nic nemůžu změnit. Pak se pochopitelně nic dít nebude.

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 15952 příspěvků 27.02.17 13:24

Děti se učí příkladem. takže jak se chováte vy dva k sobě, k rodičům a k dětem, tak se budou chovat jednou i ony k vám, ke svým partnerům a ke svým dětem. Jinak můžete kázat jak svatý Jan Zlatoústý, pokud to nebude ve shodě s vašimi činy, děti okopírují zase jenom ty činy.

Kelsey
Hvězda diskuse 45252 příspěvků 27.02.17 13:25

Ja i muz jsme vyrostli v uplne rodine, oba mame stale rodice spolu. Neni potreba se rozvadet. Ani v okoli nemame nikoho, kdo by se rozvadel, spocitala bych to na jedne ruce v rodine a u pratel. Naopak spis mame okolo takove drzaky 20-50r.
My sami uz tahneme 13 rok. Ovsem to vubec nic nevypovida, ze ted jsme spolu nezaruci, ze mi za 5 let nehrabne, kdyz kolem me projde pekny chlap nezamiluju se, jak pubertak a nebudu se chtit rozvest. Nebo muz. A sup bude hned rodina neuplna. Co je dnes nemusi byt zitra.
Takze ja jsem rada, ze mame v okoli drzaky, jsou inspirujici.
Ale zas mi to nezaruci, ze se nekdy nerozvedu i kdyz ted jsem presvedcena proc bych to mela delat.
Nejsme ani jeden urazlivy, pohadat se nekdy umime, nekdy je treba bourka, aby se vzduch procistil. Takze tezko ti odpovedet.

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 15952 příspěvků 27.02.17 13:31

@Kelsey Pokud jsi z úplné rodiny, tak jsi jistě měla možnost taky sledovat, že nic není jenom růžové, že se občas lidé hádají, řeší potíže, ale prostě neutíkají. A v tom to je. Prostě rodiče měli problém - vyřešili ho, jakkoliv, ale vyřešili. Takže když vy máte problém, také nejdřív jistě hledáte řešení, ne? i třeba v té hádce. Protože rozvod vám jako řešení asi nenaskočí. To je to, co člověk prostě nabere v té rodině. Stejně jako je třeba milenec-milenka. Pokud jsi z prostředí, kde se tohle bere jako selhání jedince a ne jeho právo, budeš mít mnohem větší šanci, že bys to brala jako selhání taky - a tudíž se to budeš snažit víc zvládnout. Pokud bys měla plno rozvedených známých, a v rodině totéž, tak si naopak řekneš - vždyt co je na tom, že?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 13:41
@Ou píše:
Ne.

Ano - neměla jste příklad, jak fungovat ve vztahu, ale nejste jaksi naprogramovaný robot, že. Nad tím, jak se vztahujete k sobě a druhým máte možnost docela velkého porozumění a možnosti změn.

Pokud se tedy nerozhodnete a nepředáte veškerou moc vnějším okolnostem. Pokud se stalo to a to, tak já nic nemůžu změnit. Pak se pochopitelně nic dít nebude.

zajímavé téma..mám podobný příspěvek. Já žila se sestrou a matkou (její přítel s námi žil 12 let - byl to takový „spolubydlící“ žádný vřelý vztah mezi nimi nikdy nebyl, já ho nevnímala. hádky taky nebyly, nebylo nic, opora ani příspěvek na „nájem“ nedával, a tak to ukončila když jsem byly už na střední. Je z jiného státu a s rodiči se nevídá (tam nebylo z čeho čerpat). Manžel - také z rozvedené rodiny, také maminka z jiného státu, bez kontaktu s rodinou. Ani o jednoho z nás se otcové nestarali. Rozvádíme se po osmi letech společného žití..nechci rozmazávat, co se u nás dělo, ale rozhodně jsem nechtěla, aby v této atmosféře a s takovým „vzorem“ vyrůstaly naše děti. Budeme mít snahu alespoň na tom, aby se on jako otec dětí v jejich životě co nejvíc účastnil - skrz vlastní absenci táty. Vztah ale bohužel nevyšel.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 13:50

U nás se to okoukává na 100%… děda tak psychicky týral babičku, až ji „zabil“, uchlastala se, asi v 50… otec to od něj jako malý okoukal a zkoušel to na mé mámě, bohudík byla celkem dost silná a po 25 letech válčení a tyranie se rozvedla a má klid… horší je, že brácha má podobné stavy, jako otec, ikdyž naštěstí v menší míře, i tak lituju jeho nastávající :roll:
a já zase kopíruju mámu, která kopíruje babičku - doma full servis, než se doprošovat něčí pomoci, uděláme si vše samy a takto by se dalo pokračovat dál a dál…

Tamtama
Extra třída :D 11960 příspěvků 27.02.17 13:51

@Kelsey vidíš, já třeba osobně neznám nikoho, kdo by spolu byl tak dlouho :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 13:53
@inkakřivák píše:
@Kelsey Pokud jsi z úplné rodiny, tak jsi jistě měla možnost taky sledovat, že nic není jenom růžové, že se občas lidé hádají, řeší potíže, ale prostě neutíkají. A v tom to je. Prostě rodiče měli problém - vyřešili ho, jakkoliv, ale vyřešili. Takže když vy máte problém, také nejdřív jistě hledáte řešení, ne? i třeba v té hádce. Protože rozvod vám jako řešení asi nenaskočí. To je to, co člověk prostě nabere v té rodině. Stejně jako je třeba milenec-milenka. Pokud jsi z prostředí, kde se tohle bere jako selhání jedince a ne jeho právo, budeš mít mnohem větší šanci, že bys to brala jako selhání taky - a tudíž se to budeš snažit víc zvládnout. Pokud bys měla plno rozvedených známých, a v rodině totéž, tak si naopak řekneš - vždyt co je na tom, že?

Já aktuálně mám takové seberozebírací období, navíc doma krize - a nebýt miminka, asi bych od všeho utekla, aspoň na měsíc. Uvědomila jsem si, že jsem vždycky měla tendence utíkat, pálit mosty, vzdávat se. A to jsem z rodiny kde nikdo rozvedený není. :think: Ovšem problémy tam byly a někdy velké - bohužel to většinou dopadlo tak, že se ženské podřídily a přestaly si stěžovat - děda alkoholik, tchán despota, strýc gambler, můj táta mamánek i v 50. A ženské? Ušláplé puťky, které drží hubu a krok. U nás to tak nevypadá, ale krize s námi cloumá už přes půl roku. Mám tendence to řešit a nepoddat se tomu, tak jak jsem vždycky viděla doma, ale upřímně už se v tom fakt plácám a nevím co s tím :? Anonym třeba Mája

Kelsey
Hvězda diskuse 45252 příspěvků 27.02.17 14:04
@inkakřivák píše:
@Kelsey Pokud jsi z úplné rodiny, tak jsi jistě měla možnost taky sledovat, že nic není jenom růžové, že se občas lidé hádají, řeší potíže, ale prostě neutíkají. A v tom to je. Prostě rodiče měli problém - vyřešili ho, jakkoliv, ale vyřešili. Takže když vy máte problém, také nejdřív jistě hledáte řešení, ne? i třeba v té hádce. Protože rozvod vám jako řešení asi nenaskočí. To je to, co člověk prostě nabere v té rodině. Stejně jako je třeba milenec-milenka. Pokud jsi z prostředí, kde se tohle bere jako selhání jedince a ne jeho právo, budeš mít mnohem větší šanci, že bys to brala jako selhání taky - a tudíž se to budeš snažit víc zvládnout. Pokud bys měla plno rozvedených známých, a v rodině totéž, tak si naopak řekneš - vždyt co je na tom, že?

Samozrejme, jak pises, kdyz neco hleda se kompromis.
A ani v okoli neznam, takovou tu modernu vztah na psi knizku.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Stěhování do bytu za 15 milionů! Chystají Plekanec a Šafářová domov pro jeho syny?

Tomáš Plekanec nenechává nic na náhodě. Kanadské soudy sice teprve budou o... číst dále >

První láska ji odsoudila k neštěstí. Vilma Cibulková stále hledá s muži štěstí

Je krásná, talentovaná, charismatická, ale ani to nestačilo k tomu, aby by... číst dále >

Články z Ona Dnes

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >