Jaká zelenina může být jedovatá?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
NoName88
Stálice 59 příspěvků 01.08.19 20:58
Kdy jaká zelenina může být jedovatá?

Zdravím a prosím zkušené zahrádkáře, ja jsem naprostý amatér, aby mě poradili kdy co může být jedovaté. Zjistila jsem ze cukety můžou být jedovaté obzvlášť kdyz se nechají nárůst moc dlouho a nezalevaji se, to samé okurky. Může to být tak i u rajčat a další zeleniny? Moc nezalejvam spíš jak si vzpomenu. Navíc jsem zjistila že se nemají cukety pěstovat u okrasných dyni a ja je chytře i s hokaido dala k sobě. To jsem ty cukety a hokaido chtěla pro malou. Nějak se ted bojim cokoliv z ty zahrady jist natož z toho vařit malé, protože to zaléjvani nic moc až posledních pár dní se vic snažíme na to nezapominat. No a ty cukety u těch okrasných dyni asi budu muset vytrvat :,(

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
skorotehotna
Zasloužilá kecalka 692 příspěvků 01.08.19 21:03

V životě sem nic takového neslyšela a vůbec by mě to nenapadlo řešit.

Russet
Neúnavná pisatelka 17998 příspěvků 01.08.19 21:04
@NoName88 píše:
Zdravím a prosím zkušené zahrádkáře, ja jsem naprostý amatér, aby mě poradili kdy co může být jedovaté. Zjistila jsem ze cukety můžou být jedovaté obzvlášť kdyz se nechají nárůst moc dlouho a nezalevaji se, to samé okurky. Může to být tak i u rajčat a další zeleniny? Moc nezalejvam spíš jak si vzpomenu. Navíc jsem zjistila že se nemají cukety pěstovat u okrasných dyni a ja je chytře i s hokaido dala k sobě. To jsem ty cukety a hokaido chtěla pro malou. Nějak se ted bojim cokoliv z ty zahrady jist natož z toho vařit malé, protože to zaléjvani nic moc až posledních pár dní se vic snažíme na to nezapominat. No a ty cukety u těch okrasných dyni asi budu muset vytrvat :,(

Já vím jen o solaninu v bramborách - je u hodně naklíčených bramborách nebo v těch, kde je zelená slupka. A o zelených rajčatech. Okurky nedostatkem vody hořknou, takže je stejně nesníš.

Shinky90
Stálice 67 příspěvků 32 inzerátů 01.08.19 21:05

No já akorát jednou četla článek o jedovaté cuketě, ale prý byla hořká. Doporučila bych Ti, pokud máš facebook, skupinu „permakultura“, tam Ti lidé dobře a hojně poradí, žijí tímhle. :-)

Aspera
Generální žvanilka 22219 příspěvků 01.08.19 21:06

Jediné co vím, tak zapařené houby v pytlíku. Okurka může být jedovatá pro citlivé osoby, ale to poznáš, jak ji ochutnáš a je hořká. Jak je v normální chuti, je v pořádku a hořkost tě přesvědčí, abys to nejedla. Vařením a octem při zavařování je to ničí a je taky v pohodě. A o cuketách jsem nic takového neslyšela, pokud je teda nenecháš shnít.

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 01.08.19 21:07

Mno - ten hlavníá problém co máš je nezvládaná úzkost a teda nedostatek informací o botanice.

Cukety a dýně nemají být vedle sebe, protože pak se kříží při opylení a rostou hybridy - ale v druhé generaci, takže se tě to týká jen pokud by si chtěla sázet semínka z toho co ti vyroste příští rok. Hybrid ovšem není nijak škodlivý, jen prostě nemá patřičné kvality.

Rajčata jsou problematická jen nezralá.

Cukety a nebo okurky prostě před použitím ochutnej a pokud jsou hořké, tak je dej na kompost. No a nenechávej je přerůst. Ale tak jako tak nejsou jedovatá, ale hnusné, maximálně tě to prožene. To že se necháš vynervovat bulvárním titulkem ukazuje na to, jak problematické to máš s tou nezvládanou úzkostí, ale tvým cuketám a okurkám je to jedno, protože číst neumí.

Jakmile v tobě nějaký text či obrázek na internetu vyvolá paniku a máš pocit že určitě umřeš, nebo jsi nejhorší matka/žena na světě, tak je té téměř jistě nesmysl.

Safrik
Ukecaná baba ;) 1389 příspěvků 01.08.19 21:25

Ja sem nikdy nic takoveho neslysela..

Z.jev
Závislačka 3377 příspěvků 01.08.19 21:35

@NoName88 ty jedovaté látky se u okurek a cuket projeví hořkou chutí, takže pokud to chutná normálně, je to v pořádku. Z rajčat by se měly odkrajovat zelené části (u stopky)

Helca83
Ukecaná baba ;) 1272 příspěvků 01.08.19 21:36

Taky se divim, co to tu pise zakladatelka za nesmysl. S vyjimkou zelenych brambor a rajcat, samozrejme. Jeste pozor na syrove fazole, ty jsou pry take jedovate resp by po nich clovek zvracel. Daleko vic bych se bala okrasnych stromu a keru s barevnymi plody, bylin, a hlavne domacich kytek, ty jsou jedovate temer vsechny a nektere smrtelne (oleandr napr).

unuděná
Echt Kelišová 8515 příspěvků 01.08.19 21:42

Me babicka rikala, ze driv se malym detem nedavaly cukety, lilky ani dyne, protoze udajne natahaji dusicnany (asi?) a dalsi skodliviny ze zeminy.Take proto se vysazovaly podel zahonu s jinou zeleninou.co je na tom ale pravdy,netusim.Moje deti od malicka jedi cukety, rajcata i okurky ze zahradky :mavam:

Aspera
Generální žvanilka 22219 příspěvků 01.08.19 21:51
@unuděná píše:
Me babicka rikala, ze driv se malym detem nedavaly cukety, lilky ani dyne, protoze udajne natahaji dusicnany (asi?) a dalsi skodliviny ze zeminy.Take proto se vysazovaly podel zahonu s jinou zeleninou.co je na tom ale pravdy,netusim.Moje deti od malicka jedi cukety, rajcata i okurky ze zahradky :mavam:

Tady je otázka jak to bylo. My jsme nedávno s našima řešili, že za jejich mladých let se cukety nejedly vůbec. A to mamka je z vesnice a pěstovali vždy vše možné.

Ennny
Závislačka 4093 příspěvků 01.08.19 21:55

Tak to už by jsme byly všichni dávno mrtví kdyby to bylo jak ty píšeš :lol: jediné co může být škodlivé je zelené brambory nebo nezralá zelenina či ovoce, ale je to spíš na zbliti než na otravu, řiď se jednoduchým pravidlem - je to hnusne(nejedlé) tak to nejez a nebude ti zle.

Russet
Neúnavná pisatelka 17998 příspěvků 01.08.19 22:00
@Aspera píše:
Tady je otázka jak to bylo. My jsme nedávno s našima řešili, že za jejich mladých let se cukety nejedly vůbec. A to mamka je z vesnice a pěstovali vždy vše možné.

Jednou zkraje 90. let nám někdo daroval cuketu a my na to koukali jak na UFO. Dneska běžná zelenina. Tenkrát to nikdo nechtěl ani ochutnat. „Okurka“, která se dá udělat na slano a nacpat i do buchet :P

Aspera
Generální žvanilka 22219 příspěvků 01.08.19 22:04
@Russet píše:
Jednou zkraje 90. let nám někdo daroval cuketu a my na to koukali jak na UFO. Dneska běžná zelenina. Tenkrát to nikdo nechtěl ani ochutnat. „Okurka“, která se dá udělat na slano a nacpat i do buchet :P

No právě, takže tvrdit babička, že se to nedávalo dětem je zcestné, když to nebylo.

Helca83
Ukecaná baba ;) 1272 příspěvků 01.08.19 22:05

@unuděná Presne, cukety a dyne se drive davaly jen domacimu zvirectvu, pamatuju si jak je tim babicka krmila ja dvorku :mrgreen: Mmch dusicnany natahuje i spenat, ten se taky malym detem nedoporucuje, ale dospeli a starsi decka ho jist muzou. O lilku bych verila, ze muze byt nezdravy syrovy, protoze je pribuzny s rajcaty a bramborami, ale kdo ji syrovy lilek?

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama