Kdy je vhodné, aby se dospělé dítě osamostatnilo?

Anonymní
29.8.21 12:07

Kdy je vhodné, aby se dospělé dítě osamostatnilo?

Hezký den všem… :kytka:
Zajímal by mě Váš názor, kdy je vhodné, aby se dospělé dítě osamostatnilo? Samozřejmě za předpokladu, že má dostudováno, chodí do práce, vydělává normální peníze…
Dospělá nevlastní dcera (odpusťte si, prosím, řeči o zlých macechách :lol: ), 22 let, rok po maturitě-opakovala ročník, protože na školu kašlala a maturitu udělala až na čtvrtý pokus, chodí do práce, nechce přispívat na domácnost, nechce si platit své věci(pojistka, telefon). Doma jsou kvůli tomu neustále spory… Slečna si stěžuje po kamaradkach, že od ní chceme peníze, nám to přijde naprosto normální. Dělá scény, že jí nemáme rádi, že se co nejdřív odstěhuje, ale stejně to neudělá, protože není schopná si našetřit, aby mohla jít někam do nájmu. Za poslední dva roky nás stála hromadu peněz a nejen nás, půjčila si peníze i v rodině, které dodnes nebyla schopná vrátit. Od nás si také půjčovala s tím, že nám to vrátí a ničeho jsme se nedočkali, ani přes nátlak a přes scény. Není totiž schopná vyjít s výplatou… Nikdo nechápeme, za co utrácí… Jasně, parby s kamosema, ale to přece nemůže utratit tolik…? Pak teda nějaké lehčí drogy… Což mi také dost vadí, protože nechci, aby ty dvě mladší děti vyrůstaly v tom, že kouřit trávu, pít alkohol dopoledne, atd. je vlastně normální. Samozřejmě doma trávu hulit nesmí, ale stejně kolikrát smrdí půl bytu, protože ji má u sebe. Dle mého názoru by bylo nejjednodušší, dát jí určitý termín, třeba tři, čtyři měsíce, aby si našetřila na bydlení a odstěhovala se. Ovšem tatínkovi to přijde tvrdé a má hlavně strach, že se s ním ona přestane bavit a že o ní přijde. Pro mě je to rozmazlená slečinka, která s tatínkem těžce manipuluje… Jak byste se k tomu stavěli Vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
29.8.21 12:14

Pokud nestuduje a bydlí u vás doma, máte právo chtít po ní peníze, pomoc v domácnosti a určit si pravidla ve svém domě.

• Citovat
  • Nahlásit
24386
29.8.21 12:16

No já bych v první řadě přestala platit ten telefon, ať si zařídí sama nějaký paušál a stará se. Pak bych pro ni přestala cokoliv dělat, neprat její věci, nevařit pro ni apod, než začne přispívat na jídlo, drogerii atd. Ať si najde nějaké spolubydleni, tam nejsou žádné závratné kauce třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34496
29.8.21 12:19
@Anonymní píše:
Hezký den všem… :kytka:
Zajímal by mě Váš názor, kdy je vhodné, aby se dospělé dítě osamostatnilo? Samozřejmě za předpokladu, že má dostudováno, chodí do práce, vydělává normální peníze…
Dospělá nevlastní dcera (odpusťte si, prosím, řeči o zlých macechách :lol: ), 22 let, rok po maturitě-opakovala ročník, protože na školu kašlala a maturitu udělala až na čtvrtý pokus, chodí do práce, nechce přispívat na domácnost, nechce si platit své věci(pojistka, telefon). Doma jsou kvůli tomu neustále spory… Slečna si stěžuje po kamaradkach, že od ní chceme peníze, nám to přijde naprosto normální. Dělá scény, že jí nemáme rádi, že se co nejdřív odstěhuje, ale stejně to neudělá, protože není schopná si našetřit, aby mohla jít někam do nájmu. Za poslední dva roky nás stála hromadu peněz a nejen nás, půjčila si peníze i v rodině, které dodnes nebyla schopná vrátit. Od nás si také půjčovala s tím, že nám to vrátí a ničeho jsme se nedočkali, ani přes nátlak a přes scény. Není totiž schopná vyjít s výplatou… Nikdo nechápeme, za co utrácí… Jasně, parby s kamosema, ale to přece nemůže utratit tolik…? Pak teda nějaké lehčí drogy… Což mi také dost vadí, protože nechci, aby ty dvě mladší děti vyrůstaly v tom, že kouřit trávu, pít alkohol dopoledne, atd. je vlastně normální. Samozřejmě doma trávu hulit nesmí, ale stejně kolikrát smrdí půl bytu, protože ji má u sebe. Dle mého názoru by bylo nejjednodušší, dát jí určitý termín, třeba tři, čtyři měsíce, aby si našetřila na bydlení a odstěhovala se. Ovšem tatínkovi to přijde tvrdé a má hlavně strach, že se s ním ona přestane bavit a že o ní přijde. Pro mě je to rozmazlená slečinka, která s tatínkem těžce manipuluje… Jak byste se k tomu stavěli Vy?

Vystěhovat by ji měl její otec. Nebo po ní chtít něco na domácnost. Nepůjčila bych jí nic, když za to chlastá a hulí trávu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1294
29.8.21 12:25

Buď bych chtěla peníze, nebo bych jí našla byt. Je pravda, že mně přijde 22 let fakt málo. Ale všichni okolo mě studovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
469
29.8.21 12:27

Jestli máte dost místa a jinak dobré vztahy, nenutila bych ji vystěhovat se, nájmy jsou dnes skutečně hodně vysoké a ona jako SŠ bez praxe asi nebude mít nijak závratnou výplatu. Našetřit na nájem plus kauci plus provizi není zase tak úplně jednoduché, to bych spíše čekala, že jí rodiče na tohle jednorázově přidají, když by chtěla pryč. Nicméně, pokud si teda vydělává a chce zůstat, trvala bych na tom, aby přispívala na bydlení, na jídlo, pokud chce jíst doma, a samozřejmě aby si hradila soukromé výdaje. Vy už teď k ní žádnou vyživovací povinnost nemáte. Čili poskytnout pomocnou ruku, přece jenom teprve vstoupila do života, ale nevydržovat ji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.8.21 12:32
@Russet tak snad mám právo i já po ní něco chtít, ne? Žije v naší společné domácnosti, beru to tak, že jsme rodina… Teď už jí samozřejmě nikdo peníze nepůjčuje, to by bylo úplně na palici.
@Anonymní píše:
Pokud nestuduje a bydlí u vás doma, máte právo chtít po ní peníze, pomoc v domácnosti a určit si pravidla ve svém domě.

To je právě ten kámen úrazu. Platit nechce, pravidla neuznává, oponuje tím, že se sem chodí „jen“ najíst, vykoupat a přespat, že tady víc není, než je.
@Kriss Tina bohužel je to paušál se závazkem, takže ještě pár měsíců se platit musí. Jinak i to jsem zkoušela, že jsem jí přestala prát, vařit, atd. Ona spoustu věcí nejí, takže bylo hned jasné, že s ní se s obědem nepočítá… Raději nejedla vůbec, až jsem začala mít strach, že z toho bude průser… Je strašně vyhublá, až nezdravě. Už jí na to upozornila i doktorka, takže z toho mám respekt. Jinak jí neperu, nežehlím, neuklízím po ní. Akorát prostě jídlo, drogerii, má doma zajištěnou… Zkoušeli jsme i cestu, ať si nakoupí vše své… Prášek, aviváž, drogerii,… Ani omylem… Bere nám naše a přece to nebudu někam zamykat. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
34496
29.8.21 12:34
@Anonymní píše:
@Russet tak snad mám právo i já po ní něco chtít, ne? Žije v naší společné domácnosti, beru to tak, že jsme rodina… Teď už jí samozřejmě nikdo peníze nepůjčuje, to by bylo úplně na palici.To je právě ten kámen úrazu. Platit nechce, pravidla neuznává, oponuje tím, že se sem chodí „jen“ najíst, vykoupat a přespat, že tady víc není, než je.
@Kriss Tina bohužel je to paušál se závazkem, takže ještě pár měsíců se platit musí. Jinak i to jsem zkoušela, že jsem jí přestala prát, vařit, atd. Ona spoustu věcí nejí, takže bylo hned jasné, že s ní se s obědem nepočítá… Raději nejedla vůbec, až jsem začala mít strach, že z toho bude průser… Je strašně vyhublá, až nezdravě. Už jí na to upozornila i doktorka, takže z toho mám respekt. Jinak jí neperu, nežehlím, neuklízím po ní. Akorát prostě jídlo, drogerii, má doma zajištěnou… Zkoušeli jsme i cestu, ať si nakoupí vše své… Prášek, aviváž, drogerii,… Ani omylem… Bere nám naše a přece to nebudu někam zamykat. :nevim:

Chtít ano, ale ten úkon by měl provést manžel. Jinak se to obrátí proti tobě. Že ty jsi ji, macecho, odehnala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
704
29.8.21 12:35

Podle mě je vhodné aby se „dítě“ osamostatnilo když si najde práci. Já se odstěhovala ještě na škole (měla jsem práci na půl úvazek) ale taky jsem měla kluka se kterým jsem chtěla bydlet :nevim: každopádně by si teda měla platit svoje výdaje a přispívat na domácnost. Nedivím se že se jí takový mamahotel líbí, ale divím se že jí to není blbý :think: tatínek asi trochu rozmazluje že

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9731
29.8.21 12:36
@greenapple píše:
Jestli máte dost místa a jinak dobré vztahy, nenutila bych ji vystěhovat se, nájmy jsou dnes skutečně hodně vysoké a ona jako SŠ bez praxe asi nebude mít nijak závratnou výplatu. Našetřit na nájem plus kauci plus provizi není zase tak úplně jednoduché, to bych spíše čekala, že jí rodiče na tohle jednorázově přidají, když by chtěla pryč. Nicméně, pokud si teda vydělává a chce zůstat, trvala bych na tom, aby přispívala na bydlení, na jídlo, pokud chce jíst doma, a samozřejmě aby si hradila soukromé výdaje. Vy už teď k ní žádnou vyživovací povinnost nemáte. Čili poskytnout pomocnou ruku, přece jenom teprve vstoupila do života, ale nevydržovat ji.

To si děláš srandu nebo to fakt myslíš vážně? Ona má komplet celou výplatu jen pro sebe a nemusí platit absolutně nic a ještě má být pro ni šetření těžký? A takto už funguje 2 roky. Klidně 150tis mohla mít daný bokem :roll: a ještě když ji rodiče komplet živí a platí bydlení, tak ji mají dát peníze na nový bydlení dát?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
656
29.8.21 12:39
@Cenarius píše:
To si děláš srandu nebo to fakt myslíš vážně? Ona má komplet celou výplatu jen pro sebe a nemusí platit absolutně nic a ještě má být pro ni šetření těžký? A takto už funguje 2 roky. Klidně 150tis mohla mít daný bokem :roll: a ještě když ji rodiče komplet živí a platí bydlení, tak ji mají dát peníze na nový bydlení dát?

Taky koukam, pujcila bych jedine, kdyby sla hned po skole, ale duvod, proc bydli a rodici je snad ten, ze usetri a setri na kauci a nejakou rezervu. Jiny duvod sedet doma snad neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
1010
29.8.21 12:39

Takhle, já bych zakázala trávu v bytě. Hrozně mi to smrdí a legální to taky moc není. V tom bych byla nekompromisní, klidně bych to hodila do koše, ať se klidně vztekne. Dále by si s ní měl otec sednout a popovídat o tom, kolik co stojí… voda, energie, jídlo, popelnice a mělo by se to spravedlivě rozpočítat. To je výchovné. Také by jí měl tvůj muž vysvětlit, co je to finanční gramotnost. Pokud se nic nezmění, tak nezbývá než doufat, že si najde nějakého chlapce, za kterým se odstěhuje.
Většina toho, co lze udělat, je v rukou tvého muže, je to jeho dítě. Ale něco taky můžeš udělat ty. Přestala bych jí prát, žehlit, skládat prádlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10082
29.8.21 12:40

No, za normálních okolností bych nepožadovala, aby se dítě ve 22 přímo stěhovalo, pokud by samo nechtělo.
Tady, kde bydlím, je problém vyjít s 20 tisíci hrubého, třebaže je to celkem běžný plat. Prostě nájmy a ceny bytů jsou otřesně přestřelené.
Ale požadovala bych podílení se na obslužnosti v domácnosti(vaření, uklízení, zařizování, opravy) a finanční podíl na nákladech domácnosti. Výše dle situace( jak často jí doma a tak).
Pokud by mé dítě bralo drogy a nehodlalo se podílet prací ani financemi ani péčí, zaplatila bych první nájem a trvala na stěhování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
656
29.8.21 12:41
@Sany80s píše:
No, za normálních okolností bych nepožadovala, aby se dítě ve 22 přímo stěhovalo, pokud by samo nechtělo.
Tady, kde bydlím, je problém vyjít s 20 tisíci hrubého, třebaže je to celkem běžný plat. Prostě nájmy a ceny bytů jsou otřesně přestřelené.
Ale požadovala bych podílení se na obslužnosti v domácnosti(vaření, uklízení, zařizování, opravy) a finanční podíl na nákladech domácnosti. Výše dle situace( jak často jí doma a tak).
Pokud by mé dítě bralo drogy a nehodlalo se podílet prací ani financemi ani péčí, zaplatila bych první nájem a trvala na stěhování.

Vzdyt muze jit do spolubydleni, ja taky nemela hned na to, abych si pronajala cely byt sama

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3255
29.8.21 12:41

Musíte být jednotní, nejdřív se dohodněte vy dva a pak teprve s dcerou.
V první řadě bych ji oznámila, že za ní přestávám platit telefon, pojistky, odpady atd. Předala ji k tomu papíry a dala informace. Víc by mě to nezajímalo.
Pak bych s ní sepsala něco jako smlouvu o tom, kolik vám bude přispívat na energie, jídlo (pokud se stravuje doma). Napsala bych tam, co budou její povinnosti co se týká úklidu, praní, vaření… Čím detailněji, tím lépe.
A pokud by na to nechtěla přistoupit, tak potom stanovit datum, kdy se vystěhuje. Nemusí jít do svého nájmu, může jít do spolubydlení. To utáhnou i studenti na brigádách, takže pokud vydělává, neměl by to být problém.

Prostě nabídnout řešení přijatelné pro obě strany a pokud z její strany není zájem, tak ať se postaví na vlastní nohy. Někteří potřebují hodit do vody a plav, jinak to u nich nejde.

Příspěvek upraven 29.08.21 v 12:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat