Kdy mohu na mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

HayLin
Stálice 60 příspěvků 19.12.17 20:31
Kdy mohu na mateřskou?

Ahoj, je mi 21 let a momentálně jsem na úp. S přítelem čekáme miminko ( jsem v 11 tt. ) a nikdy jsem tyhle věci jako mateřskou neřešila. Nemám pořádně ani s kým o tom mluvit a možná tady budu za blbce :D ale mám nárok na mateřskou i když nepracuji? A jestli ano, odkdy můžu na mateřskou?
Předem děkuji za odpovědi

Reklama

Reakce:

Včelička992
Závislačka 3309 příspěvků 19.12.17 20:33

Pokud uz jsi ted na UP, tak narok nemas :( Pouze na rodicovsky prispevek a popripade na porodne, ale to zalezi na vasich prijmech.

kavulenka
Ukecaná baba ;) 1296 příspěvků 19.12.17 20:35

Na mateřskou nárok nemáte(nevyjde vám ochrana lhůta 180 dní od posledního zaměstnání) nicméně máte narok na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek od doby kdy se vám mimi narodí. teď proběhly změny v čerpání rodičů.. Doporučuji se informovat na sociálně na jaké příspěvky budete mít nárok.. Případne Porodné atd.

smurfka
Nadpozemská drbna 29020 příspěvků 19.12.17 20:38

Pokud si nepracovala minimálně rok tak na mateřskou nárok nemáš..dostaneš jen rodičovský příspěvek a to ode dne narození dítěte..( pokud si samozřejmě zažádáš )..takže na mateřskou nenastoupíš, až na rodičák

nozu
Extra třída :D 11347 příspěvků 19.12.17 20:41
@kavulenka píše:
@HayLin záleží zda jste již prácovala a jak dlouho jste na UP. Pokud nejste v ochraně lhůtě 180 dnů od posledního zaměstnání (přes nástupem na mateřskou - na kterou se chodí 6nebo 8 t před termínem porodu. ALE podle mě spíš to bude klasika že na mateřskou nárok nemáte, nicméně máte narok na rodičovskou dovolenoua rodičovský příspěvek od doby kdy se vám mimi narodí.

Na rodičovskou dovolenou nárok není, protože nepracuje (dovolená=omluvenka z práce). Na rodičovský příspěvek nárok je, ten vzniká každé. Samozřejmě, pokud bys zakladatelko ještě teď nastoupila do práce, nárok na rodičovskou dovolenou by ti vznikl, pokud by ti trval pracovní poměr. Nárok na mateřskou vzniká, pokud zjednodušeně řečeno pracuješ alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou.

HayLin
Stálice 60 příspěvků 19.12.17 20:43

@kavulenka děkuji, už jsem si o tom našla nějaké info, i jak to bude s přídavkama příští rok. přítel sice pracuje, ale rodina mě šíleně stresuje s tím, kolik mě bude dítě stát apod. :D

Kukacka123
Ukecaná baba ;) 1898 příspěvků 19.12.17 21:22

@nozu to si pletes dve veci dokupy rekla bych (nemyslim to rypave, jen aby se to osvetlilo, snad) ;) jedna vec je penezity prispevek v materstvi = materska dovolena, na kterou narok nema, pak je rodicovsky prispevek = rodicovska dovolena, na coz narok ma ;) pokud bude pobirat rodicovsky prispevek, bude doma s mimcem, je na rodicovske dovolene ;)

truelly
Závislačka 2612 příspěvků 19.12.17 21:23

@HayLin stát to bude hodně, to už tak u dětí je. Na mateřskou bys mela nárok jako pracující. Proč jste plánovali miminko v době kdy jsi na UP? Nebylo by lepší nejprve popracovat, vzít se s přítelem, něco našetřit a pak se pustit do výroby dětí? :,(

smurfka
Nadpozemská drbna 29020 příspěvků 19.12.17 21:26

@truelly prosimtě..malé dítě, malé peníze..děti stojí více peněz až jak rostou, mají koníčky, řekla bych od první třídy.. ;)

nozu
Extra třída :D 11347 příspěvků 19.12.17 21:35

@Kukacka123 víš, ono je to složitější :-) peněžitá podpora v mateřství = sociální dávka. mateřská dovolená = omluvenka ze zaměstnání.
a to samé s rodičákem: rodičovský příspěvek = sociální dávka (možno rozložit až do čtyřech let věku dítěte, maximální částka celkem 220 tis. Kč - teď nevím, jestli to od nového roku nezvedají…), rodičovská dovolená = omluvenka v práci, maximálně do tří let věku dítěte. Já vím, že se to stále plete a diskuse na toto téma tu jsou na denním pořádku. ale to už plevelíme diskusi něčím jiným…

Netopirek
Echt Kelišová 7632 příspěvků 19.12.17 22:02

Dostaneš rodičák. Nově si ho budeš moct rozložit i na tři roky. Pak porodné, to záleží kolik chlap vydělává. No a pak dle výše příjmů budete mít nárok na různé dávky.

Co se týče dětí jsou drahý, ale novorozenci ne. Mě mimčo vyšlo na 10tis a to i s novou autosedačkou za 3tis(je to jediná nová věc).

Mimina jsou tak drahý jak připustiš. Ale čím jsou starší, tím jsou dražší.

Kukacka123
Ukecaná baba ;) 1898 příspěvků 19.12.17 22:22

@nozu dobre, ale na rodicovsky prispevek ma narok i nepracujici (220 tis. pro kazdeho) ;) ona v tom pripade nemusi do prace (nove), takze to svym zpusobem omluvenka z prace je :lol: a o to tu slo primarne, rekla bych ;) asi nema cenu to tu pitvat do hloubky no :mrgreen:

nozu
Extra třída :D 11347 příspěvků 19.12.17 22:31

@Kukacka123 jojo. To mas pravdu :mrgreen:

Kukacka123
Ukecaná baba ;) 1898 příspěvků 19.12.17 22:37

@nozu :mrgreen: pekny vecer :mavam:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Vondráčková se uzavřela do sebe. Jaké jsou teď její plány a co bude dělat?

Prožívá nejhorší období svého života a projevuje se to na její psychice.... číst dále >

Mistr prázdných gest Jiří Pomeje: Jaká je vlastně realita jeho života?

Když před mnoha lety Jiřího Pomejeho vyhodila Iveta Bartošová ze své... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Příběh Marty: Pomůžu-li svému příteli, zradím tátu

Dostala jsem do situace, kdy musím volit mezi pomocí příteli a mým tátou.... číst dále >

Reklama