Kdy nabude právní moc exekuce

Anonymní
3.6.20 11:23

Kdy nabude právní moc exekuce

Dobrý den, potřebuji si ujasnit informace.. 25.5. mi byl doručeno zahájení exekuce, obratem jsem celou uvedenou sumu uhradila, 28.5. do datové schránky bylo mému zaměstnavateli doručeno skončení mé exekuce na mzdu, ale na katastr nikoliv. 2.6. mi exekutor doručil zrušení exekuce na mzdu a penzijní fond, ale zrušení exekuce na nemovitost nikoliv. 3.6. mi bylo doručeno úhrada nákladů, které nemám platit. Chci se zeptat, kdy vše nabude právní moci, jde mi o tu exekuci na nemovitost, kdy dojde k jejímu odblokování? Lze nějak zkrátit dobu, například zdáním se nějaké odvolací doby apod.? Někde se uvádí 15 dnů, že trvá nabytí moci, někde 30 dní… ale exekutor mi tvrdí, ze na katastr to může poslat až po uplynuti 30 denní lhůty k dobrovolnému plněni se sníženými náklady, ze po teto teprve může zaslat na katastr.
Není mi tedy jasné proč se musí čekat 30 dni, když jsem exekuci uhradila, a je jasné ze nebudu podávat jakékoliv návrhy na zastaveni apod.
Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1563
3.6.20 11:48

Nabyti pravni moci je nejdele do 30.dnu. Urychlit to nelze

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
3.6.20 12:03

Diky za odpoved, takze u me to bude az toho 25.6.? Drive to exekutor na katasrt neposle?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1563
3.6.20 12:10

At se jedna o cokoliv tak vzdy maji do 30dnu. Drive to byt muze. Za 14dni muzes zkusit, zda to nabylo pravni moci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.6.20 13:04

To je ještě dobré… U mě se exekutorům nevrátily zahraniční doručenky a právní moci to nenabylo 2 roky a ty ku*vy to nějak netrápilo, až ministerstvo spravedlnosti jim muselo vytknout jejich mizernou práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64549
3.6.20 17:09

@Spagata nejspíš ne.. Pak se ještě čeká na výmaz katastru, to taky trvá :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
3.6.20 21:00

Re: Kdy nabude právní moc exekuce

Vzhledem k některým komentům, nebo spíše názorům, Vám raději na Váš dotaz reaguji, jelikož logicky soudím, že je pro Vás důležitý, a to nejen z důvodu času, tzn. zrušení exekuce na tom nejcennějším, co vlastníte, tj. na nemovitosti.

S odkazem na některé komentáře mám pro Vás zprávy dvě. A jak to tak bývá, jednu dobrou a jednu špatnou.

Ta dobrá: V žádném případě to nemusí trvat 30 dnů. Exekutor může zaslat na KÚ tzv. návrh na výmaz exekuce už rovnou s platnou právní mocí, s vzdáním se odvolání. V tomto případě může KÚ vymazat exekuci doslova ze dne na den!

Je tu však jedno ALE, a to je ta zpráva špatná. Neexistuje bohužel žádný zákon, který by určoval či nařizoval exekutorovi jakýkoli čas, do kdy musí na KÚ onen návrh zaslat. Asi Vás to překvapí, ale může ho tam zaslat klidně za rok. Měli jsme klienta, který měl na své nemovitosti zapsanou na LV exekuci, kterou zaplatil před 10 lety! Když jsme za něj kontaktovali Exekutorský úřad, tak nám bylo sděleno, že může klient exekutora maximálně tak hezky poprosit. Holt české zákony.

Nejlepší (z praxe s klienty), a co doporučuji, je pěkně z ruky do ruky. Osobně (nikoli na účet) dluh zaplatit, avšak oproti zmíněnému dokumentu. I kdyby Vám exekutor sdělil, že pošle návrh na výmaz exekuce na KÚ datovou schránkou, je vždy dobré trvat oproti zaplacené částce na dokumentu v papírové podobě a odnést si na KÚ návrh na výmaz sám. Jen tak máte jistotu.

To jen rada do budoucna i pro ostatní. Jelikož Vy jste exekuci již zaplatila, nezbývá Vám než doufat v serióznost exekutora. Pokud je to známý (nejmenovaný) exekutor z Přerova, jsem si jist, bohužel, že Vás bude dusit. Z praxe s klienty – dělá mu to radost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
4.6.20 11:00

@H. David
Děkuji za odpověď jedná se o exekutorský úřad pana Kociána z Brna, tam mi jeho pracovnice tvrdí, že pošlou výmaz až 28.6. že prostě dříve to ze zákona nelze, že se musí počkat těch 30 dní než uplyne ta dobrovolná doba plnění, a až po té jakmile to nabude právní moci to pošlou na katastr. Nerozumím tomu principu, uhradila jsem ihned, tudíž jsem závazek uznala, zaplatila, tudíž přece z logiky věci není nutno čekat další 30 dní, nehledě na to, že co se týče mzdy, účtů apod. to posílají ihned a nečekají na nabytí právní moci..
Takže nyní opravdu musím počkat? Jiné způsoby, páky nejsou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.6.20 01:15

@Spagata
Máte naprostou pravdu, logicky není nutné čekat 30 dnů, když jste vše zaplatila. Ovšem takto velí zdravý selský rozum, nikoli zákony tohoto povedeného státu.

To, že Vám tvrdí, že mohou na KÚ zaslat návrh na výmaz exekuce až za 30 dní je nejen naprostý nesmysl, ale hlavně z jejich strany lež! Jak jsem už psal, exekutor mohl nejenže zaslat návrh na výmaz exe na KÚ hned, ale rovnou se vzdáním se práva na odvolání, to znamená, že by nabylo právní moci ihned, tudíž by KÚ provedl výmaz ihned. Jak jsem uvedl – doslova ze dne na den. Tak, jak to děláme s klienty my.

A co můžete dělat? Bohužel vůbec nic. Jak jsem taktéž již uvedl, žádný zákon v ČR neukládá exekutorům povinnost zaslat návrh na výmaz zaplacené exekuce do nějakého konkrétního počtu dnů. To znamená, že kdyby nezaslal na KÚ rok, můžete ho maximálně poprosit. A bohužel, toto Vám řeknou i na Exekutorské komoře. Nepomůžete si ani tam.

Závěr: Jelikož bylo uhrazeno nešťastným způsobem (příště doporučuji z ruky do ruky, tzn. oprosti vytištěnému návrhu na výmaz, který si odnesete na KÚ sama), musíte doufat, že dodrží alespoň slíbený termín.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat