Kdy nastoupit na mateřskou?

Anonymní
19.5.17 09:32

Kdy nastoupit na mateřskou?

Ahoj, musím anonymně, protože v práci pořád remcají a i sem některé chodí.
Chtějí po mě, abych jim nahlásila, od kdy už v práci nebudu. Jsem 20.tt, je to mé první těhotenství, takže moc info zatím nemám. Vím, že se chodí 6-8 týdnů před porodem. To si zvolím já? Jestli chci 6 nebo 8 týdnů? Nebo to záleží na doktorovi? K tomu mám ještě 24 dnů dovolené, které si chci před tím vybrat.
Prosím, jak si to mohu vypočítat? Nebo kdo mi určí, kdy nastoupit?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

184
19.5.17 09:41

Ahoj, jo chodí se 8 nebo 6 týdnů před terminem porodu, gynekolog ti vypíše papír, vybrat si můžeš ty zda chceš 8 nebo 6.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
19.5.17 09:42

Me se doktorka ptala kdy chci jít. Šla jsem 7 týdnů před vypočteným porodem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.17 09:46

V práci už to potřebují vědět hned, aby mohli shánět náhradu. Já jdu k dr až za 3 týdny na kontrolu. Tak právě nevím, co nahlásit v práci.

• Nahlásit
  • Citovat
19.5.17 10:00
@Anonymní píše:
V práci už to potřebují vědět hned, aby mohli shánět náhradu. Já jdu k dr až za 3 týdny na kontrolu. Tak právě nevím, co nahlásit v práci.

Tak řekni, že se to za 3 týdny přesně dovíš, kdy nastoupíš na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19159
19.5.17 10:16
@Anonymní píše:
Ahoj, musím anonymně, protože v práci pořád remcají a i sem některé chodí.
Chtějí po mě, abych jim nahlásila, od kdy už v práci nebudu. Jsem 20.tt, je to mé první těhotenství, takže moc info zatím nemám. Vím, že se chodí 6-8 týdnů před porodem. To si zvolím já? Jestli chci 6 nebo 8 týdnů? Nebo to záleží na doktorovi? K tomu mám ještě 24 dnů dovolené, které si chci před tím vybrat.
Prosím, jak si to mohu vypočítat? Nebo kdo mi určí, kdy nastoupit?

Vybrat si nástup na MD můžeš ty (6-8 týdnů před očekávaným TP). Takže ohledně náhrady rozdíl 2 týdnu moc roli nehraje. Btw, dovolenou Ti před mateřskou čerpat dovolit nemusí, bezprostředně po zkončení mateřské dovolené ano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
19.5.17 10:19

Předpokládám že nebudou potřebovat vědět úplně přesně den ne? Vyber si jesti budeš chtít jít 6 nebo 8 týdnů před a prostě si to spočítej na kdy to vyjde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.17 10:23
@Svistice píše:
Vybrat si nástup na MD můžeš ty (6-8 týdnů před očekávaným TP). Takže ohledně náhrady rozdíl 2 týdnu moc roli nehraje. Btw, dovolenou Ti před mateřskou čerpat dovolit nemusí, bezprostředně po zkončení mateřské dovolené ano.

Jak to, že mi jí nemusí dovolit? Mám na výplatní pásce zůstatek 24 dnů ještě

• Nahlásit
  • Citovat
13787
19.5.17 10:24

Já nahlásila 6, pak ze zdrav. důvodů jsem šla 7 (řekla jsem jim to ze dne na den). Takže řekni, co chceš, pak uvidíš, jak ti bude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17384
19.5.17 10:31
@Anonymní píše:
Jak to, že mi jí nemusí dovolit? Mám na výplatní pásce zůstatek 24 dnů ještě

Nejvyhodnejsi je nastoupit co nejpozdeji, tedy 6 tydnu pred TP (pobezi ti o 14 dni dele plat) a dovolenou si vybrat mezi materskou a rodicovskou dovolenou. To pak dostanes najednou rodicovsky prispevek a proplacenou dovolenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6350
19.5.17 10:42
@Anonymní píše:

Tak si ji nevybírej a po mateřské (po tom půlroce) ti to proplatí ;) Jinak jak psaly holky, není to 6 nebo 8 týdnů před termínem porodu, ale v tomhle rozmezí si to můžeš libovolně vybrat. Mimochodem, moc nepředbíhej. Taky jsem si s tím lámala hlavu, kdy to bude nejlepší a nakonec jsem skončila ještě dřív s neschopenkou na rizikovém, takže se to nakonec rozhodlo za mě :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19159
19.5.17 10:53
@Anonymní píše:

Zaměstnavatel Ti nemusí umožnot vybrat dovolenou před nástupem na mateřskou (třeba z provozních důvodů). Musí ti ji umožnit čerpat mezi MD a nástupem na RD (tam má zákonnou povinnost). Jak píše @Cuddy, čerpání mezi MD a RD je i finančně výhodnější varianta, než si vystřílet dovolenou před nástupem na MD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
19159
19.5.17 10:55
@Petule030 píše:
Tak si ji nevybírej a po mateřské (po tom půlroce) ti to proplatí ;) Jinak jak psaly holky, není to 6 nebo 8 týdnů před termínem porodu, ale v tomhle rozmezí si to můžeš libovolně vybrat. Mimochodem, moc nepředbíhej. Taky jsem si s tím lámala hlavu, kdy to bude nejlepší a nakonec jsem skončila ještě dřív s neschopenkou na rizikovém, takže se to nakonec rozhodlo za mě :)

Zaměstnavatel dovolenou ale neproplácí. Dovolená se proplácí pouze při ukončení pracovního poměru, pokud zaměstnanec nestihl nebo mu nebyl umožněnou dovolenou čerpat.
Ve všech ostatních případech se dovolená ČERPÁ.
Pokud někdo přijde na personální či mzdovku s tím, že chce proplatit dovolenou, tak ho pošlou do kšá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Anonymní
19.5.17 11:02

Mně se právě ptali, jestli si budu chtít dovču vybrat nebo jestli jí budu chtít proplatit. Tak to se budu muset optat, jak to tedy je

• Nahlásit
  • Citovat
6350
19.5.17 11:04

@Svistice Ano, máš pravdu. Špatně jsem se vyjádřila. Po MD si zažádá o čerpání dovolené a ve výsledku to dostane zaplacené, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama