Kdy od porodu přijde rodíčák?

567
19.8.15 19:20

Kdy od porodu přijde rodíčák?

Zdravím zde zkušenější a prosím o radu, protože v tom stále tápu. V říjnu mi končí dvouletý rodičák (neměla jsem odpracovaný rok v kuse a poslední tři měsíce jsem byla na uřadu práce vedená) a termín porodu na druhé dítko mám v prosinci. Kdy se tedy zasílá druhý rodičák? Až měsíc po porodu nebo 6 něděl před termínem? Budu dva měsíce bez příjmu a nevim, zda si dokážu s pupkem najít praci na dva měsice. Měla jsem možnost volby délky přes manžela, mužu mít možnost délky i tentokrát? díky za radu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

56906
19.8.15 19:30

@filome záleží, kdy zažádáš. kluk se narodil 26, žádala jsem 30. a 6 bylo na účtu.. tohle je na Tobě - pokud chceš zažádat hned po porodu, udělej to. Dřív ale nemůžeš. Jinak ano, pokud manžel splňuje podmínky, tak můžeš opět volit částku přes něj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
567
19.8.15 19:43

@martina.se díky, tak já zažádám po narození. A mám možnost jít na ty dva měsíce na podporu nebo se mám na to vykašlat? Ještě by mě zajímalo, zda matka má právo pobírat mateřskou taky přes muže pokud sama nesplnuje podminky a má možnost pouze rodičáku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
19.8.15 19:51

@filome na mateřskou by musel chlap i nastoupit a to nejdřív po šestinedělí. Ano, mohl by, ale musel by být fakt doma, nebo makat na jinou smlouvu. Ty přes něj mateřskou nedostaneš, jen rodičák (tedy zvolíš tu částku a dobu). Pokud nemáš práci, můžeš se nahlásit na pracák. Pokud splňuješ podmínku, dostaneš podporu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama