Kdy odstavit dítě, než se stane "závislákem"?

2
27.2.19 09:54

Kdy odstavit dítě, než se stane "závislákem"?

Zdravím,
prosím o radu s dcerou, devět měsíců. Od narození ji kojím, ale dosud to nebylo moc zajímavý ani pro ni, ani pro mě, když se začalo s příkrmy, hodně se mi ulevilo, že už to není jen na mě a ji podle všeho nevadilo, že má kojení přes den tak 3× (ráno, jednou během dne a večer - to si stejně nedala, večerní kojení pro nás byl boj vždycky, proto mi asi kojení ani k srdci nepřirostlo). Zato večer si to doteď vynahrazuje, každou noc tak 4-8×, z čehož už jsem dost vyčerpaná. O to ale ani tak nejde, už od začátku jsem si plánovala, že chci kojit tak do toho roka +- pár měsíců, hlavně kvůli tomu, že od září budu jezdit do školy a každý pátek budu na celý den pryč (škola je 3 hodiny cesty a přednášky na celý den, takže se opravdu celý den neuvidíme a tahat ji takovou dálku nechci, hlavně vstávat ve 3 ráno by pro ni taky nebylo dobrý). Doteď to vypadalo, že to nebude problém, ale v posledních dnech se ke mě pořád chce „tulit“, ale tím způsobem, že když mám tělo, neustále hledá a nejradši by to ze mě strahala, i když zrovna jedla. Tudíž usuzuji, že to pro ni začíná být i psychicky příjemné. Což by mě i těšilo, ale vím, že stejně za pár měsíců budeme muset skončit. A tady se konečně dostáváme k mé otázce, není lepší ji odstavit teď, než se stane tím uplným závislákem nebo si ze zkušenosti někdo myslí, že to má teď to období (je z ní teď celkově dost mamánek) a třeba bude za ty 3 měsíce dobře a nemusím se bát, že to pro ni bude pak horší? myslím, že teď by se s tím zatím jakž tak smířila, kromě těch nocí, ale bojím se, že čím větší dítě, tím to jde hůř.
Děkuji za rady a názory a omlouvám se, že píšu tak dlouze, já to krátce ani neumím :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

6849
27.2.19 10:03

@Adulis Dej jí hranice. Nemusíš jít ode zdi ke zdi, tzn. buď umožnit neomezené kojení, kdykoliv si řekne, nebo nic. Promysli, jak je to pro vás obě přijatelné, aby ona mohla dostat to, co je pro ni příjemné, ale zároveň aby to pro tebe nebylo příliš omezující nebo obtěžující.
Já jsem měla podobné pocity z kojení u druhého syna. Z počátečního krásného kojení přešel v bojkot, takže jsme pár měsíců víc či méně bojovali, pak zas byl pár měsíců „závislák“ a pak se to nějak ustálilo. Nicméně měl období, kdy se budil v noci co hodinu, to už měl příkrmy, takže z hladu to nebylo. A vzhledem k tomu, že jsem měl doma ještě jedno batole, žádné hlídání a taky dost špatně snáším nevyspání, jsem se rozhodla, že prostě takto kojit nebudu, Nastavila jsem si tedy pravidlo kojení 1× za noc, ale nechala jsem syna u nás v posteli, on je velký mazel a nechtěla jsem, aby se cítil odstrčený. Samozřejmě se ze začátku vztekal, ale byly to asi dvě tři noci, pak pochopil, že když nedám, tak nedám a od té doby se jeho spaní výrazně zlepšilo. Kojila jsem pak ještě asi 3/4 roku, cca 5× denně (3× přes den, před spaním a 1× v noci).
A moc nechápu, proč bys ji musela kompletně odstavovat kvůli škole, kterou budeš mít 1× týdně. Teda pokud nemáš i jiný důvod, jako že už kojit nechceš. Ale já bych to udělala tak, že když budu ve škole, tak mlíko nebude, když budu doma, budu kojit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.2.19 10:18

Pokud to není nezbytně nutné,tak neodstavuj,prostě chce být u tebe a pro miminko je kojení opravdu přínosné,tak pokud nemáš žádné problémy tak nepřestávej.Káždé dítě je úplně jiné a každé prostě potřebuje trochu něco jiného,v tomhle období se věci můžou měnit každý měsíc.To noční kojení nebude tak úplně o hladu ale o zvyku.Určitě bych ještě chvilku počkala a třeba sama přestane vyžadovat kojení a pokud ne tak bych teprve až bude třeba odstavila.Já děti přestala kojit ve 14 měs.ale né že bych chtěla přestat,ale prostě se rozhodli,že už nechtějí a tak jsem vlsatně ani u jednouho nezažila,odstavení,nikdo neplakal a proběhlo to tak plynule.Jak jsem psala,každé dítě je prostě jiné a potřebuje na to jiný čas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2880
27.2.19 10:34

Na den školy bych odstříkala mléko a dala do lednice/mrazáku a kojila tak dlouho, jal se doporučuje. Tzn. minimálně 2 roky. Vy nemáte důvod to ukončovat, ty benefity jsou velké i po jednom roce. Ale je to samozrejmě Vaše věc. Každý je dělá vše, jak umí nejlépe a povazuje to za spravné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama