Kdy oznámit těhotenství v práci?

65
29.10.20 14:04

Kdy oznámit těhotenství v práci?

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V červnu jsem dostudovala a od července nastoupila do svého prvního zaměstnání. Pracuji v sociálních službách - na hmotné nouzi abych byla konkrétní. Mám smlouvu na rok s tím že se měla prodloužit, pokud budou obě strany souhlasit. Před týdnem jsem zjistila, že čekáme minimko. Otázka je, kdy je vhodné to oznámit zaměstnavateli? Jsem teprve na začátku 5tt, v současné epidemiologické situaci se však obávám přímého kontaktu s klienty. Přemýšleli jsme, že bych poprosila vedoucí, zda bych nemohla přejít na nějaký zkrácený úvazek a být v práci jen když nejsou úřední hodiny nebo tak nějak. Kvůli Covidu jsou teď omezené úřední hodiny, tak lidé nechodí pořád. Nějaké nápady? Nejdřív jsem si to chtěla nechat pro sebe a říct to až po 3m, ale teď po ultrazvuku se o tu naši malou tečku zase bojím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19660
29.10.20 14:07

Kdyz budes nosit respirator a dodrzovat hygienu, tak je mala pravdepodbnost, ze se neco stane. Chodit ven, nakupovat, schazet se s lidma atak prece taky budes, to se muzes nakazit kdekoliv. V 5tt je dost brzo na to cokoliv oznamovat, to jeste nemas ani potvrzene srdicko ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
29.10.20 14:13

Chodit ven a nakupovat samozřejmě budu. S přítelem obecně jsme celkem opatrní, nakupijeme jen jednou týdně velký nákup a s nikým se teď nescházíme kromě nejbližší rodiny. S přáteli jsme v kontaktu online. Z zoho důvodu opravdu největší možnost nakažení je pro mne asi v práci. Jsem zřejmě příliš úzkostlivá, je to však mé první těhotenství a opravdu se o miminko bojím. Ano, 5tt je ještě velmi maličké, srdíčko ještě vidět nebylo, na utz i doktorka pak podle snímků však říkali, že všchni je naprosto vzorové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17503
29.10.20 14:14

V 5tt je dost brzo na oznamování, ale zeptej se gynekologa, jak se na to dívá. každopádně bych počkala až na potvrzené srdíčko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
533
29.10.20 14:18

Já jsem to oznámila až v 7 měs. Nešlo to na mě moc poznat. :lol: Jak radí holky, je to ještě brzy a není stanovena doba, kdy by si to měla oznamovat. Ale počkala bych do 3 měs. :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17503
29.10.20 14:18

@Karmenka To, že je něco vzorové teď se může klidně večer změnit. Pořád je první trimestr 50:50 A marně přemýšlím, co by mělo být vzorové. Těhotenství je tam, kde má být. +- odpovídá stáří podle ms. Co jiného teď dr. vykouká??
Další mezník je srdíčko. Ale je to na tobě. můžeš se zkusit v práci domluvit, pokud si budeš jistější. Uvidíš, co ti řeknou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
533
29.10.20 14:23

A jestli sedíš na úřadě, tak bych se toho nebála. Dodržuj hygienu a nos respirátor. Je opravdu hodně brzy na oznámení. Kdyby si pracovala např. s chemikáliemi, tak je to něco jiného. Já jsem pracovala v obchodě na plný úvazek a moc jsem neseděla. :think:
Záleží i na těhotenství. Některé maminky mají rizikové, to chápu, že jsou pak raději doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
29.10.20 14:38

Bojím se především kvůli klientům. Často k nám dorazí klient, který je na tom sám s hygienou celkem na štíru a je z prostředí kde bezpečnostní opatření a hygiena jsou pomalu sprosté slovo. Mám strach, abych něco nechytla i normálně, natož teď, když jsem zjistila, že čekáme miminko. Jsem z toho vynervovaná na max, prakticky se bojím kdykoli se pohne klika kdo tam zase bude. Asi je to moc, chápu… jen jako nováček prostě panikařím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17503
29.10.20 14:45

@Karmenka Tak se v práci domluv, pokud ti to pomůže. Uvidíš, co ti řeknou. Ale počítej s tím, že nic není jisté. Víc asi poradit nejde. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19660
29.10.20 14:46

@Karmenka a ty na ty klienty sahas? Nebo jak přesně by ses mela nakazit? Pres respirator nic nechytnes a povrchy a ruce si po kazdem vydezinfikujes :nevim: hele je to na tobe, ja taky takhle zpanikarila a hned těhotenství vyzvanila a pak sem o to o 2 tydny dyl prisla a bylo dost neprijemne v praci pak vysvětlovat, ze tehotna nakonec nejsem. V kolektivu se to rozneslo, pak na me vsichni soucitne koukali, utesivali a celkove sem byla tak ve středu pozornosti, ze to bylo psychicky horsi nez samotnej potrat :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
414
29.10.20 14:51

Tak obecně bych oznamovala po 1 screengu, tj. kolem 13-14 tt. Do té doby je riziko potratu nejvyšší, pak dost klesá, nejvíce mezi 5-8 tt je potratů, to máte před sebou. Stát se může cokoliv během té doby. Jedinou výjimkou by byly zdravotní potíže, díky nimž musím na neschopenku - to bych šla s pravdou ven ihned, proč jdu na neschopenku.

A COVID? Já jezdím s pupkem vlakem a MHD, dceru vodím do jeslí, jsem 29 tt, v kontaktu s lidma jsem dost, ale nejsou to kontakty, kdy spolu přímo mluvíme zase. Jakože u prvního trimestru je dost riziková horečka, jinak se dá ustát vesměs vše kolem viroz, ale horečku může mít člověk z čehokoliv, ne jen z covidu.

Na pusu bych si nasadila respirátor (já ho začala používat na cesty taky tento týden místo roušky) a pravidelně dezinfikovala ruce, nikomu nepodávala zbytečně ruku na uvítanou či rozloučenou, větrala místnost, kde pracuji.

Nad přeřazením na jinou práci bych neuvažovala - to by pak museli takto uvažovat a nárokovat si změnu třeba obézní úředníci, lidi s vysokým tlakem a cukrovkou, starší generace a vlastně všichni, co mají něco, co je u COVID rizikové, sedící úředníci jsou ideální skupina s těmito diagnozami… jinak dcera je v jeslích a po celou dobu je hlídá těhotná teta (od léta je těhotná), tady to riziko nákazy (a horečky) je mnohem snažší - jednak od děcek, co chodí do školky občas i s nudlemi u nosu a nemají žádnou roušku, ideální bacilonosiči, v kontaktu jsou pořád a protože to jsou 3-2r a méně děti, tak to jsou těsné kontakty při přebalování i pomocí s krmením… a druhak kontakt s rodiči -hodně jich je pracujících, protože to jsou děti většinou od pracujících rodičů (což jsem i já).

Dodržujte hygienu, jezte vitamíny, buďte na čerstvém vzduchu, používejtte respirátor a věřte v lepší zítřky. Zbytek už je o štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5280
29.10.20 15:04

Oznámila jsem po 1. Screeningu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8212
29.10.20 15:06

V práci až po 12tt. rozhodne ne hned s pocuranym testem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12130
29.10.20 15:08
@Mgree píše:
A jestli sedíš na úřadě, tak bych se toho nebála.

Toho kontaktu s tema sockama bych se bala vice jak nakupovani v potravinach :nevim:

Oznamila bych to az bych nela v ruce tehotenskou prukazku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1022
29.10.20 15:29

Tak mezi klientem a tebou je plexi ne? Tvá práce mi přijde bezpečnější než sedět na pokladně v Tescu. Úřední dny jsou dva. Já bych řekla až po screeningu, ale je to tvoje volba. Pokud se tak přehnaně bojíš, tak to řekni. Držím palce ať to dobře dopadne. Já kvůli těhotenství šla navýšit rodičák a viděla jsem tu situaci na úřadě. Všude desinfekce a regulovaný počet osob atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama