Kdy oznámit těhotenství v práci? A na co mám nárok?

29
8.4.16 20:04

Kdy oznámit těhotenství v práci? A na co mám nárok?

Ahoj potřebovala bych poradit. Pracuji jako servírka v restauraci, 1.3. 2016 je to rok co tam pracuji. Priznany plat mám minimální z toho mi majitel odvádí sociální, zdravotní. Bokem na ruku dostávám dyska a zbytek peněz. Absolutně se zatím v tohle ohledu nevyznám nevím na co mám nárok a na co ne, něco jsem googlila, ale radši se zeptám na vlastní zkušenosti :lol: sice jsem zatím v 7tt ale ráda bych byla dopředu v obraze :oops: doktorka mi řekla ať nepočítám že tam budu dyl jak do 7 měsíce. Takže prosím, kdy nejlépe to v práci oznámit, na co budu mít nárok a nějaké Vaše zkušenosti. :oops: děkuji moc za odpovědi :oops: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6166
8.4.16 20:07

Tak v práci oznamovat nemusíš, ale je to pro tvé dobro, aby ti eventuálně mohli upravit podmínky, na to máš nárok. Peníze budeš mít z přiznané mzdy. Co dalšího potřebuješ vědět?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1834
8.4.16 20:13

Tak v práci bych to rekla po 1. trimestru. Podle me mas odpracovano 270 dni za posledni 2 roky, tak budes mit nárok na materskou, která je asi 70% prijmu, presne nevim. Na materskou nastupujes 6-8 tydnu pred termínem porodu. Mozna te doktorka nechá doma driv s ohledem na to, jak mas namáhavou praci. Materska se bere 28 tydnu, asi zhruba teda do 5 mesicu veku ditete, pak dostanes rodicak. Muzes si vybrat, jak velkej a jak dlouho. Celkem je to 220tis a muzes si to rozvrhnout jak chces. Dvouleta varianta je okolo 11tis třileta okolo 7.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
8.4.16 20:14

Zajímalo by mě když odejdu na mateřskou a už tam nebudu jestli za mě něco platí nebo mi budou peníze chodit že socialky a tak. Mám trošku strach Když to oznamim aby se z toho nesnazili nak vykroutit, aby mi nedali třeba podepsat výpověď nebo tak. Po hospodách dělám docela dlouho a vím jaké obkliky kolem podobných věci kolikrát dělají ale s tou mateřskou vůbec netuším 8o :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5909
8.4.16 20:14

Mateřskou budes mít strašně malou, protože nemáš přiznané peníze…já třeba měla mateřskou téměř ve výši platu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7320
8.4.16 20:15

Mas narok na materskou a ta bude vychazet z tve priznane mzdy. Budes si moct zvolit vysi rodicovskeho prispevku a delku rodicaku. Snad nekecam :D V praci bych to klidne uz tekla nebo pockej po prvnim trimestru, jestli nemas zdravotni problemy. Zaroven je fer rict to zamestnavateli zavcasu, aby si za tebe nasel nahradu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5909
8.4.16 20:16

@sisk z malým platem toho moc nevybírá, ledaze by volila přes partnera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1834
8.4.16 20:16

@Miam8 těhotnou nemuzou vyhodit, pokud vim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1834
8.4.16 20:18

@truelly aha. Tak to se omlouvam, to jsem nevedela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7320
8.4.16 20:18

Presne vyhodit te nemuzou. A kdyz ti daji podepsat vypoved, tak nepodepises, ne? Byla by stejne neplatna…

Mas pracovni smlouvu na dobu neurcitou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6166
8.4.16 20:20

@Miam8 Těhotné dát výpověď nelze, byla by neplatná. Jsi v ochranné lhůtě. Jsou určité výjimky, ale myslím, že je nesplňuješ…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Meha
8.4.16 20:20

@Miam8 Peníze za mateřskou (PPM) ani rodičák (RP) Ti neplatí zaměstnavatel, takže můžeš být v klidu.
Jen bych zatlačila na zaměstnavatele, aby Ti přiznal všechno, co Ti dává do mzdy, jinak budeš mít nízkou mateřskou.

• Citovat
  • Nahlásit
5909
8.4.16 20:22

Máš smlouvu na neurčito?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6166
8.4.16 20:25

@Meha Tak to by byla asi první, které se to podařilo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
8.4.16 20:25

@Pomka
Jojo to mám na dobu neurčitou, samozřejmě bych výpověď neodepsala :nevim:

Šéf je občas trošku vycurany tak jsem měla trošku strach aby na mě nezkoušel nake finty :lol: :oops:
:mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat