Kdy požádat o rodičovský příspěvek?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
aida
Stálice 56 příspěvků 02.05.09 13:50
Kdy požádat o rodičovský příspěvek?

Ahojte maminky,
8. května mi končí PPM. Kdy musím požádat o RP? Musím to stihnout do toho 8. nebo můžu i později? Chci požádat o 2-letou variantu. Dcera bude mít 22 týdnů až 12. 5. takže teoreticky by stačilo požádat i po skončení mateřské dovolené, kdykoliv v průběhu května, že?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
PájaD
Kecalka 233 příspěvků 02.05.09 14:30

Ahojky,
pokud se rozhoduješ pro 2letou variantu, tak můžeš žádat do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy dítě dosáhlo 22 týdnů. To známená v tvém případě, že by mělo stačit do konce června.
V případě 3leté varianty je to do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhlo 21 měsíců.

Snad jsem to napsala srozumitelně, ono na těch papírech - čert, aby se v tom vyznal :twisted: :lol: .

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.07.09 16:52

PajoD,
zrovna se tu v tom placam -
o 3letou zadat do konce mesice, ve kterem dosahlo 21 MESICU?? Pises to urcite spravne, je to tak i na netu ministerstva, ale ja to vubec nechapu …
veku 21 mesicu ?? vzdyt to jsou skoro 2 roky …
Kdyz jsem na materske od 18/3, tzn PPM budu mit do 18/9, tak pak snad uz chci dostavat rodicak ne ? :)
(pozn. dite se narodilo 4/5)
Prosim Te muzes mi to vysvetlit ?
diky
nakukovatelka

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 04.07.09 01:50
Anonymni píše:o 3letou zadat do konce mesice, ve kterem dosahlo 21 MESICU?? Pises to urcite spravne, je to tak i na netu ministerstva, ale ja to vubec nechapu …

Tady se pomotaly dvě věci.
Jednak se žádá o rodičovský příspěvek jako takový. No a ten se vyplácí maximálně tři měsíce zpětně, takže je potřeba o něj požádat nejpozději do tří měsíců od doby, kdy na něj vznikne nárok.

No a pak se může provádět volba dvou nebo tříleté varianty a u té platí to, co tu bylo napsáno. Ale to není žádost o rodičovský příspěvek, to je provedení volby délky vyplácení rodičoského příspěvku, o který samozřejmě taky musíš požádat. Jsou to prostě dvě různé žádosti.

Ivi
Ukecaná baba ;) 1839 příspěvků 04.07.09 14:49

Přesně jak píše Les2311, tak do 3. měsíců po skončení PPM. Radši dřív.

Jinak tady byla diskuze na téma volby a vyšlo z ní, že pokud podáš žádost o 2-letou variantu a zamítnou ti ji, tak JE třeba podat i žádost o 3-letou. Jinak dostaneš 4-letou.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.07.09 22:03

Dekuju za odpovedi,
jsem asi natvrdla, ale preci vyse rodic.prispevku zalezi na tom, jakou variantu si vyberu, takze jsem myslela, ze kdyz si jdu zazadat o rodicovsky prispevek (takze jak pisete az se bude blizit konec vyplaceni PPM-nejpozdeji do 3 mesicu potom), tak uz volim tu variatnu - v mem pripade 3letou. Rikam to spravne nebo spatne ?
Ten vek 21 mesicu mi proste neni jasny, ale nevadi, nebudu tim trapit kebuli, zajdu si tam radeji vcas, a uvidim, co se dozvim.
nakukovatelka

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 05.07.09 07:43
Anonymni píše:jsem asi natvrdla, ale preci vyse rodic.prispevku zalezi na tom, jakou variantu si vyberu, takze jsem myslela, ze kdyz si jdu zazadat o rodicovsky prispevek (takze jak pisete az se bude blizit konec vyplaceni PPM-nejpozdeji do 3 mesicu potom), tak uz volim tu variatnu - v mem pripade 3letou. Rikam to spravne nebo spatne ?

Můžeš, ale nemusíš. Máš dva různé formuláře, jedním žádáš o rodičovský příspěvek a ten musíš odevzdat, abys vůbec nějaký RP dostala. A pak je ještě formulář na volbu délky 2 a 3 letého RP. Ten můžeš odevzdat nezávisle na žádosti o RP. Samozřejmě, v případě dvouleté varianty asi odevzdáš oboje dohromady, ale v případě tříleté máš na ten formulář pro volbu délky docela dost času, takže záleží na tobě, jestli jsi rozhodnutá pobírat RP do tří let a odevzdáš volbu délky společně s žádostí o RP, nebo jestli ještě rozhodnutá nejsi a využiješ možnosti počkat s volbou až do 21 měsíců (nejposlednější termín, můžeš samo odevzdat i kdykoli dřív). U tří a čtyřletý varianty beztak do 21 měsíců pobíráš 7.600, rozdíl je až od toho 22 měsíce.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.07.09 14:32

Les2311,
diky, uz mi to docvaklo :)
ahoj
nakukovatelka

s-l-u-n-í-č-k-o
Kecalka 220 příspěvků 31.01.12 18:59

chtěla bych se zeptat kdy v roce 2012 zažádat o tříletou variantu mateřské, a rodičák… jsem z toho nějaká zmatená. 8o žádá se na pracáku? končí mi mateřská, a teď nevím co s tím nevíte někdo?
 díky

piskorik
Stálice 91 příspěvků 31.01.12 19:09

Chtěla bych se zeptat, zda někdo nevíte jestli mám nárok na PPM když jsme momentálně na péči o osobu blízkou ( starám se o umírající dceru a v červnu se nám má narodit chlapeček), nebo musím žádat rovnou o RP?

Janichka
Kelišová 6955 příspěvků 31.01.12 19:42

sluníčko: jo jdi na pracák a měla by jsi už jít když ti končí mateřská a nezapomen na zdravotní pojistovnu donest pak potvrzení že bereš rodičák.

piskoříku: já si myslím že ne:( že dostaneš rovnou rodičák jako já, byla jsem na pracáku a měla podporu.

s-l-u-n-í-č-k-o
Kecalka 220 příspěvků 31.01.12 19:48

Janichka: díky … to mám jít na pojišťovnu u které mám sjednáno pojištění?

Janichka
Kelišová 6955 příspěvků 31.01.12 19:50

sluni: jj s papírem co ti dojde poštou od uřadu!

s-l-u-n-í-č-k-o
Kecalka 220 příspěvků 31.01.12 21:32

aha takže jestli to chápu dobře… nejdřív na pracák, tam dám žádost o rodičák, a až přijde papír, tak do pojišťovny…ufff :roll:

s-l-u-n-í-č-k-o
Kecalka 220 příspěvků 31.01.12 21:33

děkuju za rady :palec: :kytka: :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Tanečník a přítel Polívkové Kurtiš zavítal na večírek StarDance, domů nešel rovně

Finálový večer taneční show StarDance si nemohl nechat ujít ani Michal Kurtiš... číst dále >

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >