Kdy přestat dávat UM při rozkojení se

55
7.1.21 11:00

Kdy přestat dávat UM při rozkojení se

Zdravím :mavam: jsem prvorodička, mám 14 denní holčičku, narodila se císařem, tudíž bez bondingu. Když mi malou přinesli na JIP poprvé na přisátí, tak první slova sestřičky byla, že s mými bradavkami to nepůjde, a tak mi strčili ihned kloboučky. Laktace se nerozjížděla, protože malá byla spavá a nechtěla sát, takže jí začali dávat UM. Doma jsme na laktaci zapracovali a mléka mám už mnohem více, nicméně jsme zatím pořád na kloboučkách. Vždy malou nejdříve kojím a poté jí dávám UM (buď cévkou při kojení nebo z lahvičky Medela pro kojení). UM dáváme normálně dávku, co je uvedena na krabici (tedy těch 70 ml). Poslední dny mám mléka opravdu více, malá má sice pořád ze sání z kloboučku trošku holubník a dost toho mléka vyteče bokem, nicméně začala po krmení zvracet, což dříve nedělala. Má otázka zní - je třeba již ubírat UM? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1216
7.1.21 11:05

Já kojila nedonošená císařem narozená dvojčata. S odstříkáváním a dokrmováním jsem si „užila“ několik týdnů. No jednoho krásného dne jsem měla pocit, že už mám mléka dost, děti už měly pěknou váhu a já se rozhodla že už na to věčné odsávání, vyvařování lahviček, dokrmování UM atd. jednoduše prdím a prostě jsem dala jen prsa :mrgreen: A světe div se, děti stále přibírali, tek už jsem pak prostě jen kojila.
U tebe bych asi doporučila pozvat si domů kvalitní laktační poradkyni, aby poradila, jak odbourat ty kloboučky. pardon ale ta „odbornice“, co vypustila z pusy že „s tvými bradavkami to nepůjde“ by zasloužila tečku mezi oči :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6155
7.1.21 11:15

Zkusila bych nedávat vůbec a kojit kojit kojit, klidně každou pulhodinu, hodinu jak si řekne. Zkoušej co nejčastěji bez kloboucku. Jak otevře pusu tak ji nacpat co nejvíc dvorce do pusy. Mě taky v porodnici nacpali kloboucky a úplně zbytečně. Laktacni poradkyně mě je během jednoho sezení odbourala a už kojim druhý dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
761
7.1.21 11:22

Ja som prestala po týždni dodávať UM zo dňa na deň, malý mi po kojeni vypil už len dodatočne 10-20 ml viac nech el alebo vyvrátil. Klobúčiky preč a narvat prso do pusy :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1722
7.1.21 11:25

Kloboucky jsem si odbourala sama taky asi ve 14 dnech syna. Proste jsem to prso zmackla a strcila ho do pusy tak aby podrazdilo horni patro. Za 2 kojeni bylo po klobouccich a pak uz se prisaval sam. Prikrm jsem odbourala, kdyz jsem za den navazila celkem pul litr mleka, ze jsem nakojila(vazeni pred a po kojeni), pak asi 3 dny boj (rozkousane dvorce) a dobry.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6049
7.1.21 11:25

Zahodit nejdřív kloboučky (dítě se přisává na dvorec, tvar bradavky není vůbec podstatný) a hned potom UM. Nechápu, že v dnešní době sestry takto „pomáhají“ :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
61742
7.1.21 11:31

@Kloa nedávej um, vaz ji před a po kojení a uvidíš, je fajn, jak se to rozjede :palec: nebo odstrikat a z lahvičky nakrmit, pak vidíš, kolik si vzala mm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19110
7.1.21 11:49
@martina.se píše:
@Kloa nedávej um, vaz ji před a po kojení a uvidíš, je fajn, jak se to rozjede :palec: nebo odstrikat a z lahvičky nakrmit, pak vidíš, kolik si vzala mm

Vůbec bych se vážením nestresovala.

@Kloa
Zahoď kloboučky a zkus kojit na požádání. kontakt skin to skin. A být v klidu. Že má dítě mm dost, poznáš tak, že má 6 - 8 počůraných plen denně a zkus vážit třeba jen po týdnu. Nebo max jednou za den. Vůbec si nelámej hlavu s tím, že jedno kojení vypije víc a druhé míň.

A koukni na stránky mamila. TEm najdeš kontakt na LP a maminky ze tvého okolí. Někdy stačí třeba jen i konzultace po telefonu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1216
7.1.21 12:06

Hlavně ne vážení před a po kojení. To jsem taky praktikovala a byla to nebetyčná pitomost, úplně zbytečný stres. Pokud bys měla pochybnosti o přibírání, lze si domluvit konzultace u dětské a chodit na převážení třeba jednou, dvakrát týdně :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1408
7.1.21 12:24

Vážení mi přijde jako zbytečnost a stres navíc (kojím č.3). Pokud se dítě dost nenají, má hlad a dává to vědět. Pokud se nají dost, taky není nějaká věda to poznat. U doktorky jsi zpočátku stejně každou chvíli, vážení tam úplně stačí (OK, asi mimo exrémní případy nedonošenců apod.)

Osobně mám mléka obvykle spíš nadbytek, „trojka“ má tři měsíce, kojí se radostně, ovšem taky cintá mléko kolem a když se přecpe, tak něco vyblinkne :nevim: Zároveň bez potíží přibírá a zjevně je spokojená… Asi bych ve chvíli, kdy vidíš, že kojení šlape dobře, prostě UM přestala dávat a přidala trochu času či příležitostí MM…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5613
7.1.21 12:28

Blije protože je prejezena. Nemůžeš ji cpát prso a pak úplně celou dávku um. Už ji um nedávej a koj, kdyby měla hlad tak bude řvát, za 14 dní jdete na převážení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9472
7.1.21 12:53
@JancaS84 píše:
Zkusila bych nedávat vůbec a kojit kojit kojit, klidně každou pulhodinu, hodinu jak si řekne. Zkoušej co nejčastěji bez kloboucku. Jak otevře pusu tak ji nacpat co nejvíc dvorce do pusy. Mě taky v porodnici nacpali kloboucky a úplně zbytečně. Laktacni poradkyně mě je během jednoho sezení odbourala a už kojim druhý dítě.

Podepisuju.

Zakladatelko, toho UM dáváš strašně moc (proto blije).
Odbourej kloboučky (často tím toho nenasajou moc), koj na požádání (klidně po půlhodině), UM zkus odbourat (co se stane, když ho po kojení nedáš?).
Jsi brzy po porodu, takže navýšení laktace bude trvat v řádu DNŮ, je to fofr. Žádné UM nemusíš potřebovat.
Ale je opravdu důležité kojit co nejčastěji (pokud se ti nebudí v noci, tak v polospánku nakojit), ideálně si dát miminko k sobě do postele. Zkontroluj, jestli ti efektivně saje.
Před a po kojení bych v žádném případě nevážila, potřebuješ, aby miminko dostalo mléko HNED, jak si řekne (a ne až svlíkneš, přebalíš, zvážíš, oblíkneš). Váhu sleduj třeba tím, že ji zvážíš každý večer. Ta váha může klidně teď stagnovat, hlavně ať se rozkojíš, ono to pak poskočí nahoru o to víc.
U kojení funguje poptávka-nabídka. Tedy čím víc miminko saje, tím víc mléka se tvoří. Takže i dudlání naprázdno se počítá. (a taky čím víc dáš UM, tím méně se mléka tvoří).

Jestli si nejsi jistá, nech si od někoho doporučit dobrou laktační poradkyni, ať se staví a nasměruje tě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9472
7.1.21 13:01

Ještě doplním, pokud miminko špatně nasává prso, je fajn ho před kojením v teple rozmasírovat doměkka, pak dvorec zmáčknout dvěma prsty a miminko na to pusou „nasadit“. Musí se naučit nasát kus dvorce, pak nějaký tvar bradavek nehraje roli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
148
9.1.21 15:43

@Kloa Měla jsem stejný problém, pomohla mi laktační poradkyně. :palec:
Kloboučky syn odbouraly ve 3 týdnech sám. Hrozné řval hlady a mně to nešlo nasadit, tak jsem mu dala normálně prso a už to jelo.
Po kojení jsem vždycky odsála. Další kojení jsem zvážila před a po a dokrmila stříkačkou mateřským mlékem. Podle laktační max do 120 celkem na konci šestinedělí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat