Kdy se může použít tajná kamera?

Anonymní
3.1.19 20:30

Kdy se může použít tajná kamera?

Ahoj. S exmanzelem zijeme i po rozvodu v jednom dome, nez se soudne vyridi vsechny nalezitosti kolem bydleni.
On ma pro sebe jakoby obyvaci pokoj a ja zas loznici. Nijak mu tam nelezu, ale nedavno zacal rozprodavat zatim tedy sve veci a ja se sla asi 2- 3× podivat do toho obyvaku, jestli nebere treba i moje. A ted me tam cekal vzkaz „Necum do te kamery“. Tudiz z toho usuzuji, ze tam asi nekde nejakou tajnou kameru ma.
Zadne penize na bydleni mi nedava, jen cast inkasa, zadnou smlouvu jako pronajem, podnajem apd taky ne. Dum je psany na me, nebyl v SJM, jen je to ted v soudnim sporu. Ten obyvak je ted sice asi jakoby jeho „soukromi“, ale nikde nic neni psane, pristup tudiz mame snad oba vsude.
A ma otazka zni: Muze on nekoho nahravat na kameru? I kdyz to treba nikde nebude zverejnovat a ma to pro svou potrebu? Buh vi, kde vsude ty kamery mohou po byte byt? 8) :think:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5488
3.1.19 20:38

Anebo taky jen kali vodu a nikde nic nema, a poznal, ze jsi si tam neco prohlizela/byla/vzala apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18241
3.1.19 20:43

Holky mě by zajímalo, jestli můžeme nainstalovat kameru dolů ke starému pánovi (my bydlíme v patře), o kterého se staráme. Má těžkou demeci, plně na plenách, provádí různé nesmysly, hrozí i pády. Takže by ho bylo možné ohlídat ještě lépe, než, byť častou, kontrolou osobní. Někdy se stane, že třeba sundá plenu a rozmaže všude hovínka atd..nebo upadne..takhle by mohl kdokoli, kdo je doma, kdykoli a často krom osobní návštěvy u něj i kouknout do kamery. Kdybych třeba viděla, že se snaží sundat plenu, už bych tam vletěla a nemusela pak uklízet pracně tu spoušť..nebo ho ihned zvednout, pokud náhodou upadl (to se naštěstí teď dlouho nestalo, ale jednou ano a musel jet na šití hlavy). Nemůže to být nějak trestné? Přeci jen tam za ním chodí občas i nějaká návštěva a až uvidí kameru..je to sice možná v našem případě pochopitelné, ale přeci jen…nevím.. :nevim: :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.19 20:44

Zakladatelka

@Jogrr Prohlizela, to jo, ale nic neberu. A jeho veci uz vubec. Svoje nejaky „haraburdi“ tam mam taky. A kytky. Ale ty moc stejne nezalivam, skoro vubec.
Ale mam ted z toho divnej pocit. Nikde se mi zadna kamerka hledat nechce, urcite by to bylo titerny.

• Nahlásit
  • Citovat
3.1.19 21:17

@Evulina Kdo je vlastníkem usedlosti, ve které bydlíte? Vy sami s mužem nebo je i starý pán spoluvlastníkem? Pokud pouze Vy s mužem, tak kameru umístit můžete do jakéhokoliv pokoje z pozice vlastníků, musíš však do prostor, kde kamery budou a je předpoklad, že se tam budou pohybovat i cizí lidé umístit informační ceduli, že je prostor pod kamerovým systémem, prostě je seznámit, že dochází ke snímání jejich osoby. Starému pánovi bych vysvětlila, že je to z důvodu jeho bezpečnosti. Pokud je spoluvlastníkem usedlosti i starý pán, měla bys mít od něj písemný souhlas, že s umístěním kamery souhlasí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 21:19

@Evulina v tvém případě bych se zeptala na sociálním úřadě, ale tohle není povolené ani v nemocnicích a LDNkách, vždycky je nebezpečí, že by to mohlo být zneužito a řekla bych, že je to protiprávní. I dementní člověk má právo na zachování důstojnosti. Chápu vaše důvody, sama dělám přes deset let pečovatelku a vím, co naší klienti dokážou :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 21:22

@Jedna babička jenže tyhle případy jsou o něčem jiném, jak můžou k osobě, která už zřejmě nerozumí psanému textu a ani nepochopí, co mu chtějí sdělit, umístit kameru? Měl by být zbavený svéprávnosti a mít zákonného zástupce. Ale ani ten o tom nesmí sám rozhodnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12903
3.1.19 21:26
@Aduš8 píše:
@Jedna babička jenže tyhle případy jsou o něčem jiném, jak můžou k osobě, která už zřejmě nerozumí psanému textu a ani nepochopí, co mu chtějí sdělit, umístit kameru? Měl by být zbavený svéprávnosti a mít zákonného zástupce. Ale ani ten o tom nesmí sám rozhodnout.

při dnešních zákonech nelze téměř nikoho zbavit svéprávnosti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 21:30

@stinga dementního člověka? Já už v ČR 4 roky nejsem, ale když jsem pracovala tam, bylo to naprosto normální. A pokud to tak teď opravdu je, jen nahrávají do karet některým vyčůraným příbuzným.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.1.19 21:30

@Aduš8 Nevím, sama jsem nezjišťovala. Psala jsem info z loňského roku z rozšířené rodiny, kdy se řešil stejný problém s prababičkou a bylo jim toto doporučeno sociální pracovnicí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 21:34

@Jedna babička ono asi záleží na duševním stavu toho člověka. Ale sama to nepovažuji za správné, i ten dementní člověk má právo na svoje soukromí a důstojnost. A to fakt píšu z pozice člověka, který nachází pacienty kolikrát v šíleném stavu. Ale, ležet tam někdo z mých blízkých, nechtěla bych, aby byl kamerován, nikdy není záruka, že se to nedostane do špatných rukou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.1.19 21:40

@Aduš8 Já nevím. :nevim: já se na to koukám jinou optiku protože bábině už minimálně dvakrát kamera zachránila život. A co vím, tak se záznamy automaticky přemazávají po 48 hodinách a přístup k nim je pouze přes heslo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 21:46

@Jedna babička já tuhle problematiku fakt znám jako svý boty, o mazání po 48 hodinách a podobně se dá spekulovat, záleží na nastavení. Představa, že přijde jednou pubertální syn s kamarády a bude se bavit nad tím, co jeho dementní prarodič vyvádí :nevim: a v dnešní době, kdy se mladí baví natáčením všech nechutností bych řekla, že to nebude nic neobvyklého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.1.19 21:54

@Aduš8 netvrdím, že to tak někde možná funguje, záleží celkově na rodinných vztazích. oosbně bych to neviděla tak černě. tam, kde se dobrovolně starají doma o svého stařečka, stařenku jsou ty mantinely úcty ke stáří nastaveny někde jinde, alespoň když soudím podle toho, co mi je známo z osobních životních zkušeností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7498
3.1.19 22:07

@Jedna babička no, já mám z okolí a hlavně od svých pacientů zkušenosti úplně jiné. Velké procento rodin se o něj stará jen kvůli sociálnímu příspěvku a péče je nedostačující. Když jsem kolikrát viděla, jak zbýdačené, nepohyblivé a vyzáblé nám je vozili :nevim: a spousta z nich se při lepší péči brzy postavila na nohy a celkově zlepšila. Samozřejmě, klobouk dolů před těmi, kteří to dělají s láskou a úctou. I takoví se najdou :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama