Kdy se u dětí vyvíjí empatie?

• Fotoalbum (5)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
13.1.22 16:56

Kdy se u dětí vyvíjí empatie?

Ahoj,

trápí mě povaha syna. Od miminka je náročný, hyperaktivní, tvrdohlavý, občas mimoň :-) Teď mu minul čtvrtý rok a přijde mi to horší a horší. Když pominu všechno ostatní, nejvíc mě teď zajímá - kdy se u vašich dětí vyvinula empatie? Myslím opravdovou empatii, nikoliv naučené reakce. Mně třeba přijde zvláštní, že syn nereaguje na to, kdyz někdo brečí (zejména na mě, přijde mi, že konkrétně moje duševní rozpoložení je mu nejvíc jedno :) ). Když třeba někde křičí miminko, je mu to někdy nepříjemné, ale nikdy jsem u něj neviděla ani náznak soucitu. On soucítí hlavně sám se sebou, je velmi do sebe zaměřený (ano, vím, že takové děti tohoto věku jsou, ale u něho je to takové nápadnější). Je normální, že čtyřleté dítě absolutně nereaguje na to, že je někdo jiný třeba smutný? Syn jinak sám za sebe projevuje pestrou škálu emocí, ale že by aspoň trochu respektoval emoce druhých, to jsem ještě neviděla. Jinak ve školce prý funguje bez problému. Takže dotaz zní: je to normální a může se to změnit, nebo mám spíš počítat s tím, že k výrazné změně nedojde? Vím, že nikdo nemá věšteckou kouli, ale každý má se svými dětmi nějaké zkušenosti…

P. S.: ano, vím, že jsou mu teprve čtyři ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18223
13.1.22 17:05

Empatie není věc vrozená, tu se musí dítě naučit. Nejlépe od rodičů jejich výchovným působením.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
13.1.22 17:25

Tady se zahackuju. Na netu jsem našla test empatie s ovečkou. Jde o to, že jedna ovečka je vyloučena z kolektivu a sikanovana ostatníma ovcema. Zkoušela jsem to na tříleté dceři. Když došlo na otázku, zda chce ovečce pomoct, řekla že ne. Hotovo.

Jinak jsem četla, že empatie se vyvine klidně i později, kolem 5 až 6 let a ano, musí se zčásti učit. Ale prakticky nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4129
13.1.22 17:26

Podle me ale je dano od narozeni. Dcera je empaticka od zacatku. Syn 7 let teda empaticky neni a muzu ho naucit, co se v jake situaci ma delat, ale v sobe to nema.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5567
13.1.22 17:33
@e008 píše:
Podle me ale je dano od narozeni. Dcera je empaticka od zacatku. Syn 7 let teda empaticky neni a muzu ho naucit, co se v jake situaci ma delat, ale v sobe to nema.

Ano, přidávám stejnou zkušenost. Postupem věku se mladší dcerka sama od sebe dokázala vcítit do ostatních, až jsem musela hlídat, aby nebyla vcítěná až moc, abych tak řekla. Protože ji pak určitě situace naprosto odbourají, jak se dojme. Naopak starší syn… toho spíše učím, jak by se mělo reagovat, jak může reagovat na danou situaci, ale v sobě to nemá. Stejně jako zakladatelky syna s ním nehne pláč atd.
Zakladatelko: ušetři ho svých citových představení, on to nejspíš nechápe, nechtěj to po něm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5567
13.1.22 17:35

Ještě přidávám, dcera syna bezmezně miluje, rozkrájela by se pro něj na milion kousíčků. On je v tom vedoucím postavení a náramně si to užívá.
Oba jsou na prvním stupni a co se vrozené empatie týká, tak dcera má porci i za svého sourozence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1431
13.1.22 17:37

Máme takového trochu Scheldona (chytrý, bystrý, ale od mala náročný - tady ty sociální dovednosti jsem myslela, že se snad ani nenaučí). Teď je předškolák a řekla bych, že je to mnohonásobně lepší. Že by sám od sebe šel a někomu pomohl nebo rozveselil, to fakt nehrozí. Ale že se nemá ostatním smát, ubližovat, chtít věci jen pro sebe, to si myslím už chápe bezpečně. Že nereaguje na cizí dítě utěšováním, na tom mi nepřipadá nic divného, to třeba ani já ne. :lol: Naopak mi připadá divné, když holčičky už ve třech letech hned každého opečovávají, to bych řekla, že jim spíš vtlouká společnost než že by byly až tolik empatické. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27338
13.1.22 17:39

Synové to vnímají někdy kolem roku a půl. Jako mensi byli takový necitlivý, od roka a půl už třeba jdou a pohladí někoho, kdo je smutný nebo brečí. Většinou si teda nejčastěji něco provedou mezi sebou a když pak jeden brečí, tak ho ten druhý jde objímat a uklidňovat. Já je teda myslím ničemu takovému neučila, aspoň ne toho staršího, tomu mladšímu sem třeba párkrát řekla, že něco nesmí a že to tomu druhému není příjemné a at ho pohladí na omluvu, ale taky sem mu to nemusela nějak zvlášť vtloukat do hlavy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.22 17:45

@Santa Juana To je zajímavý, kde takový test najdu? Tuším, že synovi by ta otázka ani nestála za odpověď :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.22 17:46

@Kriss Tina Tohle myslím, ano. To dělají skoro všechny děti kolem, jenom syn ne… :nevim: Ani náznak.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.22 17:50

@dedrichov tak já když si náhodou potřebuju pobrečet, tak si holt pobrečím i před synem, nezavřu se kvůli tomu do ložnice :D Díky za zkušenost, mám stejný názor, tzn. v někom to je a v někom ne, „vychovat“ se opravdová empatie asi nedá…

• Citovat
  • Nahlásit
27750
13.1.22 18:17

Dítěti bude devět a poslednich půl roku pozoruji konecne neco, co by se dalo nazvat empatii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4234
13.1.22 19:29

@prejeta_zaba To vtloukání společností mi přijde jako blbost. Možná holčičky vidí, že ty pečující jsou v rodinách maminky a podvědomě ty maminky napodobují. Nebo je to jako s jiným citovým prožíváním. Častěji jsou citlivější holčičky. Možná hraje roli i určitá míra mateřského citu, ten taky někdo buď má nebo ne a nedá se naučit. Ale že by to někdo do někoho cíleně vtloukal se mi nezdá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
13.1.22 20:46
@Santa Juana píše:
Tady se zahackuju. Na netu jsem našla test empatie s ovečkou. Jde o to, že jedna ovečka je vyloučena z kolektivu a sikanovana ostatníma ovcema. Zkoušela jsem to na tříleté dceři. Když došlo na otázku, zda chce ovečce pomoct, řekla že ne. Hotovo.Jinak jsem četla, že empatie se vyvine klidně i později, kolem 5 až 6 let a ano, musí se zčásti učit. Ale prakticky nevím.

To mi přišlo fakt vtipný. „… Řekla, že ne. Hotovo“ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
13.1.22 20:53
@Anonymní píše:
@Santa Juana To je zajímavý, kde takový test najdu? Tuším, že synovi by ta otázka ani nestála za odpověď :D

Zadala jsem normálně do Googlu od kdy mají děti empatii a vyplivlo mi to tohle. Bylo to podle mě z nějaké učitelské příručky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat