Kdy vyřizovat rodičovský příspěvek?

279
7.12.19 09:34

Kdy vyřizovat rodičovský příspěvek?

Ahoj holky, mám dotaz kdy jste vyřizovaly rodičák? Před porodem nebo až po?
Je to moje první těhu a nemám s tím žádné zkušenosti. Díky za odpověď???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

13877
7.12.19 09:37

Když nemáš nárok na mateřskou tak až po porodu. Potřebuješ k tomu rodný list mimča.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
279
7.12.19 11:31

@Kriss Tina nárok na mateřskou mám

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17794
7.12.19 11:36

@Majla63 tak rodičák pak až se dítě narodí, ale né hned tak dva měsíce před nástupem na rodičák já šla tři a vyhodili mě že jdu brzo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.12.19 11:37

@Majla63 tak ppm je na 28tydnu, rp jsem vyrizovala měsíc před koncem ppm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13877
7.12.19 11:41

@Majla63 pokud máš nárok na mateřskou, tak se o rodicak žádá až když ti ta mateřská končí (28 týdnů po nástupu na md)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1397
7.12.19 11:51

Čerpáš-li MD (což, jak jsem pochopila, budeš čerpat), tak až se bude chýlit ke konci, zavolej třeba měsíc předem na příslušnou pobočku ÚP a objednej se na konkrétní termín. Je to lepší než tam jít s žádostí na blind a čekat v čekárně (u nás je to fakt masakr). Na netu si najdeš formuláře, které potřebuješ (žádost o RP + formulář pro Českou správu sociálního zabezpečení, kde Ti napíšou denní vyměřovací základ mateřské). Na formuláři na rodičák jsou pak ejště vypsané přílohy, které je třeba s sebou donést (rodný list dítěte, OP,…). Na setkání Ti pak referentka pomůže s vyplněním - já sama pracuji v sociální sféře i s formuláři, ale tohle je fakt vyšší dívčí a třeba tu výši rodičáku jsem nebyla schopná si sama vypočítat a kalkulačka na to na webu na stránkách MPSV není. Pokud Ti MD bude končit někdy v průběhu měsíce, počítej, že se Ti rodičák o tu výši peněz zkrátí + bude Ti chodit domů hrozně moc dopisů :-). Já letos od ÚP dostala asi 6 jen na rodičák se třetím :D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
536
7.12.19 12:25

Mi měla končit PPM na konci listopadu, šla jsem tam na konci října a dobrý.
Na vyřízení mají 30 dní, pak ti přijde dopis, že ti teda bude od toho a toho data (které jsi tam napsala) chodit rodičák.
Už máš výhodu, že od června letošního roku nemusíš shánět ten úžasný papír od sociálky jaký denní vyměřovací základ mateřské jsi měla (je to zrušené, úřady už si to předávají elektronicky), stačí si tam zavolat, kdy přesně ti skončí mateřská ať víš od kdy máš brát rodičák. Pak prostě přijdeš na UP s vyplněným formulářem, rodným listem dítěte a občankou a za 5 minut hotovo.
Za mě můžu doporučit si ten formulář vyplnit předem:
https://www.mpsv.cz/…ky-prispevek
Když to člověk vidí poprvé na tom vytištěném formuláři na úřadě, tak to je celkem boj, ale přes internet jsem to měla hotové za pár minut :)
Výpočet výše rodičáku je naprosto stupidní: teď je 220 tisíc (zvýšení ještě není schválené), to vydělíš počtem měsíců, které chceš zůstat doma.
Takže třeba chceš být doma tři roky tak 3 * 12 měsíců = 36. No a pak ten počet měsíců vydělíš celkovou částkou rodičáku: 220 000 / 36 = 6111,– Tu částku pak napíšeš do formuláře.
A pozor, délka pobírání rodičovského příspěvku nemusí být shodná s tím, jak dlouho jsi na rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel ti bude držet místo pouze do 3. narozenin tvého dítěte, takže na cca 30 měsíců rodičovského příspěvku. Ale ten můžeš brát i déle, pokud splníš náležitosti jakože dítě nebude ve školce nad určitý počet hodin atd.
Každopádně na úřadě by ti měli být schopni pomoct to vyplnit, pokud si nejsi jistá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama