Kdy začíná a končí separační úzkost?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
warita
Echt Kelišová 8431 příspěvků 27.12.17 22:58
kdy zacina a konci separacni uzkost?

Ahojte holky. Mam doma cerstve 13m holcicku, ktera doted nejevila zadne znamky separacky. U nas je situace ale takova, ze na ni nedavam pozor jenom ja, ale se delime s manzelem 50:50, plus dva dny v tydnu byva u moji mamky.

Je to asi par dnu, kdy zacala delat sceny, kdyz odejdu z mistnosti. Znate to, clovek si chce odskocit na zachod. Nejdrive se ozyvalo jenom nespokojene mruceni, byla nalepena na dvere, kterymi jsem odesla, ted se to stupnuje. Stoji u dveri okamzite, ani jsem jeste nevysla z mistnosti a rev jak tur.

jsem prekvapena, myslela jsem, ze separacka snad ani nebude… a pokud ano, na koho se bude fixovat, kdyz se o ni staraji 3 lide?

Mel to nekdo takto? Mate nejake zkusenosti, co ocekavat? Jak dlouho to trva, nez to zase odezni?

Dekuju za zkusenosti.

Reakce:
Martina84
Ukecaná baba ;) 2043 příspěvků 27.12.17 23:03

Co ocekavat? Musi se to vydrzet, je to vyvojova faze, ktera neni presne ohranicena, ale prejde. Trpelivost jako se vsim

warita
Echt Kelišová 8431 příspěvků 27.12.17 23:05
@Martina84 píše:
Co ocekavat? Musi se to vydrzet, je to vyvojova faze, ktera neni presne ohranicena, ale prejde. Trpelivost jako se vsim

to je mi jasne…

ale co ocekavat, kdyz separacka zacne takto pozde? Bude to trvat dele, kratce, nebo ma jenom nejaky spatny den?

A jak se fixuje dite, o ktere se staraji 3 lide?

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 27.12.17 23:07

Máme 15 měsíční a má to tak od narození. Fixovaná je víc na mě. Tátovi to taky občas udělá, ale mně to dělá pořád. Už si říkám, jestli to není tím, že se narodila císařem a byly jsme nějakou dobu oddělené, neměla jsem ji u sebe. Už v porodnici, když mi ji po několika dnech daly konečně ke mně na pokoj, říkaly, že teď si mě bude chtít víc hlídat. Je to mé první dítě, tak jsem s tím neměla žádnou zkušenost a myslela jsem si, že to tak třeba ani nebude a nebo bude jen první dny. Hele, 15 měsíců a pořád stejný :mrgreen: Zabere jen pustit pohádku a to ještě jen dvě - Micky mouse - jeho klubík a nebo lední medvěd Bernard, jinak bych nešla ani na wc.

Tardulka
Závislačka 3618 příspěvků 27.12.17 23:07

Druhý syn měl separačku taky ve 13. měsících. Z klidného batolete se ze dne na den stal uřvánek. Jak mě neviděl řev jak kdyby ho mučili :) Uspávání byl boj. Nesměla jsem mu zmizet z očí než usnul. Mimo separačku žádný problém, usíná spokojeně sám ve své postýlce. Chtěl být jen u mě. Trvalo to 3 týdny. Ze dne na den bylo po všem. Bylo to na palici, ale pro dítě je to vlastně zdravý vývoj.

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 27.12.17 23:15

Jo, spíme spolu, postýlka fungovala jen od 8 měsíců na chvilku přes noc, ale stejně se vždy probudila a stěhovala v noci ke mně, abychom se vůbec vyspaly. Teď se střídáme s partnerem, kdo u ní v noci spí. Aby nám nikam nežuchla, spíme s ní totiž v ohrádce - 2×2 metry, hezky vystlané, měkoučké.. Víš co, já to ale neberu jako problém. Pamatuju na sebe, že mě naši odkládali, já nechtěla být sama. Tak jí to klidně dopřeju, vždyť jsem na ni čekala tolik let. Až bude umět dobře chodit a slejzat z postele, tak se s partnerem vrátíme k sobě do ložnice a ona bude spát asi s námi. Někdo to určitě bude kritizovat, ale děláme, jak to cítíme pro ní nejlepší a nevadí nám to. Vidím na sobě i na partnerovi, že si s ní večer jdeme lehnout rádi. Samozřejmě když chceme mít svoji chvilku, tak se scházíme v ložnici nebo jinde, když už spinká :mrgreen: Je to blbý tedy akorát přes den, že člověk něco udělá jen když jí hraje televize a ještě jen něco konkrétního. Máme teď víc motivujících hraček, tak i těmi se poslední dny víc zabaví.

warita
Echt Kelišová 8431 příspěvků 27.12.17 23:20

@MartinaCV nooooo, uz jsem taky cetla na netu, ze to muze skoncit spolecnym spanim, protoze se bude dite v noci budit a vyzadovat mou pritomnost. Ona tedy spi od narozeni ve vlastni postylce a na pul roku jsme ji museli vystehovat do vlastniho pokoje, protoze s ni se neda spat v jedne mistnosti. Stale vzdycha ze spani, kope ko sprusli, obcas se zasmeje nebo zanarika a ja tim padem nespim vubec, protoze mne to jeji funeni ze spanku neustale budi. Ale jestli pak nebude spat vubec, tak asi skonci u nas v posteli a ja umru z nevyspani.

Bojim bojim…

Martina84
Ukecaná baba ;) 2043 příspěvků 28.12.17 00:14

@warita ted se neuraz, ale pusobis na me jako takova ta matka “paneboze hlavne at to dite po me nechce neco vic nez chci ja”. Mas rocni dite, potrebuje te a dlouho jeste bude. Tak tu bud pro nej a nedes se, co si zas na tebe vymysli a kdy to zkonci.

Petája
Kecalka 446 příspěvků 28.12.17 05:40

Je to normalni, muj starsi syn byl na me jednu dobu strasne fixovany, ze jsem nemohla ani odbehnout treba povesit pradlo, jemu to trvalo teda dyl, skoro do tri let, ale bylo to i tim, ze jsme byli porad spolu…Spali jsme samozrejme i v jedne mistnosti, svoji postel mel u nasi manzelske postele a,,prelejzal" si podle nalady…Ted spim s mimcem ve vedlejsi mistnosti, ze na nas vidi a to mu staci.
Trochu byl problem, kdyz zacal chodit do skolky, nez se ze zacatku srovnal, ale pak to zacalo samo odeznivat a krasne se osamostatnil, na nic jsem netlacila, nic jsem nehrotila…
Kdyz bylo treba neco udelat bez nej, tak jsem proste sla, i kdyz jsem vedela, ze bude rvat, ale myslim, ze par minut ho nezabije, i kdyz mi to delalo kolikrat zle, jak plakal…snazila jsem se mu to,,nejak po jeho" vysvetlit"…i sladke odmeny probehly..
Hodne se take zmenilo narozenim sourozence, prijde mi, ze je na mne ted mnohem mene fixovany…
Jak jste psala, dlouho jste na holcicku cekali, uzivejte si ji, mazlete ji a nereste to, vsak ono ji to samo prejde… :D

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15534 příspěvků 28.12.17 05:45

@warita Take mame 15m dite od mala zvykle na hlidani i jinou osobou, ale separacni uzkost se take u nas vyskytla, rekla bych kolem 10.-14. mesice, ted se to jiz vyrazne lepsi. Ja ale jsem nemela problem vzit sebou dite na wc, ted jiz zase chodim sama, jen se nezaviram. Samo v postylce spalo dite tak do tech 10 mesicu, ale ja jsem trvala na monitoru dechu, pak jsme ho odstranili a zacali si dite brat k sobe. Tim, ze chodim do prace a odejit proste musim, tak jsem si v sobe nastavila, ze ano, rano jdu i pres plac, ale kdyz jsem doma, tak pokud to jen trochu jde, tak diteti v jeho potrebach vyhovim. Nemyslim tim nejake rozmazlovani mimo vytycene hranice, ale to, ze kdyz to dite vyzaduje, tak ho beru vsude sebou i tam, kam bych sla radeji s prazdyma rukama.

warita
Echt Kelišová 8431 příspěvků 28.12.17 06:55
@Martina84 píše:
@warita ted se neuraz, ale pusobis na me jako takova ta matka “paneboze hlavne at to dite po me nechce neco vic nez chci ja”. Mas rocni dite, potrebuje te a dlouho jeste bude. Tak tu bud pro nej a nedes se, co si zas na tebe vymysli a kdy to zkonci.

ted se neuraz ty ale pusobis na mne jako clovek, ktery vejde do diskuze a uz predepisuje lidem, jak se maji starat o sve dite tvym zpusobem. Ja nemam problem se o moji malou dobre postarat, myslim, ze to je spokojene batolatko.

warita
Echt Kelišová 8431 příspěvků 28.12.17 07:01

@Cuddy, @Petája

dekuju, uklidnily jste me. Snad to bude dobre… jsem taky zvedava, jestli se ta separacka bude menit podle toho, kdo na ni zrovna dava pozor. I kdyz manzel teda ted menil pracovni pozici a uz nebude moct tolik hlidat jako predtim, takze pece spadne z velke casti na mne :D

Premyslim take, zda fakt, ze se o ni staraji 3 lide tu separacku zhorsi nebo spis zlepsi?

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15534 příspěvků 28.12.17 07:05

@warita U nas se take staraji 3 lide a odchazet jsem nesmela pouze ja.

Jana206
Nadpozemská drbna 26548 příspěvků 28.12.17 07:39

Separacni uzkost je důležitým vyvojovym obdobím :kytka: Pokud z nejakeho duvodu neprobehne nebo jí matka láme na sílu, muze se stát, že se projeví pozdeji, kolem peti let. U nás se to stalo u jedné dcery z nejakeho duvodu ji nemela vubec v batolecim veku, to i presto, ze jsem se o ni stejne jako o vsechny sve děti starala v tomto obdobi z 99 procent já :mrgreen:
U teto dcery potom trvala asi dva měsíce ve 4,5letech. Normalne jsme to respektovali, vyslo to na prazdniny. A nebylo to tak, ze by nechtela nikam jit, ale kdyz jsem odchazela, stokrát se ujistovala, ze se pro ni vrátím a spát chtela jen doma.

U dvou dětí byla silná, asi od 9 do 13 měsíců, u syna snad az do 15. měsíců. A bylo období, kdy jsem nemohla ani na zachod.
Dalsi dcera, skoro tříletá, taky prodelala separacku jen velmi mírně, tak uvidíme.

Věřím tomu, ze separacka respektovana a prozita ve správném období může zamezit problemum v budoucnu. Treba neznam potize s adaptaci na skolku nebo jiný novy kolektiv.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Nejhorší pařba roku: Na večírku StarDance se víc zívalo, než pilo, Necpál nedopadl dobře

Z příjemného zvyku jako by se stala vynucená povinnost. Účastníci letošního... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >