Kdy začíná bulimie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Alapi
Nováček 3 příspěvky 02.12.17 09:31
Kdy začíná bulimie

Ahoj.

Mám starosti o mně blízkého človíčka. Jak se pozná, kdy je to „jen“ zvracení a kdy už začíná bulimie? Co jsem se dočetla, bulimii provází i záchvatovité přejídání a hlavně je to i nemoc psychická, narušený obraz sebe sama atd. Ale co když „jen“ zvrací a hubne, každý den, ale je to jen pár týdnů? Kde je ta hranice, kdy už to začne být vážné?

Reklama

Reakce:

KimL
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 02.12.17 09:55

@Alapi Vyvolává si ten člověk zvracení sám? Je to porucha příjmu potravy. Pokud i jí, je to bulimie.
„Jen zvrací a hubne“ = bulimie.
Pokud ten dotyčný chce hubnout, ať cvičí a jí zdravě. Takto si akorát ničí zdraví.

Uživatel je onlinevokishka
Extra třída :D 12011 příspěvků 02.12.17 10:10

Taky je třeba ale vyloučit zdr. problemy. Třeba se mu prostě jen nechce k lékaři.

Plavuše
Zasloužilá kecalka 799 příspěvků 02.12.17 10:20

Otazka je, proc zvraci. Muze to byt nejaka vaznejsi nemoc, pokud to zacalo samovolne. To my nikdo nevime.

KimL
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 02.12.17 10:34

@Plavuše @vokishka Píše, že „jen“ zvrací a hubne a je to na pár týdnů. Tj. dotyčná osoba se snaží hubnout zvracením. Nikdo nepovažuje zvracení z nemoci (i když provázané hubnutím) za bulimii. Tady zakladatelka zřejmě předpokládá, že když tam není ta část přežírání, tak to vlastně není bulimie a je to ok způsob, jak shodit pár kilo.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62003 příspěvků 3 inzeráty 02.12.17 10:38

@KimL No, nebo má nějakou vážnou nemoc, která to zvracení způsobuje a za a) se bojí jít k doktorovi nebo za b) ví co mu je, jen nemá potřebu to sdělovat okolí.

KimL
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 02.12.17 11:15

@j.a.n.i1 Nevím, tohle mi přijde jako jasná otázka od nějaké cca 15leté holky, která se rozhodla zhubnout pomocí zvracení, ale jinak bude jíst normálně. Protože si zřejmě přečetla, že pro bulimii je obvyklé přejídání a následné vyvolávání zvracení, tak to, co dělá je ok a není to bulimie. Navíc specifikuje, že tuto „dietu“ bude držet jen pár týdnů, takže je to podle tazatelky zřejmě ok.
Dotaz ohledně zdraví z hlediska neovladatelného zvracení by přece vypadal jinak.
Jak se pozná, kdy je to „jen“ zvracení a kdy už začíná bulimie? - asi když člověk „bleje“ samovolně z nemoci, tak nebude zjišťovat, jestli to je nebo není bulimie.
Co jsem se dočetla, bulimii provází i záchvatovité přejídání a hlavně je to i nemoc psychická, narušený obraz sebe sama atd. Ale co když „jen“ zvrací a hubne, každý den, ale je to jen pár týdnů? - dotyčná jí normálně, nepřejídá se, ale ten aspekt zvracení kvůli hubnutí tam je. Tazatelka to ještě nebere jako psychickou nemoc, ale jako snadný způsob jak zhubnout. Zřejmě si myslí, že aby to byla bulimie, tak to musí trvat roky, tudíž to její „pár týdnů“ je vlastně v pohodě.
Zvracení si z dotazu dotyčná osoba vyvolává sama. Pokud by šlo o zvracení bez vyvolávání, tak by dotaz vypadal úplně jinak.

SibyllaTrelawney
Kecalka 193 příspěvků 02.12.17 15:39

Bulimie začíná tehdy, kdy se POPRVÉ vyzvracíš CÍLENĚ proto, abys zhubla. Přejídat se nemusíš, i když to bývá často uváděno, není to tak vždy. Jde o to chtění. POZOR - je to návykové a velmi brzy se z toho stane dost závažný kolotoč. Mimo jiné jsem viděla už i kombinaci bulimie a mentální anorexie, ono se to pak někdy do anorexie překlopí a člověk ani neví, jak.

EDIT: Nehledě na to, že časté zvracení může způsobit změny na jícnu, které se můžou zvrhnout v pozdějším věku ve vážný problém.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje je prý závislý na prášcích proti bolesti. Sám to popírá, léky ale přiznal!

Má ještě šanci postavit se na nohy? Stav Jiřího Pomejeho má být prý velmi... číst dále >

Začal brutální lynč na Plekance! Kdo ale rozehrál hru s bulvárem?

Když hokejista Tomáš Plekanec (35) oznámil rozchod se svou ženou Lucií... číst dále >

Články z Ona Dnes

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Reklama