kdy začínají mluvit v 1. osobě?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
omega3
Povídálka 25 příspěvků 31.07.09 17:22
kdy začínají mluvit v 1. osobě?

ahoj holky, chci se zeptat, od kdy vaše děti začli o sobě mluvit v 1. osobě. moje dítě má 2 roky a 3 měsíce ale říká vše v 2. osbě, např. místo „já chci pomeranč“ řekne : „chceš pomeranč“. Místo „viděl jsem kočku“ řekne " viděl jsi kočku" Prostě opakuje to tak, jak to slyší od nás. nechápu jak se to naučí, když vlastně pořád na ní mluvíme v 2. osobě: co chceš, co děláš, co to máš atd. vím, že je na to čas, jen mě to zajímá, od kdy asi . díky :o :evil:

Reakce:
Meghan
Kecalka 252 příspěvků 31.07.09 17:49

naše holka je to samé :wink: odborné prameny uvádějí, že tak děti mluví do cca 3 let, takže buď klidná :wink:

Amynka
Kelišová 6597 příspěvků 31.07.09 17:53

:lol: :lol: známe " maminko, budeš tady s tebou?" :lol: „dáš jí jogurt“, „neboj se, místo nebojím se“ " já chci ke mě, místo k tobě ", přesně jak píšeš, říká to tak, jak to slyší, tak jí opravujeme a už je to lepší, ze 70% už používá JÁ, MĚ, MI apod.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.07.09 17:53

Ahoj, já bych řekla, že náš ve dvou a půl letech. No, ve třech letech určitě, to si pamatuju, ale určo trochu dřív :wink:

Nepřihlášená janinkaz …

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 31.07.09 18:47
Re: kdy začínají mluvit v 1. osobě?
omega3 píše:
nechápu jak se to naučí, když vlastně pořád na ní mluvíme v 2. osobě

Ale o sobě mluvíte v 1. osobě :wink: . Štěpánek začal mluvit korektně dost brzo, už nevím, snad po druhém roce? A to do roka a tři čtvrtě nemluvil skoro vůbec. Trošku mi to hatily babičky, které doteď o sobě mluví v osobě 3. - babička ti dá, babička podá, babička udělá :roll: (a pozoruju tento zhoubný vliv i na sobě, že mi to semo tamo ujede :oops: ).
To spíš si ale pamatuju, že dřív používal „já“ než „ty“, takže je to fakt různé. Některé děti ve třech letech nemluví vůbec a rozpovídají se až pak.

Zlatuska
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 31.07.09 20:13

jééé omego - tak tohle se mi moc líbí!!!
Naše malá taky tak mluvila, teď ti přesně neřeknu jak dlouho, každopádně mi každý říkal, že až půjde do školky, tak se to spraví. Pravda byla, že ve 3,5 letech (přibližně) do školky šla, a začla to TEPRVE KOMBINOVAT :lol: jako že jednou řekla „Já jdu“, ale hlavně pořád říkala to CHCEŠ, NECHCEŠ.
Zvláště to NECHCEŠ - to používala skoro pořád, protože šíííleně ráda neguje :lol: (řekne „NECHCI“, a jde to za chvíli třeba udělat…)

• u nás se to úplně a stoprocentně ztratilo po čtvrtém roce.

Kámošky synáček zase o sobě říkal „Matěj chce“ . „Matěj jde“.

Zlatuska
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 31.07.09 20:15

Jo a omego - mám k tomu i veselou historku :lol:
loni u nás byla kamarádka, a malá si vzala ze skříňky hořickou trubičku, nesla si ji , a když šla kolem křesla té kámošky, tak řekla: „to jsem přinesla pro tebe.....“ - a kámoška se rozzářila a natáhla ruku a prej „DÍK!!“ a naše malá si to vesele strčila do pusy a štrádovala dál do pokojičku :lol: kámoška se tomu hrozně chechtala, protože myslela, že si z ní naše malá udělala srandu - ale ne, ONA PROSTĚ MLUVILA SAMA NA SEBE :lol: akorát že ve druhý osobě :lol:

maryska
Kecalka 146 příspěvků 31.07.09 20:23

No vidíte,vy tady řešíte kdy začne dítě mluvit v první osobě a moje dítě 23 měsíců,prostě nemluví,jen ty základy a když myslí něco pro sebe tak na sebe ukazuje a třeba mlaská,což znamená,že má na něco chuť,nebo hlad.Musím říct,že vám vyloženě závidím.

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 31.07.09 20:35

Pořád si tak pro sebe přemítám, jestli mě ta paměť trochu neklame, měla jsem si to někam zapsat, co kdo kdy uměl, abych pak nevěšela snachám bulíky na nos a netvrdila, že kluci mluvili, chodili a nočníkovali v půl roce :roll:.

Ale jo, teď jsem našla nějaké jeho hlášky, které jsem si zapisovala i s datem, a je tam mj., jak mi dva měsíce po druhých narozenínách oznamoval „Já jsem jednička a ty jsi nula.“ Tak jsem ho snad nepřechválila.

marysko - já byla vyloženě nešťastná, že dítě působí jako retard. Šla jsem do porodnice od nemluvícího, přišla jsem k dítěti, které ukázalo na nového sourozence a zahlásilo „miminko, učička, nožička“ 8O . A pak už to jelo. Ve dvou letech už mluvil jak kolovrátek, tzn. za tři měsíce (chtěla bych takhle rychle zvládnout jazyk :roll: ). 23 měsíců, to má ještě plno času.
Mě zdrchala nedávno kamarádka se 14-ti měsíčním synkem, který na otázku „A Pepíčku, jaká je derivace konstanty?“ vycvičeně odpovídal „Nula“ :lol: (samozřejmě ale uměl i jiná slova). Náš mlaďoch pojmenuje stavební stroje „gagn“, ostatní je „kakn“. Snad z toho vyroste :lol: .

Eridana
Ukecaná baba ;) 1493 příspěvků 31.07.09 21:18

Synovi jsou už 3 roky a stále mluví v 2. osobě :roll:

andela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.07.09 23:15

¨No ono to taky záleží na tom jak rychlé je dítko v mluvení :D. Každopádně se zdokonalí v mluvě natolik, že pak začne rozlišovat i osoby jestli je to já mám nebo ty máš. Ale je pravda že většinou jsem mluvila … pojď mamka pofouká, udělá a pod … děti zkrátka opakují po nás. To je to samé jako já vykám tchánovcům, tak jim mladej vykal taky :D.
Ale moc bych to prostě neřešila, oni dojdou ke správné mluvě ať už dřív, nebo později ;).

juma
Kecalka 354 příspěvků 31.07.09 23:33

Nechci, aby to vyznělo jako chlubení, spíše potvrzení, že každé dítě je jiné a opravdu ho hodně ovlivňuje mluva blízkých osob. Dcerka (5let) v podstatě v 1 osobě mluvila od začátku, ale ona vždycky na svůj věk mluvila výborně. Syn (21m.), přestože mluví taky hezky, má velkou slovní zásobu i je mu celkem rozumět, zase mluví ve 3 osobě a to ještě v ženském rodě :lol: . Od koho to asi má, že? :wink:

Verrunka
Zasloužilá kecalka 644 příspěvků 01.08.09 19:16

Eliška ze začátku používala tvary: Eliška dostane jogurt, Eliška je pakakaná, ale už je to docela dlouho, co o sobě mluví normálně.

Galadwen
Kecalka 381 příspěvků 01.08.09 19:58

Zuzance jsou teď dva roky a skoro čtyři měsíce a nějak všechny ty tvary motá: tak v polovině případů se strefí do první osoby (s tím začala nedávno, tak před měsícem nebo dvěma), přibližně stejně často o sobě mluví jako o Zuzance ve třetí osobě, no a tu a tam se splete a řekne „ty“ místo „já“ a pokračuje slovesem, jako by použila první nebo třetí osobu. Vyloženě jen 2. osobu ale nepoužívá.
Jinak toho ale namluví spoustu, prakticky pusu nezavře :wink: .

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >