Když je těhotná převedená nadřízeným z nočních směn na ranní.

43
14.12.20 17:49

Když je těhotná převedená nadřízeným z nočních směn na ranní.

Ahoj,
můj šéf mě chce na základě těhotenství převést z nočních směn na ranní. Doktor mi vyloženě noční směny nezakázal, ale nadřízený si na tom trvá.
Teď je otázka, zda budu mít na ranních dorovnaný plat jako kdybych dělala noční, protože na internetu jsem našla, že zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu.
Nemáte prosím někdo s tímhle zkušenost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29567
14.12.20 17:58

Jako těhotná nesmíš směnovat, to je v zákoníku práce. Jak to bude s dorovnáním, to netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10256
14.12.20 18:14
@berry4 píše:
Jako těhotná nesmíš směnovat, to je v zákoníku práce. Jak to bude s dorovnáním, to netuším.

není, i těhotná smí směnovat. pouze pokud těhotná požádá, aby nemusela dělat noční, je zaměstnavatel povinen ji převést jenom na denní provoz. jinak dorovnání do běžné mzdy by měl řešit vyrovnávací příspěvek v těhotenství, vyplácí OSSZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13228
14.12.20 18:26

Dorovnani se dava, kdyby ti klesl fixni plat. Za praci v noci jsou priplatky, ktere kolisaji podle poctu odpracovanych hodin. Takze si myslim, ze na toto narok neni :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5848
14.12.20 18:30
@cecetka píše:
Dorovnani se dava, kdyby ti klesl fixni plat. Za praci v noci jsou priplatky, ktere kolisaji podle poctu odpracovanych hodin. Takze si myslim, ze na toto narok neni :think:

Vidím to z logiky a podstaty věci stejně…ale třeba někdo přispěje s nějakým konkrétním poznatkem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53
14.12.20 18:35

Přesně tenhle problém jsem měla já v těhotenství. OSSZ mi peníze dorovnal do mého průměrného platu. Dorovnavací příspěvek se vypočítává jako PPM, podle vyměřovacího denního základu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
872
14.12.20 18:59

Jj, zažádej si o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, tak se ta dávka jmenuje :). Mně to teda nevyšlo, protože jsem těch nočních směn neměla tolik a jak na just jsem ty měsíce po převedení měla vysoké platy kvůli různým jiným odměnám :D, ale jinak vím o holkách, kterým noční dorovnávali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
14.12.20 19:03

Takže, kdyby mi OSSZ dorovnala noční směny, tak se to nebude započítávat do průměru, který mi bude poté vypočítán na vyplácení mateřské? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55
14.12.20 19:42

Já dělala noční do 6 měsíce. Nevadilo mi to, bylo mi tam líp jak na denní. Doktorovi jsem trochu lhala, že dělám 1-2 noční měsíčně, v reálu jsem jich dělala 6-8. Šéf to nechal na mě - co mi bude vyhovovat. Byla jsem hotelová recepční, takže kancelářská práce s PC. A i teď v noci spím hůř a nejlíp se mi pospává dopoledne nebo po obídku. Vždycky jsem byla spíš noční tvor než ranní ptáče. Záleží na tobě, co ti vyhovuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12399
14.12.20 22:14

Neviem či to je u vás rovnako ale tehotná robiť nočné nemôže ak sa nedohodne inak. Takže ak zamestnávateľ sa nechce dohodnúť asi si nepomôzete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74799
15.12.20 06:30
@ekira5 píše:
Neviem či to je u vás rovnako ale tehotná robiť nočné nemôže ak sa nedohodne inak. Takže ak zamestnávateľ sa nechce dohodnúť asi si nepomôzete.

No, je to jinak, u nas je tehotna delat muze, pokud chce. Zamestnavatel je povinen ji na denni presunout pouze na jeji zadost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12399
15.12.20 09:34

@j.a.n.i1 veď tak som to myslela, keď nechce, nemôžu ju nútiť a keď chce, môžu sa dohodnúť. Ale v zákone nie je že jej musí vyhovieť, záleží to od dobrej vôle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74799
15.12.20 11:17

@ekira5 V zakone je, ze ji s prevedenim vyhovet musi, nikolik, ze by se musela dohidnout, pokud prevest nechce, ja nechapu, proc, kdyz se tu resi problematika v CR sem cpete, jak to je jinde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12399
15.12.20 13:18

@j.a.n.i1 zabudla som sa ťa spýtať či môžem komentovať, i keď nechápem prečo na mňa reaguješ keď s mojím komentárom máš problém :nevim: tak pekný deň a moje reakcie preskakuj, ďakujem :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74799
15.12.20 13:20

@ekira5 Třeba protože se jedná o otázku na pravidla a nikoliv na názor a akorát se pak zatahují nejasnosti, když se do toho míchají pravidla z jiných zemí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat