Klasické čtvercovky - poradí mi někdo?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mili-mil
Povídálka 16 příspěvků 11.02.09 07:55
Klasické čtvercovky - poradí mi někdo?

Ahoj. Ráda bych se poptala maminek, které používají klasické čtvercovky, co a jak. Máme 14-denního chlapečka a původně jsem chtěla hned po příjezdu z porodnice začít s látkovýma plenama. To jsem taky udělala - mám klasické čtvercovky a vrchní kalhotky. Ovšem do týdne se malý škaredě oprudil v tříslech, navíc ho začly trápit prdíky, tak jsem přešla zpět na papírovky, protože jsem si nebyla jistá, jestli jsem nedělala něco špatně. Původně jsem plenku skládala na novorozenecký sklad, ale když jsem tam dala ještě druhou plenu, byl to balík, který mu sahal až po kolena :oops: Tak jsem začala dávat ty plenky narovno, ale ještě se mi to nějak nezdá. Chtěla bych se tedy zeptat: jak plenky skládáte, kolik jich dáváte a používáte vkládací plenky? Děkuji za každý postřeh.

Nejnovější recenze z kategorie Látkové pleny

Reakce:
domi
Ukecaná baba ;) 1814 příspěvků 11.02.09 09:03

Ahojky,

my už teda s plínama končíme, ale novorozenecký sklad jsem skládala taky, ale místo té druhé plíny („na osminy“) jsem dávala vkládací plenečku z kalhotkových plín (z popolinek nebo z totsbots) - např. tyhle http://www.mamaja.cz/…popolini-2ks

A co se opruzování týče, s tím jsme problém naštěstí neměli. I když párkrát byl zadeček taky zarudlý, ale vysledovala jsem, že to bylo tím, že jsem Vojtulku nepřebalila včas a on chvíli zůstal v hovínkách :oops: Ona je ta stolička hodně agresivní, fakt je potřeba co nejdříve po „náloži“ přebalit (aspoň u nás to tak bylo).

A jaké máš svrchní kalhotky? PUL-ky nebo nějké obyčejné „sandry“? Nám se hodně osvědčily kalhotky vlněné - dávala jsem je na noc, dupka v nich hezky dýchala, když byl večer trochu zarudlý, do rána ve vlňáčcích se to spravilo :D Nejdřív jsem z nich měla strach (kvůli údržbě), ale není to tak hrozné a rozhodně těch investic nelituju :D

suvik
Nadpozemská drbna 26522 příspěvků 11.02.09 09:18

Domi a jak se to pozná, že už tam má nálož? Ptám se jak blbec, ale já ještě děti nemám, tak fakt nevím. Dítě začně plakat nebo je to cítit? Ta vaječina u kojených dětí prý ale nesmrdí. Nebo mu tam mám pak sahat a kntrolovat to?

Jinak já mám plán úplně stejnej, novorozenecký sklad plus další plína, ale vidím, že to fakt bude asi dost velkej balík že?

Teď jsem ještě zjistila, že můj muž trpěl v dětsví atopickým exémem (všichni chlapi v jejich rodině), tak se trochu bojím, abych něco nepo..tento.

Novire
Neúnavná pisatelka 19851 příspěvků 11.02.09 09:45

Ahoj :)

My teda používáme látkovky asi od 10 měsíců, ale snad pomůžu…
Používáme tak půl na půl čč (skládáme na draka) a HHS. Vycpávám čč, nebo žíňkama z Ikea, mám taky nějaké bambusové vkládačky (čtverce BL, Bamboo hour basic od Babyidea, Tots bots).

V čem plínky pereš? Používáš separačky? Jak často malého přebaluješ? Důležité taky je jaké používáte svrchňáky… ty vlněné jsou, co se větrání týče, fakt nejlepší…
Tobík má taky někdy červené třísla, nejčastěji se to stane, když ho uložím na spaní, on si tam ještě brebentí, počůrá se, pak usne a když ho vytáhnu, tak už je plínka úplně durch… Asi jak je to mokré, tak mu to odře tu jemnou kůži.
Prdelku mu už ničím nemažu, ale zasypávám babylove pudrem z DM. Je v pohodě, v životě nebyl opruzený…

DOMI, takhle malé miminka se nejčastěji pokajdí při krmení nebo těsně po něm :wink: Nepamatuju se, že by to bylo nějak extra cítít, ale bylo to rozhodně slyšet :D
Takže já jsem maloška po probuzení nebřebalovala, počkala jsem až po krmení. Ale to jsme měli ještě jednorázovky, nevím, jak to bude teď.

Mám v plánu dávat mimiku čč na draka plus na vycpání Ikea žíňky, taky uvažuju o nákupu tohoto:
http://www.bundles.cz/…esana-bavlna
A tohle navrch:
 http://www.bundles.cz/…ka-na-plenky

Kdyby nic nepomohlo, zkus se ještě zeptat u sousedů na BC, tam je rozsáhlá látkařská komunita…

Mili-mil
Povídálka 16 příspěvků 11.02.09 09:59

Dík za rady a odkazy, mrknu se. No kalhotky mám PUL Tots Wrap. O těch vlňáčcích jsem původně uvažovala až na léto. No plínky zatím peru v Persilu sensitiv, ale chtěla jsem zkusit ten mýdlový sliz. Přebalovala jsem ho před kojením, protože mi po kojení sem tam zvracel, tak jsem myslela, že by bylo lepší nechat mu bříško v klidu. Ty třísla možná byly tím pročůráním. Měl sice separačku, ale plína byla durch, takže to bylo asi v tom.

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 11.02.09 10:05
Re: Klasické čtvercovky - poradí mi někdo?
Mili-mil píše:
Původně jsem plenku skládala na novorozenecký sklad, ale když jsem tam dala ještě druhou plenu, byl to balík, který mu sahal až po kolena :oops: .

Jak to balíš? Ty boční strany trojúhelníku jenom přehneš na bříško, anebo je ještě zakroutíš?
Ono aby to trošku příléhalo a nebylo to fakt po kolena, musí se ta boční část přehnout nejdřív nahoru, směrem k hlavičce, a pak ještě jednou na bříško, tím se to vlastně zrotuje a líp to drží. Plus pak musíš zastrčit látku u nožiček směrem dovnitř.

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 11.02.09 10:32

Tak ještě jednou doplňuju.

Mně na pidimimi víc vyhovují pletené zavazovačky - líp těsní, dobře drží, dají se vycpat, jak člověk potřebuje.

Kakání samozřejmě trochu zasmrádá, i když s tím pevným bobanem se to nedá srovnat. Ale je cítit (a je zvláštní, že každé dítě má specifický pach, byla jsem z toho úplně mimo, čekala jsem to, co jsem si pamatovala u staršího, a on mladší přitom tvořil vlastní speciální směs :lol: ). Hlavně ale dětičky mají tzv. gastrokolický reflex, tj. bříško se plní :arrow: něco musí z bříška ven, proto se obvykle pos… u kojení (a ty prdy :! - náš mlaďoch u kojení děsně smrdí :lol: ). Přeslechnout to nejde, a přehlídnou taky ne :lol: (zajímavé, že náš starší to má furt, takže u oběda běžně máme „kakaaaaaaaaat“ :lol: ).
Akorát je fakt blbé, když jsou blinkací, protože se při přebalování po kojení ještě nádavkem poblijou.

Alunka
Ukecaná baba ;) 2349 příspěvků 11.02.09 11:24

Ahojda, tak mi používáme obojí plenky, na doma máme látkovky, a když jdeme ven tak jednorázovky. Opruzený nebyl Kuba snad nikdy, a když tak to Rybilka spravila. Takže to nebylo nic „extra“ velkého.
Jinak ze začátku jsem svrchí kalhotky měla ty nejlevnější cca 120kč za kus a hrozně málo vydrželi. Tak jsem si pak objednala svrchní kalhotky od Popolini, tuším že jsou z nějakého extra prodyšného materiálu. Jsem s nima naprosto spokojená.

Jinak skládání plenek. Tak jak skládala moje mamka - takže vezmu plínku, přehnu napůl a pak ještě jednou až je z ní taková „větší“ nudle a pak přehnu napůl aby nebyla tak dlouhá. Hřbetem plínku dávám na bříško a „cancourama“ (tím volným) na zadeček. Když byl Kuba malý, tak jsem dávala 2 plínky, kvůli kyčlím. A je fakt že spotřeba byla veliká, prali jsme každý den.
Peru od začátku v Lanze. Ptala jsem se „ostřílených“ mamin, jestli kupovali Lovelu nebo něco extra pro děti, a řekli mi, že ze začátku jo,ale špatně to pralo, tak přešli na normální prášek, ve ktrém prali ostatní prádlo.
Tak jsem zkusila jednu pračku dětských hadříků vyprat v Lanze, a žádná reakce na pokožku mimča nebyla, tak jsem byla ráda.

A co se týče „smradu“ při kadění. No je fakt, že mi moc dlouho nekojili, a byli jsme pak na UM. Ale na prdíky nám MUDra doporučila Sabsipmlex, do každého mlíčka 5kapek. A bylo to fakt zlepšení. Konečně jsme v noci trošku i spali. A bobík mu vždycky smrděl a to festovně !!!

Zizalka
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 11.02.09 13:01

Ahoj!

Je pravda, že u mrňousků je ten novorozenecký sklad docela velký balík. Myslela jsem, že to taky budu používat, ale nakonec jsem malýmu dávala vícevrstvé pleny nebo čtvercovky klasicky narovno + separačka. Zezačátku stačila jedna plína (klasická), ale poskládala jsem ji tak, aby na něj nebyla velká. Přebalovala jsem docela často, tak to stačilo. Kalhotky používám Thristies a moc mi vyhovují.
Vždycky před kojením jsem mu sundala plínku a dala ho nad umyvadlo zády k sobě (takové klubíčko). On se vyprděl, příp. vykakal. Plínky pak nebyly tak často pokakané.

Je fakt, že ta nálož je více slyšet, než cítit. :)

Zizalka
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 11.02.09 13:33

Ahoj!

Je pravda, že u mrňousků je ten novorozenecký sklad docela velký balík. Myslela jsem, že to taky budu používat, ale nakonec jsem malýmu dávala vícevrstvé pleny nebo čtvercovky klasicky narovno + separačka. Zezačátku stačila jedna plína (klasická), ale poskládala jsem ji tak, aby na něj nebyla velká. Přebalovala jsem docela často, tak to stačilo. Kalhotky používám Thristies a moc mi vyhovují.
Vždycky před kojením jsem mu sundala plínku a dala ho nad umyvadlo zády k sobě (takové klubíčko). On se vyprděl, příp. vykakal. Plínky pak nebyly tak často pokakané.

Je fakt, že ta nálož je více slyšet, než cítit. :)

Mili-mil
Povídálka 16 příspěvků 11.02.09 15:39

Díky všem :lol: Měla jsem obavy začít s těma látkovkama znova, ale myslím, že s Vašimi radami to zvládnem :wink: Jinak našla jsem ještě stránky www.zlaticko.cz , je tam hodně návodů na pletené vlňáčky.

Ja76na
Stálice 56 příspěvků 13.02.09 20:00

Ahoj, taky jsem používala novorozenecký sklad, je pravda, že ze začátku se zdá dost objemný, ale děti rychle rostou a za chvilku se Ti bude zdát akorát. U prvního dítěte jsem dávala dovnitř ještě jednu složenou čtvercovou plenku, u druhého dávám dovnitř většinou vkládačky a navrh separační plenky Anička, ty se ale nesmí splachovat do záchodu. Mažu vždy mastí rybilkou a moc nám vyhovuje, i když je opruzený, mažu dál a vždy se to zahojí. Prádlo peru v prášku batole, pere velice dobře a není moc drahý, mají v Tescu velké balení přibližně za Kč 200,–-.
Měj se pěkně.

Ahoj Jana

Irčina
Ukecaná baba ;) 1203 příspěvků 13.02.09 20:21

Ahoj, taky jsem používala čtvercovky na novorozenecký sklad, stačila jedna, ničím jsem nevycpávala, až po šestinedělí kdy začal čůrat větší objemy jsem dávala dovnitř druhou plínku na osminy. Ze začátku jsem měla radši menší čtvercovky 60×60, ty větší 70×70 jsem právě musela víc zahýbat kolem nožiček. Přebalovala jsem po každém kojení - takže každé 2-3 hodiny. Svrchní kalhotky jsme měli Imse vimse, Popoliny popowrap a Bambino Mio, v žádných z nich nebyl problém. Separačky jsem používala celulózové Popoliny v roli. A na zadeček, oproti v reklamách vychvalovanému Bepanthenu, se mi osvědčila Rybilka. A kakání fakt chodilo a dodnes chodí při kojení - jednak je to slyšet, jednak při tom tlačení zrudne a přitáhne ručičky :wink:

Barčí
Povídálka 37 příspěvků 14.02.09 19:24

ahojky, na opruzeniny hodne pomaha obycejny olej, ten udela paradni vrstvu a ani ostre kakani nebo curani se nedostane na kuzi, ale nejde vyprat z plenek :? coz mne osobne bylo jedno. ja pouzivala bio slunecnicovy za studena lisovany ( koupis ve zdrave vyzive ), sklenici do 3/4 zaplnis mesickem nebo hermankem dolijes olejem, nechas 2 tydny za oknem, scedis a pak pouzivas na zadecek i cele telo. je to paradni a levne :wink:
jinam ctvercovky jsem davala jednu a pak proste nejak omotala dalsi slozenou na trojuhelnik, u tak maleho mimi nehrozi, ze by jednu ctvercovku zmackl nozkama a siroke baleni je tutiz v poho. navic pokud mas z porodky dobry nalez, tak bych to neresila a pripadne bych treba cvicila, hodne to pak pomaha i na prdiky :)
maly byl prvnich par mesicu alergicky na jakoukoliv chemii, takze peru v indyckych mydlovych orisccich, pripadne ve slizu, fleky potiram zlucovym mydlem nebo soli na skvrny a od te doby mame s vyrazkami klid.
omlouvam se za takovy roman a kdybys chtela tak u sousedek na baby-cafe je rozjeta latkarska a satkujici „komunitka“… kde najdes snad vsechny informace

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Tanečník a přítel Polívkové Kurtiš zavítal na večírek StarDance, domů nešel rovně

Finálový večer taneční show StarDance si nemohl nechat ujít ani Michal Kurtiš... číst dále >

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >