Klasické látkové pleny vs moderní

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
P4ja
Kelišová 6595 příspěvků 05.02.18 10:16
Klasické látkové pleny vs moderní

Ahoj holky,
jdu si k vám pro radu. Čekáme první miminko a rozhodla jsem se látkovat. Mj. i proto, že máme doma zásobu klasických látkových plen.
Ale někde jsem četla, že jsou lepší ty moderní, že klasické způsobují opruzeniny a tak, a že tolik nesají a neodvádí tekutinu jako ty moderní.
Proto jsem se chtěla zeptat, jaké s nima máte zkušenosti vy. Popř. jestli by třea stačilo nakoupit pár těch bambusových nebo tak a dávat je nahoru a jako spodní plínku dávat tu klasickou?? Samozřejmě počítám s tím, že budu používat i ty separační.
Doufám, že je to srozumitelné, s látkovkama se zatím seznamuji a ještě tolik nevím, co a jak.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineTiger-lily
Vesmírná mluvilka 33484 příspěvků 10 inzerátů 05.02.18 10:22

Informace, že látkové pleny způsobují opruzeniny jsou úplně nesmyslné. Zkus pročíst některé diskuze o látkování: https://www.emimino.cz/…ence-151596/, https://www.emimino.cz/…ovani-75544/, https://www.emimino.cz/…ovani-95459/,
a podle toho se rozhodnout, co pořídíš. Je hodně variant, pro začátek možná vyzkoušet koupit jedny pul kalhotky a pár čtverců, když se ti to začne líbit, můžeš dokoupit celou výbavu.

P4ja
Kelišová 6595 příspěvků 05.02.18 10:28

@Tiger-lily Já myslím ty klasické víš, ty staré čtvercové…jestli je rozdíl mezi nima a třeba teď těma bambusovejma.

Tableta
Závislačka 4121 příspěvků 05.02.18 10:35

Látkovala jsem se čtvercovkama a dítě se mi oprudilo snad jen 2× během půl roku. Když jsem v půlroce přešla na papírovky, to byla opruzelá snad každej měsíc :roll:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63593 příspěvků 3 inzeráty 05.02.18 10:36

@P4ja Tak rozdíl v nich je, ale netvrdila bych že jsou jedny či druhé horší nebo lepší… u malého mimina mi přišly čtverce praktické, ale nevydrží na noc. U většího dítka to chce na ven něco jiného, já používala buď kapsovky nebo AIO. Takže bych k tomu co máš dokoupila pár moderních…

Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 43511 příspěvků 05.02.18 10:41

Rozdíl je takový, že bambus saje mnohem víc než bavlna, ale jinak látka jako látka a z hlediska opruzenin mezi tím není rozdíl. Tam má větší vliv, jakou použiješ separačku, jak často přebaluješ a samozřejmě na konkrétním dítěti. Rozdíly mezi klasickýma čtvercema a moderníma látkovýma plenama je 1) v jednoduchosti použití (moderní látkovku šup-šup zapneš, čtverec skládáš a motáš, u živějšího dítěte jsem to prostě brzy vzdala) 2) v savosti (srovnáš-li bavlnu a bambus, dá se to v případě potřeby dorovnávat bambusovýma vkládačkama) 3) v tom, jak drží vaječinu (dobře vyskládaný novosklad drží líp než třeba SIO jádro), 4) v době schnutí (čtverec je suchý hned, bambusu, zvlášť ve víc vrstvách to trvá dýl, souvisí to s tou savostí), 5) v ceně.

Takže pokud máš velkou zásobu klasických čtveerců a odhodlání je používat, dokup pár kvalitních svrchňáků a snappi sponku a jdi do toho. Sama uvidíš, jak ti to vyhovuje, zda to miminku stačí, kolik ti to dá práce… doplnit nebo přejít na moderní látkovky můžeš kdykoliv. Mně třeba čtverce nevyhovovaly vůbec, měla jsem velmi živé a velmi učůrané miminko a navíc jsem dost líná :mrgreen:

PETRAKIM
Kecalka 146 příspěvků 05.02.18 10:44

Já také čekám první a dle různých diskuzí a informací jsem si koupila prozatím jen klasické čtvrce (20 ks + 20 ks dostala) a pak 3 svrchňáčky - PULky, Flísáčky a vlněné + snapi sponku na ty čtverce 3×. Pak separační plenu (Pervin nastříhaný). No a čas ukáže, jak se plenkování vyvine. Pro start, soudě dle diskuzí, to je dobrá cesta, jak si to osahat a neplakat nad tím, že investice byla vysoká. Mě to všechno vyšlo na nějakých ani ne 2 000 Kč s tím, že ty čtverce se dají využít jako osuška či utěrka při kojení, podložka při přebalování atd. Maximálně pak potují ty svrchňáčky do bazarové inzerce a Pervin jako takový chci používat tak i tak místo vlhčených ubrousků.

Příspěvek upraven 05.02.18 v 10:46

P4ja
Kelišová 6595 příspěvků 05.02.18 10:45

@j.a.n.i1 Jj, děkuju. Určitě chci vyzkoušet i ty ostatní, ale spíš abych věděla, co a jak. Plánujeme i druhé dítko, tak se určitě vyplatí tohle než papírovky.

anit09
Kecalka 124 příspěvků 05.02.18 10:45

Klasické čtverce jsou super pro nejmenší děti, ale pro větší už kapacitně nedostačují. Samozřejmě jsou mezi látkujícími maminkami takové, které odlátkují dítě jen na čtvercích, ale mně to prostě od určitého věku syna přestalo vyhovovat a tím pádem i „bavit“ (měla jsem cca 20 ks poděděných po sobě + 10 nových, trošku byl rozdíl v savosti, ty po mně a sourozencích holt už odsloužili tři děti a bylo to na nich znát). Opruzený byl dvakrát, pokaždé jako reakce k zubům.
Máme i kapsovky (Gaga´s, Bioboo, ale jsou to pleny vyrobené v Číně a v ČR mají udělané jen atesty nezávadnosti), ale u těch kolem 8. měsíce ten samý problém - nestačí. Takže jsem to vyřešila kalhotovou plenou + svrchními a zatím jsem spokojená. Máme Petit Lulu, Anavy, Unuo a nakonec jsem největší počet kusů šila sama. Na FB je skupina Poradna pro látkovačky, tam ti určitě poradí ty, které mají zkušenost s bambusovými i klasickými, pokud bys tady neuspěla.

P4ja
Kelišová 6595 příspěvků 05.02.18 10:54

@anit09 Děkuju, určitě na to mrknu ve městě a podívám se, co mají kamarádky. @ugluk Děkuju, začátek se čtvercovkama a pár kousků novějších typů asi pro začátek bude stačit, a pak uvidím. Nicméně miminko se má narodit v červenci, tak doufám, že to v klidu vyperu a usuším a doufám, že jakmile bude sedět, tak budeme posazovat na nočník a brzy se plínek zbavíme.

To je taky jeden z důvodů, proč nechci papírové.

Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 43511 příspěvků 05.02.18 10:56

No, taky jsem doufala v brzké odplenkování s látkovkama, ale dítě na to mělo jiný názor :mrgreen: Tohle rozhodně nemusí platit, ale tak minimálně při dlouhém plenkování ty látkovky aspoň šetří peněženku i přírodu :)

P4ja
Kelišová 6595 příspěvků 05.02.18 11:04

@ugluk JAsný to chápu, ale ve svém okolí mám děti, které ani ve třech letech nejsou bez plínek. MYslím, že u takhle velkých dětí je to i pohodlnosti, že se jim radši dá papírovka než potom prát a řešit oblečení. A synovec měl problém ještě v 5ti letech. Velkou do záchodu prostě nedal. To už mně přijde úplně na nic. Abych dítěti dávala papírovku jen proto, aby šel na velkou.
Ale nevím, doufám, že to půjde líp..uvidíme :)

eryby
Kecalka 420 příspěvků 05.02.18 12:14

Já třeba látkuju pouze s klasickýma čtvercema už čtvrté dítě (nyní 17měsíců), je to mé druhé plně látkované dítě, tzn., že na sobě nemělo nikdy jinou plenu. Čtverce jsem si ohmatala s prvorozeným, když moderní pleny v ČR teprve začínaly a líbí se mi ta jednoduchost, i když taky trvalo, než jsem se z ní naučila vytěžit, co se dá, proto mi pak přišlo hrozně složité hledat jiný látkovací systém a orientovat se v neustále přibývající nabídce, raději jsem zůstala u svého, navíc původní výbavu jsem měla dostačující, občas bylo třeba investovat do nových svrchních kalhotek, jejichž životnost je přeci jen více omezená, takže určitě to lze a zajímalo by mě, jestli by mi to fungovalo i u dětí, o kterých maminky píší, že od jistého věku čtverce prostě nestačí, já tuto zkušenost totiž nezískala, jen to, že je každé dítě jiné, tak toto tvrzení přeci jen nemohu vyvrátit. Separační pleny nepoužívám, ani už nemažu preventivně proti opruzeninám, zjistila jsem, že to není třeba dokonce ani na noc. Samozřejmě nepoužívám ani vlhčené ubrousky, max další plenu na sucho, či navlhčenou vodou, ani nepřebaluji po každém močení (zvlášť u batolete to nehrotím, jsem ráda, když to dám 1* za 3h, protože přebalování je horor, i když dávám pleny do kalhotek narovno, miminko jsem přebalovala častěji a často taky prdelku větrala a nechala otužovat), ale pokud vím, že nebudu moci, dám prostě objemné balení jako na noc (kdy je cca 12h bez přebalení). Ne, že by se mi děti neoprudily, občas, např., když rostou zoubky se to stane, a to hned začínám mazat (1-2* denně Imazol). Třeba na dovolené a bez sušičky (kterou už teď mám, ale 3 děti jsem odlátkovala bez ní), jsou čtvercovky nejlepší, protože není problém je usušit i za pouhých pár hodin.
Nějakého brzkého odplenkování jsem se taky nedočkala, cca do 8mi měsíců jsem zvládala částečnou bezplenkovku, ale pak se děti prostě sekly a neměly čas (ani na nočník-misku, ani tedy na přebalování). Každopádně, i když se rozhodneš si udělat radost moderními plenami, čtvercovka je základ, která má x využití, i co se týká svého účelu, tzn., že můžeš je využívat i způsobem, jaký jsi popsala, jako vkládací plenu, i když já bych ji osobně vložila klidně i navrch, zvlášť, pokud se nepoužije separačka… Asi jsem blázen, ale já ty čtverce prostě miuju, zvlášť, když je nemusím žehlit, jak se to dřív dělávalo, tak jsem se musela podělit a Ty uvidíš :lol:

eryby
Kecalka 420 příspěvků 05.02.18 12:40

Bambusové ćtverce se mi příliš neosvědčily, jelikož se mi přimíchaly ke klasickým, párkrát jsem je vyprala na 60, možná se mi povedla i vyvářka, jsem na to asi lempl, prostě se mi šíleně srazily, ale jako hadr to je dobrý, sají výborně, jen tu teplotu bohužel nesnesou…

Příspěvek upraven 05.02.18 v 22:01

carola
Kelišová 6761 příspěvků 05.02.18 12:49

Já plně látkovala cca od 6 měsíců dcerky. Nyní je jí 22 měsíců a je bez plen, plenku má už jen na noc. Používala jsem ze začátku čtverce, pak jsem nakoupila bazárkové kalhotkovky různých značek, seděly nám téměř všechny. Jak už byla dcerka větší, tak jsem si oblíbila hodně značku Majab. Hrozně mě látkování bavilo.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Alláhu Akbar? "Typický radikál" Chekatt měl dávno sedět, ne běhat na svobodě!

Vrah ze Štrasburku před útokem křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Po... číst dále >

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >