Kluk 3 a 3/4 roku, stále se přes den počůrává.. Co s tím?

44
26.5.17 15:15

Kluk 3 a 3/4 roku, stále se přes den počůrává..Co s tím?

Ahoj maminky, už jsem tak zoufalá a vysílená, že jsem se rozhodla svěřit a poprosit o radu, případně povzbudit, uklidnit. Náš malej, v září mu budou 4 roky se stále přes den (samozřejmě i v noci - to má plenku) počůrává. Trochu z historie našeho snažení v necelých dvou letech v létě jsem na doporučení okolních kamarádek zkoušela metodu bez plenek, kdy byl venku, vevnitř bez plenky a jeli jsme - vysvětlovala jsem, dělal louže všude - venku mu to bylo šumák, vevnitř, ač jsem se snažila o trpělivé vysvětlování mi ke konci než jsem to vzdala - tak zhruba měsíc, ujeli nervy tak, že jsem na něj už hodně důrazně zvyšila hlas, když se počůral poté, co jsem se ho xkrát ptala a on řekl, že ne. Když mi přišlo, že to nikam nevede, řekla jsem si, že se na to holt zatím vyprdnem a chvíli počkám. Na podzim v jeho 2 letech jsem s ním chodila na záchod, nočník a vždy hned, bez problémů se vyčůral. Samozřejmě jsem se ho klasicky ptala, ale kladné odpovědi jsem se nikdy nedočkala. Po Vánocích jsem se rozhodla plenku sundat, tedy pro pořádek, Vánoce minulé 2016 byly 1. výročí, co jsem mu plenu na den sebrala. Teď je to tedy rok a půl co je bez plen na den, ale stále se počůrává, sám si neřekne. Když se ho ptám, jestli se mu chce čůrat, vždycky odpovídá, že se mu nechce, že se nepočůrá. Takže pokud ho vezmu, protože vím, že třeba nebyl hodinu a hodně pil, tak vždycky hodně vyčůrá, ač mi před tím odpověděl na dotaz, že nechce. Jakmile to necham být, že mu dám volnost a budu mu věřit a buď se ho neptám, tak je v rámci 1-2 hodin počůranej. Ne nějak moc, že by byla louže, ale menší flek na trenkách, případně i na teplákách. Když bych ho nechala několik hodin svému vlastnímu počínání, bude úplně pro…j :think:. Pokaždý se ho ptám, proč nešel na záchod, dokola pořád opakuju x krát za den stejnou story v x variantách, že se to dělá do záchůdku nebo nočníčku, že do kalhot se nečůrá..že když se mu chce, musí na záchod atd. a stejně nic. Navíc je mi ho líto, vypadá, že ho to mrzí. Kolikrát přijde..„mami, já jsem zase počůranej“. „Proč si nešel na záchod Tomášku“ „Nevim..“. Doktorka mi řekla, že se to ještě neřeší, ale já fakt neznám nikoho, kdo by s tím v tomhle věku měl problém. Medicínsky se to řeší u psychologa nebo na nefrologii? Na nefrologii asi vím, jak se to řeší - vyšetřuje, ale jak se to řeší u psychologa, to by mne zajímalo, protože si říkám, že malej mu prostě odpoví, nevím..Co byste dělaly vy na mém místě? Kolikrát jsem už z toho tak vyčerpaná, ze školky nosím pytlíčky s počůranýma věcma..kdy tohle má konec..? (Koukám na tabulku na plenách Babylove, že jsou i nějaký 6ky do 30 kilo, tak se fakt hodně děsim). Uff, to je litanie.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23860
26.5.17 15:29

No tak je opravdu ještě malej. Já si to už moc nepamatuju, ale syn byl v tomto taky opožděnej. Tedy on byl ve 4,5 letech ve školce, to bylo OK přes den, ale na noc plenu až do 5 let :roll:
Takže jediní určitě nejste ;-)
Já měla tenkrát možnost jít k dětské psycholožce v RC, tak nějak nezávazně. Vyšetřovala ho tak, že pozorovala, jak si hraje, pak si s ním povídala a evidentně to vyšetření cílila na nějaké ty problémy v rodině, atd, jak to nese. Takže se ho ptala, co by si přál od kouzelné rybičky. Kluk že další vláček a pak že neví :mrgreen: Z toho usoudila, že je to šťastné dítě a výsledek, že to dožene. No a dohnal, za rok jel na školku v přírodě, což jsem měla strach a úplně bez nehody.

Jasně, že to synka mrzí, kor když tě vidí rozhozenou, ale evidentně to ještě neumí vůlí ovládat. Na to nefrologické vyšetření nebo kam to chceš, tam bych ho netahala, to je ještě brzo.. :nevim:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
8100
26.5.17 15:33

Budeš ho muset pravidelně posazovat a doufat.
Zkus ještě s ním cvičit zastavování a pouštění čůrání, aby si zažil ten pocit.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymní
26.5.17 15:33

@Kamčí Jak vyřešit neporadím, snad jen trpělivost, ten dětský mozek k tomu jednoho dne dospěje. Syn mého přítele se prý počůrával x krát za den do 4let, nic na něj nefungovalo, změna nastala téměř ze dne na den, co horšího tenhle kluk se byl schopný ještě v 10letech posrat, frekvence nebyla častá, ale třeba dvakrát, třikrát do roka se mu to stávalo. Důvod neuměl vysvětlit, záchod měl vždy blízko. Omlouvám se za anonym, nechci veřejně kluka pomlouvat.

 • Nahlásit
 • Citovat
3154
26.5.17 15:37

Teda já se děti nikdy v tom batolecím věku neptala, vysazovala jsem a ony si postupně začaly říkat a chodit samy.
Přijde mi, že jste se tím věčným ptanim dostali do začarovaného kruhu. On to zřejmě opravdu neví, uvědomit si, že bude potřebovat čůrat je konečná fáze vývoje, předchází ji uvědomění si, že čůral, pak že čůrá, pak teprve, že bude čůrat. Já bych ho doma normálně posílala v pravidelných intervalech na záchod tak, aby pokud možno nebyl ještě pocurany a jinak bych o tom vůbec nemluvila. Kolečko na kalhotách je ještě pořád dobré, taky by si pod sebe mohl pravidelně udělat louži, že by mu cvachtalo v botách a to by ani do té skolky nemohl.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
23284
26.5.17 15:41

Podle me s tim bohuzel neudelas vubec nic. Mu to musi samotnemu v hlavicce sepnout. My resime stejny problem, ale co se tyka plenky na spani. Pres den se odplenkoval ve 23m, uplne krasne a rychle. Ale na spani plenku porad ma a ma uz 4,5r. Ale u nas bude asi problem jeste i jinde. Zrovna pristi mesic absolvujeme kolecko psycho a neuro, tak se poptam i na ty plenky. Myslim, ze plenky na den se resi az po 4.roku veku. Napred se to stejne asi resi pres detskou urologii jestli neni problem tam a az potom by mel prijit na radu psycholog. Ale snad to do tech 4 let zvladnete ;)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
44
26.5.17 15:46

Ještě když čtu reakce jsem si uvědomila, že jsem zapomněla napsat, že se občas stává, tak 2-3× týdně, že řekně, že se mu chce čůrat a běží a to už vím, že na 90% je už po akci. Jinak je mentálně velmi napřed, v souvětí už mluví od 2 let, všechno si pamatuje, hrozně ukecanej o všechno si řekne. Prostě opravdu už dlouho se ním normálně mluvit, má úplně nádhernou dětskou fantazii. Ale tohle prostě nejde. Jinak na velkou chodí sám už od září loňskýho roku, takže aspoň tohle :-), to bych ty učitelky litovala víc než počůraný hadry.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1127
26.5.17 17:10

Známá toto řešila s ještě starším synem, pomohl jim léčitel Svoboda z Bácovic u Pelhřimova. Podotýkám, že je to lékařka a oběhali všechny specialisty než se objednali k léčiteli…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymní
26.5.17 17:13

Anonym - nechci veřejně popisovat zdravotní stav syna

Syn má 4,5 roku a také má plínku na noc (ale už je sledovaný na nefrologii). Plenku na den jsme zrušili až okolo 2,5 roku. Bez ní přes den sice šel sám na WC, ale často až ve chvíli, kdy už stejně měl maličko ve slipech. Navíc chodil moc často (klidně 3× za hodinu) a jen po troškách.
Nějaký čas jsem to nechávala být, že z toho vyroste. Okolo 4 let jsem při nějaké kontrole u dr. říkala co a jak, tak taky tvrdila, že je ještě malý, ale že na sono ledvin dá doporučení, jen tak pro jistotu. Odtud pak na nefrologii a dostal tabletky na zvýšení kapacity močového měchýře (má malý a dráždivý močový měchýř). Co začal brát tabletky, tak se na den okamžitě zlepšil, už nechodí tak často a slipy většinou udrží suché. Na noc má stále plenku, ale to dr. na nefrologii čeká co pomůže věk a co by pak případně bylo potřeba řešit jinak.

 • Nahlásit
 • Citovat
15116
26.5.17 17:20

@Kamčí syn má nyní 4,5 roku. Bez pleny přes den je cca rok a i přes to ze začátku byl dost počůrany. Na noc plenu nemá, ale budíme ho po dvou či třech hodinách spánku, dle toho, jak jdeme spát my. To se vyčůrá a spí do rána. Poslední dobou, kdy omezujeme pití před spaním, je většinou suchý, ale ne vždy. Ve školce, byť spí kratší dobu než v noci, bývá dost často počůraný a já peru povlečení.

S dr. jsem to už probírala, ale do 5 let má čas. Tak uvidím, ale zatím celou noc bez plíny nevydrží a sám se neprobudí.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
9124
26.5.17 21:18

A on teda vůbec sám na záchod nejde? A kakani?
Taky jsme s tím bojovali, asi od dvou let do čtyř, on sice uměl poznat, že se mu chce, ale nechtěl chodit. Prostě ho to nezajímalo, radši si hrál, než aby šel na záchod. Nakonec se to upravilo samo, když začal chodit do skolky.
Bohužel nepomůže nic, musí mu to samo dojít, že se chodí na zachod.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
12775
26.5.17 21:57

Synovi je 5, na noc má plínu (většinou je ráno pročůraná), přes den čůrá do tepláků. Už jsme byli na vyšetření ledvin (v pořádku) a u psycholožky/psychiatričky. Podle ní bude mít syn ADHD a čůrání bude spojené s tím, že to pro něj prostě není důležité a odmítá to dělat. Musí si prý sám přijít na to, že je to do záchodu lepší než do trenek. Syn teda nemá jen ucvrknuto, vždycky je mokrý durch (někdy až na ponožky) a vůbec mu to nevadí. Když ho pošlu, že to půjdeme zkusit, nechce. Už to na něm i poznám, že se mu chce, ale on prostě nepůjde, protože se mu přece nechce. :zed: Na velkou chodí na záchod od dvou let.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2079
26.5.17 22:12

Můj je na tom taky tak nějak podobně. Když chce, tak vydrží i týden. A pak je 5× za den přičůranej. Ale teda je pokrok, že dlouho se šprajcovala nechtěl jít, když už bylo pozdě, ale teď docela často jde i sám, tak doufám v další pokrok.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
44
27.5.17 01:00
@AnastazieB
@AnastazieB píše:
A on teda vůbec sám na záchod nejde? A kakani?
Taky jsme s tím bojovali, asi od dvou let do čtyř, on sice uměl poznat, že se mu chce, ale nechtěl chodit. Prostě ho to nezajímalo, radši si hrál, než aby šel na záchod. Nakonec se to upravilo samo, když začal chodit do skolky.
Bohužel nepomůže nic, musí mu to samo dojít, že se chodí na zachod.

Sám na záchod nejde, kromě kakání, to chodí od těch 3 let. Ale čůrání prostě nejde, když ho tam nevezme někdo i přes to, že bude tvrdit, že se mu nechce, tak nejde. A když bych ho nechala být, tak bude za nějakou dobu taky durch úplně. Malým - velkým kolem to začíná. Když to nepřesáhne tepláky, tak dělá jak by se nechumelilo. Až když je víc, tak mi to řekne nebo se sám začne svlíkat. Jo a na záchod jde v pár případech „sám“. Když ho např. Nechci pustit do auta, že tam ty, co nechodí na záchod nemůžou, aby to autíčko nepočůrali. Tak to jde hned..Ještě pro doplnění @Tamtama když čtu příspěvek, tak je malej tedy dost živej a velkej „odpůrník“, období vzdoru s ním (a s náma) už dlouho cloumá, nic neudělá dobrovolně po dobrém u všeho vzteklý scény a pískot, že se zdi prohýbají.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
9124
28.5.17 19:59

@Kamčí jestli můžu radit, tak bych to být tebou přestala řešit. Pokud se počůrá, tak bez řečí jít převlíknout (nebo ať se sám převlíkne). Ale nekomentovat to, občas poslat na záchod, když vidíš, že se mu chce. Protože tomu nijak nepomůžeš, neuspíšíš to, záleží to na něm, musí mu to dozrát v hlavičce. Koukat se na to tak, že za to nemůže, že to nedělá schválně (a pokud jo, tak neustálé řešení nepomůže, naopak).
Buď ráda, že na kakání chodí sám, u nás nechodil a každý den jsem prala trenýrky, někdy i víckrát, dva roky :mrgreen:. A ještě co u nás pomáhalo, když neměl dole nic na sobě - trenýrky i tepláčky mu připadaly, jako že má plenku a může do ní v klidu čůrat. Takže chodil doma v delším tričku nebo jsem mu ušila takovou obyčejnou sukýnku, aby neměl holý zadek.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama